AUDIO VIDEO SHOW - PRAGA 2017
Kameralna wystawa w Pradze była w tym roku imprezą bardzo podobną do tej sprzed 12 miesięcy. Jej skala oraz to, co zobaczyliśmy pokazuje, że dwie duże imprezy: jesienią w Warszawie i wiosną w Monachium zaspokajają potrzeby zarówno odwiedzających jak i wystawców.
W gościnnych progach hotelu Don Giovanni byliśmy po raz drugi. Ta w sumie mała impreza zajmuje nieco więcej niż trzy piętra hotelu Don Giovanni, który swoją bryłą i estetyką przypomina nieco warszawski hotel Sobieski. Ale poza tym to chyba wszystko co łączy te dwie imprezy - pomijając oczywiście wystawców, marki świata audio i tematykę.
Symbolicznie
Na wystawie nie było można posłuchać wielu, tych naprawdę "wielkich" zestawów. Rolę magnesu powierzono ciągle żywej legendzie - zestawowi Nautilus firmy B&W. Był on tym samym główną atrakcją praskiej imprezy. W ciekawym, czerwonym kolorze wyróżniał się właściwie wszystkim. Prezentacja w ogromnej i zazwyczaj wypełnionej tłumem ludzi sali zapewniła mu należna uwagę, odbierając jednocześnie możliwość skupienia się na dźwięku.
B&W Nautilus
Potencjalny nabywca Nautilusa musi liczyć się z dodatkowymi kosztami. Potrzebna będzie szafka i odpowiednia ilość przewodów oraz 8 wzmacniaczy. W tych zestawach moc z każdej z 8 końcówek przekazywana jest bezpośrednio do przetworników. Aktywna zwrotnica znajduje się między przedwzmacniaczem a końcówkami mocy. Przy tak rozbudowanej amplifikacji dziwić może tylko obecność na półce odtwarzacza DENON.
B&W Nautilus
W sali obok, główną atrakcją był zestaw oparty o monobloki Dan D'Agostino PROGRESSION oraz kolumny mało znanej u nas firmy OceanWay Audio. Zestawy SUASALITO pokazały, że podłączone do nich końcówki rzeczywiście dysponują zapasem mocy adekwatnym do wagi i rozmiarów. Po przeciwnej stronie sali, w godnym mnicha skupieniu, stały na podłodze zestawy Genesis Advanced Technologies.
Zestawy MAESTRO firmy Genesis Advanced Technologies
W trzeciej dużej sali zaprezentowano tubowy Duo Mezzo firmy AVANTGARDE ACOUSTIC z dedykowaną do nich firmową amplifikacją. Tu prezentacja była prowadzona profesjonalnie. Nieco większa sala dawała szansę posłuchania muzyki i wysłuchania opowieści na temat technologii.
DUO MEZZO firmy Avantgarde Acoustic
W drugiej części sali, na nieco mniejszej przestrzeni pokazano ciekawie wyglądający zestaw głośnikowy X DIAMOND firmy Estelon. Amplifikacja firmy Audia wsparta została kanadyjską elektroniką EMM Labs oraz brytyjskim preampem Bespoke Audio.
Dwa przedstawione poniżej zestawy mogłyby spokojnie konkurować ze sobą o miano najlepszego brzmienia na praskiej wystawie. Elektronika marki THRAX wsparta niemieckimi kolumnami Kawero firmy Kaiser oraz pełny zestaw VOXATIV.
Set zestawiony całkowicie z urządzeń firmy VOXATIV
Egzotycznie
Głównym powodem, dla którego odwiedzamy praską wystawę jest swoista, czeska "egzotyka". Obecność marek i produktów, których nie można zobaczyć nigdzie indziej, to doskonała okazja pozwalająca nieco rozszerzyć horyzonty oraz zapoznać się z ciekawymi urządzeniami. Ta wyraźnie zmierzająca w kierunku profesjonalnym, wywodząca się czasami wprost z DIY działalność różnych manufaktur, może budzić szacunek. I choć czasami są to konstrukcje wyglądające kontrowersyjnie, potrafią one zaskoczyć zarówno brzmieniem jak i technologią czy precyzją wykonania. W tym roku zobaczyć można było znacznie mniej lokalnych, czeskich producentów.
Kolumny, których nie można pomylić z żadnymi innymi, czeskiego RD Acoustic mieliśmy przyjemność oglądać i słuchać w listopadzie w Warszawie. tym razem obok zestawów EVOLUTION, nowość - znacznie mniejsze EUPHORIA. Ten spokojny i bardzo koherentny dźwięk przypadnie do gusty osobom, które w brzmieniu cenią zrównoważenie i spokój.
RD Acoustic - zestawy EVOLUTION oraz nowość - EUPHORIA
Niemiecka firma VOLFVONLANGA zaprezentowała zestaw SON. Ten model to połączenie we wspólnej konstrukcji: opartej o przetwornik wstęgowy, mini-odgrody z subwooferem z membraną bierną. Jest najbardziej przyjazną wizualnie konstrukcją z oferty tego producenta.
Wykonane z kamiennego łupka Fischer&Fischer - także niemieckie. To waga ciężka- jeśli chodzi o masę. Bardzo smukły zestaw SN/SL 470 o metrowej wysokości waży blisko 90 kg. Do tego całkowicie ręczna produkcja i praktycznie brak powtarzalności wyglądu.
Monitory Fischer&Fischer SN/SL 70
Kostas Metaxas jest człowiekiem niezwykle otwartym i uśmiechniętym. Dlatego może dziwić jego decyzja nadania przedwzmacniaczowi kształtu czaszki, której na imię “Memento mori”. Poza tym Kostas pokazał także ciekawie zaprojektowany wzmacniacz IKARUS.
Wzmacniacz Metaxas IKARUS oraz preamp słuchawkowy MARQUIS "Memento mori"
WAY Cables to serbska manufaktura zajmująca się ręczną produkcją audiofilskich akcesoriów. W dotyku przypominają one, robione na drutach, bardzo miękkie szaliki. Przyglądając się im z bliska nie mamy wątpliwości, że są one całkowicie dziełem ludzkich rąk.
Polskiego dystrybutora marki CHORD Electronics wspierał Colin Pratt.
W jednym z pokojów spotkaliśmy polskiego przedstawiciela marki FOCAL. Bartosz Jakubowski oprócz zestawów głośnikowych oraz nowej w ofercie firmy marki MICROMEGA, pokazał całą ofertę akcesoriów szkockiej firmy ATLAS.
Akcesoria ATLAS
Włoska, ale działająca na terenie Czech firma XAVIAN obchodzi nadal swoje 20-lecie. Firma w jednej z większych sal na I piętrze zaprezentowała swoje charakterystyczne zestawy głośnikowe oraz pokazane po raz pierwszy - ustroje akustyczne PARAPHONE.
Wino XAVIAN czyli wyborne Prosecco Superiore D.O.C.G
Zbliżając się do tego co polskie lub z Polski, zawitaliśmy do sali zajmowanej przez firmę Voice Audio. Zapowiadana premiera nowych kolumn Audio Physic została przesunięta na czas wystawy w Monachium. Jeśli chodzi o nowości Audivector - zobaczyć można było część kolumn z nowej serii QR. Ale największą radość mogli mieć miłośnicy firmy REL - zaprezentowano bowiem potężny, referencyjny sub No. 25, który współpracował z kolumnami Cabasse Baltic. Szersza relacja z pokoju Voice - wkrótce.
Funkcjami tego naprawdę dużego suba (waga 76 kg) sterować można za pomocą pilota.
Oraz nierozłączny komplet: CHORD, PRIMARE oraz REL
Z Polskim akcentem
Oprócz firmy Voice, która w dużej części jest polskim przedsięwzięciem, zauważyliśmy na wystawie dwa polskie akcenty: Kolumny hORNS oraz PYLON Audio.
Kolumna hORNS Aria III
Kolumna Pylon Audio DIAMOND 28
Prawie pionowy gramofon Pro-Ject VT-E BT
Gramofony, w przeciwieństwie do drugiego pod względem popularności, używanego jako źródła - komputera, są wdzięcznym obiektem do fotografowania. Zrobiliśmy zdjęcia prawie wszystkim. Tu wybór był dość duży, choć co może być może coraz mniej dziwi, jako źródła używano bardzo często komputera, telefonu lub tabletu. WIĘCEJ ZDJĘĆ GRAMOFOMÓW NA NASZYM PROFILU >>> FACEBOOK
Gramofon 440Audio G6
Gramofon Dr Feickert Analogue BLACKBIRD
Gramofon Pro-Ject Debut Carbon Esprit SB
Gramofon Pro-Ject Signature 10
Przepięknie zachowany zastaw REVOX
Wystawa
Po raz kolejny namawiać będę do odwiedzenia Pragi. Połączenie nocnym pociągiem daje możliwość zwiedzenia o 6.00 starego miasta. Wycieczka na Hradczany z dworca to 15 minut metrem. Potem zwiedzanie wystawy Audio Video Show i powrót do Polski nocnym pociągiem. Przy odpowiedniej ilości, podanego w smukłym pokalu złocistego napoju, nie czuć nawet zmęczenia. Sama wystawa jest kameralna. Rzutuje na to kilka czynników: specyfika i charakter czeskiego rynku audio oraz zamożność potencjalnego klienta.
Jest oczywistym, że wielu oglądanych w Pradze producentów nie zobaczymy w ani Monachium ani w Warszawie - dla nich być może to jedyna okazja aby pokazać się na tego typu lokalnej imprezie. Warto pamiętać, że cześć marek równie szybko potrafi się pojawić co zniknąć. Wielu producentów z ubiegłego roku tym razem nie widzieliśmy, a przecież nie sposób odwiedzić każdą tego typu imprezę.
I niezależnie od tego czy oceniamy ją jako wystawę dużą czy małą warto tam pojechać - polecamy.
WIĘCEJ ZDJĘĆ Z WYSTAWY NA NASZYM PROFILU >>> FACEBOOK