MARANTZ: CD 60 - cedeki trzymają się mocno od 40 lat

Marantz konsekwentnie rozbudowuje swoją najnowszą serię (tę o wyglądzie „piłeczki golfowej”) i tym razem wykonał konkretny ukłon w stronę rynku europejskiego i amerykańskiego gdzie… gdzie SACD prawie w ogóle się nie używa – najnowsze dzieło Japończyków jest więc klasycznym odtwarzaczem CD, a konkretnie to Marantz CD 60.

Nowości na High End: 

  • Marantz CD 60 – nie musimy już dopłacać do napędu SACD żeby słuchać płyt CD


[img:8]

[img:13]Producent sugeruje, że najlepszą kombinację stanowi całkiem nowy MODEL 40n + CD 60
i ma to sens

Stało się jasne (a może jeszcze mniej jasne), że w nazewnictwie firmy obowiązuje zasada, gdzie im niższy numerek, tym wyższy stopień zaawansowanie modelu. Z jednej strony tak jest, ale nie tak całkiem do końca, ponieważ każde z urządzeń oferuje nieco inny zestaw możliwości dodatkowych, a to determinuje jego przydatność dla naszego systemu.

To o tyle dobra wiadomość, że decyzje zakupowe można więc spokojnie podejmować na podstawie funkcjonalności oferowanej przez poszczególne urządzenia i bez oglądania się na cyferki – zwłaszcza 
że wszystkie komponenty pasują do siebie wizualnie jak ulał, natomiast funkcjami sieciowymi się uzupełniają / wymieniają / lub można z nich po prostu zrezygnować. 

A może się mylę i CD 60 to zapowiedź tańszego wzmacniacza, który będzie się nazywał MODEL 60? Czas pokaże :) 


[img:9]Głoszona w mediach śmierci formatu CD wydaje się być równie przesadzona, jak w przypadki Marka Twaina
 / ponieważ w międzyczasie pojawiłą się paczka 
zdjęć od producenta, to pozwolę sobie tę relację zilustrować miksem obu

Marantz CD 60

Odtwarzacz z dodatków zyskał przednie gniazdo USB przystosowane do odtwarzania plików Hi-Res: FLAC / WAV, / AIFF / ALAC do 24-bit / 192 kHz, oraz obowiązkowo DSD do 5.6 MHz. Odtwarzacz obsłuży również płyt CD-R / CD-RW z kolekcjami MP3, ale czy ktoś mając taki sprzęt z tego skorzysta? 

Jedyne czego nie udało mi się ustalić na miejscu, to czy gniazdo USB A obsługuje wyłącznie pendrivy / dyski HDD (komputerów po USB na bank nie obsługuje), ale może można podłączyć do niego dysk NAS? Gniazdo określone jako Mass Storage Class i czytające całkiem rozbudowaną strukturę katalogów, może jeszcze zaskakująco pozytywne zaskoczyć – testy pokażą :)
A może nie ma co kombinować i obsługę sieci pozostawić wzmacniaczowi 40n, a z USB korzystać okazjonalnie jak kumpel wpadnie pochwalić się nowymi odkryciami muzycznymi... ?

Za to dzięki pozbyciu się nadbagażu odtwarzacz będzie dostępny w istotnie atrakcyjniejszej cenie 4.299 zł, w stosunku do 14.999 zł za SACD 30n. 


[img:11]Od lewej: sekcja zasilania / cyfrowa / analogowa / oraz 
ekskluzywny wysokowydajny wzmacniacz słuchawkowy HDAM-SA2 odziedziczony po droższych modelach, posiada 3 ustawienia wzmocnienia (niskie / średnie / wysokie), co pozwoli idealne się dopasować do prawie wszystkich typów słuchawek. A gdy nie korzystamy, można go dla pewności wyłączyć, żeby niczym „nie siał" po sąsiednich obwodach. Wykorzystano tu cały potencjał wiedzy konstruktorskiej, w tym udoskonalone moduły HDAM w topografii symetrycznej, co poprawiło scenę dźwiękową – powinno brzmieć cudnie (kliknij)

[img:10]CD 60 posiada wyjścia: analogowe / cyfrowe / a Remote Control pozwala na synchroniczne włączanie ze wzmacniaczem i przełączanie go od razu na wejście CD

Jednym słowem teraz można mieć wybór – absolutnie topowy odtwarzacz SACD 30n – przeznaczony również do strumieniowania muzyki poprzez aplikację HEOS App, do którego naturalnym towarzystwem jest wzmacniacz MODEL 30, lub atrakcyjniejszy cenowo CD 60 i wzmacniacz MODEL 40n / MODEL 30. 

Natomiast uprzedzając potencjalne pytania podejrzliwych – CD 60 nie jest tańszy, bo jest „gorszy” od SACD 30n, jest tańszy bo nie posiada zbędnego w naszych realiach napędu SACD i nie duplikuje sekcji sieciowej, która znajduje się już w równie nowym wzmacniaczu – MODEL 40n.
A jeśli ktoś chce mieć „po staremu": gramofon / CD / wzmacniacz (bez sieciowych wodotrysków) to ma do dyspozycji 
MODEL 30. 


[img:5]Zadbano o bardzo solidne zasilanie na bazie kustomowych kondensatorów, przy okazji widać, że część elementów dla pewności jest dodatkowo przyklejanych by uniknąć jakichkolwiek wibracji jakie w zasilaczu mogą się pojawiać (kliknij)

[img:7]Unikalną zaletą wykorzystanego przetwornika DAC jest ukłon w kierunku najbardziej wymagających słuchaczy – można bowiem wybierać między dwoma opcjami filtrów – filtr 1 oferuje łagodny roll-off, filtr 2 ostrzejszy, co skutkuje bardziej precyzyjnym obrazowaniem
(kliknij)

[img:12]Pełny rozmiar nadal robi wrażenie...

Przy okazji jedna uwaga natury ogólnej – pomimo wszechogarniającego parcia ze strony serwisów steamingowych ciągle pojawiają się nowe odtwarzacze płyt CD. Może nie jest ich tyle, ile nowych gramofonów, ale wciąż powstają, gdyż nadal z tego formatu można wycisnąć ogrom przyjemności. Poza tym ludzie nadal posiadają w domach ogromne kolekcje płyt (moje szafy coś o tym wiedzą) i pomijając tych, którzy w przypływie streamingowej euforii swoje kolekcje rozdali / sprzedali / wyrzucili – format CD staje się powoli czymś podobnym do vinyli – fizycznym nośnikiem wspomnień, który można posiadać na własność / wziąć do ręki / poczytać książeczkę / poukładać na półce, a to coś czego żaden streaming nie zapewni.

Cenia sugerowana: 4.299 zł


Powróćmy do wystawy...


[img:1]Wygląd tej części ekspozycji pozostawiam bez komentarza, bo komuś ewidentnie weny zabrakło :)

[img:4]To chyba najlepsza możliwa kombinacja CD 60 + MODEL 40n, najlepsze osiągi + komplet funkcji sieciowych w pakiecie i jak widać jest również wersja srebrna

[img:6]Model 30 w prawdzie nie posiada funkcji sieciowych, ale za to ma wejście gramofonowe,
co pozwala purystom pozostać w czystej domenie analogowej i delektować się vinylami

[img:3]Natomiast SACD 30n to rozwiązanie totalne, bo póki co nie wymyślono lepszego formatu zapisu muzyki, który łączy analogowość brzmienia z cyfrową wygodą korzystania z nośników, a że u nas płyt nie ma, a co to za problem w obecnych czasach?
Japoński Amazon daje się ogarnąć po angielsku

Młodzież tego nie pamięta, ale Marantz kiedyś należał do Philipsa (który był wtedy potęgą), więc od samego początku powstania CD (Philips / Sony) był kołem napędowym dla rozwoju formatu, a działo się to 40 lat temu... i tak sobie myślę, że jeśli kiedykolwiek do tego dojdzie, to Marantz zejdzie z pokładu CD/SACD jako ostatni.

Próbowałem się podpytać o plotki po zmianie właściciela Sound United na Masimo, ale wszystko wydaje się pozostawać po staremu. Cała sprawa ograniczyła się do przeksięgowania na kilku kontach paru nadzianych gości i tyle w temacie. Chyba się nie pomylę twierdząc, że kapitału nie interesuje kto go pomnaża, o ile sprawnie to robi – więc nowy właściciel nie przeszkadza. 


[img:14]Nie dało się szyby obejść więc sorki za refleksy... 

[img:15]... ale zawsze to miło na takie puszyste nagusy popatrzeć :)

Odtwarzacze CD Hi-res (stacjonarne) Źródła

Gdzie kupić?

MARANTZ MARANTZ www.marantz.eu

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > MARANTZ rozwiń listę sklepów

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz