FOCAL: DIVA UTOPIA - bezprzewodowy Hi-End zauroczył niejednego na amen - z zewnątrz to czysty Focal, wewnątrz czysty NAIM
Prezentacja bezprzewodowych kolumn FOCAL DIVA UTOPIA, było jednym z najważniejszych wydarzeń tegorocznego Audio Video Show, a patrząc w szerszej perspektywie, również w branży w mijającym roku.
Gdy firmy jak Focal i NAIM projektują wspólnie bezprzewodowy system, stawiając na szali reputację tak utytułowanej audiofilskiej serii, jak UTOPIA, to znaczy, że jest coś znacznie więcej na rzeczy, niż tylko chęć umożliwienia ludziom dokończenia audiobooka zaczętego w samochodzie. Zaczyna się nowa epoka...
(kliknij, żeby obejrzeć)
FOCAL DIVA UTOPIA
(kliknij)
Olaf Steinert (Focal): W tym roku tworzymy historię za sprawą najnowszego produkt Focal, który nazywa się DIVA UTOPIA. Jest to bezprzewodowy i zintegrowany system aktywnych głośników na niespotykanym dotąd poziomie. Mówiąc o zintegrowaniu mam na myśli wpięcie przewodu internetowego plus zasilanie i to wszystko. Możesz strumieniować z TIDAL'a, Spotify'a, Qobuz'a i serwera domowego, cokolwiek chcesz.
Możesz podłączyć bezpośrednio do kolumn telewizor przez HDMI, a nawet gramofon, bo są też wejścia RCA.
Cały pomysł polegał na tym, aby stworzyć system Hi-Fi, stanowiący kompletne rozwiązanie dla klienta i który będzie łatwy w użyciu. Rozpakowujesz je, podłączasz do sieci, uruchamiasz korekcję pomieszczenia, aby dopasować się akustyką do swojego pokoju odsłuchowego i pozycji odsłuchowej. To jest bardzo elastyczne rozwiązanie.
Jeśli chodzi o konfigurację nie musisz być żadnym fachowcem, wystarczy pozwolić aplikacji by usłyszała to co ty, w miejscu, gdzie zwykle siedzisz i procesor DSP robi wszystko za ciebie.
Korpusy to nie MDF ani sklejka, ani lite drewno, a polimer o wysokiej gęstości — proszę tego nie mylić z plastikiem, bo jak mi powiedziano w Focal, ten materiał ma o wiele lepsze właściwości tłumiące niż MDF i do tego obudowa jest mega sztywna
/ na drugim ujęciu nieco lepiej widać, że korpus ma kształt liry — spotykany w nielicznych i bardzo muzykalnych konstrukcjach
(kliknij)
Berylowy tweeter ciągnący w górę do 40 kHz to cesarz wśród głośników wysokotonowych o sztywnej membranie
Na pierwszy rzut oka wszystkie przetworniki Focal'a przez tę cętkowaną powierzchnię wyglądają bardzo podobnie, ale to pozór, gdyż do niemal każdej serii powstają inne profile / o ile dobrze pamiętam Focal obecnie używa ok. 200 wersji przetworników
(kliknij)
Wewnętrzne wzmacniacze klasy AB, podobnie jak DAC, DSP i cała architektura strukturalna, wszystko to zostało wykonane przez firmę NAIM, wiec płyta główna odtwarzacza strumieniującego znana z dużych streamerów, jest również tu wbudowana, aby mieć absolutną pewność, że uzyskamy najlepszy możliwy rezultat.
Kolumny przesyłają pomiędzy sobą sygnał bezprzewodowo do 24-bit / 96 kHz, co oznacza ponad dwukrotnie lepszą jakość niż CD, ale z drugiej strony, jest dostępne wiele plików i w wyższych rozdzielczościach, jeśli więc chcesz mieć 24 / 192, to pomiędzy głośnikami kładzie się specjalny kabel łączący.
Znakomicie, że istnieje opcja z tym dodatkowym kablem, bo jak znam życie od razu by się zaczęło marudzenie, że "tylko" 24 / 96, a tak jak chcesz więcej, to voila, jak mawiają Francuzi.
Wprowadziliśmy w tych kolumnach również nową technologię komunikacji, bo jeśli chcesz przesłać sygnał z lewego do prawego głośnika, zwłaszcza duże pliki, to robienie tego przez Bluetooth to słaby pomysł. Oczywiście można to zrobić przez Wi-Fi, natomiast my prezentujemy tu nową technologię zwaną przesyłem ultra szerokopasmowym — wysyłamy więc małe pakiety danych w paśmie między 6 a 11 GHz i aby upewnić się, że wszystko z lewego głośnika dotarło do prawego i że mamy prawidłowy sygnał stereo, w jedną z kolumn został wbudowany zegar, który zarządza przesyłaniem i ponownym składaniem pakietów w całość. Nie ma więc opóźnienia czasowego, a to dobra wiadomość.
Z zewnątrz to czysty Focal, wewnątrz czysty NAIM — kupując parę kolumn nabywamy jednocześnie topowy odtwarzacz strumieniowy + topowy wzmacniacz zintegrowany + najnowszy korektor pomieszczeń i jak widać na zdjęciu, nie ma potrzeby inwestowania w dodatkowe przewody transmisyjne / całość jest osadzona na bardzo masywnej podstawie z aluminium
(kliknij)
Ciepło pracujących czterech analogowych wzmacniaczy, wyprowadzane jest do widocznego z zewnątrz eleganckiego radiatora
/ czyżby dwa miejsca pozostawione pod kolejne kondensatory sugerowało, że to początek serii?
(kliknij)
Potężny zasilacz / sercem płyty z obwodami cyfrowymi jest procesor DSP ukryty pod tą ciemnoszarą blachą na środku
(kliknij)
Rzut okiem z góry pokazuje, że główne obwody to nie tylko osobne płyty, ale są one również rozmieszczone w przestrzeni, by zminimalizować wpływ na siebie
DIVA UTOPIA jest jednym z wielu rozwiązań dostępnych w uniwersum Focal / NAIM, mamy przecież takie urządzenia all-in-one jak seria Mu-so, masz do wyboru wiele przedwzmacniaczy i wzmacniaczy mocy, masz wiele rozwiązań do strumieniowania, a do tego Focal oferuje wyjątkowo dużo serii kolumn, od poziomu podstawowego po GRAND UTOPIA, natomiast DIVA UTOPIA to zupełnie nowe rozdanie.
Wzięliśmy pod uwagę prośby wielu klientów, którzy pytali: "Czy to możliwe, żeby mieć tylko dwie kolumny i móc na nich słuchać muzyki w wysokiej jakości i rozdzielczości?".
To był trudny temat i zajął nam pięć lat, ale myślę, że osiągnęliśmy to wszystko.
Panele boczne będą wymienne, a widoczne tu to filc
Całe korpusy kolumn wykonane są polimeru o wysokiej gęstości. Po raz pierwszy użyliśmy tego materiału w SOPRA wokół głośnika wysokotonowego, a potem pomyśleliśmy, że to bardzo sprytny pomysł, ponieważ jakość dźwięku została naprawdę poprawiona, więc przenieśliśmy go do serii Kanta i zrobiliśmy z tego polimeru fronty. W DIVA UTOPIA cała kolumna jest wykonana z tego materiału.
Zaproponowaliśmy boczne panele z szarego filcu, który jest obecnie bardzo popularny w luksusowym designie, natomiast są one montowane na zaciski, więc jeśli zechcesz będzie mógł je zmienić w przyszłym roku.
Nie dajcie się zmylić temu uśmiechowi — ten moduł ważył ze 20 kg (cała kolumna 64 kg)
Jak DIVA UTOPIA będzie pozycjonowana pomiędzy dotychczasowymi modelami?
Cóż, to jest zupełnie nowa kategoria i samo urządzenie jest również bardzo nowe, wiec powiedziałbym, że należy je traktować jako członka rodziny UTOPIA, który w tej chwili nie ma odpowiednika w ofercie.
Natomiast gdy mówimy o wzmacniaczu, to powiedziałbym, że jest gdzieś między NAP 250 a NAP 350.
Wzmacniacz ma 250 W dla niskich częstotliwości i dwa razy po 75 W dla średnicy i góry pasma, więc jest naprawdę mocny i do tego ma ten duży toroidalny transformator, którego zawsze używamy i do tego jeszcze pracuje w czystej klasie AB — nie jest to wzmacniacz cyfrowy — więc klienci nie powinni się obawiać, że kupują półprodukt z połową części :)
To jest wspólny projekt obu siostrzanych firm — Focal z Saint-Étienne i NAIM z Salisbury. Obie firmy do tej pory znakomicie się wspierały i uzupełniały, np. powstał bardzo udany model Mu-so, ale dopiero o DIVA UTOPIA można powiedzieć, że to jest pierwszy duży projekt zrobiony w 100% wspólnie.
Olaf Steinert — bez tego człowieka trudno sobie wyobrazić udaną prezentację Focal'a
nawet jeśli w tym roku w połowie jego wyczucie zastąpił procesor DSP :)
Korzystając z okazji dopytałem jeszcze o kilka drobiazgów przedstawiciela dystrybutora, a to streszczenie rozmowy.
Grzegorz Maćkiewicz (FNCE): Według mnie to super rozwiązanie i prawdopodobnie nowy trend w kolumnach, czyli kolumny aktywne z wbudowanym streamerem i korekcją pomieszczenia.
Tu słowo wyjaśnienia, bo ten skrót myślowy może nieco wprowadzać w błąd — na rynku od dawna są w sprzedaży mniejsze i większe głośniki aktywne, czy kolumny podstawkowe, a niektóre mają nawet wbudowane streamery, natomiast w tym przypadku mówimy naprawdę o audio z górnej półki — o czymś, co w założeniu może godnie zastąpić główny system w godnym go salonie.
Telefon lub tablet jako pilot, a że to ta sama aplikacja co w innych streamerach więc DIVA zepną się
z domową siecią multiroom, np. z Mu-so w sypialni / ponadto jest firmowy pilot, oraz sterowanie głosowe Asystenta Google i Siri
Obsługujemy całość aplikacją Focal-NAIM, możemy korzystać z serwisów streamingowych, jak i chociażby z serwera muzycznego NAIM Unity Core.
Mam nadzieję, że skoro Focal powiedział "A" to nie odpuści i będzie rozszerzał tę ofertę, acz jeszcze nic nie wskazuje czy w kolejnym kroku pójdą w górę, czy w dół.
Według mnie dźwiękowo to poziom trochę ponad SOPRA 2 z elektroniką na poziomie przynajmniej 200 SERIES, a może nawet i lepiej.
Według Focal'a zewnętrzne panele nie mają żadnych właściwości akustycznych poza dekoracyjnymi. Panele są wymienne i w przyszłym roku dojdzie pięć albo sześć kolejnych możliwości indywidualizacji. Będzie można je wymienić na elementy lakierowane albo drewniane.
Ze względu na integrację elektroniki, stawiamy dwie kolumny przy telewizorze, czy w innym miejscu odsłuchu i potrzebujemy wyłącznie zasilanie z gniazdka i internet po kablu lub Wi-Fi. Samodzielna instalacja w domu to czysta poezja.
Gdyby ktoś na zapas się martwił o warunki pracy elektroniki to przypominam, że po bokach znajdują się po 2 (w sumie 4) przeciwstawnie pracujące 16.5 cm woofery, które tworząc potężny bas nie wywołują drgań sztywnego jak kamień korpusu.
Do kompletu brakuje tylko informacji o cenie — 150.000 zł para — mówimy od razu o parze, ponieważ jedna kolumna jest master'em, druga slave'em... a skoro zastępuję dwie szt. SOPRA 2 + przedwzmacniacz + wzmacniacz + streamer + kable... to całkiem przyzwoita oferta, zwłaszcza że gra genialnie i znikają z oczu wszystkie pozostałe klamoty. Gramofon można zawsze dodatkowo podłączyć.
Te zdjęcia powstały w chwili zwijania wystawy — widząc kolumny już zapakowane do drogi pomyślałem, że chętnie zobaczyłbym takie dwie mumie u mnie w domu na testach, tylko jak wytłumaczyć kotom, że to nie są ich nowe audiofilskie drapaki?
(kliknij)