17 stycznia 2024 08:03
Waldemar Nowak INFOAUDIO.PL Info Horn Distribution Horn Distribution tel: 22 331 55 55 www.horn.pl

SONUS FABER: SUPREMA - odlotowe, nad-hi-endowe kolumny na 40-lecie

Widywaliśmy już bardzo różnorodne konstrukcje rocznicowe, ale czegoś podobnego rozmachem do SONUS FABER SUPREMA nie przypominam sobie. To nawet trudno nazwać rocznicową parą kolumn, bo to kwartet będący całym system akustycznym, który jakby połknął dotychczasowe flagowe STRADIVARI G2 i podniósł je do kwadratu. No coś niesamowitego...


[img:2]SONUS FABER SUPREMA, czyli kolumna i jej subwoofer
/ będą produkowani wyłącznie na zamówienie

(kliknij)

Można powiedzieć, że Sonus faber wyprzedził swoje czasy, gdy pokazał światu w 1986 subwoofery GRAVIS (ależ chciałem go wtedy mieć), które były dedykowane do wspierania muzyki, a działo się to w czasach, gdy sub kojarzył się wyłącznie z kinem domowym.
Współczesna Suprema to z jednej strony totalny luksus wykonania, jakbyśmy patrzyli na ekstremalnie drogi fortepian koncertowy lub skrzypce, a z drugiej zapowiedź doświadczeń muzycznych wykraczających poza standardy. Pisze o tym, bo do dziś mam w uszach monachijską premierę Stradivari G2, które w dość mocno wytłumionym salonie hotelu Kempinski brzmiały fenomenalnie, a w tym projekcie Stradivari przebudowane na subwoofery, robią jakby za przystawkę do dania głównego w postaci potężnych kolumn. 

Kto wpada na InfoAudio.pl i kojarzy moje teksty ten wie, że co do zasady nie wykorzystuję materiałów prasowych metodą copy / paste, acz tym razem postanowiłem z pełną odpowiedzialnością zrobić wyjątek przytaczając oryginalnego newsa niemal w całości. Powód wydaje się oczywisty — jest to tak unikalny produkt, a autor notatki prasowej tak solidnie przygotował się do napisania tekstu, że nie ma co udawać, że miałbym teraz coś więcej do powiedzenia, natomiast na bank podzielę się osobistymi refleksjami jak tylko dane mi będzie ich posłuchać (już rezerwuję bilety, bo Monachium za chwilę).

Info producenta: System głośnikowy Suprema to bez wątpienia najbardziej ambitny projekt w historii Sonus faber. Zrodzony z dziedzictwa nieustannego dążenia do perfekcji, Suprema jest uosobieniem doskonałości audio, na nowo definiując granice najwyższej jakości dźwięku. Ta jedyna w swoim rodzaju konstrukcja reprezentuje zwieńczenie 40 lat działalności marki, w której wykwintne detale, luksusowe materiały i najwyższej jakości rzemiosło wykraczają poza koncepcję systemu głośnikowego. 

ESTETYKA

Cztery kolumny systemu Suprema zostały zaprojektowane jako nawiązanie do tradycyjnego dziedzictwa marki. Dwie główne kolumny mają kształt lutni, stanowiąc ukłon w stronę pierwszych Guarneri, co zapewnia płynną integrację i możliwość wtopienia się w wirtualną scenę dźwiękową, podczas gdy dwa subwoofery posiadają eliptyczny kształt, zaczerpnięty z modelu Stradivari, co pozwala na wykorzystanie dużych przetworników zapewniających potężne uderzenie energii. 

Najlepszej jakości materiały zostały wybrane w oparciu o indywidualne cechy każdego z nich i zdolność do wzajemnego uzupełniania się w celu wzmocnienia ich najlepszych właściwości - włókna węglowego ze względu na wyjątkową odporność, drewna ze względu na właściwości harmoniczne i litego aluminium obrabianego metodą CNC ze względu na jego właściwości statyczne.
Wielowarstwowe drewno zastosowane w panelach bocznych głównych kolumn systemu Suprema tworzy iluzję "skrzydeł" dzięki unikalnemu, trójwymiarowemu kształtowi wygięcia. 


[img:4]Projekt, detale i kunszt wykonanie na światowym poziomie
(kliknij)

[img:7]Tu nie ma miejsca na eko substytuty — skóra na froncie to znak rozpoznawalny tej marki

Suprema posiada skórzany panel przedni, zgodnie z tradycją Sonus faber, jednak dla tego specjalnego projektu nawiązano współpracę z renomowaną marką luksusowych mebli Poltrona Frau.— każdy system głośnikowy Suprema jest wykończony prawdziwą włoską skórą, wyprodukowaną przez najbardziej utalentowanych rzemieślników w kraju, dodając produktowi jeszcze więcej zmysłowości.

TECHNOLOGIA 

Oprócz wyrafinowanego systemu czterech kolumn Suprema, składającego się z dwóch głównych kolumn i dwóch subwooferów, system zawiera zewnętrzną zwrotnicę elektroniczną. Projekt systemu Suprema ma na celu wykroczenie poza konwencjonalne granice pokrycia pasma przenoszenia i zwiększenie wydajności akustycznej do nowych poziomów doskonałości. 


[img:6]  

Każda główna kolumna systemu Suprema jest konstrukcją 4.5-drożną i zawiera osiem przetworników skierowanych do przodu, a także dwa przetworniki skierowane do tyłu.

The Voice of Sonus faber
, konfiguracja przetworników wysokotonowych i średniotonowego, oferuje trzy nowe, innowacyjne elementy — zupełnie nowy przetwornik średniotonowy Camila z membraną z pulpy celulozowej, nowy przetwornik średnio-wysokotonowy z jedwabną kopułką, oraz nowy superwysokotonowy z jedwabną kopułką. Podczas gdy materiały są zgodne z tradycyjnym rzemiosłem Sonus faber, elementy elektroakustyczne zostały całkowicie przeprojektowane, jak opisano poniżej.

Nowy przetwornik średniotonowy Camila, odpowiedzialny za najważniejszą część spektrum akustycznego, został opracowany przez nasz zespół inżynierów w celu zapewnienia maksymalnej rozdzielczości, przy jednoczesnym zachowaniu legendarnego naturalnego brzmienia Sonus faber. Inspirowana naturą, nowa membrana nie jest okrągła ani nie jest maskowana przez zawieszenie, oferując słuchaczowi całą swoją powierzchnię i unikając powstawania rezonansów związanych z okrągłymi kształtami. 

Nowy system magnetyczny z podwójną cewką przetwornika średniotonowego zapewnia doskonałą kontrolę i równomierną dynamikę, a zarządzanie przepływem powietrza jest utrzymywane przez organiczny kosz. Wcześniej zastosowany w przetwornikach niskotonowych modelu Stradivari, ten oryginalny projekt Sonus faber będzie obecny we wszystkich kolumnach Sonus faber nowej generacji.


[img:5]Rzeczywiście, gdy się przyjrzeć to tu nie ma gumowego resora, a sama membrana ma pięć wcięć na obwodzie
/ cewka musiała zostać jakoś zabezpieczona przed kurzem, ale raczej nie w konwencjonalny sposób

Specjalna kombinacja przetworników średniotonowych Camila i wysokotonowych została umieszczona w unikalnej, dedykowanej przestrzeni wewnętrznej, zaprojektowanej w celu zwiększenia wydajności.  Obudowa ta i jej wewnętrzne ściany posiadają organiczny kształt, który został w całości wykonany z korka pochodzącego z recyklingu - dzięki czemu Sonus faber jako pierwszy producent wykorzystuje naturalny i ekologiczny materiał do tworzenia komory akustycznej, jednocześnie zwiększając rozdzielczość i naturalność brzmienia średnich tonów. 

Aby zapewnić optymalną reprodukcję najniższych częstotliwości, oddzielny system subwoofera został zaprojektowany w celu optymalizacji responsywności niskich tonów niezależnie od położenia głównych kolumn w środowisku odsłuchowym. 

Subwoofer wykorzystuje dwa potężne 38 centymetrowe przetworniki z membranami z formowanego włókna węglowego i układem napędu z magnesem neodymowym, aby zapewnić niezakłócone odtwarzanie od 16 Hz. 


[img:8]Tak wyglądają wzmiankowane wcześniej organiczne (kształtem) kosze nowych przetworników — tu 10" bas wyjęty z GUARNIERI

(kliknij)

Kontrolowanie powierzchni styku kolumny z podłożem ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia najczystszego poziomu dźwięku w muzycznej teksturze. System antywibracyjny, stworzony we współpracy z IsoAcoustics, pozwala systemowi Suprema osiągnąć niezrównany poziom dynamiki i mocy, przy jednoczesnym zachowaniu zawartości energii i uniknięciu występowania niepożądanych wibracji w środowisku odsłuchowym.


[img:1]Zewnętrzna elektroniczna zwrotnica (czarne pudełko na środku), to m.in. dzięki niej ten system wykracza poza zakresy pasma słyszalnego dla uszu i wkracza w zakresy odczuwane przez ciało

ZWROTNICA

Filtry zwrotnicy, częściowo widoczne po bokach głównej kolumny, wykorzystują najlepsze połączenie rozwiązań elektroakustycznych opracowanych przez nasz zespół R&D w ciągu ostatniej dekady. Poprzez liczne sesje symulacji, testów i odsłuchów, Sonus faber dąży do osiągnięcia idealnej równowagi tonalnej i najbardziej rygorystycznej kontroli faz akustycznych, odpowiedzialnych za nienaganny timing i doskonałą wydajność sceny dźwiękowej we wszystkich trzech wymiarach. 

Elektroniczna zwrotnica, w pełni zbalansowana konstrukcja dual mono, zarządza integracją pomiędzy głównymi kolumnami Suprema i subwooferami oraz oferuje wszechstronność użytkowania przy maksymalnym poszanowaniu sygnału elektrycznego. 

Wszystkie obwody kontroli fazy i sterowania są w 100% analogowe i stworzone przy użyciu wyselekcjonowanych komponentów, podczas gdy obudowa odzwierciedla podwójną istotę tego urządzenia — zasilacz jest zamknięty w solidnej aluminiowej osłonie, a sygnał audio jest chroniony przez ekskluzywną obudowę z lakierowanego drewna.


[img:3]Podobnie jak w Stradivari elementy zwrotnicy są częściowo widoczne za szkłem
/ dodatkowo widać część obudowy z włókna węglowego

 

SPECYFIKACJA TECHNICZNA

Kolumna główna:

 • System: 4-drożny, zamknięty
 • Głośniki:
  SUPER TWEETER: jedwabna kopułka 20 mm z dedykowanym falowodem, magnes neodymowy
  TWEETER: jedwabna kopułka 38 mm z dedykowanym falowodem, magnes neodymowy
  ŚREDNIOTONOWY: 6.5” przetwornik z podwójnym napędem i neodymowym magnesem pierścieniowym
  LINK MIDWOOFER: 8" membrana z papieru warstwowego, magnes neodymowy, cewka Ø 65 mm
  NISKOTONOWE: 4x 8” przetwornik z podwójnym napędem z neodymowym magnesem pierścieniowym, cewką o średnicy 50 mm i membraną z papieru warstwowego
  EMISJA PRZEDNIA TW: jedwabna kopułka 28 mm, magnes neodymowy 
  EMISJA TYLNA MD: 4" przetwornik z papierową membraną, magnes neodymowy
 • Zwrotnica:
  EMISJA PRZEDNIA: 360, 430, 1700, 6700 Hz
  EMISJA TYLNA: 500, 2300 Hz
 • Pasmo przenoszenia:
  EMISJA PRZEDNIA: 45 – 40.000 Hz
  EMISJA TYLNA: 500 – 20.000 Hz
 • Czułość: 91dB 1m/2.83V
 • Nominalna Impedancja: 4 omy
 • Sugerowana moc wyjściowa wzmacniacza: 100 – 700 W
 • Wymiary (HxWxD): 1905 x 650 x 880 mm
 • Waga: 110 kg/szt.

Subwoofer:

 • System: Pasywny subwoofer z zamkniętą obudową
 • Głośniki:
  NISKOTONOWE: 2x 38 cm membrana z włókna węglowego
 • Pasmo przenoszenia: 16 — 30/80 Hz – zmienne w oparciu o ustawienia zwrotnicy elektronicznej
 • Czułość: 92 dB 1 m / 2.83 V
 • Nominalna impedancja: 4 omy
 • Sugerowana moc wyjściowa wzmacniacza: 500 – 2000 W
 • Wymiary (HxWxD): 1451 x 850 x 525 mm
 • Waga: 103 kg/szt.

Zwrotnica:

 • System: Analogowa aktywna zwrotnica stereo/mono
 • Kanały wejściowe: 2 niezbalansowane – 2 zbalansowane
 • Kanały wyjściowe: 8 niezbalansowane – 8 zbalansowane
 • Pasmo przenoszenia:
  MAIN: 25 – 150.000 Hz
  PROC: 5 – 150.000 Hz
 • Impedancja wejścia: niezbalansowane 20 kΩ / zbalansowane 10 kΩ
 • Wyjściowa zdolność napędowa: niezbalansowane 6 V rms (+15,5 dBv) @ 490 Ω / zbalansowane 11 V rms (+20 dBv) @ 980 Ω
 • Napięcie zasilania (częstotliwość): 115 V (60 Hz) lub 230 V (50 Hz), ustawione fabrycznie
 • Wymiary (HxWxD): 110 x 451 x 424 mm
 • Waga: 17 kg 


Ceny sugerowane: 
Suprema 2.2: 800 000 EUR (dwie kolumny + dwa suby + zwrotnica elektroniczna) 
Suprema 2.1: 725 000 EUR
(dwie kolumny + jeden sub + zwrotnica elektroniczna)

System jest już dostępny na zamówienie. 

Kolumny Stereo Hi-res (stacjonarne)

Gdzie kupić?

SONUS FABER SONUS FABER www.sonusfaber.com

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > SONUS FABER rozwiń listę sklepów

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz