FOCAL: ARCHE super DAC/wzmacniacz do kompletu
Focal idzie na całość i proponuje do kompletu ze słuchawkami Stellia
(i nie tylko) dedykowany wzmacniacz. Nie byle jaki wzmacniacz, oj nie byle jaki…
Focal uzupełnia swoją kolekcję hi-endowych słuchawek o audiofilski DAC/wzmacniacz.
Pomysł na stojak do słuchawek iście genialny w swojej prostocie
i pomysłowości, właśnie za takie "drobiazgi" należą się wyjątkowe
słowa uznania francuskim projektantom
(kliknij żeby powiększyć)
O ile jestem bardzo ciekaw posłuchania Stellia (choć stanie się to nie wcześniej niż za 2 miesiące), o tyle wzmacniacz Arche wydaje się być równie intrygujący i tajemniczy zarazem gdyż… został zaprojektowany i przygotowany dla Focala przez bardzo zaawansowaną technologicznie francuską firmę Micromega. Pamiętam jak recenzując all-in-one Micromega One poczułem się zaskoczony, że oferuje on moduł wzmacniacza słuchawkowego zamieniając w locie klasyczny sygnał w binauralny - czyli brzmiący tak jakby został zarejestrowany mikrofonami osadzonymi wewnątrz uszu - taki dźwięk postrzegamy jak elementem otaczającej nas rzeczywistości (więcej o binauralu przy innej okazji).
CZYTAJ> Nowe zamknięte słuchawki Focal Stellia
CZYTAJ> Recenzja Micromega One
Info producenta: W niespełna trzy lata firma Focal stała się kluczowym graczem na rynku słuchawek wysokiej klasy. Wciąż opracowujemy rozwiązania o ultra wysokiej wydajności. Dziś prezentujemy Arche, unikalny audiofilski przetwornik cyfrowo-analogowy i wzmacniacz. Idealny by się znaleźć w torze pomiędzy źródłami cyfrowymi, a twoimi słuchawkami. Arche to idealne rozwiązanie, aby w pełni cieszyć się muzyką na słuchawkach.
Arche to unikalna konstrukcja opracowana przez Micromega (która wniosła do Focal’a doświadczenie tworzenia hi-endowej elektroniki). Dzięki konwerterowi cyfrowo-analogowemu i wzmacniaczowi, Arche bezdyskusyjnie poprawia osiągi podłączonych słuchawek, może również napędzać stacjonarne systemy audio.
Wisienką na torcie, będą zaproponowane przez Focal’a dedykowane ustawienia (presets) dla słuchawek: Utopia, Stellia, Clear, Elear i Elegia. Właściciele tych słuchawek mogą więc być pewni, że wyjątkowo dużo zyskają na połączeniu z Arche, bowiem Arche będzie aktualizowany przez pobranie nowego oprogramowania na pendrive (instalacja automatyczna po włożeniu go do portu USB z tyłu urządzenia). Każdy użytkownik Focal’a otrzyma więc brzmienie zoptymalizowane pod posiadane słuchawki.
Główne cechy:
- Typ: DAC / wzmacniacz słuchawkowy
- Moc: 2x 1 W przy 1kHz poniżej 32 Ω
- Pasmo przenoszenia: 10-100.000 Hz
- Całkowite zniekształcenie harmoniczne (THD): <0,001%
- Stosunek sygnału do szumu: >116 dB przy 32 Ω (klasa A)
- Wymiary: 321 x 200 x 297 mm
- Waga: 4,65 kg
- Wejścia audio: analogowe RCA (niezbalansowane) oraz cyfrowe: koncentryczne S/PDiF (RCA) (max. 24bit / 192 kHz), optyczne (TosLink) (max 24bit / 192 kHz), złącze USB (USB-B)
- Wyjścia audio: analogowy 3-ój pinowy XLR (zbalansowany), analogowy RCA (niezbalansowany)
- Aktualizacja oprogramowania układowego za pośrednictwem portu USB (USB-A)
Dzięki Arche, Focal oferuje ultra-wysokiej jakości ekosystem dla słuchawek i związanego z nimi świata elektroniki. Korzystając z 40-letniego doświadczenia w dziedzinie High-Fidelity, Focal coraz częściej wprowadza nowe technologie i produkty o bezkompromisowej wydajności, zastosowaniach i estetyce.
Arche dostarczany będzie z solidnym aluminiowym stojakiem pod słuchawki inspirowanym logo marki. Dostępność i przechowywanie słuchawek jest przez to łatwe, wygląda niesamowicie i oszczędza miejsce.
Dostępność: marzec 2019
Cena sugerowana: 10.999 zł
A + B = C (kliknij żeby powiększyć)
Słowo komentarza redakcyjnego...
W pierwszej chwili wydaje się, że Arche to wzmacniacz zaprojektowany z myślą o słuchawkach Stellia (tak przynajmniej może sugerować zbieżność w czasie obu premier 16.02.2019 na CanJam w Nowym Jorku). Tak jednak nie jest, a to co stanowi o absolutnej unikalności tej konstrukcji to przygotowanie firmowych ustawień pod najlepsze spośród słuchawek producenta. I nie mówimy tu tylko o parametrach "equalizujących" zaszytych w oprogramowaniu (każdy mógł na to wpaść, acz nikt nie wpadł), ale również o dwóch odrębnej konstrukcji zasilaczach (napięciowym i hybrydowy) by móc przełączać się na ten, który akurat oferuje większą synergię z konkretnymi słuchawkami. Ja się z niczym podobnym (optymalizacja pod kilka różnych modeli) do tej pory nie spotkałem.
Konstrukcja w 100% dual mono, łączy w sobie przetworniki cyfrowo-analogowe (2x AK4490 768kHz / 32bit), oraz dwa wzmacniacze pracujące w czystej klasie A, będące w stanie napędzić dowolne słuchawki od 16 do 600 Ohmów. Wyświetlacz do monitorowania parametrów odtwarzanych plików i dwa wyjścia słuchawkowe: duży jack 6.35 mm i zbalansowant 4-ro pinowy XLR.
Arche jest kompatybilny z plikami PCM do 384 kHz oraz DSD 264, a jego symetryczne i asymetryczne wyjścia z tyłu pozwolą na wykorzystanie go w roli przetwornika DAC, który wysteruje zewnętrzny wzmacniacz mocy.
Prostota, elegancja i kosmiczne parametry