
Wilson Benesch R1 - regał dla Hi-End
Firma Wilson Benesch pokazała na targach w Monachium swój najnowszy produkt - oznaczoną symbolem R1, kompozytową szafkę na sprzęt hi-fi. Wilson Benesch prowadzi badania nad rolą tego typu akcesoriów w zestawach hi-fi i szafka ta jest pierwszym efektem tych prac.
R1 to modułowa, kompozytowa, zoptymalizowana szafka, która doskonale sprawdzi się zarówno przy sprzęcie analogowym jak i cyfrowym. Producent, posługując się nieco tajemniczą nomenklaturą podał, iż kluczem do sukcesu jest zrozumienie i sterowanie przepływem energii. Aby te niezwykle delikatne siły ujarzmić, w trakcie projektowania stosowano laserowy sprzęt wibrometryczny.
Szafki można kompletować z modułu bazowego i spoczywających na nim modułów standardowych. Maksymalna przewidziana ilość modułów wynosi cztery. Moduły bazowe mogą być używane samodzielnie na przykład jako podstawy dla dużych wzmacniaczy mocy.
Pionowe, czarne boki wykonano z niezwykle wysoką precyzją (obróbka z tolerancją do 0,02mm). Materiałem jest polimer o nazwie polioksymetylen (polyoxtmethylene - POM). Jest to twarde tworzywo stosowane do wyrobu elementów konstrukcyjnych czy elementów mechanizmów. Twardość tego polimeru jest podobna do twardości aluminium, ale materiał ten ma większe tłumienie wewnętrzne.
Carbon Fibre Isobar - to poziome elementy łączące konstrukcję. System składa się z widocznej na zewnątrz rury z włókien węglowych oraz znajdującego się wewnątrz tej rury stalowego pręta o średnicy 14 mm. Pręty wraz z mocowanymi do nich zakończeniami ściskają Isobar z siłą blisko 14 ton (!), tworząc niezwykle sztywną i silnie napiętą strukturę.
Kinematic Location to nazwa sposobu łączenia modułów. Zastosowano tu cztery punkty styku o wysokim ciśnieniu. Połączenie składa się ze stalowej, chromowanej kuli o masie 0,5kg oraz współpracującego z nią gniazda. Powstaje w ten sposób linia styku na obwodzie i eliminowana jest swoboda ruchu we wszystkich płaszczyznach. Podobne rozwiązanie zastosowano w regulowanych stopach, a pomysł zaczerpnięto z wcześniejszych, flagowych zestawów głośnikowych Wilson Benesch - Cardinal.
Poniżej fragment wywiadu z wybitnym fizykiem, profesorem Ianem Ward, który współpracował z firmą Wilson Benesch w ramach projektu Bishop, w 1999 roku.