RAIDHO: TD6 - przepięknie grający i wyglądający, w całości tworzony ręcznie duński Hi-End
Są ludzie, którzy zwracają uwagę wyłącznie na dźwięk i dla nich kolumna może wyglądać nawet jak skrzyżowanie siewnika z pługiem, są inni dla których walor wizualny jest ważniejszy niż niuanse brzmieniowe i są w końcu tacy, którzy chcą mieć oba te elementy na najwyższym możliwym poziomie i to właśnie do takich klientów swoją ofertę kieruje duński Raidho Acoustics.
(kliknij w film)
Flagowe Raidho TD6 o ekstremalnie niskich szumach, podkolorowaniach czy innych artefaktach, za to o ogromnej scenie dźwiękowej, które miały swoją premierę w maju b.r. w Monachium / mniejsze trójdrożne TD3.8 dostarczające równie porywający dźwięk współdzielą wszystkie trzy przetworniki z flagowcem ale w mniejszej liczbie / prezentację napędzał równie wyrafinowany sprzęt firmy Classé
(kliknij)
Lars Møller (Export Manager): W tych kolumnach dosłownie wszystko, włącznie z przetwornikami, zwrotnicami i detalami powstaje ręcznie z naszej duńskiej siedzibie w Pandrup. Firma istnieje od ponad 50 lat prowadzona przez ojca i syna.
Od dawna miałem fioła na punkcie tych kolumn, ale teraz mam jeszcze większego. Pierwszy raz byłem w ich fabryce jako dzieciak w latach 70. i ta wizyta mnie tak urzekła, że uznałem, iż jest to coś dla mnie. Szefowie firmy są kompletnie zakręconymi miłośnikami muzyki.
U nas nie ma magazynu, gdyż każda kolumna jest budowana od podstaw pod specyfikację klienta. Gdy weźmiemy na przykład te duże TD6, to każda para zajmuje nam 2–3 tygodnie by powstać i dlatego kosztują ponad 200.000 Euro.
Od tyłu równie piękne i niesamowicie wąskie z otworami bass-reflex / już sama geometria skrzynek wspiera klarowność przekazu poprzez wyeliminowanie fal stojących, które nie mają gdzie się tworzyć
(kliknij)
Tajemnicze otwory na bokach okazały się systemem wentylacyjnym cewek dla sekcji wysoko-średniotonowej
(kliknij)
Jak wiesz przez 15 lat pracowałem w DALI i nie mogę złego słowa powiedzieć, bo był to piękny czas w moim życiu, ale Raidho, to kompletnie inna firma do której lepiej teraz pasuję. Tu się bardzo słucha klienta i jeśli 3-4 osoby na takiej wystawie jak ta, pytają o to samo, to musi istnieć ku temu powód i my to od razu analizujemy i implementujemy w produkcie. Oczekiwania naszych klientów są bardzo wysokie i potrafimy im sprostać.
Raidho TD6 / TD3.8 jak i stojące nieco z boku orzechowe TD4.2 współdzielą te same lub bardzo podobne technologie i koncepcje akustyczne / nowsze modele najmocniej różnią się od tyłu / można więc, ale nie trzeba od razu wydawać milion złotych na TD6 by zyskać dostęp do tego niesamowitego brzmienia
Skrót TD w nazwie pochodzi od słów Tantalum Diamond – są to sandwiczowe membrany z aluminium i tantalu, które trafiają do Duńskiego Instytutu Technologii, gdzie są "natryskiwane" warstewką zmielonych diamentów. Okazuje się, że ten zabieg dodaje bardzo sztywnym w stanie surowym membranom sprężystości. Diamenty pokrywają wszystkie membrany w kolumnie.
Za wysokie tony odpowiada legendarny przetwornik wstęgowy (oczywiście również własnej konstrukcji), w którym membrana przy grubości 11 mikronów waży zaledwie 20 miligramów. Wewnętrzne okablowanie w całej rodzinie TD to Nordost Valhalla, ale na życzenie klienta można je podmienić na flagowe Nordost Odin.
Kolumna TD6 w pomiarach jest w stanie przyjąć do 750 W mocy na kanał.
Oferujemy kolumny od kilku, do kilkuset tysięcy, a nawet milion złotych za parę, ale nawet nasze najtańsze modele oferują dźwięk, którego nigdy nie nazwałbyś tanim...
Pokazywana była również perełka w ofercie – mini monitor X-1T, o którym wieści w Monachium rozchodziły się pocztą pantoflową lotem błyskawicy, a który został podczas wystawy uhonorowany nagrodą redakcji High Fidelity / niech widoczna na zdjęciu cena nikogo nie zmyli swoją małością – to hi-endowa kolumna tyle, że do małego pomieszczenia
W Hotelu Sobieski również można było posłuchać Raidho TD1.2 / Raidho TD3.8
(kliknij)
Raidho to uznana i wielce zasłużona marka kolumn z wielką tradycją, o której do tej pory niewiele było w Polsce słychać, aczkolwiek od chwili zmiany dystrybutora na Horn Distribution coś zaczęło się dziać, jak choćby Roadshow po 4 miastach, który się odbył w październiku bieżącego roku.
Jednakże Raidho nie jest nazwą żadnego producenta – sprawa nazewnictwa jest tu nieco zagmatwana, a sprawy mają się tak: firma Dantax Radio A/S została założona w 1972 roku i jest właścicielem dwóch marek: Raidho Acoustics oraz Scansonic HD.
Raidho to w 100% autorski projekt, natomiast Scansonic HD powstał na bazie Scanspeak'a – jako że grupa Dantax była właścicielem tej firmy w latach 1977–88. Scansonic serii MB to w zasadzie mini głośniki Raidho, których projektowaniem i rozwojem zajmują się ci sami ludzie co w Raidho. Proste?
Na koniec ciut prywaty - z Larsem znamy się od samego początku jego kariery jeszcze w DALI, więc wiadomość o jego zniknięciu (wiek, zdrowie – nigdy nie wiadomo) napełniła mnie smutkiem, no i gdy Lars się odnalazł w również duńskim Raidho serdecznościom na powitanie nie było końca, co uchwycił ktoś z obsługi
Na tym zdjęciu chciałem pokazać jakich realnie rozmiarów są TD6 – to był pełnowymiarowy mężczyzna... no sami widzicie :)