24 listopada 2015 13:07
Info Wystawa Audio Video Show ul. Bolkowska 2D 01-466 Warszawa

FEZZ AUDIO - nie tylko toroidy.pl

Nie wszyscy jeszcze wiedzą czym jest firma FEZZ AUDIO, ale prawdopodobnie duża część czytelników spotkała się z nazwą TOROIDY.PL i Maćkiem Lachowskim. Zapraszamy na krótką rozmowę z twórcą najnowszego polskiego wzmacniacza lampowego oraz prezentację pierwszego urządzenia firmy FEZZ AUDIO - wzmacniacza Silver Luna. 

Toroidy.pl jest polską firmą rodzinną produkującą transformatory. Gdy w 1992 roku rozpoczynali produkcję głównym sektorem ich działalności był rynek transformatorów przemysłowych i energetycznych. Fascynacja muzyką i dobrym brzmieniem dała znać o sobie w 2000 roku kiedy powstały pierwsze transformatory z przeznaczeniem do sprzętu audio. 14 lat później zrobili coś co wydawało się do tej pory niewykonalne – wyjściowy transformator toroidalny do wzmacniaczy Single Ended. 

Co ważniejsze zaś, na tegorocznych targach Audio Video Show 2015 firma zaprezentowała nowy, całkowicie autorski, wzmacniacz lampowy Silver Luna.  Nowo utworzona marka FEZZ AUDIO oraz jej pierwszy produkt, jest niewątpliwie perełką w kategorii "Made in Poland". Ma on być oferowany w niezwykle przystępnej cenie, a jakość dźwięku wydobywającego się z tego wzmacniacza lampowego, precyzja obrazowania, barwa dźwięku i ta magiczna atmosfera, jaką potrafi stworzyć, daje mu realną szansę ku temu, aby stał się prawdziwym rynkowym przebojem.

To co napisał producent na swojej stronie jest bardzo prawdziwe: patrzymy na produkowane przed laty wzmacniacze audio i powtarzamy czasami slogan:

Teraz już takich rzeczy się nie robi...

Na przekór temu powstają w naszym kraju oraz częściej firmy, które skutecznie dają dowody na to, że jest zupełnie inaczej. Miłość czy sympatia do lamp to nie tylko moda, ale rodzaj sposobu myślenia o brzmieniu. Wzmacniacze lampowe posiadają charakterystyczną barwę - wielu twierdzi, że bardziej naturalną i prawdopodobnie dlatego tak wielu konstruktorów decyduje się na tego typu konstrukcje.

Na wystawie Audio Video Show 2015 spotkaliśmy się z Maćkiem i Tomkiem Lachowskimi - twórcami nowo powstałej firmy FEZZ AUDIO, która przygotowała na warszawską wystawę swoje premierowe urządzenie.  

[img:2]

Audio Video Show 2015 - Maciek Lachowski

 

INFOAUDIO.PL - Proszę o krótkie przedstawienie siebie i Waszej firmy.

Tomasz Lachowski - FEZZ AUDIO to nowa marka na rynku polskim; wywodzimy się z polskiej firmy, producenta transformatorów toroidalnych – Toroidy.pl. To jest nasze główne źródło utrzymania dające nam chleb na co dzień. Projekt Fezz  powstał niejako przy okazji, przy wprowadzaniu na rynek transformatorów głośnikowych, sygnałowych. Podczas budowania laboratorium pomiarowego do tych transformatorów okazało się, że stworzyliśmy fajnie brzmiący wzmacniacz lampowy o doskonałych parametrach, który po podłączeniu do reszty zestawu zabrzmiał naprawdę dobrze. I tak właśnie postanowiliśmy zaprezentować klientom nowy wzmacniacz, tym razem od polskiego producenta, który produkuje go prawie całkowicie sam, niemalże od A do Z. Robimy wszystko sami, oczywiście oprócz pojedynczych podzespołów elektronicznych i lamp, no i za rozsądne pieniądze. Poza tym, mamy dość zaawansowany park maszynowy pozwalający na produkcję np. obudów, co pozwala na obniżenie kosztów i zaoferowanie wysokiej jakości.

[img:1]

Audio Vido Show 2015 - wzmacniacz Silver Luna

 

Czyli postanowiliście udowodnić całemu światu, że transformatory toroidalne nadają się doskonale na transformatory wyjściowe do wzmacniaczy lampowych?

Zgadza się. To jeden z naszych priorytetów.

No tak, ale to bardzo trudne zadanie iść tak pod prąd powszechnie uznanych „prawd” i reguł.

Tak, to prawda, ale obserwujemy, że w ostatnim roku nasz wolumen sprzedaży transformatorów głośnikowych wzrósł o 400%.

A jaka była geneza Waszego biznesu? - czy produkcja toroidów wynikała z Waszego zainteresowania audio, czy też może dopiero później zainteresowało Was zastosowanie transformatorów do sprzętu hi-fi, żeby na koniec pchnąć do samodzielnej produkcji wzmacniaczy?

Ja jestem elektronikiem z wykształcenia i priorytetem była jednak produkcja transformatorów przemysłowych w torze zasilenia. One nam dają głównie utrzymanie.

Jednocześnie zawsze lubiliśmy słuchać w domu muzyki na dobrze brzmiącym sprzęcie, a że działając w naszej branży siłą rzeczy zaczęliśmy poruszać się także światku producentów audio, stąd pomysł na wejście także w produkcję wzmacniaczy.

A czy jest tajemnicą, którzy znani producenci sprzętu audio są odbiorcami Waszych wyrobów?

Myślę, że dobrą rekomendacją będą firmy: Mytek Audio, WILE, LampizatOr i Mediam.

Widzę, że ze swoim FEZZ AUDIO zaczęliście od półki budżetowej. Czy to jest świadoma decyzja, że chcecie być tylko w tym segmencie, czy też jest to dopiero pierwszy krok, a w następnych zaczniecie wspinać się wyżej.

Nasze doświadczenie z branży audio jest takie, że jak mało znany producent wchodzi na rynek oferując od razu produkty, które się drogo cenią, to ma małe szanse na przetrwanie.

Wydaje nam się, że znaleźliśmy lukę rynkową, bo to są ciągle wzmacniacze na dalekowschodnim poziomie cenowym, a jednocześnie jest to produkt od A do Z polski: polska myśl konstruktorska, polskie wykonanie i polskie podzespoły w dużej mierze. Tym chcemy przede wszystkim przyciągnąć. Nie jesteśmy już anonimową firmą i jeżeli projekt FEZZ nam wypali, to widzimy jeszcze miejsce na dwie dodatkowe półki cenowe. Uważamy, że jest miejsce na jeszcze tańszy wzmacniacz oraz na droższy.

[img:3]

Audio Vido Show 2015 - wzmacniacz Silver Luna

 

Jak sądzę korzystają Państwo ze sprawdzonych układów i nie wymyślacie własnych; na czym więc polega Wasz „patent” na sukces.

Nasz wzmacniacz jest zbudowany na lampie EL-34 w push-pull’u, ale to czym się wyróżnia to są właśnie nasze toroidy na wyjściu.

Jak rozumiem, mają Państwo własne laboratorium i opracowujecie swoje konstrukcje w oparciu o rzetelne pomiary, a nie tylko o metodę prób i błędów. Może by Pan zatem wyjaśnił, na czym opiera się opinia, że inne transformatory niż toroidalne bardziej nadają się do obsługi części sygnałowej wzmacniacza lampowego. A jeśli tak nie jest, to proszę to uzasadnić.

Od strony technicznej każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Abstrahując od „organoleptycznego” odsłuchu wzmacniaczy opartych o takie czy inne rozwiązania, to pomiarowo są dwie zasadnicze różnice: transformator toroidalny ma taką wadę, że rdzeń jest dużo łatwiej nasycić i cały układ musi być bardzo dokładnie opracowany i dobrze zbalansowany: nie można dopuścić tutaj do asymetrii prądów - jeżeli ten warunek jest zachowany, to naprawdę transformatory toroidalne deklasują te oparte na kształtce, zarówno pomiarowo, jak i odsłuchowo, głównie ze względu na zniekształcenia harmoniczne. Transformatory toroidalne mają zniekształcenia praktycznie żadne.

Mieliśmy z różnych półek cenowych transformatory kształtkowe, a także toroidalne innych, uznanych producentów, do pomiarów, aby ocenić swoje produkty względem konkurencji.

A jakich producentów?

Lundhal, kilka marek japońskich, a także polskie Ogonowskiego. Zresztą bardzo szanujemy się z Panem Ogonowskim, wymieniamy doświadczeniami i na pewno nie konkurujemy. Nawet polecamy się nawzajem klientom, którzy akurat chcą zastosować inne transformatory.

[img:6]

A koszty produkcji obu typów transformatorów o tych samych parametrach?

Są zbliżone.

Wróćmy do waszego wzmacniacza - jak go „stroiliście”? Czy używaliście do tego high-end’owego toru, czy też staraliście się najlepiej wpisać w budżetowy zestaw?

Staraliśmy się możliwie najlepiej dopasować z dźwiękiem do sprzętu na podobnym poziomie cenowym. Zaprzyjaźniliśmy się z firmą PYLON AUDIO, która poszukiwała optymalnego wzmacniacza lampowego do modelu Shapphire i była zadowolona ze „współpracy” ich szafirków z naszym lampowcem.

A skąd Państwo pochodzą, z jakiego miasta?

Z okolic Białegostoku, a konkretnie z miejscowości Księżyno.

Dobrze robi się interesy z mieszkając tak daleko?  

Jak widać interesy robi się dobrze i nie ma znaczenia żadnego gdzie mieszkamy... Mamy dużo więcej świeżego powietrza, możecie nam tego zazdrościć.

Zazdrościmy... dzięki za rozmowę. 

 

 

 
[img:4]
Oto co pisze o wzmacniaczu jego konstruktor:
Bazą powstania całego projektu jest nasza rodzinna firma Toroidy.pl . Od wielu lat jesteśmy mocno powiązani ze światem audio. Zaopatrujemy w transformatory sieciowe wiele renomowanych firm polskich, europejskich jak i amerykańskich.
 
Kilka lat temu postanowiliśmy stworzyć coś co miało przełamać stereotyp. Miał to być toroidalny transformator głośnikowy do konstrukcji Single Ended. Udało się. Praca nad konstrukcją trwała 3 lata. Opracowaliśmy unikalną technologię produkcji rdzeni oraz nawijania. Dzięki temu na dzień dzisiejszy jesteśmy w stanie zaprojektować i co najważniejsze wyprodukować transformator głośnikowy do praktycznie każdego rodzaju lampy, niezależnie czy ma to być konstrukcja SE czy Push-pull. W parametry, które osiągnęliśmy, czasami aż trudno uwierzyć spoglądając na gabaryty oraz cenę naszych transformatorów. Wszystko fajnie, tylko dlaczego nikt nie chciał tego zastosować w swoich konstrukcjach ? Głównym powodem jest pewien stereotyp o którym wspomniałem już wcześniej. Głosi on, że nie da się wytworzyć dobrego transformatora głośnikowego na rdzeniu toroidalnym, a transformator do konstrukcji SE na toroidzie w ogóle nie ma prawa działać.
 
W związku z tym postanowiliśmy skonstruować wzmacniacz SE w oparciu o produkowane przez nas transformatory. Jako model niehandlowy, a mający jedynie zburzyć stereotyp zaprezentowaliśmy wzmacniacz Laura podczas zeszłorocznego Audio Show. Zainteresowanie przeszło nasze oczekiwania. Produkcja transformatorów głośnikowych ruszyła pełna parą, a mi w głowie zrodził się kolejny pomysł. Stwórzmy nową markę i zaprojektujmy lampowy wzmacniacz w wersji handlowej w przystępnej cenie stanowiący polską alternatywę dla “chińczyka” . Tak właśnie powstała Silver Luna którą macie Państwo u siebie.

 

[img:5] 

Silver LUNA - stereofoniczny wzmacniacz lampowy
Moc maksymalna: 2 x 35W / 8Ohm
Typ układu: Push-pull klasa AB1 / AB1 class 
Impedancja wyjściowa: 4Ohm / 8Ohm.
Wejścia: 3 x RCA
Zniekształcenia THD: < 1% 
Pasmo przenoszenia: 15Hz-77kHz (-3dB)
Pobór mocy: 150W
Bezpiecznik: 3,15A T
Waga: 15,3kg
Wymiary: 400x320x165mm
Lampy: EL34 x 4 (power output), ECC83 x 2 (pre-amplifier and power drivers)

 

 

 

Wzmacniacze zintegrowane Wzmacnianie

Gdzie kupić?

Fezz Audio Fezz Audio www.fezzaudio.com

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > Fezz Audio rozwiń listę sklepów

reklama
Może Cię zaciekawić:
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz