4 lipca 2023 08:03
Waldemar Nowak INFOAUDIO.PL Info MIP sp. z o. o ul. Działdowska 12 01-184 Warszawa

AURALIC: ARIES G2.2 i G3, oraz VEGA G2.2 i G3 - technologiczna zmiana pokoleniowa

Różne rzeczy widuje się na wystawach, ale takiego numeru, by właściciel firmy osobiście rozkręcił sprzęt za kilkanaście tysięcy Euro, tylko po to, by pokazać dziennikarzom zmiany i elementy, z których został on zbudowany, to tego jeszcze nie było.


[img:2]Xuanqian Wang, właściciel i główny projektant zaczyna wielki demontaż uspakajając gości, że on to da radę potem poskładać :)

Zaprezentowano 4 produkty zawierające całkowicie nową platformę przesyłania strumieniowego Tesla G3 — ERIS G2.2 / VEGA G2.2 / ERIS G3 / VEGA G3. Dzięki ośmiokrotnemu zwiększeniu mocy obliczeniowej w przyszłości pojawi się m.in. system kalibracji wnętrz DIRAC Live, a kolejne funkcjonalności, o których jeszcze 2-3 lata temu nie można było nawet marzyć, będą dodawane systematycznie. 

Bezprzewodowy procesor strumieniujący ARIES G3...

... to zupełnie nowa seria (pomimo że z zewnątrz wygląda tak samo), w której wymieniono 90% komponentów, natomiast ARIES G2.2 to rozbudowana i przebudowana wersja G2.1,
Wprowadzono lepszą izolację galwaniczną na wyjściu USB, jest możliwość instalacji dysku SSD NVMe. Udoskonalono (dwa razy większa pojemność) zasilacz Pure-Power w obu wersjach ARIES, zmieniono też standard na USB 3.0 w porcie wymiany danych. 

Wykorzystany co-procesor Proteus X1 oparty na FPGA, który odpowiada za upsampling i EQ kompensując położenie głośników oraz optymalizując sam sygnał cyfrowy. Dwa zegary Femto 60 fs podniosły precyzję taktowania sygnału cyfrowego, a gdyby i to było komuś mało to ARIES G2.2 i ARIES G3 są teraz kompatybilne z referencyjnym zegarem głównym LEO GX.1.
Wiele wejść z tyłu, doda funkcjonalności cyfrowego huba do systemu.    

Przetwornik cyfrowo-analogowy VEGA G2.2 i G3...

... do długiej listy już istniejących funkcji jak chociażby opatentowany Fusion DAC dorzucono podwójny zegar 60fs Femto Clock, platformę Tesla G3 i koprocesor Proteus X1 odpowiedzialny za oversampling i filtrację cyfrową. G3 posiada również tryb Pure DAC wyłączający uszlachetniacze. Obecny na pokładzie bufor pozwala na zaczytywanie danych na godzinne odtwarzanie muzyki z pamięci. W tym modelu dokonał się znaczący postęp. 


[img:3]Na stole operacyjnym otwarty VEGA G3 Streaming DAC

[img:4]Pokrywa, jak i błyszczące ścianki boczne wewnętrznej obudowy to miedź pokryta niklem, by uniknąć jej utleniania

[img:5]Pan po lewej to znany specjalista od audio i YouTuber — Hans Beekhuyzen — dopytuje się gdzie jest izolacja galwaniczna odcinająca obwody analogowe od cyfrowych

[img:6]To może nie jest oczywiste... ale demontaż odbywa się od dołu, ponieważ wszystko jest tu do góry nogami — pierwsza płytka to 3 wejścia HDMI i USB

[img:7]Koprocesor Proteus X1 stanowi główną różnicę pomiędzy VEGA G2.2 i G3

[img:19](kliknij)

Xuanqian Wang (konstruktor i CEO): Umieszczam kluczowe obwody od dołu, ponieważ płytki drukowane zawierają dużo miedzi, która działa jak dodatkowa warstwa ochronna przed falami radiowymi z otoczenia, dodatkowo cała pokrywa z miedzi odprowadza ciepło do obudowy, a ta działa jak jeden wielki wymiennik ciepła. 

VEGA posiada funkcje strumieniujące tylko dlatego, że stanowią one element wbudowany w platformę Tesla G3 i nie trzeba za to grosza dopłacać :) 

To, co widać wewnątrz jako kawał plastiku, to w rzeczywistości przeciwwaga dla masy transformatora. Sprężyny umieszczone wewnątrz nóżek przenoszą różne częstotliwości, ale środek ciężkości został tak wyliczony, że urządzenie stojąc wciska je tylko do połowy. Robiliśmy pomiary z użyciem akcelerometrów ustawiając urządzenia przed głośnikiem i była wyraźna różnica. 


[img:8]Sam procesor Tesla G3 znajduje się z drugiej strony płyty głównej i dostanie się do niego byłoby zbyt długotrwałe, więc przygotowano przeźroczystą obudowę
(kliknij)

[img:9](kliknij)

[img:10]Uwaga do wszystkich, nie tylko do posiadaczy Auralic’ów — jeżeli nóżki mają spełniać swoje funkcje antywibracyjne, to NIGDY NIE STAWIAJMY URZĄDZEŃ JEDNO NA DRUGIM, tylko na osobnych półkach, albo obok siebie

[img:11]Drugi na demontaż trafił ARIES G3, który również posiada wewnętrzną sub-obudowę z miedzi
(kliknij)

[img:14]

[img:15]Kilka śrubek dalej moduł wejść cyfrowych został wydobyty
(kliknij)

[img:16]Dwa duże transformatory wymagają dwóch przeciwwag / wnętrze wydaje się puste, co jest oczywiście pozorem, gdyż tu również kluczowe podzespoły znajdują się po drugiej stronie płytek
(kliknij)

[img:20]Piękne wykonanie
(kliknij)

[img:18]Konkluzja była taka, że wnętrze bardziej różni się od poprzedniej wersji...
a potem zaczęło się składanie

Jeżeli miałbym wybierać, czy wolałbym urządzenie Made in USA, czy Made in China, to wybrałbym to drugie z uwagi na wyższe kwalifikacje chińskiego personelu. Składamy jednak wszystko w Stanach, ponieważ nie jest to produkcja wielkoseryjna, a każda sztuka musi zostać indywidualnie dostrojona. Wygodniej więc robić to na miejscu, gdzie powstaje sprzęt, natomiast programowanie nadal tworzone jest w Chinach.
Nad wszystkim mamy kontrolę.


[img:21]ARIES G3 dostał HDMI z eARC — kanał zwrotny to nic innego jak komunikacja pomiędzy procesorem dźwięku a telewizorem, który może wysłać prośby o opóźnienie obrazu o określoną liczbę milisekund by synchronizacja ruchu warg z dźwiękiem była idealna (ang. lip sync)
 / jest też: USB Audio, Coaxial (2), Toslink (2), AES/EBU

[img:22]VEGA G2.2 i G3 też mają wejścia HDMI z kanałem zwrotnym (eARC)

Podobno dyskusja na temat możliwość odpalenia kalibracji DIRAC Live już teraz (platforma Tesla G3 jest w stanie obsłużyć go bez problemów), chwilowo utknął z powodu... jakości interfejsu użytkownika, który jest bardziej przyjazny instalatorom niż użytkownikom indywidualnym, a pan Wang chce, by każdy mógł zrobić sobie kalibrację dla dwóch kolumn bez wołania fachowca.
Ekipa DIRAC’a nie zgodziła się na udostępnienie API chyba nikomu i działa we własnym zakresie. Gdy tylko skończą DIRAC Live stanie się dostępny dla klientów poprzez firmware update.
Będą najprawdopodobniej dostępne dwa sposoby pomiarów akustyki pomieszczenia:

  • przez podłączenie mikrofonu przewodowego do wejścia USB (oba urządzenia takowe posiadają)
  • alternatywnym rozwiązaniem będzie użycie mikrofonów w iPhone’ach (Android z powodu zbyt wielkiej różnorodności modeli nie będzie tego umożliwiał) 

Obie wersje G2.2 spodziewane są w lipcu, G3 w sierpniu (lub ciut później). Ceny krajowe jeszcze nie są znane, ale tanio raczej nie będzie.


[img:1]Na czarno Piotr Sawicki z MIP — polski dystrybutor Auralic'a

DAC Hi-res (stacjonarne) Serwer HDD/SSD

Gdzie kupić?

AURALIC

Dystrybucja w Polsce:

MIP sp. z o. o

adres:
ul. Działdowska 12 01-184 Warszawa

Sklepy muzyczne > AURALIC rozwiń listę sklepów

reklama
Może Cię zaciekawić:
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz