PMC: ci Series - profesjonalne głośniki montażowe na rynku cywilnym? Yes, yes, yes!
Trzy lata temu, PMC zorganizowało najbardziej odjechany pokaz muzyczny na jakim byłem i prawdę mówiąc, nie pamiętam bym widział bardziej zapchaną salę podczas prezentacji.
PMC pokazało, a w zasadzie dało wtedy posłuchać, jak będzie brzmiała muzyka w przyszłości, gdy będzie miksowana w formacie Dolby Atmos Music.
A potem wybuchła pandemia i przesiadka ze stereo na nowy format zaginęła pośród straszących w TV słupków infekcji i zgonów. Jedynie Apple coś tam przebąkiwało, w tle przygotowując pierwszych kilka tysięcy utworów... więc Atmos Music nie umarł.
Nowość na High End:
- PMC: ci Series – profesjonalne studyjne głośniki montażowe dopuszczone na rynek konsumencki
Ta relacja nie jest poświęcona formatowi Atmos Music więc jedynie gwoli wyjaśnienia dodam, że PMC na masową skalę wyposaża w profesjonalne kolumny studia z całego świata, w których miksowanie 3D ścieżek filmowych to standard, ale również coraz więcej miksuje się tam MUZYKI
PMC: ci Series
Keith Tonge (PMC Creative Director): Serię ci wypuściliśmy dwa lata temu jako produkt profesjonalny z przeznaczeniem dla studiów gdzie miksowane są materiały w Dolby Atmos kinowym i muzycznym. Nieco później udostępniliśmy ją jako ekskluzywny produkt dla instalatorów hi-endowych instalacji kina domowego, a że ostatnio znacznie podnieśliśmy nasze moce produkcyjne, to zdecydowaliśmy się również na wejście na rynek audiofilski.
To bardzo dyskretne głośniki przeznaczone do instalowania na ścianach lub w ścianach, oraz na sufitach. A najlepsze w tym jest to, że dostajesz do rąk referencyjne brzmienie, którego nie widać. Można użyć ich do stworzenia konfiguracji stereo, 5.1 jak i przestrzennej.
Miałem okazję trochę posłuchać produktów PMC i zapewniam, że nie jest to puste gadanie, a po drugie jeśli komuś naprawdę zależy na uzyskaniu w warunkach domowych kopii tego co słyszeli inżynierowie podczas robienia miksów, to po prostu nie ma alternatywy – Hollywood pracuje głównie na PMC.
Serię rozpoczyna kwadratowy 30 x 30 cm – ci30 / ci45 / ci65 / ci90slim / ci140 / ci140sub – numerki określają wysokość obudowy przy stałej szerokości 30 cm / po kliknięciu pokaże się przekrój przez linię transmisyjną
(kliknij)
Można je wieszać na suficie (z wyłączeniem ci140, bo jest tak cholernie ciężki, że sufit mógłby się zarwać) / głośniki mogą być montowane naściennie jak na zdjęciu, lub po zdjęciu boczków wewnątrz ścian co można zobaczyć po kliknięciu w zdjęcie / nowy głośnik średniotonowy, który trafił we wrześniu ubiegłego roku do serii profesjonalnej trafił również do serii cywilnej
(kliknij)
Keith Tonge: I co w tym jest szczególnie dobrego, to że charakterystyka tonalna, rozdzielczość i charakterystyka kierunkowa jest taka sama jak w naszych kolumnach wolnostojących, więc jeśli lubisz brzmienie naszych produktów i masz już coś w domu, to możesz je spokojnie mieszać.
Zapewniam, że nie odnotujesz spadku jakości tylko z powodu tego, że korpusy mają zaledwie 100 mm głębokości. To nadal ten sam rodzaj linii transmisyjnych i laminarnego wypływu powietrza z tunelu, który udostępniliśmy branży profesjonalnej 5 lat temu pod nazwą Laminair Vent.
W naszych kolumnach mamy do czynienia z ogromnymi ruchami powietrza, a to normalnie powoduje turbulencje i hałas, dlatego używane przez nas kierownice przepływu laminarnego niwelują ten problem. To również zwiększa wydajność przetworników, które nie muszą pokonywać oporu kompresowanego powietrza wewnątrz obudowy, gdyż to swobodnie wpływa i wypływa.
Fenestria – niesamowicie zaawansowane technologicznie flagowce do użytku domowego / obecnie na rynku niemieckim (na wzór brytyjskiego) pojawiło się intensywnie promowane partnerstwo PMC z AVM
(kliknij)
PMC: Fenestria i inne
Keith Tonge: Pokazujemy również Fenestria, flagową konstrukcję trójdrożną, w której zastosowaliśmy nasze wszystkie najlepsze technologie w jednym produkcie: izolację i tłumienie (cancelling), zaawansowaną linię transmisyjną (ATL – red.) i laminarny przepływ powietrza (Laminair – red.). Wszystko to razem powoduje, że kolumny są totalnie transparentne.
Czasem trzeba dotknąć żeby uwierzyć – moduł wysoko-średniotonowy w Fenestria posiada własny noise cancelling, co przekłada się na niemal całkowitą redukcję wibracji – zakłócenia reprezentowane przez czerwoną sinusoidę i przenoszone na obudowę z plexi (czerwone kropki) było czuć jak na koncercie rockowym, natomiast skuteczność tłumienia pokazywała mierzona w czasie rzeczywistym zielona krzywa, co empirycznie udowadniało dotykanie zielonych kropek
(kliknij)
Zawartość cokołu Fenestria – zwrotnica
Twenty5 24i z przekrojem przez linię transmisyjną basu – temat dużo bardziej złożony niż wygląda,
wykonanie wymagające, a PMC osiągnęło w tym perfekcję
MB2 se – nogi same miękną jak się ich słucha
Tak się teraz miksuje przestrzennie nową muzykę i remasteruje klasykę – już dostępna w Apple Music / Amazon Music Unlimited
(kliknij)