12 kwietnia 2016 08:17
Info Galeria Audio ul. Powstańców Śląskich 118 53-333 Wrocław Targi AV&Home Cinema Show ul. Mińska 25 03-808 Warszawa Nautilus - Dystrybucja ul. Malborska 24 30-646 Kraków

AV&HOME CINEMA SHOW - trzy systemy wysokich lotów

W trakcie trwania krakowskich Targów AV&HOME CINEMA SHOW, w trzech różnych salach mieliśmy okazję posłuchać trzech różnych systemów audio. Każdy z nich reprezentował inną estetykę dźwięku i nieco inna pułap cenowy, ale najważniejszą różnicą był pomysł dla kogo konkretny system jest dedykowany.

Bez wątpienia każdy z wystawców przywiózł jedne z najlepszych, jeśli nie najlepsze urządzenia ze swojej oferty. Tak więc sytuacja w pewnym sensie do odsłuchu była optymalna. Kameralna atmosfera, praktycznie brak tłoku w bardzo dużych salach, przyjazne towarzystwo osób prezentujących sprzęt oraz nieograniczona swoboda w dostępie do niego okazały się doskonałą okazją do odsłuchów. Wchodząc do trzech głównych sal na pierwszy rzut oka można było ocenić w jakim towarzystwie prezentowane audio czuć się będzie najbardziej komfortowo. 

 

Davone, Manley - Galeria Audio, Wrocław

Wrocławski salon Galeria Audio zaprezentował w pełni analogowy tor. Napędzane lampową elektroniką marki MANLEY duńskie głośniki DAVONE GRANDE udowodniły, że potrafią zagrać w bardzo dużej sali, która nie posiadała żadnej adaptacji akustycznej. Szeroka, praktycznie nieograniczona niczym w każdym wymiarze scena czarowała naturalnością, analitycznością i zrównoważeniem. Podobno zestaw ten doskonale radzi sobie także w mniejszych metrażach. Jesteśmy skłonni w to uwierzyć pod warunkiem, że ustawiając go w na 30 metrach kwadratowych zostanie jakiekolwiek wolne miejsce dla wygodnego fotela, a musi on być wygodny bo słuchanie muzyki w tym wypadku jest ogromną przyjemnością na którą trzeba zarezerwować sobie kilka dłuższych chwil.   

[img:26:L]Na tym systemie nie mieliśmy najmniejszej ochoty włączać muzyki, która nie pasowałaby do powierzchowności tego zestawu. Wyglądałoby to tak, jakbyśmy gentlemana w cylindrze, namawiali na 10-kilometrowy bieg z przeszkodami. Zarówno Dire Straits jak i nagrania malijskiego Tinariwen zabrzmiały bardzo przekonywająco i naturalnie. Mark Knopfler - tam gdzie powinien być agresywny - ostro układał frazy swoich gitarowych szaleństw, natomiast "blues" z Afryki w wykonaniu zespołu Tinariwen wypełnił pokój spokojnym głosem wokalisty i przyjemnym brzmieniem ludowych, afrykańskich instrumentów. Duży zapas mocy, swobodna prezentacja i zdawałoby się nieograniczone możliwości w odtwarzaniu niuansów nagrań. Czy drogo? nie za bardzo... same kolumny to wydatek około 60.000 zł.

[img:1]

Najniższy z możliwych współczynników WAF. Okablowanie i zaplecze systemu zajmuje tyle miejsca, ile niektórzy mogą przeznaczyć na cały odsłuchowy pokój. 

[img:2]

[img:9]

Ten system nie miałby sensu gdyby nie był połączony odpowiednimi kablami. Sieciowe to Power 30 amerykańskiej firmy Chang Lightspeed, kable głośnikowe to Kondo spx, a jako interkonekty zastosowano przewody Wireworld Platinum.

[img:3]

Jak łatwo się domyślić poniższy zestaw należy do właściciela systemu. Telefon NOKIA serii 6310 podobnie jak urządzenia w torze to swego rodzaju klasyka.

[img:4]

Roman Witkowski właściciel wrocławskiej Galerii Audio.

[img:5]

Gramofon bauer audio dps5.

[img:6]

[img:7]

Warto też wspomnieć o stolikach na których ustawiony był sprzęt. Ich producentem jest polska firma Harmonium Audio. Modułowa konstrukcja umożliwia stawianie jeden na drugim lub obok siebie półek, które mogą być wykonane ze sklejki lub granitu.

[img:8]

DAVONE GRANDE to niezwykle wysmakowana konstrukcja. Duńczycy połączyli w niej piękny projekt z doskonałymi walorami brzmieniowymi. Jeśli ktoś o tych zestawach myślał wyłącznie w kategoriach estetycznych, to podczas odsłuchu powinien odczuć co najmniej zdziwienie. 

[img:11]

Ich charakterystyczny kształt ustawia przetworniki na linii łuku, likwidując jednocześnie przesunięcia fazowe. Na system składają się: subwoofer 10" z aluminiową,  anodowaną na czarno membraną, przetwornik średniotonowy 6,5" z membraną wykonaną z włókien egipskiego papirusu oraz głośnik wysokotonowy 1" z membraną tekstylną.

[img:10]

Te w sumie niewielkie kolumny dopracowano pod każdym względem. Z tyłu wylot basrefleksu stanowi część stalowego kręgosłupa na którym wspiera się cała konstrukcja. 16 warstwowe obudowa posiada wewnątrz szkielet przypominający układ ludzkich żeber.  

 

[img:12]

 

Avantgarde Acoustic, Accuphase, Transrotor - Nautilus, Kraków

[img:27:L]Zestaw zaprezentowany przez krakowską firmę Nautilus to nieco inna prezentacja i odmienna estetyka brzmienia. Równie precyzyjny dźwięk pokazanych premierowo zestawów Avantgarde Acoustic DUO XD posadzono na potężnej, solidnie zaznaczonej, niskobrzmiącej bazie. W prezentowanych nagraniach elektronicznych dominował soczysty bas, który całkowicie i na dodatek dość smacznie wypełniał pomieszczenie. Nie było tu mowy o czymś nieprzyjemnym, ale przechodząc z oddalonego o kilkanaście metrów pokoju z zestawami DAVONE różnica ta była bardzo czytelna. Wspaniały zestaw dla miłośników emocjonalnego, szybkiego grania. Doskonale ukazał wszelkie detale nagrane i wymyślone przez szalonego Dietera Meiera z Yello.

Przesunięty balans tonalny w stronę dołu spodoba się wszystkim, miłośnikom mocnych wrażeń. Zestaw dla zdecydowanego na wszystko faceta i odważnej kobiety. Bez wątpienia, aby równie godne elementy toru pasowały do tych pięknych głośników, trzeba dysponować dość dużym pomieszczeniem i odpowiednim budżetem na zakup reszty systemu. Na zachętę ekipa Nautilusa stanęła na wysokości zadania i na magicznym stoliku BASE6, którego półki wypełnione były kwarcem postawiono:

 • Wzmacniacz: Avantgarde Acoustic XA Integrated
 • Gramofon: Transrotor Tourbillon z zasilaczem Konstant FMD
 • Pre-amp gramofonowy: Accuphase C-37
 • Odtwarzacz CD/SACD: Accuphase DP-720
 • Kondycjoner: Accuphase PS-1220
 • Kable głośnikowe: Vovox Textura
 • Interkonekty i kable zasilające: Acrolink Mexcel, Siltech Royal Signature
 • Listwa zasilająca: Base Max
 • 2 generatory fal Schumanna - Acoustic Revive RR-888

 

[img:15]

[img:14]

[img:13]

[img:16]

Gramofon: Transrotor Tourbillon z zasilaczem Konstant FMD

[img:17]

[img:18]

Gramofon Transrotor Tourbillon - włącznik.

[img:19]

 

Bang&Olufsen

Na koniec coś pozornie bardzo skromnego. Ta wyszukana w formie konstrukcja o skromność nie prosi i nie jest to słowo, które pasuje do zestawu Beolab 90. Konstrukcja typu "omni", posiada charakterystykę dookólną 360 stopni. Na dodatek można nią w pewnym zakresie ograniczać kąt rozproszenia. W środku 18 wzmacniaczy i moduł DSP, które wysterowują 18 przetwornikami firmy Scan-Speak.

 • Zakres tonów wysokich - 7 x Scan-Speak Illuminator 30 mm
 • Zakres tonów średnich - 7 x Scan-Speak Illuminator 86 mm
 • Woofer - 3 x Scan-Speak Discovery 212 mm
 • Front Woofer - 1 x Scan-Speak Revelator 260 mm

Aktywne DSP kompensuje warunki akustyki pomieszczenia i dba o kalibrację zestawu. Dostosowuje dźwięk do wielkości i kształtu pomieszczenia, jego rozmiarów i rozkładu umeblowania oraz lokalizacji odsłuchowej użytkownika. 

Oczywiście rodzi się pytanie - jak to gra? To co usłyszeliśmy w Krakowie trudno jednoznacznie ocenić. Dźwięk zdawał się wypełniać przestrzeń w każdym metrze sześciennym. Brzmiał tak samo zdecydowanie przy niskich poziomach głośności jak i w chwilach gdy dochodziliśmy do granicy bólu. Nie usłyszeliśmy tam cienia przesterowania - choć wydawało nam się, że zaraz się to stanie... bo było na prawdę głośno.

Zestaw jest aktywny, wymaga jedynie zasilania prądem z sieci i dowolnego źródła. Może być nim praktycznie wszystko. Wejścia analogowe i cyfrowe w zestawie Beolab90 obsługują dowolny format sygnału. Patrząc na produkt Bang&Olufsen nie mieliśmy wątpliwości do kogo jest on kierowany. Producent tych złudzeń także nie posiada: zarówno przeciętny jak i nieprzeciętny audiofil tej kolumny nie kupi. Brak możliwości doboru dzielonego na transport i DAC źródła, zasilających i sygnałowych kabli oraz preampu ograniczają praktycznie do zera możliwość szukania winnych za brak brzmienia. Tu grają tylko głośniki i nie ma powodu aby szukać czegoś czego nie ma.

 

[img:20]

[img:21]

Do nawigacji po menu służył nam dość pokaźnych rozmiarów telewizor

[img:22]

Regulator kierunkowości. Odbity od ścian pokoju dźwięk kształtuje wszelkie wrażenia słuchowe. Wpływa to bezpośrednio na aspekt balansu tonalnego oraz precyzję umiejscowienia źródeł dźwięku. Za pomocą tego pokrętła istniej możliwość zmiany wybranych parametrów. 

[img:23]

Podświetlane logo - jeden z powodów do dumy duńskiego producenta.

[img:24]

[img:25:L]Przetworniki duńskiej firmy Skan-Speak w takiej ilości, w jednym urządzeniu są bez wątpienia gwarancją niezwykłych osiągów. Jeśli dołożymy do tego możliwości wynikające z DSP, niezwykle starannie zaprojektowaną, monolityczną aluminiową konstrukcję obudowy oraz osiągi cyfrowych wzmacniaczy - być może okazać się, że  obcujemy z jedną z najlepszych i najbardziej elastycznych brzmieniowo kolumn. Jeśli tak jest, to cena w granicach 300.000 zł za parę, nie szokuje.

 

 

Wzmacnianie Kolumny Źródła Gramofony

Gdzie kupić?

AVANTGARDE ACOUSTIC AVANTGARDE ACOUSTIC www.avantgarde-acoustic.de

Dystrybucja w Polsce:

Nautilus - Dystrybucja

adres:
ul. Malborska 24 30-646 Kraków

Sklepy muzyczne > AVANTGARDE ACOUSTIC rozwiń listę sklepów

Gdzie kupić?

TRANSROTOR TRANSROTOR www.transrotor.de

Dystrybucja w Polsce:

Nautilus - Dystrybucja

adres:
ul. Malborska 24 30-646 Kraków

Sklepy muzyczne > TRANSROTOR rozwiń listę sklepów

Gdzie kupić?

ACCUPHASE ACCUPHASE www.accuphase.com

Dystrybucja w Polsce:

Nautilus - Dystrybucja

adres:
ul. Malborska 24 30-646 Kraków

Sklepy muzyczne > ACCUPHASE rozwiń listę sklepów

Gdzie kupić?

BANG & OLUFSEN BANG & OLUFSEN www.bang-olufsen.com

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > BANG & OLUFSEN rozwiń listę sklepów

reklama
Może Cię zaciekawić:
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz