
Gramofon SONY PS-HX500 - paliwo lotnicze do małego fiata
Zanim do końca rozszyfrujemy prawdziwe intencje firmy SONY, w chłodny sposób spróbujemy opisać funkcjonalność jaką niesie sobą gramofon PS-HX500. Wygląda bowiem na to, że przemysł audio zatoczył pełny obrót wokół własnej osi, a wąż zjada właśnie na śniadanie swój ogon.
Ktokolwiek wpadł na ten pomysł miał jakieś ważne ku temu powody aby ten opracować projekt i go zrealizować. Wiosną tego roku zobaczymy ppierwszy na świecie gramofon, który pozwala na konwersję nagrań z analogowych płyt winylowych na pliki wysokiej jakości - mamy na myśli formaty DSD i PCM. Cena gramofonu nie jest szokująca i wynosi ok. 500 euro. Powstające pytania skłaniają do refleksji i nieco dokładniejszego przeczytania informacji prasowej jaka dotarła do nas z targów SEC w Los Angeles.
Wysoka jakość dźwięku w każdym szczególe
Gramofon PS-HX500 zaprojektowano tak, aby z jak najlepszą możliwą jakością odtwarzał dźwięk. Nasze poczciwe winyle mają "zaopiekować" nowo opracowane proste ramię, odlewany aluminiowy talerz, oraz minimalistycznie prezentująca się plinta. Producent wspomina ponadto o wyposażeniu, które znajdziemy w prawie każdym standardowym gramofonie: system anti-skating i przydatną windę... oczywiście wraz z gramofonem dostarczana jest wkładka. Paskowy napęd zaprojektowano dla dwóch prędkości talerza, na którym znajdziemy matę gumową o grubości 5 mm. Gramofon spoczywa na czterech nóżkach.
Winyl staje się przenośny
Firma SONY ma już swój wielki wkład w umożliwienie nam noszenia muzyki ze sobą na ulicy. Opracowane niegdyś WALKMAN i DISCMAN to urządzenia, które spowodowały, iż nagrania mogły towarzyszyć nam praktycznie wszędzie. No ale teraz, gdy nikt już nie używa tych archaicznych odtwarzaczy, możliwość zabrania ze sobą muzyki na winylu jawi się jako zupełnie nowa jakość.
Powodowani nostalgią wielbiciele analogów często z niechęcią myślą o zmianie analogowego formatu audio na pliki cyfrowe. Jedną z przyczyn jest deklarowana gorsza jakość takiego dźwięku. Gramofon PS-HX500 wyposażono zatem wysokiej jakości konwerter DSD, który umożliwia kopiowanie ulubionych utworów analogowych do plików cyfrowych w jakości High-Res Audio.
Pozwoli to zgrać muzykę z płyty winylowej i odtwarzać ją na komputerze, telefonie, przenośnym odtwarzaczu muzycznym, lub samochodzie. W gramofonie znajduje się także przedwzmacniacz gramofonowy, służący do podłączenia zewnętrznego wzmacniacza w domowym zestawie hi-fi.
Łatwe w użyciu oprogramowanie do nagrywania i edycji
PS-HX500 jest pierwszym na świecie gramofonem, który obsługuje format DSD. Przetwornik analogowo-cyfrowy zapisuje muzykę wg różnych ustawień jakości: do wyboru mamy formaty WAV oraz DSD a także to, co w zakresie jakości, kompresji i transmisji znajduje się pomiędzy nimi.
Czas na refleksję...
Nowoczesność wdziera się wszędzie i często nie pyta nas o zgodę. Kupując gramofon najczęściej robimy to z szacunku i tęsknoty za analogowym dźwiękiem. Tymczasem SONY proponuje połączenie obu domen i cyfrowy zapis absolutnie wszystkiego - zarówno dźwięku oraz tego co mu towarzyszy w przypadku płyty analogowej.
Będzie to miało sens jeśli sygnał analogowy zamienimy od razu do natywnej postaci DSD, ale czy po drodze, w którymś stopniu konwersji, nie ma czegoś co popsuje jakość, tego na razie nie wiemy.
Otrzymujemy zatem plik, na którym w całkowicie analityczny sposób ukażą nam się zniekształcenia i szum oraz charakterystyczne trzaski starej płyty. Pomijamy fakt, iż większość płyt posiada już dawno swoje cyfrowe odpowiedniki: w postaci nośnika fizycznego lub pliku audio - dostępnego także w sieci.
Jedyną nadzieją na rozwój tej technologii wydaje się chęć skopiowania zupełnie nowej płyty do pliku wysokiej rozdzielczości i odtwarzanie go w torze cyfrowym. Uczynią tak zapewne najbardziej zagorzali analogowi audiofile, ale czy zechcą do swojego - zazwyczaj bardzo drogiego - toru włączyć urządzenie za 500 USD?