JBL: 4305P - kompaktowy system monitorów studyjnych ze wzmacniaczami, DAC, procesorem DSP i łącznością bezprzewodową
Można by rzec, że głośnik aktywny to głośnik i na tym temat zakończyć, ale JBL właśnie wzniósł kolumny z wbudowanymi wzmacniaczami na zupełnie nowy poziom.
JBL 4305P to już nie są tylko bezprzewodowe kolumny, to kompletny system i do tego o całkiem sporej mocy… 300 W.
Premiera na High End:
- JBL: 4305P – aktywne kolumny będące kompletnym systemem audio ze strumieniowaniem muzyki włącznie dla profesjonalistów i amatorów
Ekspozycja JBL 4305P stała na samiutkim środku wejścia, więc każdy kto chciał zobaczyć
co tam ciekawego u Marka Levinsona musiał na nią wpaść
Same kolumny dość niepozorne, nieduże, wręcz małe na tle dosłownie wszystkiego co je otaczało, ale wystarczył jeden rzut oka na ich tyły, by poczuć zaintrygowanie i dreszczyk emocji, bo czegoś takiego ze świecą szukać... szczególnie te XLRy zwracały uwagę
Info dystrybutora: W nowych aktywnych kolumnach podstawkowych JBL 4305P opatentowane technologie akustyczne JBL zapewniają dźwięk o niewiarygodnej dokładności i dynamice, podczas gdy szeroka różnorodność połączeń przewodowych i bezprzewodowych otwiera świat możliwości dla miłośników muzyki i twórców treści. Zintegrowany silnik strumieniowania zapewnia zarówno przewodową, jak i bezprzewodową transmisję dźwięku przez sieć za pośrednictwem Google Chromecast, Apple AirPlay 2 i Bluetooth.
Od czego by tu zacząć?
Tyle tego... na szczęście dzięki pakietowi zdjęć producenta wszystko uda się pokazać krok po kroku.
Dwie wersje kolorystyczne: satynowy orzech z ciemnogranatową maskownica / czarny orzech z maskownicą czarną
Obudowa typu bass-reflex z dwoma portami skierowanymi do przodu / można odnieść mylne wrażenie, że to jakieś wielkie kolumny,
a w rzeczywistości to ważące po ~6.5 kg każda regałówki (336 x 210 x 223 mm) / natomiast rzeczywiście wyglądają
jakby je zabrano wprost z koncertu
Opatentowany 1" pierścieniowy przetwornik kompresyjny z tubą HDI (ang. High-Definition Imaging Horn) – zapożyczoną ze znacznie wyższych modeli. Jej podstawową zaletą jest wręcz ekstremalnie szeroki kąt propagacji wysokich tonów – góra "nie siada" nawet gdy się stoi z boku głośnika / dół pasma obsługuje 5.25" z czarną membraną z czystej celulozy, oraz odlewanymi koszem / pasmo 45 – 25.000 Hz
JBL 4305P – aktywny system / kolumny podstawkowe / regałowe o wysokiej wydajności
(kliknij)
Proszę wybaczyć kolokwializm, ale to się w przysłowiowej pale nie mieści, jak bogaty garnitur przyłączy oddaje JBL użytkownikom do dyspozycji. Zacznijmy od zbalansowanych wejść XLR / 6.3 mm TRS, pod które można podłaczyć chociażby kable z profesjonalnego miksera lub gramofonu – od razu widać, że firma ma związki z kreatywną branżą muzyczną, a nie tylko z odtwórczą.
Do tego wejścia: analogowy mini jack 3.5 mm / cyfrowy optyczny Toslink / USB-B np. pod laptopa. Jest też bezpośrednie wejście pod internet – Ethernet.
Obsługiwane formaty: AAC / AIFF / ALAC / DSD (do PCM) / FLAC / MP3 / MP4 / OGG / WAV / WMA i jest nawet obsługa MQA – czego do dziś wiele konkurencyjnych firm nie opanowało, czyli można strumieniować pliki jakości studyjnej z TIDAL'a.
Wewnątrz m.in. przetwornik cyfrowo-analogowy o rozdzielczości 24-bit/192 kHz
(kliknij)
Wbudowany DAC obsługuje pliki do 24-bit/192 kHz, ale są też bezprzewodowe: Bluetooth 5.1 / Google Chromecast / Apple AirPlay 2 (po Wi-Fi). Można podłączyć zewnętrzny subwoofer (automatyka samodzielnie włącza filtr górnoprzepustowy 80 Hz). Można też zamieniać miejscami kanały Lewy z Prawym.
Kolumny komunikują się pomiędzy sobą bezprzewodowo 24/96, lub poprzez kabel Digital Link 24/192.
Tak tak, to jest kompletny system – wiem, że trudno w oto uwierzyć ale taka prawda :)
Całkowita moc to 300 W w klasie D. Moc jest dzielona 25 W / 125 W pomiędzy oba przetworniki, a że każda kolumna ma własny wzmacniacz to i stąd owe 300 W.
Sterowanie może się odbywać pilotem / z panelu przedniego / z aplikacji MusicLife
(kliknij)
Kolumny są już dostępne w Polsce, a od siebie jeszcze dodam, że biorąc pod uwagę co oferują, to cena wydaje się wręcz atrakcyjna – wystarczy posiadać smartfon / tablet / laptop do odpalenia aplikacji któregoś z dostawców strumieniowych usług muzycznych i mieć prawdziwe, stereofoniczne Hi-Fi, z wysokimi tonami w całym pomieszczeniu (to zasługa tub HDI), i co równie ważne, niewymagające od nas wydania ani złotówki więcej. Żadnych dodatkowych kosztów na przedwzmacniacze / wzmacniacze / źródła / kable itp.
A jeśli ktoś zapragnie do JBL: 4305P profesjonalny sprzęt podłączyć, to czemu by nie?
Cena sugerowana: 10.999 zł
Tak je postrzega JBL – jako monitory studyjne
Słodziak stoi trzeci od lewej
Gdzie kupić?
Dystrybucja w Polsce:
Pon.-Pt. 8:30 - 16:30