AUDYSSEY MULTEQ EDITOR (aplikacja)
Systemy wielokanałowe wymagają kalibracji i kropka. Kwestią odrębną pozostaje czy dokonamy tego na piechotę czy automatycznie. Generalnie preferuje się rozwiązania automatyczne ale… bywają one czasem obarczone pewnymi błędami. Wynikają one np. z nietypowych cech pomieszczenia. Okazuje się, że i na to jest już lekarstwo.
Rozwiązaniem jest nowa aplikacja Audyssey MultEQ Editor, która pozwala ni mniej ni więcej jak na ręczne dopieszczenie parametrów, wstępnie skalibrowanego automatycznie systemu. Generalnie rozwiązania automatyczne nieźle sobie radzą w większości sytuacji choć czasem trafia się coś, co wymaga ingerencji z naszej strony lub po prostu chcemy osiągnąć inny efekt niż narzuca to nam algorytm. Zresztą co tu dużo mówić, każdy kto przez kilka godzin lub dni jeździł nową parą kolumn po salonie szukając dla nich optymalnego położenia wie o czym mówię - tyle, że tu problem większy, bo głośników do okiełznania więcej - od 6 do 12 (w przypadku domowego Dolby Atmos).
Czy jest o co walczyć? Zdecydowanie tak! Filmy zawsze lepiej oglądać na lepszym niż słabszym setupie. Istnieje również pewna nisza dla zoptymalizowania której naprawdę warto się wysilić by wszystko ustawić idealnie. Od czasu gdy amplitunery wspięły się na poziom Dolby TrueHD czy DTS HD zaczęły się pojawiać na rynku wielokanałowe wydania uznanych albumów, jeszcze bardziej uznanych artystów. Czasem są dostępne jako samodzielne wydawnictwa, acz najczęściej stanowią uzupełnienie zestawów: „de luxe”, „super de luxe” i „super duper de luxe limited edition”. Jest to również jeden z powodów dla których w ogóle warto przychylniejszym okiem popatrzeć w stronę lepszych amplitunerów i lepszych kolumn surround ponieważ ten trend raczej będzie się rozwijał zwłaszcza w przypadku reedycji albumów dziś już uznawanych za klasykę gatunku.
Horn Distribution: Technologia Audyssey wykrywa rozmiar, typ oraz konfigurację głośników, których używamy, oraz mierzy ich sygnał w pomieszczeniu aby uzyskać optymalne brzmienie – niezależnie od tego, czy używamy prostej konfiguracji 5.1 czy też pełnej mocy dźwięku przestrzennego Dolby Atmos/DTS:X. Właściciele amplitunerów AV Denon mogą sobie pozwolić na jeszcze więcej. Korzystając z nowej aplikacji Audyssey MultEQ Editor mogą „wejść od kuchni”, aby podejrzeć i wyregulować ustawienia automatyczne. Mogą przejąć pełną kontrolę nad każdym aspektem konfiguracji, zmieniać tonalność oraz dostosowywać brzmienie.
Chris Kyriakakis: (CTO firmy Audyssey Laboratories, Inc.) Aplikacja Audyssey MultEQ Editor pozwala użytkownikom na rozkoszowanie się dźwiękiem referencyjnym, który jest pozbawiony wszelkich problemów jakie może stworzyć akustyka pomieszczenia oraz dodatkowo dopasować go do własnych preferencji odsłuchowych. Jesteśmy niezmiernie zadowoleni z faktu, że współpracujemy z firmą Denon, aby dostarczyć tą unikatową możliwość dostrajania ich najnowszych amplitunerów AV.
Dopiero gdy się zobaczy na własne oczy (przedostatnia ilustracja) jak w realu pomieszczenie wpływa
degradująco na propagację dźwięku i do jakiego stopnia można to zjawisko "wyleczyć"
wtedy staje się oczywistym po co nam kalibracja.
Funkcjonalność:
- Przeprowadzenie edycji ustawień Audyssey MultEQ celem sprawdzenia oraz zmodyfikowania konfiguracji oraz dostosowania do wszelkich nietypowych ustawień głośników.
- Poznać wyniki przed i po kalibracji Audyssey, co ułatwia zidentyfikowanie problemów w
- pomieszczeniu oraz sprawdzenia zmian, jakich dokonuje system.
- Zmienić krzywą charakterystyki Audyssey, aby dostosować ją do indywidualnych preferencji.
- Skorygować całkowite odwzorowanie częstotliwości korektora EQ dla każdej pary kanałów.
- Przełączanie między dwoma krzywymi wysokich częstotliwości.
- Włączanie/wyłączanie kompensacji średniotonowej pasma, aby dźwięk był jaśniejszy lub wygładzony - na przykład, aby sprawić, że dialogi są lepiej słyszalne lub by okiełznać głośne i mocne efekty dźwiękowe.
- Zapamiętanie efektu kalibracji „na później”, aby był on gotowy w razie pilnego ponownego logowania, gdyby z jakiegoś powodu w przyszłości trzeba resetować system.
Z uwagi na specyficzne wymagania sprzętowe, aplikacja jest kompatybilna z konkretnymi modelami amplitunerów AV:
- DENON: AVR-X6300H, AVR-X4300H, AVR-X3300W, AVR-X2300W, AVR-X1300W, AVR-S920W, AVR-S720W, AVR-S730H, AVR-S930H
- MARANTZ: AV7703, SR7011, SR6011, SR5011, NR1607
Wybrane nowe modele wyprodukowane w roku 2017 również będą współpracować. Aplikacja Audyssey MultEQ Editor jest już dostępna dla urządzeń iOS w Appstore w cenie 19,99 Euro, oraz dla urządzeń pracujących w systemie Android, w sklepie Google Play, w cenie 109 zł.
Apka wydaje się być intuicyjna i prosta w obsłudze (jednym palcem).
Zapewne przyczyni się wydatnie do wzmocnienia pozycji marki Denon.