Byliśmy na wystawie sprzętu Zakładów Radiowych FONICA w Łodzi
Organizator wystawy miejsce wybrał wspaniałe. Pałac Izraela Poznańskiego - najbogatszego niegdyś łódzkiego fabrykanta - to miejsce wyjątkowe. Mieści się tam obecnie Muzeum Historii Miasta Łodzi, które jest gospodarzem wystawy pt. "Stali bywalcy tamtych prywatek. Łódzkie Zakłady Radiowe Fonica".
Ten fragment tekstu piosenki "Gdzie się podziały tamte prywatki" z 1989 autorstwa Marka Gaszyńskiego do utworu Ryszarda Poznakowskiego oryginalnie wykonywał Wojciech Gąssowski... To było tak dawno, że pamiętają to prawdopodobnie wszystkie osoby, które odwiedziły wystawę sprzętu FONICA.
Gdzie się podziały tamte prywatki niezapomniane,
Elvis, Sedaca, Speedy Gonzales albo Diana.
Pod paltem wino, a w ręku kwiaty, wieczór, Bambino i Ty
Same przeboje Czerwonych Gitar, tak bardzo chciało się żyć.
Łódzkie Zakłady Radiowe FONICA mniej więcej od roku 1960 produkowały większość - jeśli nie wszystkie - gramofony w naszym kraju. Począwszy od modelu Bambino poprzez uznawane w latach 80-tych za topowe konstrukcje takie jak Adam czy Daniel na piewszych odtwarzaczach CD kończąc, przez lata tworzyła się polska historia sprzętu hi-fi. Pracownicy Muzeum na wystawie „Stali bywalcy tamtych prywatek. Łódzkie Zakłady Radiowe Fonica” zgromadzili prawie wszystkie modele gramofonów i odtwarzaczy CD produkowanych niegdyś w Łodzi. Wystawa to także wspomnienie czasów świetności całego łódzkiego przemysłu radiofonicznego. W FONICE powstawały przecież oprócz gramofonów, wzmacniacze i odtwarzacze płyt kompaktowych.
Na wystawie obejrzeć można zatem zbiór ponad 50-ciu gramofonów i innych urządzeń urządzeń audio. Ekspozycja to ponadto archiwalne dokumenty, prasa fachowa oraz plakaty reklamowe.
Produkty ŁZR FONICA z tamtych czasów to przede wszystkim legendarna i doskonała jakość. Wiele osób do dziś jest w stanie bronić tezy o konkurencyjności jakości w porównaniu z wieloma markowymi produktami wytwarzanymi obecnie. Wystawie, którą oglądać można do połowy października towarzyszyć będą kolejne spotkania. Ich program znaleźć można < TUTAJ >
Rodzina gramofonów BAMBINO
WGZb 1 Yogi - przenośny gramofon bateryjny dla dzieci - 1972 rok.
Gramofony FONICA od lewej: G8010 wersja "slim-line" (1986), GS 438 BERNARD (1985), BRUNS 4510 - produkowany na rynek niemiecki (1985)
WEGA 109 STEREO - gramofon produkowany w kooperacji z ZSRR (połowa lat 80-tych)
Wzmacniacz Unitra PA-2801 Quadro Sound
Gramofon FONOMASTER WG-610
Gramofony na licencji niemieckiej firmy TELFUNKEN z możliwością zmiany płyt
Goście, pracownicy i konstruktorzy zakładów mieli ponownie możliwość przypomnieć sobie smak herbaty ze szklanki z koszyczkiem...
Gramofon WG700 f Camping z zasilaniem bateryjnym (1977)
O tym jak emocjonalnie ważne były to zakłady mogą pamiętać tylko te osoby, które były posiadaczami gramofonu lub chciały nimi być. Daniel, Fryderyk Bernard czy Adam to męskie imiona, które były wówczas synonimem posiadania jednego z gramofonów produkowanych w Łódzkich Zakładach Radiowych FONICA. Wystawie towarzyszyć będą wydarzenia, których program - dla miłośnika starego polskiego audio - wyglądać powinny niezwykle ciekawie.