JBL cz. 1: Modern Audio - 5 prostych i wydajnych amplitunerów do nowoczesnego kina domowego
Nie wiem, czy też to zauważyłeś, ale JBL (czyli koncern Harman) stosuje taktykę "nalotów dywanowych" — jak coś wprowadza, to od razu w kilku kolorach, albo rozmiarach, tak żeby od razu zaspokoić różnorodne gusta klientów. Tym razem postawiono na zmianę oblicza kina domowego wprowadzając jednocześnie 5 modeli amplitunerów w dwóch kolorach, a to wszystko w zapowiadanej przez prezesa wyjątkowo przyjaznej użytkownikom formie instalacyjnej.
Do kompletu stworzono również całą rodzinę kolumn JBL Stage 2, o czym będzie w kolejnym newsie.
Na zbliżeniu można odnieść wrażenie, że panel przedni zrobiony jest ze szkła — ciekawie to wygląda
(kliknij)
Info dystrybutora: Amplitunery JBL MA i kolumny JBL Stage 2 zostały zaprojektowane tak, aby idealnie komponowały się z nowoczesnymi wnętrzami i były proste w instalacji, podłączeniu oraz aktualizacji. Oferują one użytkownikom jednolity i spójny system, który łączy w sobie prostotę, design, jakość i skalowalność – a wszystko to w przystępnej cenie.
Zaprojektowane tak, aby działały razem, stanowiąc idealne rozwiązanie dla wszystkich entuzjastów domowej rozrywki, od tych, którzy chcą ulepszyć swój istniejący system, po tych, którzy aspirują do doświadczania wysokiej jakości wciągającego dźwięku komponentowego.
Wykorzystując bogate doświadczenie JBL w dziedzinie dźwięku kinowego, w tym cyfrowe wzmocnienie i opatentowaną technologię głośników, te oryginalne produkty eliminują złożoność kina domowego.
Rok temu prezes koncernu — Dave Tovissi — zapowiedział, że podlegające mu marki (w tym JBL) będą doążyły do przywrócenia sprzętowi audio łatwości obsługi, jakim cechowały się urządzenia 40-50 lat temu, gdy nikt nie czytał instrukcji, a i tak był w stanie skorzystać z każdej funkcji. Do dziś pamiętam te dyskusje w gronie kolegów: "Po co instrukcje w ogóle są drukowane, skoro nikt do nich nie zagląda?" — w tamtych czasach z uwagi na mnogość wersji językowych potrafiły to być dzieła i po sto kilkadziesiąt stron.
JBL MA310 / MA510 / MA710 — od frontu cała trójka wygląda identycznie
Od tyłu pierwsze dwa to 5.1-kanałowe / trzeci 7.1 i widać jak oszczędnie dokładane są kolejne gniazdka i anteny, bowiem ruchu w popularnym sprzęcie konsumenckim przeniósł się na HDMI, Bluetooth i Wi-Fi, więc ludzie w dużej mierze zaprzestali używania gniazdek analogowych, za które musieli płacić
Wielu konsumentów uważa, że zakup komponentów kina domowego nie jest dla nich ze względu na zbyt skomplikowany montaż. Inaczej wygląda sprawa w przypadku amplitunerów JBL MA i kolumn JBL Stage 2, ponieważ zostały one celowo zaprojektowane jako prosty, gotowy system, zarówno łatwy do zrozumienia, jak i instalacji.
Zakup jednego markowego rozwiązania zaprojektowanego tak, aby działało w jedności, skutecznie eliminuje potrzebę zastanawiania się, które komponenty połączyć, dając użytkownikom spokój ducha wynikający ze świadomości, że wszystko, czego potrzebują, jest zapewnione.
Konfiguracja i aktualizacje są równie proste, dzięki czemu użytkownicy mogą spędzać mniej czasu na instalacji systemu, a więcej na korzystaniu z niego.
Wystarczy sobie przypomnieć, że dawniej do odpalenia amplitunera i jego eksploatacji potrzebna była wiedza niemal akademicka. Obecnie poda fizycznym doprowadzeniem kabli do kolumn reszta dzieje się sama, a korzystając z aplikacji mobilnej EZ Set EQ oraz JBL Premium Audio, użytkownicy mogą skalibrować, czyli dopasować akustycznie system do wnętrza w ciągu kilku minut.
Kolejna dwójka — JBL 7100HP / 9100HP — jest wyższa i z większymi wyświetlaczami
To modele 7.1 / 9.1, czyli tylko ostatni obsługuje Dolby Atmos (7.1.2)
Cała seria dostępna będą również w wersji białej, która wygląda bardzo nowocześnie
/ modele HP są nie tylko wyższe, ale i nieco głębsze
(kliknij)
Amplitunery z obsługą Wi-Fi posiadają integrację „Works with SmartThings”, umożliwiając użytkownikom tworzenie zautomatyzowanych procedur, które sterują innymi urządzeniami IOT za pomocą jednego prostego naciśnięcia przycisku. System jest kompatybilny z szeroką gamą platform audio. Niezależnie od tego, czy chcą przesłać swoją muzykę z telefonu komórkowego za pośrednictwem Apple AirPlay lub Chromecast, parowania Bluetooth, czy strumieniowania ze Spotify, użytkownicy mogą liczyć na wyjątkowe wrażenia dźwiękowe.
IOT to skrót od Internet of Things (internet rzeczy), a SmartThings to standard zaproponowany przez Samsung'a, umożliwiający bezprzewodowe kontaktowanie się między sobą wielu urządzeń domowych: od pralki zaczynając, a na telewizorze kończąc. Może więc i amplitunery JBL'a nie mają tony gniazdek, ale na pewno nie są "zacofane" technologicznie.
Mamy więc dwa 5.1 / dwa 7.1 / jeden 9.1
od góry: JBL MA310 / MA510 / MA710 / MA7100HP / MA9100HP
(kliknij)
Główne cechy amplitunerów w skrócie
JBL MA310 — 5.1-kanałowy / 4K / moc 60 W / 5x HDMI / 5.1 kg
JBL MA510 — 5.1-kanałowy / 8K / moc 75 W / 5x HDMI / 5.4 kg
JBL MA710 — 7.1-kanałowy / 8K / moc 110 W / 7x HDMI / 6.3 kg
JBL MA7100HP — 7.1-kanałowy / 8K / 125 W / 8 HDMI / 7.4 kg
JBL MA9100HP — 9.1-kanałowy / 8K / moc 140 W / 8 HDMI / 7.6 kg
(kliknij)
Wszystkie modele wspierają współpracę z telewizorami poprzez przejmowanie sygnału audio przez HDMI ARC / eARC / posiadają obsługę plików muzycznych 192 kHz / 24-bit / Bluetooth 5.1 / wyprowadzony sygnał na dwa subwoofery i mniejszy lub większy garnitur pozostałych wejść audio oraz posiadają wygodny setup przez EZ Set EQ. Wyższe modele umożliwiają zasilanie kolumn frontowych podwójnym okablowanie, rozszerzają wsparcie dynamicznego obraz z HDR do HDR 10+ i Dolby Vision, oraz przechodzą z Bluetooth 5.1 na 5.3 (LE, aptX HD, aptX Adaptive) i posiadają nadajniki Bluetooth więc można korzystać ze słuchawek bezprzewodowych.
W drugiej części newsa skupimy się na nowej serii kolumn JBL Stage 2, które zaprezentowano jako naturalne uzupełnienie powyższych amplitunerów / na zdjęciu najbardziej rozbudowana konfiguracja kolumn
(kliknij)
Gdzie kupić?
Dystrybucja w Polsce:
Pon.-Pt. 8:30 - 16:30