FOCAL: Sopra N°2 - niepowtarzalna faktura i niesamowita kolorystyka hi-endowych kolumn
Dawno, dawno temu audiofilskie wybory były proste – wszystkie kolumny były czarne. Później nieśmiało zaczęły pojawiać się białe, a potem poszło z górki i u niektórych producentów można zamówić skrzynki nawet pod kolor paznokci małżonki.
Jednak Focal poszedł o krok dalej odchodząc od fortepianowo-samochodowych gładkości, na rzecz chropowatej faktury betonopodobnej.
Focal Sopra N°2 Black Ostrea
(kliknij)
Na początku chodziło głównie o wyróżnienie się na tle konkurencji i zaakcentowanie wyjątkowości – w ten sposób w ubiegłym roku powstała limitowana wersja zarówno kolumn i elektroniki z frontami w kolorze cyny, jako zaakcentowanie okrągłej rocznicy połączenia firm Focal i NAIM:
> FOCAL & NAIM: 10th Anniversary Edition - czegoś takiego jeszcze nie było
Jako że tę odmienność natychmiast pokochali designerzy projektujący luksusowe wnętrza, a w konsekwencji i klienci, bowiem Sopra grają fenomenalnie, więc tylko kwestią czasu było, kiedy Focal pójdzie za ciosem proponując kolejne audiofilskie dzieła sztuki dla klientów majętnych i o wyrafinowanym guście.
Info dystrybutora: Sopra N°2 to nowe uosobienie dzisiejszych głośników klasy premium. Doskonale łączy w sobie dynamikę, optymalizację przestrzeni i bogactwo harmoniczne. Głośnik ten wyposażony jest w najlepsze przetworniki średniotonowe, jakie kiedykolwiek opracował Focal, z technologiami NIC (Neutral Inductance Circuit) i TMD (Tuned Mass Damper).
Sopra N°2 weszła w nową erę dla „Premium High End”, biorąc pod uwagę nowe kryteria wydajności. Kompaktowość, nowoczesność, czysty design, charakter, to niezbędne czynniki zapewniające idealną integrację z Twoim wnętrzem. Sopra N°2 doskonale czuje się w pomieszczeniach o powierzchni do 30 m2, a nawet i w większych do 70 m2.
Focal Sopra N°2 Black Ostrea
Czy to szare to prawdziwy beton?
Nie, ale do złudzenia go przypomina, nawet gdy wpatrujemy się w detale faktury z odległości 10 centymetrów. Prawdziwy beton jest materiałem wytrzymałym na ściskanie, ale kruchym w przypadku rozciągania, oraz posiada losowo zmienną strukturę wewnętrzną, więc mało prawdopodobne by ktokolwiek zaryzykował produkcję tak kosztownych kolumn z nieprzewidywalnego surowca.
Natomiast wykorzystane tworzywo polimerowe (tak przypuszczam na podstawie innych modeli) powoduje, że nowa kolekcja wykończeń kolumn (dotyczy wyłącznie Sopra) na rok 2023 absolutnie rządzi.
Nazwa Black Ostrea pochodzi od wielce popularnych we Francji ostryg jadalnych (Ostrea edulis), które mają właśnie taki szarawo-niebieskawy kolor i chropowatą fakturę muszli / front i boki wykonane z tego samego materiału
(kliknij)
Głównym celem tego newsa jest ukazanie oryginalności i unikalności formy, jaką nadano tym kolumnom, więc tym razem więcej zbliżeń / niesamowicie wygląda kontrakt między nienagannie wykonanymi pierścieniami i głośnikami a surowością powierzchni korpusu
(kliknij)
Tył równie starannie wykonany, jak front, wszak to kolumny, których nie wciska się w kąt
(kliknij)
Ostrygi jadalne / stal Corten
Focal Sopra N°2 Brown Concrete
Focal Sopra N°2 Brown Concrete
Natomiast w moim odczuciu określenie Brown Concrete jest mniej trafione – przecież wystarczy jeden rzut oka, by stwierdzić, że ta powierzchnia bardziej przypomina popularną we współczesnej architekturze i spatynowaną w warunkach naturalnych stal cortenowska stosowaną na elewacjach. Natomiast faktem jest, że jej rudo-brązowy odcień idealnie harmonizuje z surowym betonem. Może więc ów Brązowy Beton w nazwie to taki skrót myślowy?
W tej wersji front jest bardziej metaliczny, więc zapewni większą zmienność odcieni odbijającego się w nim światła
(kliknij)
Istne dzieło sztuki, które wniesie nowoczesny wygląd do każdej przestrzeni życiowej / równie dobrze wypadnie na tle betonowej ściany, jak i wnętrza pałacowego
(kliknij)
(kliknij)
Przede wszystkim jednak pamiętajmy, że poza kosmicznym wyglądem efektów: betonu / stali / ostryg, to przede wszystkim fenomenalnie grające kolumny zaprojektowane i wyprodukowane w całości we Francji.
Główne cechy:
- Typ: trójdrożna kolumna podłogowa z bass-reflex
- Przetworniki: 2x 7" (18 cm) głośnik niskotonowy "W" / 6.5" (16,5 cm) "W" głośnik średniotonowy z zawieszeniem TMD, układ NIC / 1" (27 mm) IHL Beryl – odwrócona kopułka wysokotonowa
- Pasmo przenoszenia (+/- 3 dB): 34 – 40.000 Hz
- Punkt niskiej częstotliwości -6 dB: 28 Hz
- Czułość (2,83 V / 1 m): 91 dB
- Impedancja nominalna: 8 Ω
- Impedancja minimalna: 3.1 Ω
- Częstotliwość podziału zwrotnicy: 250 Hz / 2.200 Hz
- Zalecana moc wzmacniacza: 40 – 300 W
- Wymiary: 119 x 35,8 x 54 cm
- Waga netto: 55 kg
Cena sugerowana: 42.999 zł/szt.
(w tych wykończeniach)
W fornirze z jasnego dębu taniej – 38.499 zł
Wersje lakierowane są jednobarwne, jak pomarańcz to po całości