Test: Audioengine A5+ Wireless Bamboo

Urzekają jakością brzmienia, wykonaniem i prostotą obsługi Autor: Krzysztof Czapliński • 26 listopada 2021
Audioengine A5+ Wireless Bamboo2.799 zł
26 listopada 2021 09:00
Krzysztof Czapliński Infoaudio.pl Dostarczył MIP sp. z o. o ul. Działdowska 12 01-184 Warszawa

Różnica pomiędzy latami 90-tymi a teraźniejszością jest ogromna. Wówczas wybór czegokolwiek był skromny i każdy wiedział czego chce. Dziś mamy rzeczy wegańskie, organiczne, wyprodukowane lokalnie, z chowu na wolnym wybiegu, bezglutenowe itp itd. Czasy się zmieniły.

Dlaczego o tym wspominam? Podobnie jak to, co jemy, zmieniły się też technologie, z których korzystamy. To właśnie jakoś w połowie lat 90-tych powstała technologia Bluetooth, która zmieniła tak wiele. Pozwoliła ona wreszcie na bezprzewodowy przesył sygnału audio z jednego urządzenia do drugiego. Do niedawna jednak w 'poważnym' audio nie znajdowała ona wielu odbiorców, ze względu na znaczne straty w jakości przesyłanego sygnału spowodowane jego kompresją, a co za tym idzie degradację brzmienia.

 

[img:4]

Z czasem jednak pojawił się kodek aptX oraz trochę później aptX HD, które, mimo że nie wyeliminowały całkowicie strat danych, to i tak drastycznie poprawiły jakość odtwarzanego dźwięku i sprawiły, że audio w tej formie zaczęło stanowić realny kompromis, biorąc pod uwagę wygodę użytkowania. Osobiście trudno było mi się przekonać do technologii bezprzewodowych w audio, a już szczególnie zniechęcił mnie przypadek gdy otrzymałem na testy kolumny kosztujące ponad 50 tysięcy złotych, ważące około 70 kilogramów sztuka, które musieliśmy z kolegą wnieść na 3 piętro, by się przekonać, że komunikacja między kolumnami nie działa jak należy.

Mam jednak dobre serce i zawsze daję drugą szansę, więc kiedy nadarzyła się okazja zapoznania z kolumnami Audioengine 5+, bez wahania zgodziłem się. No może najpierw sprawdziłem ich wagę. Czy udało im się zmazać dotychczasowe winy i zmienić moje zdanie? Zapraszam do lektury.

 

[img:3]

 

Motto powstałej w 2005 roku w Teksasie firmy było proste: Budować produkty, które brzmią świetnie, są łatwe w użytkowaniu i sprawiają, by ludzie chcieli słuchać na nich muzyki każdego dnia. Ich głównymi produktami są aktywne zestawy kolumn, oraz systemy all-in-one. Zaczynali z zaledwie jednym modelem głośników A5, który został na tyle dobrze przyjęty, że dziś firma oferuje szeroki wachlarz różnego rodzaju urządzeń.

A5+ Wireless, który otrzymaliśmy do testów jest niemalże identyczny wizualnie do znakomitego modelu A5+, z tą różnicą, że tutaj mamy dodatkowo antenę do komunikacji bezprzewodowej, a głośnik wysokotonowy umieszczony jest centralnie w obudowie, a nie przesunięty na bok jak u poprzednika. Ponieważ od startu pandemii pracuję w domu, kolumny testowałem pod kątem zastosowania na biurku, by móc cieszyć się muzyką podczas pracy lub w przerwach między nią.

 

[img:2]

 

Jakość wykonania i akcesoria

Sprzęt dotarł solidnie zapakowany w podwójny karton, a same kolumny umieszczono w ładnych aksamitnych pokrowcach. W zestawie poza kolumnami znajdował się bardzo ładny pilot wykonany z kawałka aluminium. Co ciekawe osłona skrywająca baterie mocowana jest na magnesach. Niby taki detal, a robi pozytywne wrażenie.

Dodatkowo mamy tutaj, antenę Bluetooth, przewód zasilający, kolejny 2 metrowy przewód jack 3.5 mm, tak samo długi przewód RCA, a także bardzo porządnie wyglądające kable głośnikowe o długości 3.75 m zakończone wtykami bananowymi. Okablowanie również zapakowano w aksamitne woreczki. Jak na razie piątka z plusem.

 
[img:6]

Same kolumny również sprawiają wrażenie produktu premium. My otrzymaliśmy do testu wykończenie bambusowe. Poza tym są jeszcze wersje w satynowej czerni oraz bieli o wysokim połysku. Wszystkie elementy spasowane są bez zarzutu, a użyte do budowy materiały są wysokiej jakości. Lewa kolumna zawiera zasilanie oraz wszystkie złącza.

Na tylnej ściance znajdziemy antenę Bluetooth, wejście mini-jack, przycisk parowania Bluetooth, wejścia/wyjścia stereo RCA, terminale głośnikowe wysokiej jakości, włącznik zasilania, selektor zasilania, bezpiecznik oraz gniazdo zasilające. Na przedzie natomiast znajduje się potencjometr oraz dioda informująca o zasilaniu i odbiornik pilota. Porty bass reflex to podłużne szczeliny umieszczone u góry.

 

[img:7]

 

Brzmienie

A5+ Wireless zasilane są wzmacniaczem w klasie AB o mocy ciągłej 50W RMS. Przetworniki jakie tu zastosowano są autorską konstrukcją Audioengine. Konstrukcje nisko-średniotonowe mają 5 calowe membrany wykonane z plecionki z włókien aramidowych, a jedwabne kopułki wysokotonowe mają 0.75 cala średnicy. Na potrzeby testu korzystałem ze streamingu muzyki z serwisu Apple Music za pomocą iPada oraz Macbooka Pro.

Uruchomienie kolumn i sparowanie ich ze źródłem to kwestia sekund, jak zapewnia producent i mogę to potwierdzić. Tego zawsze najbardziej się obawiam z jakąkolwiek technologią bezprzewodową - że coś się nie zgra. Tutaj cała procedura zajęła moment i ani razu nie zdarzyło się, żeby kolumny zgubiły sygnał.

 

[img:8]

 

Jeśli chodzi o najważniejszą rzecz, czyli brzmienie, to tutaj również mogę powiedzieć same pozytywne rzeczy. A5+ Wireless grają nieco ciepłym, ale i detalicznym brzmieniem. Są bardzo muzykalne i można ich słuchać długo bez zmęczenia uszu. Dokładnie tego szukałem do słuchania muzyki podczas 8 godzin pracy. Stereofonia oraz scena są dobre, choć oczywiście nie ma też co oczekiwać cudów, mając kolumny ustawione na biurku. Jestem pewien, że znacznie lepszy efekt uzyskamy korzystając z dedykowanych podstawek, które są w ofercie dystrybutora. Warto się nimi zainteresować. 

Skala dźwięku jest natomiast ponadprzeciętna nawet w takim ustawieniu. Utwory ze ścieżki dźwiękowej Howarda Shore'a do Władcy Pierścieni brzmią znakomicie i w utworze Evenstar oddają emocje w taki sposób, że włosy stają dęba. Podobnie gitara czy wokale w utworach Camel z płyty Harbour of Tears tworzą niesamowity klimat i sprawiają, że chcemy zamknąć oczy i zatopić się w muzyce. Utwór 'Young' Sam'a Smitha z albumu 'Love Goes' tylko zaprasza, żeby podkręcić głośność i zaśpiewać w duecie. Jeśli chodzi o głośniejsze granie i szybsze brzmienia, to na tej samej płycie w utworze 'Diamonds' słychać jak fajnie przestrzeń rozciąga się w głąb, a dynamika zachęca do tupnięcia w rytm muzyki. Bas jest szybki i precyzyjny. Nie jest może bardzo nisko schodzący i przy dużych już poziomach głośności da się już zauważyć lekkie zniekształcenia, ale nie uznałbym tego za wadę. Wynika to po prostu z niewielkiej konstrukcji. Fizyki nie oszukamy.

 

[img:5]

 

Podsumowanie

Cieszę się, że dałem A5+ Wireless szansę, bo wykorzystały ją znakomicie. Jestem zachwycony tym, co prezentuje ten zestaw w swojej cenie i zaczynam się zastanawiać czy nie zamieszkają na dłużej w moim domowym biurze. Uważam, że jak najbardziej sprawdzą się także jako podstawkowe kolumny w mniejszych pomieszczeniach. Za niewygórowaną cenę otrzymujemy niemal kompletny zestaw, który potrzebuje jedynie źródła, a może nim być tak naprawdę smartfon. Audioengine A5+ Wireless urzekły mnie jakością brzmienia, wykonaniem i prostotą obsługi i myślę, że mógłbym z nimi zostać na dłużej.

[img:9]

[img:10]

 

Specyfikacja techniczna

 
 • Producent: Audioengine
 • Model: A5+ Wireless Bamboo
 • Typ: Podstawkowe, aktywne głośniki stereo
 • SNR: >95 db (typical A-weighted)
 • Pasmo przenoszenia: 50 Hz - 22 kHz (±1.5 dB)
 • Wyjścia: RCA L/R (analogowe, regulowane)
 • Wejścia: Pojedyncze wejście analogowe z podwójnym przyłączem:, 3.5 mm stereo jack, RCA L/R, impedancja 10k Ohms (niezbalansowane)
 • Wymiary:
  • Głośnik lewy (zasilany), 273 × 178 × 229 mm (wys. × szer. x gł.), waga: 7 kg
  • Głośnik prawy (pasywny) 273 × 178 × 200 mm (wys. × szer. x gł.), waga: 4.4kg
 • Zasilanie: 110 - 240V AC, 50/60 Hz (ręczne przełączanie), Tryb oszczędzania energii (uśpienia), Pobór: oczekiwanie: 10W, wyciszenie: 6W, uśpienie: 4W
 • Gwarancja: 2 lata
 • Pilot: Komunikacja: IR, Funkcje: regulacja głośności, mute, on/off
 • Głośniki: Średnio-niskotonowy: 5" Kevlar, wysokotonowy: jedwabna kopułka 3/4", magnes neodymowy, chłodzona cewka

 

[img:11]

 

Gdzie kupić?

Audioengine Audioengine wwwaudioengine.pl

Dystrybucja w Polsce:

MIP sp. z o. o

adres:
ul. Działdowska 12 01-184 Warszawa

Sklepy muzyczne > Audioengine rozwiń listę sklepów

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz