


FOCAL + NAIM: chcesz postawić salę kinową? wpadnij do Focala (115-116, Hall 4 / Stadion)
Szczerze? Szczerze, to współczuję inżynierom z Focal’a. Dlaczego? Ano dlatego, że tak kosmicznie wyśrubowali parametry flagowych kolumn, że w zasadzie nie mają co w nich dalej udoskonalać, no może poza paletą lakierów i fornirów.
Focal i Naim stanowią biznesowy duet i potrafią zaspokajać, nawet ekstremalnie wybrednych klientów. Jednak gdy przychodzi tematu kina, ale takiego maksymalistycznego kina dla totalnych maniaków, to oferta po stronie elektroniki Naim'a pozostawiała "trochę do życzenia", a w zasadzie nie ma nic do zaoferowania, albowiem Naim – brytyjski wzór audiofilskich cnót wszelakich – działa wyłącznie w stereofonii.
Gościom przygrywała konfiguracja 5.2.4 (2 subwoofery + 4 sufitowe głośniki efektowe)
Kto zabroni bogatemu postawić kino na takich "paczkach"?
Astral 16 (kliknij żeby zmienić ujęcie)
Czy to z tego, czy innego powodu, Focal wszedł w partnerstwo z francuskim potentatem hi-endowych procesorów dźwięku AV – StormAudio i obie firmy upichciły nowość, która stanowiła rdzeń tegorocznej prezentacji – 16-to kanałowy wzmacniacz (wzmacnianych jest 12 z nich) z procesorem AV – Astral 16 (nagroda EISA 2019/20 dla hi-endowego kina domowego).
Astral 16 od tyłu – 3 wentylatory... profesjonalny sprzęt (kliknij żeby powiększyć)
Przed wojną tak wyglądały centrale telefoniczne (kliknij żeby zmienić ujęcie)
To wymarzony produkt dla ludzi pragnących kina naprawdę z najwyższej półki. Dzięki temu rozwiązaniu możemy obsłużyć, aż 12 kolumn w jednym pomieszczeniu, lub z podziałem na strefy / funkcje.
Z tego np. 2-4 możemy bez problemu oddelegować pod potrzeby samego Dolby Atmos i jego głośników sufitowych, kolejne 2-4 pod subwoofery, a 5-7 pozostawić pod kanały główne (oczywiście nie wszystko na raz, tylko albo więcej góry / albo więcej basu / albo więcej kanałów dookólnych, żeby się w 12 zmieścić). To jest ewidentnie rozwiązanie umożliwiające postawienie pokoju kinowego z prawdziwego zdarzenia.
Centrala sterowania potworem :)
Gdyby ktoś nie wiedział, to szyld „Audio Forum” widoczny na ścianie po lewej, dotyczy budującej się międzynarodowej sieci detalicznej,
aktualnie ze sklepami w Warszawie (ul. Poznańska 24) i Berlinie (Kurfürstendamm 150)
Nowości – od lewej: Focal Chora 826, Chora 806 na firmowej podstawce i Chora 816,
kolumny w przystępnej cenie, z membranami z ultra sztywnego nowego materiału wyglądającego jak marmur – Slatefiber
Po obu stronach tweeterów pojawiło się charakterystyczne wyprofilowanie (najlepiej widać to na prawej kolumnie),
które odpowiada za wyraźne poszerzenie sweet-spot'u (kliknij żeby powiększyć)
Seria Naim Unity, w tym Uniti Atom HDMI (ubiegłoroczny laureat EISA za system All-in-One)
Schodząc z gwiazd na ziemię – po lewej Mu-so 2 (zdobywca tegorocznej EISA dla systemu All-in-One), po prawej Mu-so Qb 2
– najlepiej sprzedający się na świecie produkt w historii Naim’a, na środku zabawki dla większych chłopców z serii XS
Nie mogło zabraknąć też słuchawek, a wśród nich kolejnej laureatki EISA – zamkniętych Focal Elegia (po lewej)
Ponadto wprowadzono nową kolorystykę bardzo wysokich modeli kolumn Focal'a – dla Scala Evo: Light Oak i Dark Oak (jasny i ciemny dąb), oraz w przypadku Sopra - Dark Oak.
Przy okazji informacja dla fanów małych, a wydajnych urządzeń – FNCE (czyli dystrybutor marek Focal i Naim) został również dystrybutorem bardzo ciekawej i eleganckiej marki Questyle (m.in. odtwarzacze przenośne i wzmacniacze słuchawkowe).