18 kwietnia 2018 00:06
Waldemar Nowak INFOAUDIO.PL

Electronics Show 2018 (część 1)

[img:2]Czy to wejście do supermarketu?
Nie, to tylko główny sponsor nieco przesadził :)

[img:1:R]W dniach 13-15 kwietnia w podwarszawskim Nadarzynie odbyła się pierwsza edycja imprezy, która aspiruje by stać się w przyszłości równorzędnym partnerem dla takich gigantów jak IFA, CES, CeBit… 
Hmm, gdy CES jest promowany jako największe targi elektroniki użytkowej to jest to czysta prawda, ale jak podobnego argumentu używa debiutant, to kogoś chyba poniosła marketingowa fantazja. 
A przecież wystarczyło napisać: pierwsze, jedyne w Polsce, itp.
Gdy istnieje jeden punkt odniesienia można co najwyżej powiedzieć, że coś jest większe, mniejsze lub takie samo. Natomiast by cokolwiek określić jako największe, to potrzeba co najmniej dwóch punktów odniesienia, no i to coś musi być rzeczywiście większe od obu :) 


[img:4]Na konferencji prasowej było całkiem tłoczno

[img:6]"Grupa trzymająca władzę", od lewej: Prezes Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV - Michał Kanownik, Prezes Saturn / Media Markt - Marcin Rosatti, Prezes Ptak Warsaw Expo - Tomasz Szypuła, Dyrektor generalny Polskiego Związku Pracodawców Branży AGD - Wojciech Konecki. W roli konferansjera i moderatora spotkania Paweł Orleański, dziennikarz na co dzień prowadzący program technologiczny Galileo

[img:10]Oficjalne otwarcie i przecinanie wstęgi na cztery ręce

Jesteśmy już po wystawie i warto parę słów podsumowania napisać, zwłaszcza że byli tam też „nasi” - czyli kilka firm z branży audio - o czym więcej w części drugiej relacji.

Generalnie impreza zasadzała się na pomyśle, że wszystko co ma jakikolwiek związek z elektroniką nadaje się do pokazania. Było więc po kilka firm z branż: AGD, RTV, pojazdów elektrycznych, elektroniki biurowej, rozrywki elektronicznej, no i oczywiście audio (łącznie około 50). Miłym gestem ze strony organizatora było zaproszenie do zaprezentowania swoich osiągnięć kilku polskich start-up’ów. Imprezie towarzyszyły panele dyskusyjne i to one (przynajmniej w moim osobistym odczuciu) były wystarczającym powodem by na Największe Targi Elektroniki Użytkowej w Polsce ELECTRONICS SHOW (pisownia oryginalna) się wybrać.


[img:11]Trzeba przyznać, że wystawcy podeszli bardzo profesjonalnie do tematu budując ekspozycje z prawdziwego zdarzenia

[img:12]Tak będzie wyglądać nasza przyszłość w internecie rzeczy - to co kiedyś nazywano domem inteligentnym i co wymagało sporych inwestycji w serwery i okablowanie, zamienia się w lekką, łatwą i przyjemną technologię bezprzewodowego zarządzania niemal wszystkim i to w chmurze

[img:13]Po lewej - czy to nowy smartfon? Ależ skąd, to drzwi lodówki.
Systemy zarządzania stają się coraz bardziej otwarte na urządzenia różnych producentów - do samsungowskiej appki można było np. bez problemu dodać telewizory LG stojące nieopodal

[img:14]Henryk Chorążewski z Samsunga niestrudzenie tłumaczył młodzieży zawiłości najnowszych technologii telewizyjnych

Organizator zadbał o frekwencję - w piątek zjeżdżały się autokary pełne młodzieży z okolicznych szkół, w pozostałe dni przyjeżdżali ludzie na własną rękę i z własnej woli :)
Jedni i drudzy (w tym ja) jechali w ciemno zwabieni nazwą i nadzieją na godziwą rozrywkę. 


[img:22]Toshiba (Vestel) szykuje się podobno do wzmożonej ekspansji na nasz rynek

[img:15]Po sąsiedzku z Sony rozstawił się Philips (sorki za brak zdjęcia)

Na podstawowe pytanie - czy jest sens organizowania tego typu imprezy w Polsce (w Berlinie kilkadziesiąt razy większa IFA), odpowiedź jest dość prosta. Jest sens, bo łatwiej dotrzeć do Warszawy (co ja gadam, Nadarzyn to nie Warszawa, hale oddalone są od centrum miasta o 20 km) niż jechać (lecieć) do Berlina.
Jest też druga korzyść - rodzima impreza bazuje na produktach dostępnych w naszych sklepach.
Cóż wiec z tego, że u Niemców więcej wszystkiego gdy:
a) części z modeli, które na IFA można zobaczyć, u nas nie można kupić (koncerny szczególnie tych najdroższych często nie wysyłają do Polski)
b) masa z wystawianego towaru nie jest też i u Niemców dostępna, ponieważ do Berlina zjeżdża się cały świat (głównie Azja) by dopiero szukać kontaktów handlowych.

W kontekście podpunktu „b” trzeba sobie to jasno powiedzieć, że IFA to targi, czyli miejsce robienia interesów (targowania się), a zwiedzający stanowią dodatek wypełniający liczne hale (żeby nie było nudno). Na tym tle Nadarzyńska impreza to bardziej wystawa niż targi, bowiem poza kilkoma mniejszymi / początkującymi firmami, duzi gracze od dawna mają wypracowane własne kanały dystrybucji. 
Oczywiście, kolejne edycje Electronics Show będą przynosić zmiany i możliwe, że za rok połowę powierzchni wystawowej zajmą: Czesi, Słowacy Litwini, Rosjanie, Rumuni itp. dla których w Berlinie jest po prostu za drogo, a którzy chętnie pokazaliby swoje produkty i pohandlowali też i u nas. Intencje chyba są by zmierzać w tym kierunku, bo bez świeżej krwi z państw ościennych trudno będzie marzyć o dalszym rozwoju, zwłaszcza że obecni byli chyba wszyscy liczący się krajowi dystrybutorzy. Każdy debiutant musi przejść przez piekło namawiania wystawców by zechcieli sie pokazać się na nieznanej imprezie.


[img:16]LG poszło w rozrywkę przez duże "R" - ruchome kokpity samochodowe zachowywały się podobnie do tych
z profesjonalnych symulatorów lotu

[img:17]Można też było pojeździć bez efektów specjalnych i równie komfortowo w strefie XBox

[img:18]A że na siedzenia symulatorów trudno było się dopchać... przewidziano też miejsca stojące

[img:19]To było czyste szaleństwo Intela - nie wiem gdzie bym takiego chłodzonego cieczą PC zmieścił, ale chciałbym go mieć

Języczkiem uwagi dla wielu gości były pojazdy elektryczne - zarówno te dostępne już w handlu (ale niedostępne z powodów cenowych) jak i pojazdy wyznaczające nowe kierunki dla transportu indywidualnego. Słynnych "elektryków" zapowiadanych przez premiera nie było, albo ja ich nie zauważyłem.


[img:8]Tesla i wszystko jasne :)

[img:3]To kwestia gustu - czy bardziej w oko wpadają trójkołowce z podwójnym, czy pojedynczym przednim zawieszeniem

[img:5]W Warszawie obok wypożyczalni samochodów na godziny kiełkują wypożyczalnie skuterów - jeżeli dobrze zapamiętałem to miesięczny abonament na korzystanie z takich piękności ma wynosić 89 zł - rewelacja

[img:9]A jak komuś nie wystarczają dwa, trzy lub cztery koła o napędzie elektrycznym to miał do dyspozycji X-Winga w skali 1:1 o napędzie... hybrydowym

Podsumowanie

Swój debiut Electronics Show ma za sobą. Było całkiem nieźle, w czym ogromna zasługa krajowych dystrybutorów, którzy sięgnęli do kieszeni i zbudowali stoiska na europejskim poziomie. Frekwencja zwiedzających też dopisała, zwłaszcza że trzeba było się jednak kawałek od miasta pofatygować.

Równie interesującym były zorganizowane prelekcje z udziałem licznych i w większości bardzo kompetentnych gości. Nie codziennie można wziąć udział w debacie gdzie na pytania odpowiadają dyrektorzy, prezesi, senatorowie i inni specjaliści.

Gdyby impreza była promowana jako „pierwsza ogólnopolska wystawa elektroniki użytkowej” (lub wręcz bez żadnych przymiotników) "ogólnopolska wystawa elektroniki użytkowej” to słowo daję, że bym się nie czepiał :)

W przyszłym roku też chętnie się wybiorę.


[img:7]Czerwony to bezdyskusyjnie mój ulubiony kolor

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz