19 czerwca 2023 11:43
Waldemar Nowak INFOAUDIO.PL Info Voice Voice tel: +48 338 512 691 www.voice.com.pl

CHORD ELECTRONICS: Ultima Integrated i BerTTi - dwa wzmacniacze z wewnętrzną korektą błędów

Wchodząc do Chord'a wiadomo, że znów będzie stało coś zaskakującego, tylko trudno z góry zgadnąć co tym razem, a tym razem były to aż dwa wzmacniacze zintegrowane – z grubej rury ULTIMA INTEGRATED i z cieńszej BerTTi, czyli pełnowymiarowy i biurkowy.


[img:3]Na górze DAVE – flagowy DAC, który w momencie premiery uchodził za jeden z najbardziej zaawansowanych przetworników świata
 (kliknij)

[img:2]Na dole tegoroczna premiera – ULTIMA INTEGRATED / ze świecą szukać urządzeń o równie niepowtarzalnym wzornictwie
(kliknij)

[img:8]ULTIMA INTEGRATED – 125 W na kanał przy 8 omach / przedni panel 28 mm aluminium lotniczego
 (kliknij)

[img:10]Podświetlany włącznik zasilania i turkusowa iluminacja wewnętrzna to znak rozpoznawczy serii

ULTIMA INTEGRATED – pierwszy nowy wzmacniacz zintegrowany od siedmiu lat i do tego to jedyna integra o pełnej szerokości. Wykorzystuje najbardziej zaawansowane układy elektroniczne, jakie do tej pory były dostępne tylko w najdroższych modelach flagowych Chord'a.
Trudno wyrokować na podstawie pierwszych wrażeń, ale to może być jeden z najwydajniejszych wzmacniaczy zintegrowanych dostępnych na rynku (jeśli nie najwydajniejszy). Wykorzystuje topologię podwójnego sprzężenia zwrotnego z korekcją błędów oraz opatentowany zasilacz. O designie i jakości wykonania nawet nie wspominam, bo to czyste aluminium lotnicze i nieskazitelna obróbka.
Na rynku powinien pojawić się we wrześniu, obecnie przyjmowane są zapisy w przedsprzedaży.


[img:6]4 analogowe wejścia, z czego 1x stereo zbalansowany XLR i 3x niezbalansowane RCA / wyjścia pre-amp dopasowane do firmowych stereofonicznych końcówek mocy, z których można, ale nie trzeba korzystać
(kliknij)

Konstrukcje projektowane przez Johna Franksa słynne są z wykorzystywała bardzo zaawansowanego obwodu ULTIMA, który monitoruje i natychmiast koryguje sygnały audio przed stopniem wyjściowym, zapewniając znakomitą precyzję sygnału ze zintegrowanego urządzenia. 


Więcej o poprzednich premierach:

CHORD ELECTRONICS – nowy przewodnik stada

CHORD ELECTRONICS  – znów przesunął granice

 


[img:5]Od lewej: BerTTi / Hugo M Scaler / Hugo TT 2 / obudowy w kolorze srebrnym i czarnym wykonano również z aluminium lotniczego
(kliknij)

[img:4]BerTTi posiada zbalansowane i niezbalansowane wejścia oraz pozłacane zaciski głośnikowe / to maleństwo również wykorzystujący najnowszą topologię podwójnego sprzężenia zwrotnego ULTIMA
(kliknij)

Druga z tegorocznych premier dotyczyła serii TABLE TOP (TT), czyli dotychczas adresowanej do miłośników słuchawek, którzy miewają ograniczoną ilość miejsca na biurku na sprzęt.
Końcówka mocy BerTTi (75 W na kanał), niniejszym stał się najtańszym w całej ofercie sposobem na dostęp do technologii wzmacniaczy ULTIMA, oraz otworzył serię na świat kolumn. 

Warto zwrócić szczególną uwagę na to rozwiązanie, gdyż w kompaktowej formie otrzymujemy dostęp do zestawu technologicznych perełek – Hugo TT 2, czyli wielokrotnie nagradzany przetwornik DAC z przedwzmacniaczem i wzmacniaczem słuchawkowym, oraz Hugo M Scaler (upskaler umożliwiający podniesienie rozdzielczości dźwięku do 705,6 kHz, czyli 16x rozdzielczość CD).

Taki trójelementowy system, uwzględniając, że wzmacniacz obsługuje pasmo 5–100.000 Hz, to smok w owczej skórze. 

Spodziewana dostępność wrzesień.  

