26 lipca 2022 09:00
Waldemar Nowak INFOAUDIO.PL Info RCM ul. Czarnieckiego 17 40-288 Katowice

THRAX: Hades - moduł basowy zamiast podstawki pod kolumnę, a czemu nie?

Tak się przyzwyczailiśmy psioczyć na wszystko co pochodzi z dawnych państw socjalistycznych, że z tego rozpędu zapominamy, że jedne z najwyżej ocenianych DAC’ów świata powstają pod Warszawą w firmie Lampizator, że jedne z najlepszych gramofonów świata robi Franc Kuzma w Słowenii, że Litwini robią fenomenalne kolumny itd, itp, więc nie oceniajmy z góry firmy Thrax przez pryzmat posiadania siedziby w Bułgarii. 

Nowości na High End: 

  • THRAX: Hades – moduły basowe zamiast podstawek pod audiofilskimi kolumnami
  • THRAX: Libra – unikalny przedwzmacniacz  lampowy dla normalnych i rozbudowanych systemów


[img:1]Od progu było słychać, że tu gra znacznie przyjemniej niż u kilku sąsiadów, mimo że tamci miewali wszystkiego po cztery razy więcej
(kliknij)

[img:13]Thrax Hades – to ta dolna skrzynka

Naszą tegoroczną premierą jest nowa kolumna Hades, albo lepiej ją nazwać rozszerzeniem dotychczasowej kolumny Lyra SE. Hades został zaprojektowany tak, by rozmiarowo co do milimetra zastąpić dotychczasowy stand głośnikowy (podstawkę – red.). 
Po wielu próbach osiągnęliśmy rozwiązanie, które powoduje, że bas jest bardziej mięsisty, zwarty, jędrny, a to znakomicie poprawia ogólne wrażenia z odsłuchów. 


[img:3]Ponieważ do stworzenia Hades(u) użyto 10" przetwornika Scan Speak dedykowanego do konstrukcji zamkniętych, a kolumna Lyra SE jest konstrukcją otwartą i do tego generującą całkiem sporą obfitość basu, wiec powstał specjalny korek, by móc nim zatkać port bass-reflex, by cała kolumna stała się konstrukcją zamkniętą i by tym samym uniknąć dudnienia z powodu nadmiaru basu (ale kto zabroni korek wyjąć lub poluźnić i trochę poeksperymentować?) 

[img:10]Tuba w Lyra jest fragmentem przedniej ścianki
/ na drugim ujęciu regałowe Thrax Sirens, gdzie lepiej widać skomplikowaną geometrię tuby i aluminiową konstrukcję
(kliknij)

THRAX: Lyra SE + Hades

Powiedzmy to sobie jasno, że prezentacja muzyki była wyśmienita, z jednej strony było czuć ogromną moc drzemiącą w sprzęcie, a z drugiej panował wręcz relaksacyjny spokój i kontrola. Wydaje się, że robotę robią tu płytkie tuby o ciekawej geometrii. Takie przetworniki kompresyjne obsługują nie tylko górę pasma, ale i częściowo jego środek, co odciąża przetworniki średniotonowe. W efekcie tego w dźwięku pojawia się dużo “powietrza” i muzyka łagodnieje – piękna sprawa (jak ktoś tak lubi). 

Kolumny Lyra SE wykraczają w kilku aspektach poza powszechnie stosowane standardy. Zostały zaprojektowane nie przez inżyniera podążającego sprawdzonymi ścieżkami, a przez naukowca (zmarłego niestety rok temu na Covid profesora Wołczewa), który badał, mierzył i dopieszczał takie parametry, których w innych firmach zwykle w ogóle nie bierze się pod uwagę. 

Te dwudrożne kolumny mają korpusy wykonane z aluminium, magnezowo-grafenowe membrany i unikalny przetwornik tubowy, a dzięki sprawności 90 dB mogą być zasilane małymi wzmacniaczami lampowymi, lub nagłaśniać pomieszczenia znacznie większe niż skłonni bylibyśmy przypuszczać. 

Specjalnie zaprojektowany głośnik wysokotonowy, posiada membranę pierścieniową o niskim współczynniku kompresji, oraz opatentowany falowód, co pozwala mu bez wysiłku zejść poniżej 1.500 Hz (wspomagając tony średnie), czyli o rząd wielkości lepiej niż standardowe jednostki dostępne w handlu. Nie chcę się zbytnio rozpisywać, więc wspomnę tylko jeszcze jednej cesze tych kolumn – metalowe membrany nisko-średniotonowych przetworników działają jak wymienniki ciepła dla cewek, a więc kolumny te nie mają problemów z kompresją dynamiczną. Zwrotnice zatopiono w żywicy. Każda z “regałówek” waży po 35 kg.


[img:8]Przedwzmacniacz Thrax Libra i zewnętrzny zasilacz

THRAX: Libra

Lampowy zbalansowany preamp Libra wprawdzie powstał jeszcze w czasach tuż przed pandemią, ale z powodu restrykcji, mało kto miał okazję zobaczyć go na własne oczy, więc w jakimś sensie to również premiera publiczna.
Posiada on bardzo ciekawą funkcjonalność, bowiem pozwala na bi-amping, czyli np. w przypadku takich kolumn jak nasze można niezależnie regulować wzmocnienie sekcji basowej i samej kolumny. 


Lampowa konstrukcja na miarę XXI wieku:

  • czysta klasa A
  • lampy 300B (w połączeniu ze wzmacniaczem Spartacus 300 oferuje cały tor pracujący na jednakowych triodach)
  • auto-bias dla kompensacji starzenia się lamp
  • dwa niezależne wyjścia, które umożliwiają bi-amplifikację z różnymi wzmacniaczami dla średnich / wysokich / niskich tonów, np. wzmacniacz triodowy single-ended dla średnich i wysokich częstotliwości, oraz potężny wzmacniacz push-pull dla niskich
  • posiada Tape Loop umożliwiający korzystanie z profesjonalnych magnetofonów takich jak Studer / Ampex, czyli coś ekstra dla fanów taśm-matek
  • zewnętrzne zasilanie

To rzeczywiście ciekawa sprawa, bo z jednej strony pozwala na precyzyjne wyważenie tonalne basu w przypadku kolumn posiadających wejścia na niezależne okablowanie, a w przypadku rozbudowanych instalacji, gdzie używa się podwojonej liczby wzmacniaczy również na sterowanie nimi – pozwala regulować głośność po wzmocnieniu. 


[img:2]Wiem, że brzmi to trochę mętnie, ale producent również zrozumiał, że wytłumaczenie tej idei może nie być oczywistą oczywistością i przygotował odpowiednią ulotkę ilustrującą co i jak

[img:6]Gramofon z napędem bezpośrednim Thrax Yatrus obsługującym obroty 33 / 45 / 78 rpm / z pięknym minimalistycznym ramieniem Thrax CB Tonearm zaprojektowanym przez Franka Schröder'a (kliknij)

[img:7]Po lewej Thrax Trajan – transformator podwyższający napięcie pozwalający na używanie wkładek MC z przedwzmacniaczami gramofonowymi MM, a wiec pozwala na używanie nowoczesnych wkładek ze sprzętem vintage / pomimo, że transport CD wygląda jakby też pochodził od Thrax'a, to jest to znakomity C.E.C. TL0X

[img:5]Thrax Spartacus 300 – monofoniczny wzmacniacz na sześciu triodach 600B dostarczający 50 W w czystej klasie A / zapewne nie tylko ja pozostanę do śmierci w głębokim uwielbieniu dla takich wielkich wskaźników wychyłowych, bo jest w nich zaszyta nowoczesność i nostalgia jednocześnie / poniżej we fragmencie Thrax Heros Mk2 – monofoniczny hybrydowy wzmacniacz mocy 100 W – tu wykorzystany do napędzania jednego z Hades'ów

[img:9]Thrax Orpheus – przedwzmacniacz gramofonowy / Thrax Maximinus DAC do 32bit / 384 kHz

[img:11]A gdyby tak to wszystko połączyć bezprzewodowo? :)
(kliknij)

[img:4]Ostatni rzut okiem na pożegnanie i szybka myśl pod czaszką...
no jak nie polubić firmy, której nazwa w slangu oznacza zioło? :)
(kliknij)

Końcówki mocy Stereo Przedwzmacniacze gramofonowe Przedwzmacniacze DAC Gramofony Kolumny Odtwarzacze CD Subwoofery Lampowy We/Wy zbalansowane

Gdzie kupić?

THRAX THRAX www.thrax.bg

Dystrybucja w Polsce:

RCM

adres:
ul. Czarnieckiego 17 40-288 Katowice

Sklepy muzyczne > THRAX rozwiń listę sklepów

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz