TEST: DENON: DRA-800H

DENON DRA-800H zdaje się być świetnym rozwiązaniem do korzystania zarówno z rozrywki typowo muzycznej, jak i audiowizualnej Autor: Krzysztof Czapliński • 27 września 2019
DENON DENON DRA-800H2795 zł
27 września 2019 11:00
Krzysztof Czapliński Infoaudio.pl Dostarczył Horn Distribution Horn Distribution tel: 22 331 55 55 www.horn.pl

Amplitunery stereo w zamierzchłych czasach cieszyły się ogromną popularnością. Było tak dlatego, że najczęściej oferowały dobry dźwięk, możliwość słuchania stacji radiowych z marszu oraz zwykle były wyposażone w porządny przedwzmacniacz gramofonowy. Wszystko to można było mieć w niewielkich pieniądzach za podstawowe modele. Po latach, w dobie renesansu sprzętu vintage audio, flagowe urządzenia stały się bardzo pożądane na rynku wtórnym i potrafią osiągać ceny z kosmosu, jak na przykład ‘monster receiver’ Pioneer SX-1080, którego ceny potrafią oscylować w rejonach kilku tysięcy złotych.

Wraz z nastaniem ery cyfrowego audio, amplitunery powoli zaczęły być wypierane przez inne urządzenia, a już zupełnie zniknęły wraz z pojawieniem się kina domowego. Co jakiś czas, któryś z producentów próbuje swoich sił w tej kategorii, ale bywa, że są to próby nieudane. Tym razem to jeden z gigantów branży - firma Denon - chce na nowo podbić świat. Czy się mu to uda? Możliwości jakie oferuje ich nowe dziecko, przy niezbyt wygórowanej cenie sprawiają, że być może to podejście się sprawdzi. Zapraszamy do recenzji amplitunera sieciowego stereo DENON DRA-800H.

[img:1]

DENON: konieczny wstęp

Firma Denon swoje pierwsze kroki w branży audio stawiała w 1910 roku pod nazwą DENki ONkyo Kabushikigaisha, produkując nośniki audio oraz niewielkie serie gramofonów. Marka DENON, powstała zaś w 1947 roku z połączenia Nippon Columbia oraz Japan Denki Onkyo. Już od samego początku ich priorytetem była wysoka jakość odtwarzanego materiału.

[img:4:R]W roku 1939 DENON wypuścił swój pierwszy rejestrator przeznaczony głównie dla rozgłośni radiowych, a w roku 1950 pojawił się pierwszy magnetofon szpulowy.

Urządzenia marki były szanowane zarówno pod względem technologicznym, jak i brzmieniowym, co przełożyło się na wiele nagród zdobytych na całym świecie.

Rok 1963 był szczególnie znaczący, ponieważ to właśnie wtedy powstała słynna i pożądana do dziś wkładka MC – DENON DL – 103. Jest ona bardzo ceniona za niezwykle muzykalne brzmienie przez duże grono melomanów.

W latach 70tych, które przez wiele osób nazywane są ‘złotą erą audio’, DENON wprowadził na rynek wiele komponentów klasy hi-fi. Były to między innymi gramofony, odtwarzacze kasetowe, kolumny, wzmacniacze stereofoniczne czy tunery radiowe. Nieco później, firma przywitała erę cyfrowego audio swoim 8 ośmio kanałowym magnetofonem.

[img:5:R]Lata mijały a japoński producent nie zwalniał tempa i kontynuował swój wkład w rozwój branży, co rusz tworząc innowacyjne technologie, czy urządzenia, jak na przykład nagrodzone przez EISA w 2011 roku modele PMA – 1510AE oraz DCD – 1510AE.

DENON to także wieloletni lider w kwestii urządzeń dla kina domowego. Ich odtwarzacze DVD oraz amplitunery oferują znakomitą jakość, pozwalającą poczuć namiastkę prawdziwego kina w domowym zaciszu. Zbliżając się do czasów obecnych nie sposób nie wspomnieć o ich autorskiej technologii multiroom – HEOS, pozwalającej na strumieniowe odtwarzanie muzyki w całym domu czy mieszkaniu.

I tak powoli zbliżamy się do bohatera naszego dzisiejszego testu. DENON DRA – 800H wyposażony został między innymi właśnie w tę technologię. Między innymi, bo technologiami jest on wypchany po same brzegi. Ale o tym w dalszej części testu.

 

[lupa:1]

 

Zaczynamy test:

Wraz ze wzmacniaczem w kartonie znajdziemy:

 • Pilot zdalnego sterowania z bateriami
 • Przewód zasilający
 • Antena FM/DAB+
 • Przewodnik szybkiego uruchomienia oraz instrukcja
 • Broszury o produktach oraz rekomendacje i ostrzeżenia

 

[lupa:2]

[lupa:3]

 

Wygląd oraz konstrukcja

Patrząc na front DRA-800H można przeżyć swego rodzaju deja-vu, ponieważ wygląda on niemal identycznie jak amplituner wielokanałowy AVR-1500H. Różni je tylko obecność trzech pokręteł odpowiedzialnych za kontrolę tonów oraz balansu w DRA-800H. Przechodząc na tył urządzenia czeka nas miła niespodzianka. Wzmacniacz wyposażono w aż 5 wejść HDMI oraz jedno wyjście HDMI ARC.

Ciekawe jest to o tyle, że DRA-800H, to konstrukcja stereofoniczna z możliwością podłączenia głośnika niskotonowego. Znajdują się tu po dwie pary zacisków głośnikowych, co pozwala na podłączenie dwóch różnych zestawów kolumn. Wzmacniacz potrafi podać kolumnom moc 100W przy 8 Ohm’ach oraz 145W przy 4 Ohm’ach przy zniekształceniach harmonicznych na bardzo niskim poziomie 0.08%. Wyposażono go w dyskretną, wysoce wydajną końcówkę mocy oraz transformator z miedzi OFC.

Jak zapewnia producent, urządzenie zostało zbudowane z wyselekcjonowanych komponentów jakości hi-fi, jak specjalnie zaprojektowanych rezystorów czy kondensatorów klasy audio. Jest to konstrukcja symetryczna, w której analogowy stopień przedwzmacniacza oraz 32 bitowy DAC AKM zostały całkowicie odizolowane od sekcji zasilania. Dodatkowo, podobnie jak w innych urządzeniach hi-fi DENON, zastosowano tu możliwie krótkie, proste ścieżki między zasilaczem, sygnałem oraz wzmocnieniem, co ma zapewnić wyeliminowanie niepożądanych zakłóceń oraz wysokiej jakości brzmienie. Duży plus za to dla producenta.

 

[img:2]

 

Złącza

Amplituner sieciowy Denon DRA-800H oferuje szeroki wachlarz połączeń, które zapewniają
ogromną wszechstronność urządzenia. Znajdziemy tu:

 • 6 wejść HDMI (kompatybilne z 4K/60Hz, HDCP 2.3, HDR…)
 • 1 wejście phono (MM)
 • 2 wejścia analogowe
 • 2 cyfrowe wejścia optyczne
 • 1 cyfrowe wejście koaksjalne
 • 1 port USB-A
 • 1 terminal anteny DAB+/FM 
 • 1 wyjście HDMI (4K/60Hz, ARC)
 • 1 wyjście analogowe dla Zone 2
 • 2 wyjścia dla subwoofera
 • 1 wyjście słuchawkowe (jack 6.35mm) 
 • 2 pary zacisków głośnikowych (A i B)

 

[lupa:4]

 

Możliwości DENON DRA-800H

 

Streaming

Denon DRA-800H oferuje dostęp do wielu serwisów streamingowych (Deezer, Spotify, Tidal, Amazon Music, Napster, SoundCloud oraz radio internetowe TuneIn) z poziomu aplikacji HEOS App. Wystarczy połączyć amplituner z domową siecią Wifi. Ponadto urządzenie obsługuje formaty audio takie jak WAV, FLAC oraz ALAC do 24-bit/192kHz, a także pliki 2.8 i 5.6 MHz DSD. Pliki również mogą być odtwarzane z urządzeń z zainstalowaną aplikacją HEOS App lub z pamięci USB Flash.

Amplituner dodatkowo jest kompatybilny z technologią AirPlay 2, co pozwala na bezprzewodowy przesył z urządzeń spod znaku nadgryzionego jabłka. Wystarczy wybrać amplituner z listy urządzeń AirPlay na smartfonie, tablecie czy komputerze.

Kolejną możliwością bezprzewodowego odtwarzania muzyki ale już nie wymagającą połączenia źródła z siecią Wifi jest Bluetooth. Dużym minusem jest tutaj jednak brak wsparcia aptX

 

[img:3]

 

HEOS Multiroom

Kolejną ciekawą funkcją, którą producent zaimplementował w urządzeniu jest autorska technologia HEOS. Pozwala ona na bezprzewodowy streaming audio do rozmieszczonych w domu czy mieszkaniu bezprzewodowych głośników. Co ciekawe, technologię tę wykorzystują również niektóre urządzenia firmy Marantz, a to dlatego, że obie firmy reprezentują D+M Group. Sama sieć HEOS w założeniu ma być intuicyjna i prosta w obsłudze. Ma pozwalać na strumieniowy przesył kilku sygnałów audio w całym domu. Kontrola również odbywa się za pomocą aplikacji HEOS App. Muzykę możemy również odtwarzać z dysków sieciowych NAS.

 

[lupa:5]

 

Alexa i Asystent Google

DENON DRA-800H posiada certyfikat kompatybilności z asystentami Alexa oraz Google. Jeśli posiadamy urządzenie typu inteligentny głośnik, możemy kontrolować odtwarzanie audio za pomocą komend głosowych, bez konieczności korzystania z pilota czy smartfona.

 

Konfiguracja i warunki testu

Test zdecydowaliśmy się przeprowadzić w standardowych warunkach, w jakich z dużym prawdopodobieństwem DENON DRA-800H będzie użytkowany. Jest to salon o powierzchni około 20 metrów kwadratowych bez żadnych adaptacji akustycznych poza dywanami czy innymi standardowymi elementami wystroju. Do testu użyte zostały kolumny Q Acoustics Concept 40. Okablowanie stanowiła amerykańska linka wojskowa ze srebrzonej miedzi OFC w izolacji kaptonowej zakończona wtykami bananowymi firmy Belden. Za źródło audio posłużył Iphone XS z zainstalowaną aplikacją HEOS. Natomiast do oceny brzmienia podczas oglądania filmów wykorzystaliśmy telewizor Samsung serii 8 połączony poprzez marketowy przewód HDMI firmy Bridge. Z racji tego, że amplituner nie obsługuje sygnału DTS czy DD telewizor ustawiony był na sygnał PCM.

 

[lupa:6]

[lupa:7]

 

Pierwsze uruchomienie

Podczas pierwszego włączenia urządzenie zapyta nas czy chcemy przeprowadzić konfigurację wstępną na ekranie telewizora, co znacznie ułatwia sprawę. Jest to o niebo wygodniejsze niż wprowadzanie ustawień na panelu frontowym amplitunera. Po wybraniu języka (jest polski i mimo, że jest kilka błędów w tłumaczeniu, to fajnie, że jest), system przeprowadzi nas przez ustawienia głośników, subwoofera, podłączenia sieci czy źródeł. Proces jest bardzo szybki i czytelny nawet dla osób, które pierwszy raz mają styczność z tego typu sprzętem. Jedyny minus to brak możliwości kalibracji urządzenia do konkretnego pomieszczenia za pomocą mikrofonu, co można spotkać w innych amplitunerach firmy.

Na zakończenie konfiguracji zostaniemy poproszeni o rejestrację konta HEOS lub, jeśli takowe już posiadamy, zalogowanie się do niego. Po tym kroku wystarczy pobrać i zainstalować aplikację HEOS App i przystąpić do najprzyjemniejszej czynności, czyli do słuchania.

 

[lupa:8]

 

Brzmienie

 

Filmy

Na początek kilka słów o tym jak DRA-800H radzi sobie z dźwiękiem w filmach. W zasadzie wystarczyłoby jedno słowo - znakomicie. Najpierw był to dokument The Rolling Stones - Ole Ole Ole w 4K w serwisie Netflix. Podczas scen koncertowych czy tych, gdzie podłożona była ścieżka z utworami grupy było po prostu świetnie. Z każdym kolejnym utworem można było dać się ponieść muzyce i zacząć tańczyć. Dźwięk był gładki z przyjemnym, niskim basem oraz szeroką sceną. Separacja narracji i dialogów od ścieżki dźwiękowej była bardzo dobra. Podobnie rzecz się miała w serialu Dark, gdzie świetnie była oddana przygnębiająca atmosfera. Tu również dialogi były czyste i wyraźne i świetnie się komponowały z resztą ścieżki dźwiękowej.

 

[img:6]

 

Muzyka

Na pierwszy ogień poszedł serwis Spotify, z którego odtwarzane były pliki mp3 320kbps za pomocą aplikacji HEOS oraz pliki DSD z pamięci wewnętrznej telefonu oraz pendrive’a.

Pomimo oczywistej kompresji treści odtwarzanych ze Spotify, naprawdę nie było źle. Oczywiście momentami brakowało rozdzielczości i detali ale amplituner zdawał się nie uwydatniać ograniczeń tego formatu i nadal dało się tego słuchać. Podobnie rzecz miała się w przypadku transmisji Bluetooth. Jej niedoskonałości były oczywiste, ale mimo wszystko DENON dobrze je maskował i słuchało się go przyjemnie. Przełączenie na pliki o znacznie większej gęstości jak te w serwisie Tidal, czy nawet lepiej - DSD, przyniosło dość spodziewany i wprost proporcjonalny efekt. Dźwięk był pełniejszy, bardziej detaliczny z dużo niższym poziomem szumów tła i większą przestrzenią. Bas był bardziej zwarty i lepiej kontrolowany, a separacja źródeł bardziej precyzyjna. Również pod względem dynamiki niczego tu nie brakowało i nie zauważyłem żeby DENON się w jakimś momencie pogubił, nawet podczas słuchania szybkich power metalowych utworów.

 

Podsumowanie

DENON DRA-800H zdaje się być świetnym rozwiązaniem do korzystania zarówno z rozrywki typowo muzycznej, jak i audiowizualnej. Jego wszechstronność i duże możliwości rozbudowy systemu sprawiają, że jest to świetny kompromis pomiędzy jakością brzmienia, a wygodą.

DRA-800H pomimo kilku pomniejszych mankamentów jak brak możliwości kalibracji pomieszczenia, brak obsługi Bluetooth aptX czy wtórny dizajn, może być świetna alternatywą dla osób, które nie chcą instalować w salonie kina domowego, a zależy im na dobrej jakości dźwięku czy to w filmach, czy w muzyce, a to wszystko można mieć za całkiem rozsądne pieniądze.

 


Dane techniczne:
 

 
 • Moc wyjściowa 8 omów (20 Hz - 20 kHz, T.H.D. 0.07%) 100 W (0.08%)
 • Całkowite zniekształcenia harmoniczne: 0.01 %
 • Czułość wejściowa: MM 2.5 mV / 47 kohm
 • Współczynnik sygnał/szum: MM/MC 74 dB / -
 • Czułość wejściowa: Wysoki poziom 200mV / 47k ohm
 • Współczynnik sygnał/szum: Wysoki poziom 98dB
 • Regulacja sopranów ± 6 dB at 20kHz
 • Regulacja basów ± 6 dB at 20Hz

 

Funkcje:

 
 • Kanały: 2
 • Digital in: USB-B / optical / coaxial / USB-A: - / 2 / 1 / 1
   
 • Sample Rate digital In 192 kHz / 24-bit
   
 • USB-A: DSD / WAV / FLAC / AIFF / ALAC <= 5.6 / 192 / 192 / - / 192
 • Przetwornik C/A : AK4458
   
 • Tuner: DAB / DAB+ / FM (RDS): tak/ tak
 • Bluetooth / aptX / NFC: tak/ - / -
   
 • Strumieniowe przesyłanie audio z PC tak
 • Wi-Fi / Sieć przewodowa: tak / tak
   
 • Radio internetowe: tak
 • AirPlay 2: tak
 • Spotify Connect* / Tidal* / Deezer* / inne*: tak 
 • Amazon Prime Music* / Pandora*: tak / -
 • HEOS Multiroom and Streaming: tak
 • Voice Control - Works with Amazon Alexa: tak
 • Voice Control - Google Assist / Apple Siri: tak
 • Strumieniowe przesyłanie audio przez sieć DSD: tak
   
 • Formaty stratne: MP3 / WMA / AAC: tak / tak / tak
 • Formaty bezstratne: DSD / FLAC HD 192/24 / ALAC 96/24 / WAV 192/24 / AIFF: tak / tak / tak / tak / -
   
 • Odtwarzanie bez przerw: tak
 • Funkcja Remote App: iDevice / Android: tak / tak
 • Wzmacniacz szerokopasmowy: tak
 • Wzmacniacz zbudowany z elementów dyskretnych: tak
 • Równoważnik kanałów / Basy / Tony wysokie / Głośność: tak / tak / tak / -

 

Gdzie kupić?

DENON DENON www.denon.pl

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > DENON rozwiń listę sklepów

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz