11 stycznia 2016 07:19

Przegląd mebli dla audiofila - uwaga drastyczne zdjęcia!

Siedzicie...? no to wstańcie aby usiąść. Żarty się właśnie kończą, albowiem okazuje się, że do prawdziwego audiofilstwa oprócz sprzętu niezbędny jest odpowiedni mebel i od razu zaznaczamy - nie będziemy tu pisać o szafkach i regałach. Słuchanie muzyki na tym poziomie zaawansowania odbywa się w pozycji siedzącej, znamy jednego melomana, który zaleca słuchanie tyłem, pozostali gaszą światło. 

Sprawa jest pozornie prosta, ale oczywiście można ją nieco skomplikować. Zastanawialiście się kiedyś czy nasza sofa lub fotel nie powodują mikro zakłamań w delikatnej materii fali akustycznej... a być może są zbyt miękkie i chłoną niskie pasmo niczym sucha gąbka wodę... Analiza dotyczyć może różnych aspektów: zarówno kształtu, materiałów, z których je wykonano a może nawet koloru!

Kolejny problem to ręce... nic tak nie pasuje do ręki audiofila jak zgrabny pilot oraz szklaneczka złocistego trunku, tak więc pojawia się kolejny ważny aspekt: nasz fotel powinien mieć podłokietnik. 

I na koniec nogi. Gdyby je oprzeć na podłodze moglibyśmy ulec emocjom i rytmicznym tupaniem zdradzić nasze emocje oraz ogarniającą nas radość z tego co w muzyce nazywa się rytmem. Tak więc wymyślono, że dla nóg idealna będzie otomana zwany też podnóżkiem. Nazwa otomana pochodzi z języka francuskiego i pierwotnie była rodzajem kanapy wyściełanej poduszkami i bocznymi wałkami zamiast poręczy. Słowo pochodzi z bliskiego wschodu, a na anglojęzycznych stronach nasz audiofilski komplet składa się zazwyczaj z fotela (chair) i wspomnianej otomany lub jak to nazywa szwedzka IKEA - podnóżka. 

W zasadzie jeśli chodzi o teorię, to tyle. Ani razu nie wspomnieliśmy dotąd o ekologii materiałów, cenie (o tym zaraz będzie), konstrukcji i komforcie siedzenia - bo to chyba najważniejszy z aspektów.

 

 

The Eames Lounge Chair & Ottoman

[img:1]

Na początek absolutny klasyk. Eames Lounge Chair i Ottoman zadebiutował w programie telewizyjnym stacji NBC w 1956 roku. Jest to jeden z najbardziej popularnych mebli zaprojektowanych przez Charlesa i Ray Eames. Ich pełna nazwa to Eames Lounge (670) and Ottoman (671). Ten klasyczny obecnie fotel od razu stał się powszechnie uznawanym symbolem luksusu. Produkcja tego mebla odbywa się zgodnie z najwyższymi standardami z wykorzystaniem najlepszych skór i oklein drewnianych. Poduszki i podłokietniki są w pełni tapicerowane prawdziwą skórą, a wykonane z pianki o dużej gęstości miękkie elementy utrzymują swój kształt praktycznie zawsze.

Projekt Charlesa i Ray Eames nawiązuje do typowego angielskiego fotela klubowego, z tym, że ten współczesny mebel ma być jego nowoczesną wersją. Fotel jest dostępny w różnych wykończeniach forniru, skórzanych pokryciach i dwóch rozmiarach.

Od listopada 2015 prezentowane są zupełnie nowe wersje kolorystyczne fotela. W tej chwili dostępny jest on w kolorach: śnieżno-białym, szarym, oliwkowym, kasztanowym, brązowym, brandy, śliwkowym, antracytowym, czekoladowym i czarnym. Baza siedziska i oparcia produkowane są w pięciu rodzajach drewna: wiśnia, Santos Palisander, orzech z czernią, orzech z bielą i czerń. Baza czteroramienna chromowana lub z polerowanego aluminium.

Od lat 50-tych ubiegłego wieku zmienił się średni wzrost człowieka - ludzie stali się (średnio) kilka centymetrów wyżsi. Meble zaprojektowane zgodnie z zasadami ergonomii dla ówczesnego modelowego użytkownika po prostu przestały być wygodne i robią wrażenie wyraźnie za małych. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom nowych - kilka, kilkanaście centymetrów wyższych - pokoleń użytkowników najbardziej znanego fotela klubowego, firma Vitra przeprojektowała klasyczny wzór i oprócz standardowej wersji oferuje dziś także fotel Lounge Chair New Dimmension. Niewielkie różnice w wymiarach są niedostrzegalne z zewnątrz - zachowano oryginalne proporcje i linię. Jednak osoby obdarzone wyższym wzrostem na pewno zauważą tę drobną różnicę. 

Różnice w cenach pokazują ile może kosztować oryginał a ile jego dalekowschodnia kopia. 

Cena (e-bay) 750,00 - 4.500,00 USD

 

 

GamuT Lobster Chair

[img:2]

 

Prace duetu Lunda&Paarmann delikatnie mówiąc bywają kontrowersyjne. Nie ulega wątpliwości, że siedzenie, spoczywanie czy spanie w ich meblach może być przyjemnością, ale projektanci w temacie estetyki sami dają pretekst do dyskusji.

[img:8:L]Nic tak jednak nie zbliża mebla do hi-end jak jego kontrowersyjność, dlatego pewnie pewna firma głośnikowa postanowiła zrobić coś co audiofile nazywają up-grade... niby nic dziwnego, ale tym razem up-grade dotyczy fotela.

W starym projekcie wszystko się zgadzało. Wygląda na wygodny, posiada kształt godny sprzętu audio klasy top premium. Do kompletu dla nóg dostajemy wygodną otomankę. Wszystko miękko tapicerowane skórą, której mogliby pozazdrościć właściciele tańszych modeli BMW. Firmą, która podjęła się audio-ingerencji w projekt jest GamuT - duński producent głośników i elektroniki. No to teraz fragment opisu - czyli to co w audio jest jednym z najważniejszych czynników, które pomagają podjąć decyzję o zakupie:

 

Pierwszy hi-endowy, wysokiej klasy fotel, minimalizujący odbicia od otoczenia.

... efekt jest szokujący - prezentacja dźwiękowa staje się bardziej precyzyjna i naturalna, głośniki znikają, a muzyka budzi się w Twoim salonie do życia. 

 

Producent głośników zasugerował producentowi mebli - duńskiej firmie Kvist Industries co należy zmienić w tym niewątpliwie pięknym projekcie. Wymieniono zatem materiał tapicerski, na taki który akustycznie spełni oczekiwania audiofila, a z okazji odbywających się w Los Angeles targów CES, pokazano przy okazji nową kolumnę głośnikową o nazwie Zodiak. Relacje z premiery skupiły się niestety wokół fotela, z którego doskonale ponoć słychać muzykę, ale o kolumnie, która była jej źródłem jest na razie cicho.

Cena GamuT Lobster Chair - 4.995 USD

[img:9]

Kolumna Gamut - Zodiak

 

Hans J Wegner Wing Chair

[img:3]

Wing Chair CH445 jest właściwie rzeźbą. Wyjątkowo wygodny, tapicerowany fotel został zaprojektowany w 1960 roku przez Hansa J. Wegnera i jest jednym z jego najbardziej znanych dzieł. Zbudowano go na na solidnej ramie bukowej, która opiera się na nogach ze stali. Mebel jest ręcznie wykończony. Konstrukcja oparcia i siedziska umożliwia przyjęcie różnych pozycji i zawsze zapewnia doskonałe oparcie dla pleców, ramion, szyi i głowy. Cienkie o różnej długości nogi pozwalają zapaść się w nim i praktycznie zatopić w jego głębiach.

Fotel CH445 dostępny jest w szerokiej gamie kolorów z różnych materiałów - może być wykonany z wełny lub skóry, w kolorze różowym, szarym, niebieskim, żółtym czy czarnym, z tkaniny gładkiej lub prążkowanej. Fotel jest w pełni ręcznie produkowany, przy użyciu najlepszych materiałów, oprócz skóry znajdziemy tu drewno brzozy i stal nierdzewną.

Cena za oryginalny fotel CH445 to około 3.400,00 EU + ok. 1050,00 EU za podnóżek.  

 

 

 

Hans Wegner Shell Chair

[img:4]

CH07 jest jednym z najbardziej oryginalnych krzeseł zaprojektowanych przez Hansa J. Wegnera. Zaprojektowane w 1963 roku, po krótkim czasie wycofano ze względu na jego bardzo wysokie koszty produkcji.

W latach 60-tych XX wieku awangardowy projekt Wegenera nie został zaakceptowany  - jako śmiały i zbyt odbiegający wzorniczo od ówczesnych mebli. Produkcję wznowiono w   1998 roku i model CH07 od razu zdobył uznanie publiczności, jak również kilka nagród za wzornictwo. Fotel jest bardzo stabilny, posiada trzy punkty podparcia, a ugięta muszla oferuje komfort. Niestety w komplecie nie ma otomanki, a to co widać na zdjęciach tego niewątpliwie pięknego mebla podsuwa natychmiast pomysł stosowania waz z nim grubego koca lub dodatkowych poduszek. 

Siedzisko i oparcie wykonane są z prasowanych, drewnianych laminatów. Przednie nogi wykonano z jednego kawałka wielowarstwowej sklejki, tylna noga to osobny element. Siedzisko i oparcie są tapicerowane tkaniną lub skórą.

Cena około 3.500 USD

 

Womb Chair 1948

[img:5]

Eero Saarinen był jednym z pierwszych artystów, którzy wykorzystywali w projektach włókno szklane. Dzięki swojej kolekcji stołów Pedestal i krzesłom Tulip zredukował liczbę nóg w kuchni przeciętnej amerykańskiej rodziny. Jego krzesło o nazwie Womb, zaprojektowane na prośbę Florence Knoll, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych mebli na świecie. Eero Saarinen był fińskim architektem i projektantem, którego dzieła na stałe wpisały się w powojenną historię Ameryki. 

Eero Saarinen zaprojektował Womb Chair w 1948 roku, na prośbę Florence Knoll – amerykańskiej projektantki mebli, architektki, żony Hansa Knolla, właściciela fabryki mebli. Florence marzyła o krześle...

... w którym mogłaby zwinąć się jak w koszyku z poduszkami

Womb Chair dało początek całej kolekcji krzeseł razem z otomanami, a także znanym na całym świecie Pedestal i Tulip Chair. Womb Chair to wymodelowane siedzisko w kształcie muszli z włókna szklanego, które pokryte jest pianką. W skład całego zestawu wchodzi także podnóżek, najczęściej w tym samym kolorze co krzesło, poduszki w siedzisku oraz z podnóżka stanowią oddzielne części. Eero Saarinen projektując to krzesło eksperymentował z różnymi, nowymi materiałami.

Cena 3.870,00 USD

 

 

 

[img:6]

Corona Chair & Ottoman

Pierwotnie zaprojektowany przez duńskiego projektanta mebli Poul M. Volthera w 1961 roku. Corona Chair został po raz pierwszy pokazany w 1964. w konstrukcji użyto pianki i tkaniny, i początkowo projektant nie dostrzegał w nim znamion komercyjnego sukcesu. Obecnie jest ikoną dzięki któremu stał się najbardziej znanym. Charakterystyczny wzór  składa się z serii eliptycznych poduszek oddzielonych otwartymi przestrzeniami. Złośliwi twierdzą, że nie zostały zaprojektowane dla celów estetycznych, ale z powodu niedostatku materiałów i surowców po II wojnie światowej.

Cena około 750,00 USD 

 

POÄNG IKEA

[img:7]

Pozostajemy na koniec w zimnych klimatach północnej Europy. Fotel Poang to jeden ze znaków rozpoznawczych skandynawskiego domu meblowego. Miało go w domu tak wielu polaków, że gdyby odzyskać z nich drewno, można by zasadzić las wielkości Puszczy Białostockiej.
 
Wśród wielu zalet na pierwszym miejscu jest cena. Dostępność jest pochodną liczby sklepów IKEA w naszym kraju zsumowaną z ogromną ilością podróbek i kopii tego bardzo udanego projektu. Z doświadczenia pamiętamy, że co jakiś czas należy sprawdzić czy śruby są mocno skręcone, fotel - w sumie "bujany" - ma tendencje do rozkalibrowywania się w trakcie odsłuchów. 
 
Cena 549 zł + 279 zł podnóżek
 
 
Opisanych mebli szukajcie w dobrych, audiofilskich sklepach. Wbrew temu co można by sądzić, nie jest je tak trudno kupić. Rynek kopii jest bardzo zasobny w bardziej lub mniej legalne wersje oryginałów. Różnią się one zapewne materiałami, wykonaniem i trwałością, ale dla przyzwyczajonych do częstych zmian w torze audiofilom, perspektywa wymiany fotela na lepszy model, nie powinna być wielkim problemem. 
 
 
 
 
reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz