Ciekawe rozwiązania Focal + Naim do instalacji audio [video relacja ISE'24]
Gdy myślimy o markach takich jak Focal i Naim, pierwsze co przychodzi nam na myśl, to ich technologiczne mistrzostwo i innowacyjność. Jest to szczególnie istotne, biorąc pod uwagę, że te firmy od ponad dziesięciu lat blisko współpracują nad różnorodnymi inicjatywami, w tym nad projektem Custom Install (CI).
To właśnie zaawansowane technologicznie produkty wynikające z tego partnerstwa stanowiły kluczowy element wspólnej prezentacji obu firm podczas Międzynarodowych Targów Elektroniki Użytkowej (ISE) w 2024 roku. Ich wspólne stoisko było świadectwem nie tylko długotrwałej współpracy, ale także nieustającego dążenia do tworzenia rozwiązań, które definiują przyszłość branży audio.
Firma Naim przedstawiła trzy modele wzmacniaczy, z których CI-NAP 102 wydaje się być najbardziej interesującym. Przede wszystkim dlatego, że nie jest to tylko wzmacniacz, a cały kombajn. Na jego pokładzie – a mamy do czynienia z urządzeniem o wielkości typowego modułu rackowego – pracuje streamer, czyli silnik odtwarzania strumieniowego, preamp, procesor DSP, konwerter cyfrowo-analogowy oraz sam wzmacniacz.
Jak mówi przedstawiciel firmy Naim, kombajn ów może funkcjonować jako samodzielne urządzenie, ale można go też połączyć z innymi, jak choćby ośmiokanałowy wzmacniacz CI-NAP 108, jeśli dana aplikacja wymaga wyznaczenia i nagłośnienia większej liczby stref w danym budynku, a nawet w jego otoczeniu, np. w ogrodzie. Wspomniane wzmacniacze to konstrukcje pracujące w klasie D. Jest to podyktowane – jak mówi Mark Raggett, szkoleniowiec z firmy Naim – tym, iż urządzenia te często są montowane w ciasnych przestrzeniach, gdzie nie można im zapewnić należytej wentylacji i chłodzenia.
Do konfigurowania i sterowania przeznaczona jest dedykowana aplikacja, która umożliwia gruntowną ingerencję w strukturę ekosystemu Focal/Naim. Co ważne, oprócz tego, że sama elektronika urządzeń Naim została precyzyjnie dostrojona do charakterystyk głośników marki Focal, w aplikacji tej zawarto profile dla szeregu instalacyjnych kolumn i zestawów nagłośnieniowych Focala – w tym z serii 100, 100 T, 300, 1000 czy Littora – jak i należących do grupy hi-fi, czyli serii takich jak Theva, Vestia i Aria Pro. Takie rozwiązanie gwarantuje doskonałe dopasowanie komponentów systemu.
Należy się spodziewać, że w kolejnych latach na rynku pojawią się owoce kolejnych wspólnych projektów Focal/Naim. I z pewnością warto na nie zwracać uwagę, albowiem – jak napisano na wstępie – są to produkty niezwykle wyrafinowane technologicznie.