PIONEER: N-70AE i N-50AE audiofilskie odtwarzacze sieciowe
Pokazane po raz pierwszy w maju w Monachium już są dostępne i u nas - Pioneer w czasie wakacji wprowadził dwa nowe audiofilskie odtwarzacze sieciowe audio: N-70AE i N-50AE. Obydwa są wyposażone w wydajne przetworniki SABRE32 Ultra32 DAC, dwa transformatory, moduł USB-DAC obsługujący materiał DSD 2,8 / 5,6 / 11,2 MHz oraz możliwość odtwarzania zewnętrznych dysków twardych HDD/nośniki USB przez gniazdo USB.
Spośród urządzeń audiofilskich z tej półki cenowej Pioneera wyróżnia bardzo bogate wyposażenie, wręcz kompletne wyposażenie gwarantujące obsługę wszystkich popularnych formatów streamingowych (również i tych najnowszych). Każdy typ pliku dowolnej rozdzielczości może zostać bezproblemowo odtworzony niezależnie od miejsca jego przechowywania.
Jürgen Timm - PR & Product Manager Pioneer i Onkyo Europe GmbH: Let the Music Play opisuje naszą koncepcję salonu pełnego muzyki, a nie urządzeń. Dwa nowe odtwarzacze sieciowe Pure Audio N-70AE i N-50AE podkreślają to swoją ogromną różnorodnością funkcji, intuicyjną obsługą za pomocą aplikacji Pioneer Remote App jak również wyjątkową jakością dźwięku będącego wynikiem udoskonalenia wielu szczegółów konstrukcyjnych. („Niech gra muzyka” to hasło przewodnie tegorocznej wystawy High End w Monachium)
N-70AE
Topowy model N-70AE to urządzenie nowej generacji, zaprojektowane i zbudowane w taki sposób by nic nie pozostawić przypadkowi. Na trzech stopkach izolujących od podłoża spoczywa ciężka 3mm stalowa płyta stanowiąca fundament urządzenia i jednocześnie gwarantująca sztywność konstrukcji. Wewnątrz oddzielone są od siebie blachami stalowymi zostały: zasilanie, sekcja cyfrowa / strumieniująca i sekcja analogowa - pracując w trzech oddzielnych przedziałach, wymieniają się tylko sygnałami niezbędnymi dla działania ich funkcji: dane z płyty streamera przepływają do płyty konwertera cyfrowo-analogowego, a „czysto przygotowane” napięcie zasilające z komory zasilania do odpowiednich odbiorników. Moduły: cyfrowy i analogowy do zasilania wykorzystują oddzielne, indywidualnie ekranowane transformatory.
Obudowa została podzielona na trzy osobne, ekranowane komory by zminimalizować wpływ zakłóceń elektromagnetycznych zasilania
i sekcji analogowej na siebie nawzajem. Sztywność konstrukcji zwiększono stosując poprzeczne płyty, które oddzielają zarówno bloki
jak i panele boczne. Sztywna płyta dolna dodatkowo tłumi wibracje.
N-70AE posiada na pokładzie jeden z najlepszych konwerterów ESS Sabre 9016 pracujących w konfiguracji dual mono. By zmaksymalizować wykorzystanie potencjału tych konwerterów N-70AE wyposażono oprócz solidnych wyjść RCA (Neutrik) w zbalansowane wyjścia XLR. Dbałość o jakość przesyłanych sygnałów dotyczy również sposobu ich wprowadzania do urządzenia - asynchroniczne USB umożliwia bezpośrednie podłączanie do PC/Mac i transfer z rozdzielczością próbkowania do: DSD 11.2MHz i PCM 384kHz. Inne cyfrowe źródła można podłączać przez optyczny TOSLINK i współosiowy S/PDIF.
N-70AE może być wykorzystywany również jako zewnętrzny DAC dla innych urządzeń.
N-70AE zapewnia natywne wsparcie dla trzech najważniejszych subskrybowanych usług strumieniowych: Spotify, Deezer i TIDAL. Dzięki N-70AE po aktualizacji oprogramowania układowego będzie można obsłużyć nawet chmurkę z plikami w jakości Hi-Res. TIDAL udostępnia już wiele albumów w formacie MQA, a N-70AE jest jednym z nielicznych urządzenia tego typu, które mogą dekodować MQA. Wraz z zapowiadaną aktualizacją oprogramowania układowego również Play-Fi wejdzie do odtwarzaczy sieciowych Pioneer zwiększając ich wszechstronność. Już dostępna jest zintegrowana technologia Chromecast z innymi usługami strumieniowymi, takimi jak np. Qobuz. Do szybkiego podłączania smartfonów oferuje Bluetooth oraz Apple AirPlay.
Równie łatwo można odtwarzać muzykę zapisaną na przenośnych dyskach twardych przez podłączenie dysk typu plug-and-play do wejścia USB znajdującego się z tyłu obudowy - odtwarzacz sieciowy oferują funkcjonalność serwera muzycznego. Z takiego dysku można odtwarzać jak i na niego zapisywać dane bezpośrednio z poziomu komputera podłączonego do tej samej sieci lokalnej - ułatwia to szybkie kopiowanie nowych ripów albumów z PC do systemu audio.
N-70AE, podobnie jak wszystkie urządzenia Pioneer najnowszej generacje, jest zgodny z multiroom w standardzie FireConnect. Dlatego też hi-endowy system w salonie nie musi już dłużej pozostawać na uboczu, jeśli chodzi o odtwarzanie muzyki bez opóźnień w kilku pomieszczeniach naraz lub dostęp do źródeł, które są połączone w innym pomieszczeniu przez sieć.
N-70AE to również dbałość o wiele innych aspektów związanych z pracą w sieci jak i precyzyjnym taktowaniem zegarów, Precision Quartz for File-based Audio (PQFA) podczas procedury transmisji strumieniowej. To również wbudowane dwupasmowe Wi-Fi (5 i 2,4GHz), nie potrzeba nawet kabla sieciowego, by zapewnić sobie szybką transmisję. Wysokiej jakości regulowane wyjście słuchawkowe. Aplikacja Remote Remote dla iOS i Android, oferuje intuicyjne i eleganckie sterowanie różnymi funkcjami N-70AE ze smartfona lub tabletu, zapewniając jeszcze większą przyjemność użytkowania, ale tymi aspektami zajmiemy się szczegółowo podczas recenzowania urządzenia.
N-50AE, kliknij żeby powiększyć
N-50AE
N-50AE jest nieco cieńszy i ma korzystniejszy stosunek ceny do wydajności. N-50AE jest dokładnie taki sam, jak N-70AE w zakresie możliwości sieciowych, ale dzięki kilku uproszczeniom konstrukcyjnym zaproponowano go bardziej atrakcyjnej cenie. Zamiast dwóch ESS9016, używa jednego w konsekwencji czego został pozbawiony (nie każdemu potrzebnych) zbalansowanych wyjść XLR. PQFA firmy Pioneer, Lock Range Adjust, upsampling do 384kHz, przetwarzanie HiBit32 pozostawiono jak w wyższym modelu.
Ceny około:
N-70AE – 6100 PLN
N-50AE – 4300 PLN
Dla porównania N-70AE