DIR AUDIO
Warszawska firma DIR Audio jest nowym na polskim rynku przedsięwzięciem. To niewielka, rodzinna firma, która postanowiła zająć się sprzedażą bardzo ciekawych, audiofilskich akcesoriów.
Z punktu widzenia Warszawy niektóre sprawy wygląda nieco inaczej. Znalezienie sklepu audio nie jest wielkim problemem. Bez większego problemu można zadzwonić i umówić się na odsłuch. Oferta warszawskich salonów audio jest na tyle szeroka i bogata, że każdy - niezależnie od zasobności portfela - znajdzie coś dla siebie. To samo mniej więcej dotyczy miłośników nurtu DIY. Ale dla znanej z dość wysokich cen i nie najlepszego zaopatrzenia Warszawskiej Giełdy Elektornicznej, alternatywą są jedynie sklepy internetowe. Nowym, dla audiofilów miejscem może okazać się firma DIR Audio. Nie jest to co prawda sklep tylko dystrybutor węgierskiego producenta - firmy KáCsa Audió Kft, ale mamy nadzieję, że wkrótce w salonach i sklepach z akcesoriami znajdą się ich produkty.
Zapraszamy na krótką prezentację firmy i rozmowę z Mariuszem Kleciem - właścicielem DIR Audio.
INFOAUDIO.PL - Dlaczego wybraliście tak "egzotycznie" spostrzeganego w naszym kraju dostawcę jak węgierski KáCsa Audió Kft?
Z kilku istotnych powodów. Oferta KáCsa jest kompleksowa, można znaleźć tam praktycznie każdy rodzaj wtyku o jakim marzy ktoś, kto podchodzi o tego tematu poważnie. Są one wykonane bardzo starannie, Węgrzy bardzo dbają o jakość materiałów. No i nie bez znaczenia jest to, że jest to producent europejski. Po kilku latach Europa wraca do siebie, co nie znaczy, że odwraca się od rynków wschodnich, ale wielu producentów zaczyna bazować na własnych doświadczeniach i ponownie eksponuje rodzimość produkcji.
Fragment imponującej ekspozycji firmy KáCsa na targach High-End 2016 w Monachium.
INFOAUDIO.PL - Co zaważyło na tym, że zaczęliście interesować się akcesoriami? Wiem, że zajmujesz się naukowo muzyką i pewnymi jej cyfrowymi aspektami.
To będzie mój osobisty wątek. Od kiedy pamiętam z muzyki czerpałem najwięcej inspiracji oraz satysfakcji kiedy jej słuchałem. Gdy zajmowałem się nią w studio od tzw. "kuchni", a były to czasy studiów na Wydziale Informatyki, wiedziałem że chcę podążać w tym kierunku. Bardzo przypadło mi do gustu łączenie nauk ścisłych z muzyką. W tym obszarze pociągała mnie różnorodność, będąca mieszaniną podejścia pragmatycznego z subiektywnymi wrażeniami płynącymi z odsłuchów. Gdyby szukać analogii w akcesoriach audio, można ją znaleźć również w ich różnorodności. Z trzech kawałków przewodu oraz 3 różnych wtyków można zbudować co najmniej 9 różnych kabli połączeniowych. Przy dziesiątkach różnych rodzajów wtyków oraz kabli możliwości "skomponowania" kabla połączeniowego bądź głośnikowego są ogromne! Ale tak bogata oferta akcesoriów wymaga też porządku i systematyczności - dokładnie tak jak w kompozycji muzycznej czy mojej pracy doktorskiej.
INFOAUDIO.PL - A czym dokładnie zajmujesz się w pracy naukowej?
Zajmuje się trenowaniem głębokich sieci neuronowych na potrzeby klasyfikacji oraz rekomendacji muzycznej. Ten temat jest bardzo szeroki, dlatego też nie będę chcę wchodzić w szczegóły.
INFOAUDIO.PL - Dla mnie brzmi to bardzo tajemniczo
Moja rozprawa traktuje bardziej o pewnej metodzie lub modelu matematycznym - nie o konkretnym zastosowaniu. Z tego powodu jest to temat mało intuicyjny do rozmowy dlatego chciałbym powrócić do tematu złącz.
Wtyki i gniazda, a także kable posiadają łatwo definiowalne i mierzalne cechy, którą można opisać. Oprócz takich oczywistych właściwości jak materiał czy konstrukcja jest jeszcze jakość wykonania - trudno ją zmierzyć, ale można ocenić zajmując się tym od strony praktycznej. Podczas targów Audio Video Show 2016 byliśmy bardzo zaskoczeni frekwencją w naszym pokoju, gdzie prezentowaliśmy produkty marki KaCsa. Przez 3 dni targów nasz pokój był cały czas pełen zwiedzających. Każdy z kim rozmawialiśmy, ocenił jakość wykonania naszych produktów bardzo wysoko! Gdy informowaliśmy o cenach wszyscy byli pozytywnie zaskoczeni. Produkty KáCsa mają bardzo dobry stosunek jakości do ceny, szczególnie gdy porównamy je z akcesoriami innymi dużych marek - szczególnie tych, które uchodzą za referencyjne. I nie chcę robić tutaj reklamy, po prostu mówię jak było na tegorocznym Audio Video Show: wystawa dała nam możliwość m.in. określenia jakości naszych produktów poprzez informację zwrotną od licznej grupy miłośników domowego audio!
INFOAUDIO.PL - Mam wrażenie że to jest ważne co powiedziałeś: nie zawsze najdroższe jest najlepsze.
Oczywiście. To zależy od konfiguracji naszego systemu audio. W większości sytuacji akcesoria audio nabywane są tylko dlatego, iż krążąca o nim opinia traktuje go jako produkt referencyjny. Jak najbardziej jest to akceptowalne, lecz pamiętajmy iż czasami tańszy kabel potrafi lepiej wpasować się brzmieniowo w system niż ten, który uchodzi za lepszy lub jest znacznie droższy. Poza tym warto pamiętać, że nie każdego stać na najdroższe i uchodzące za najlepsze akcesoria, kable, podstawki antywibracyjne czy kolce.
INFOAUDIO.PL - Wróćmy zatem do różnorodności oferty KáCsa. Dla większości osób wtyk RCA, jest tylko wtykiem. Ma jakieś cechy zewnętrzne, jest "złoty", czarny albo srebrny. U osób kupujących świadomie pojawiać się będą zapewne dodatkowe pytania na temat każdego elementu.
Oczywiście że tak, proponuję posłużyć się przykładem, który pokaże te subtelne różnice. Każdy, kto choć raz mierzył się z tym wyzwaniem zamontowania grubego przewodu we wtyku RCA wie, że nie jest łatwo wcisnąć kabel o średnicy 11 mm w oprawkę, która jest za ciasna. Duża część naszych wtyków występuje w różnych rozmiarach dostosowanych dla różnych przekrojów kabla.
Wtyki RP-190GT, RP-190ST, oraz RP-191GT-6 przygotowane do instalacji przewodów o różnych średnicach.
Kolejnym aspektem jest materiał z którego wykonane są złącza. Mamy elementy wykonane z mosiądzu, miedzi, miedzi tellurowej, brązu oraz brązu fosforowego. Styki tych elementów występują w 3 odmianach pokrycia - mogą być pozłacane, rodowane bądź srebrzone. Dochodzą do tego konstrukcyjne zagadnienia związane z budową wtyku: nieco inne w rozwiązaniach budżetowych oraz inne w tych, z tak zwanej wyższej półki. Ciekawym rozwiązaniem są rodowane wtyki RCA z montażem zaciskowym, bez konieczności lutowania! Mówiąc o wtykach RCA nie zapominajmy, iż wszystkie powyższe właściwości dotyczą również wtyków bananowych, widełek przejściówek oraz gniazd montażowych, które są w naszej ofercie. Z rozmów z naszymi klientami wiem, że często na pierwszym miejscu stawiane są kwestie wygody i to one decydują o ostatecznym wyborze modelu wtyku.
INFOAUDIO.PL - Przyglądając się temu co jest wyeksponowane w Waszej siedzibie, nie mogę się powstrzymać aby nie powiedzieć, że niektóre rozwiązania wyglądają znajomo.
Tak, oczywiście. Jeśli ktoś wykaże się odrobiną dociekliwości, to bez trudu odnajdzie wtyki, które montują w swoich akcesoriach renomowani producenci - także polscy.
INFOAUDIO.PL - Oprócz wtyków widzimy tu jeszcze kable.
Mamy w ofercie kable zasilające, głośnikowe oraz takie, które dedykowane są jako sygnałowe. Oprócz węgierskiej marki KáCsa sprzedajemy także bardzo znane kable firmy NeoTech. Jest to jeden z kilku producentów, którzy wytwarzają w swojej fabryce na Tajwanie najwyższej jakości miedź monokrystaliczną UP-OCC. Materiał ten uchodzi za najdoskonalszą postać miedzi. To właśnie kable UP-OCC cieszą się u nas największym powodzeniem. W skrócie chodzi o monokrystalicznośc i technologię, za pomocą której się ją uzyskuje. Stosowana przez Neo-Tech technologia UP-OCC pozwala uzyskać monokrystaliczny drut, o niezwykle niskiej oporności elektrycznej. Zatem, na ścieżce przepływu sygnału, występuje jedynie znikoma liczba granic między poszczególnymi kryształami.
W porównaniu do "standardowego" drutu z miedzi beztlenowej OFC, gdzie tego typu "przeszkód" jest znacznie więcej, drut taki stawia znacznie mniejszy opór. Dlatego przewody konfekcjonowane z miedzi o ultra niskiej rezystancji, są zdolne do wydajniejszego przesyłania sygnałów elektrycznych, charakteryzują się także znacznie mniejszą ilością zniekształceń. Sprzedajemy go dość dużo i mam nadzieję, że połączone nimi urządzenia audio grają równie dobrze jak one same.
INFOAUDIO.PL - Czy trudno jest zacząć przedsięwzięcie takie jak wasza firma?
I tak. i nie... Mieliśmy to szczęście, że dość szybko znaleźliśmy producenta, który nie posiadał w Polsce przedstawiciela. KáCsa ma dość bogatą ofertę i nasze decyzje dotyczące rozwoiju DIR Audio możemy spokojnie planować o ich ofertę. Budujemy obecnie sieć sprzedaży, szukamy partnerów, zapraszamy do współpracy kolejne firmy. Bardzo pomogła nam wystawa Audio Video Show. Przyszło do nas bardzo wiele osób, które teraz do nas wracają i jestem pewien, że za rok ponownie będziemy prezentować to, co widać tu wokoło.
INFOAUDIO.PL - Nie pozostało mi nic innego jak życzyć powodzenia.