[img:9]

Cała produkcja odbywa się nadal ręcznie w fabryce w Kent, UK. Firma wzrasta, o czym najlepiej świadczy inwestycja w nową nieruchomość, gdzie zostanie przeniesiona część z pracowników.  

 

 

 

Chyba nikt nie ma wątpliwości, obserwując dokonania Chord’a na przestrzeni ponad 30 lat, że jej główny konstruktor wypuszcza wyłącznie urządzenie wyróżniające się technologicznie i designersko na tle rynku, żeby wspomnieć takie ikony jak MOJO / HUGO / ULTIMA REFERENCE.
Mając pod ręką Johna Franksa skorzystałem z okazji do zadania mu trzech pytań.


[img:1]Założyciel i właściciel John Franks / ktoś z obsługi uwiecznił nas podczas rozmowy...

(kliknij)

Każda z twoich konstrukcji w chwili premiery wydaje się być doskonała i wyczerpywać temat w 100 procentach. Co cię popycha, by rok po roku nadal próbować udoskonalać sprzęt? Przecież nie mówimy tu o kosmetyce w rodzaju zmiana koloru lampek lub kształtu obudowy...

— Kocham sam proces tworzenia. Projektowanie sprawia mi ogromną frajdę. Jak zapewne wiesz, kiedyś zajmowałem się projektowaniem elektroniki dla lotnictwa, potem zostałem dyrektorem w ogromnej amerykańskiej firmie AT&T i zająłem się promowaniem elektroniki, odnosząc przy tym spore sukcesy, ale gdy przychodziła wiosna zaczynało mi czegoś brakować, więc łapałem się za lutownicę. Postrzegam siebie jako osobę bardzo twórczą, we mnie gdzieś głęboko siedzi potrzeba ciągłego tworzenia. Lubię trudności, lubię wyzwania, lubię rzeczy niełatwe do zrobienia i to mnie napędza. 

Czy czujesz, że istnieją granice rozwoju dla audiofilskiej elektroniki?

— Zawsze istnieje coś kolejnego do zrobienia, poza tym same komponenty elektroniczne są coraz lepsze i chociażby z tego powodu mogą powstawać lepsze urządzenia. Nie czuję, by można było się obawiać granic dla rozwoju. 

Na podstawie jakich przesłanek oceniasz, że tegoroczna premiera będzie lepszym urządzeniem od ubiegłorocznego? 

— Gdy mówimy konkretnie o tym urządzeniu (ULTIMA INTEGRATED – red.), to nie „dlaczego lepsze?”, a „dlaczego inne?”. Mieliśmy już kilka udanych wzmacniaczy zintegrowanych w karierze, ale nie dysponowaliśmy wtedy jeszcze technologią Ultima, która niweluje (wycisza) wszelkie zniekształcenia, jakie pojawiają się na ostatnim etapie amplifikacji w samych MOSFET’ach (tranzystory – red.), ponieważ one nie pracują idealnie liniowo.
Jeśli bardzo szybko porówna się sygnał wejściowy z wyjściowym można stworzyć "korektę", którą można wprowadzić do sygnału wyjściowego, a ta zniweluje to, co na etapie wzmacniania do sygnału zostało po drodze dodane. To z grubsza to, co oferuje ta nowa technologia, z której poprzednie generacje naszych wzmacniaczy nie korzystały. 

No i w prostych słowach wyjaśniło się co skrywa hasło podwójne sprzężenie zwrotne ULTIMA


[img:7]Od góry: Qutest DAC / HUEI przedwzmacniacz gramofonowy / ANNI wzmacniacz zintegrowany – najbardziej kompaktowa seria w całej ofercie, najczęściej wykorzystywana jako systemy biurkowe w połączeniu z komputerami lub jako niewielkie systemy domowe / wydajnością nie ustępuje większym braciom

We/Wy zbalansowane Hi-res (stacjonarne) Wzmacniacze zintegrowane Wzmacnianie

Gdzie kupić?

CHORD ELECTRONICS CHORD ELECTRONICS www.chordelectronics.co.uk

Dystrybucja w Polsce:

Voice

tel.: +48 338 512 691
adres:
ul. Moniuszki 4 43-400 Cieszyn
Voice

Audio Center Poland

adres:
ul. Henryka Sucharskiego 49 30-898 Kraków

Sklepy muzyczne > CHORD ELECTRONICS rozwiń listę sklepów

reklama
Może Cię zaciekawić:
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz