Przedwzmacniacz w torze audio

Wiele osób, które audio traktują w sposób bezkompromisowy rozdzielają stopień mocy od przedwzmacniacza. Autor: Michał Sommerfeld • 5 lipca 2016

Wiele osób, które audio traktują w sposób bezkompromisowy decydują się na rozdzielenie stopnia mocy od przedwzmacniacza. Zagadnienie jest wieloaspektowe więc warto zastanowić się, co daje takie rozwiązanie i jakie w tym zakresie mamy możliwości. 

Rola przedwzmacniacza

Przedwzmacniacz, wbrew nazwie, nie musi wcale wzmacniać. Jego zadaniem jest regulacja poziomu głośności, wprowadzanie ewentualnych korekcji i wysterowanie końcówki mocy. Główną przewagą odseparowania przedwzmacniacza od końcówki mocy jest możliwość oddzielenia obwodów małosygnałowych, czyli takich gdzie mamy małe napięcia i prądy, od tych, gdzie prądy i napięcia są duże (sekcje wzmacniaczy mocy). Przepływ prądu generuje pole elektromagnetyczne, które z łatwością przenika do obwodów przedwzmacniacza i niestety wpływa negatywnie na ich pracę. Jak można zbudować taki przedwzmacniacz? Wytłumaczę w kolejnych akapitach.

Zalety:

  • Ogólna poprawia komfortu warunków pracy obu komponentów.
  • Lepsza możliwość kształtowania brzmienia dzięki swobodnej możliwości doboru poszczególnych elementów toru.
  • Zazwyczaj lepsza jakość przeampu używanego jako osobne urządzenie.
  • Rozdzielenie torów zasilania obu urządzeń
  • Fizyczne oddzielenie wysokoprądowych układów końcówki mocy od układów przedwzmacniacza.
  • Wizualny wzrost powagi toru

Wady:

  • Konieczność stosowania dodatkowych kabli sygnałowych i zasilających.
  • Konieczność wygospodarowania większej ilości miejsca.
  • Zazwyczaj wyższy koszt urządzeń.
  • Konieczność starannego dobrania parametrów przedwzmacniacza do końcówek mocy.

 

 

Końcówka mocy

Posiadanie solidnie wyglądającej końcówki mocy to marzenie wielu audiofilów... posiadanie natomiast dwóch końcówek mocy to prawie szczyt szczęścia. Oprócz konsekwencji, które wymieniono nieco wyżej właściwie zawsze możemy liczyć na lepszą jakość dźwięku i większe koszty...

[img:5]

Końcówka mocy Audio Innovation serii 1000

 

Przedwzmacniacz pasywny vs. ten drugi

Aktywne rozwiązanie (elementy aktywne w torze audio: tranzystor, lampa, układ scalony…) jest bardziej uniwersalne. Układy aktywne mogą wzmacniać sygnał wejściowy, lub tylko go buforować (wzmocnienie równe jeden, napięcie się nie zmienia, za to wydajność prądowa jest większa). Dla przykładu może to pozwolić na wysterowanie jakimś bardziej wymagającym wzmacniaczem mocy. Regulacja głośności odbywa się potencjometrem lub za pomocą układu z drabinką rezystorową, która podaje odpowiednio stłumiony sygnał na stopień aktywny, który go wzmacnia lub buforuje. W układach pasywnych, gdzie nie ma żadnego elementu aktywnego w torze mamy do czynienia tylko z tłumieniem sygnałów. Przykładowo mamy selektor wejść na przekaźnikach, a następnie potencjometr, lub drabinkę rezystorową. Wtedy źródło sygnału, na przykład odtwarzacz CD, musi „napędzić” zarówno impedancję wzmacniacza, jak i równoległą do niego impedancję potencjometru.

Nie w każdym systemie się to sprawdzi i raczej celowałbym w urządzenia lampowe, które naturalnie mają większą impedancje wejściową.

[img:4]

Polski przedwzmacniacz pasywny KHOZMO. W obudowie znajduje się tylko płytka połączona z możliwością wyboru źródła oraz potencjometr oparty o drabinkę rezystorową.

Przedwzmacniacz lampowy

Dumnie to brzmi. Niektórzy daliby się zabić za swój lampowy przedwzmacniacz, a inni dla niego by zabili. Zasada jest dosyć prosta. Układy lampowe są prostsze, mają zazwyczaj mniej stopni i elementów aktywnych. Wymiana lamp i kondensatorów sprzęgających pozwala mocno kształtować brzmienie. Idealne dla tych, którzy lubią eksperymenty. Mimo wyższego poziomu zniekształceń mają wielu zwolenników, ze względu na naturalne dominowanie w nich zniekształceń parzystych harmonicznych. To one wywołują odczucie ciepłego, lampowego dźwięku. Tyle teorii, o praktykę musicie zadbać sami.

Przedwzmacniacz krzemowy

Celowo napisałem krzemowy, podciągając pod jedną kategorię zarówno rozwiązania dyskretne (na pojedynczych tranzystorach), jak i konstrukcje oparte na wzmacniaczach operacyjnych. Układy te charakteryzują się zazwyczaj wyższym poziomem skomplikowania od lampowych konkurentów, mniejsza jest natomiast możliwość ingerencji w dźwięk (choć też nie wykluczona). Układy tego typu będą miały lepsze parametry na papierze: kilka rzędów mniejsze zniekształcenia, mniejszą impedancję wyjściową, czy lepszy odstęp sygnału od szumu. Tutaj dominujące są zazwyczaj nieparzyste harmoniczne, odpowiedzialne za ten bardziej chłodny dźwięk, choć mówiąc szczerze, to już bardzo mocno zależy od konkretnego układu.

[img:3]

Przykład przedwzmacniacza firmy McIntosh C32. Jest to urządzenie, które posiada wiele możliwości regulacji barwy. Należy pamiętać iż w czasach z których pochodzi urządzenie powszechnym było nagrywanie muzyki z taśmy na taśmę lub z radia czy płyt analogowych. Urządzenia te zapewniały tego typu możliwości oferując wygodę podłączenia kilku źródeł i magnetofonów. Ważnym elementem panelu była też możliwość equalzacji sygnału. 

 

[img:2] 

Przedwzmacniacz Electrocompaniet EC4.6 budowany w latach 1999-2002. Historia tej firmy jest ściśle związana z odktyciem w latach 70-tych XX wieku roku przez dr Matti Ottala zniekształceń, które nazwano Transient Intermodulation (TIM), na ich bazie opracowano koncepcję wzmacniacza, który je likwidował. Dość szybko skonstruowano serię urządzeń, które okazały się na tyle dobre, że po wypuszczeniu ich na rynek, szybko zdobyły miano jednych z najlepszych urządzeń na świecie. 

 

Podsumowanie

Znalezienie dobrego przedwzmacniacza nie jest prostym zadaniem. Jeszcze trudniejszym jest znalezienie takiego, który pod względem brzmienia będzie nam odpowiadał. Tu niezastąpiony jest słuch, który zawsze powinien być podstawowym kryterium. Nie mniej jednak warto znać teorię. Pomoże ona zaoszczędzić czas poświęcony na próby i testy, bo pewne rzeczy można wykluczyć z góry. Czy przedwzmacniacze są dla każdego? Nie, najczęściej integry sprawują się świetnie, ale w tych sytuacjach, gdy pragniemy mieć więcej kontroli nad dźwiękiem, lub stawiamy na maksymalną jakość, przedwzmacniacze wydają się wyborem oczywistym. 

 

dziękujemy firmie NOMOS za udostępnienie sprzętu
[img:6]

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz