HARMAN - 100 milionów uśmiechów i nagrody za nagrodami
Oglądając tegoroczną ekspozycję Harman’a dotarło do mnie, że pod pewnym istotnym względem różni się od innych.
Wielu producentów sprawia wrażenie, jakby od ich sprzętu audio zależały losy świata, a w tym samym czasie u Amerykanów niekończąca się balanga.
Istnieje kulturowa przepaść pomiędzy: „How are you? I’m fine.”, a naszym „Co u ciebie? Eeee, no wiesz praca, kredyt, kręgosłup, kot mi zdechł...” i to się czuje.
Czy przesadzam oceńcie sami.
Hall of Fame
Na wejściu trzy statuetki EISA za: najlepsze słuchawki dokanałowe (earbuds) – JBL Reflect Flow (149 Euro), najlepsze słuchawki z aktywną redukcją hałasu – JBL Live 650BTNC (199 Euro) i najlepszy głośnik imprezowy – JBL PartyBox 100 (299 Euro, to nowa kategoria).
A dalej... słuchawki, słuchawki, słuchawki, głośniki przenośne, soundbary, bezprzewodowe systemy multiroom i większość tych rzeczy wykonana tak, żeby upaść na podłogę mogła i wpaść do wody i przypadkowo usiąść na nich też można, a nawet imprezę na podwórku rozkręcić – bo to urządzenia zaprojektowane dla ludzi i ich ułomności, a nie na odwrót.
Nagrodzone JBL Reflect Flow
Nagrodzone JBL Live 650BTNC
Nietypowe kolory i udoskonalony noise cancelling w linii Live pociągną sprzedaż
Kolekcja modeli prawdziwie bezprzewodowych – od lewej: Tune120, Live300, Reflect Flow i Flash
Zatyczki są gorącym tematem, wszyscy chcą je mieć w ofercie, a Chińczycy zacierają ręce i klonują na potęgę
Słuchawki
Uwielbiam sytuacje gdy ktoś wpada na prosty pomysł, który upraszcza życie – tak jest np. z aktywowaniem asystenta głosowego poprzez dotkniecie słuchawek. Wbudowanie takiej funkcjonalności powoduje, że asystent nie musi nas nieustannie podsłuchiwać (nasłuchiwać kiedy zostanie wywołany), i nie zmusza nas do wypowiadania na głos różnych "abrakadabra" w stylu: Hey Google! Po prostu dotykamy i od razu mówimy, o co nam chodzi, a gdy przychodzi do nas wiadomość tekstowa, to słuchawki nam ją odczytują.
Seria Live to wyjątkowo uniwersalne konstrukcje
W nagrodzonych JBL Live 650BTNC: 40 mm przetworniki i adaptacyjna redukcja hałasu – czyli skuteczność tłumienia dopasowuje się automatycznie do poziomu tła byśmy nie tracili kontaktu z otoczeniem (super funkcja). Co innego bowiem móc odciąć się od warkotu silników w samolocie, a co innego usłyszeć komunikaty spikera zanim się do niego wsiądzie.
NC przestał być systemem zero-jedynkowym i to jest świetna wiadomość. W smartfonowej aplikacji możemy zmienić preferowaną krzywą pod konkretny gatunek muzyczny jak: Rock, Rap, Jazz, klasykę itp.
Kolekcja przenośna – od lewej: Go2, Clip3, Flip5 (standardowy), Charge4, Pulse4 (świecący), Xtreme2 i Boombox
Głośniki przenośne
Jakiś miesiąc temu JBL wypuścił dwie nowe wersje Flip 5 (139 Euro) – aż trudno w to uwierzyć, ale do tej pory sprzedano już ponad 11.000.000 egzemplarzy wcześniejszych generacji tego głośnika tylko w samej Europie.
Przy okazji tego sukcesu generowane są ogromnych ilości odpadów, JBL postanowił więc zrobić coś dla ochrony środowiska. Od teraz do produkcji opakowań stosuje tektury i tusze biodegradowalne. Zaprzestano dołączania lakierowanych instrukcji i używania styropianu.
Ale na tym nie koniec – korpusy i pokrywający je materiał wykonywane są w 90% z materiałów recyclingowych. Tak więc klient w tej samej cenie może kupić wersję standardową lub proekologiczną – Ocean / Forrest. Parametry techniczne i brzmieniowe obu wersji są identyczne, a te brakujące 10%, to sylikonowe krawędzie odpowiedzialne za ochronę w przypadku upadku.
Świadomi klienci będą kupować
Do głowy by mi nie przyszło, że to recycling z zakrętek
Płynność kolorów w Puls4 znakomita
Gdybym otwierał knajpę, to postawiłbym kilkanaście zsynchronizowanych Puls'ów - byłoby czarownie
Lada moment pojawi się Puls 4 (219 Euro) – głośnik wypełniony mnóstwem świecących diod. Do tego 65mm przetwornik promieniujący w górę i dookoła, 20W mocy i szybkie ładowanie (3h) przez USB-C wystarczające na 12h grania. Od dołu oczywiście niezbędny przetwornik basowy.
Aplikacja na smartfona pozwala zrobić zdjęcie wnętrza i głośnik dostosowuje się kolorystycznie do otoczenia.
W linii Partybox nowością jest nagrodzony, najmniejszy Partybox 100. Partybox 300 z akumulatorem na 12h i 120 W mocy miał premierę w ubiegłym roku. Wejścia mikrofonowe i gitarowe, USB, Bluetooth, możliwość parowania do stereo i efekty świetlne (na IFA pojawiło się wielu naśladowców tej koncepcji). Ceny odpowiednio: 299 / 449 / 999 Euro.
Rok temu tych produktów w Europie jeszcze nie było, królowali: Sony i LG (plus w Polsce Manta), a obecnie JBL przejął już 35% rynku. Trzeba posłuchać by docenić, bo któraż spośród tych marek, ma choćby zbliżone doświadczenie do JBL w konstruowaniu głośników estradowych?
Partybox 100
Dla solisty na deptaku to wszystko co niezbędne
Partybox 300, tu już są warunki do miksowania akademii szkolnych
Partybox 1000, moc 1.100W pozwoli dożynki obsłużyć
Wielofunkcyjna klawiatura dla DJ, szczelina pod tablet, rączka i kółka do ciągnięcia za sobą tych 40kg
(kliknij żeby zmienić ujęcie)
Soundbary
W soundbarach – 3 nowe modele. Podstawowy Bar 2.0 w dobrej cenie (179 Euro), ze sporą mocą 80W i programowalnym pilotem (TV i soundbar obsługuje jeden). Pełne plug’n’play, po wyjęciu z kartonu od razu gra.
Bar 2.1
Bar 2.1 ze zwiększoną mocą do 300W i lepszym wyglądem w stosunku do modelu ubiegłorocznego, liczne wejścia, ale najważniejszy jest stosunek wydajności do rozsądnej ceny 329 Euro.
Wysuwanie ze skrzynki nie jest na wyposażeniu :)
W Bar 5.1 Surround wykorzystano część z hi-endowych technologii, jakie pojawiły się rok temu, w topowym modelu Harman/Kardon. Mowa o zaawansowanym sterowaniu wiązkami odbitymi od ścian, a wysyłanymi przez zaprojektowane do tego celu tweetery.
550W mocy (w tym 300W siedzi w subie) po skalibrowaniu powoduje, że zanurzamy się w dźwięku dookólnym. Chromecast łącza belkę z głośnikami multiroom w system, umożliwiając strumieniowanie muzyki + po raz pierwszy AirPlay 2 + 4K za jedyne 599 Euro.
Link Bar to najsmartniejsza belka JBL jak do tej pory
JBL Link Bar – pokazany w ubiegłym roku, na rynek wszedł miesiąc temu – zwiastun nadchodzących zmian. Poza byciem pełnoprawnym soundbarem, to wbudowany Asystent Google + Android TV. To co widać na ekranie nie pochodzi z telewizora, a z belki. Jednym słowem można uzyskać dostęp do najnowszych funkcji smart, bez konieczności wymiany działającego telewizora na nowy i mieć Netflix, YouTube i dziesiątki innych aplikacji. Ekran staje się również elementem naszego smart domu, łącząc kamery, dzwonek itp. i wszystkim zarządzamy głosem. Soundbar 399 Euro i Sub 299 Euro.
Hey Google, play me “Stranger Things” from Netflix, turn down light a little bit, turn heating up a little bit – żadnego łażenia i szukania pilotów – system jest w pełni interaktywny.
Dołączony pilot przydaje się jako zdalny mikrofon gdy przesadzimy z głośnością i nie trzeba już zaczynać od Hey Google!, tylko od razu przechodzimy do sedna: volume up, change channel..., play... (tu wstaw ulubiony tytuł)
Harman/Kardon
Harman/Kardon Surround jest następcą odchodzącego systemu BDS. To 5 dopasowanych brzmieniowo, 50W aktywnych głośników bezprzewodowych + wąski sub 120W + pudełko będąca hubem dla wejść i streamerem z Chromcastem. Po autokalibracji zyskujemy stylowy i łatwy w użyciu system 5.1 – włączenie odbiornika automatycznie budzi kolumny. To przykład produktu stworzonego pod oczekiwania klientów, którzy nie chcą dłużej zawalać salonu kolumnami i równie dużym amplitunerem.
2499 Euro za zestaw.
Harman/Kardon Surround to piękno prostoty + luxusowy dźwięk
Napęd optyczny zastąpił streamer
Jeden z najładniejszych systemów aktywnych ever – Citation – doczekał się małego upgradu głośników Citation One i 100 do wersji Mk2. Powiększono pamięć by mogła pomieścić rozbudowane możliwości jak np. dodany AirPlay 2.
Poszerzono paletę: czerni / szarości + Midnight Blue
Zapytałem dlaczego dodatkowe kolory stanowią dla nich taki problem – odpowiedź zaskoczy – otóż zauważono, że tkaniny w różnych kolorach tłumią nieco inne częstotliwości, więc jest sporo zachodu by uzyskać balans akustyczny z głośnikami w pozostałych kolorach. W Harmanie zwraca się uwagę na takie rzeczy.
Citation Tower – póki co jedne z najładniejszych i najlepiej brzmiących głośników tego typu
Na koniec informacja dnia – koncern Harman (głównie JBL i Harman/Kardon) wypuścił pierwsze głośniki przenośne Bluetooth w 2012 roku i przez 7 lat sprzedał ich ponad 100.000.000 (sto milionów!!!). To ich czyni największym na świecie dostawcą głośników mobilnych. Nieprawdopodobne, no nie? Kampania promocyjna nazwana została „100 milionów uśmiechów”.
Zupełnie jak święto chińskich lampionów – przepiękne i cudownie hipnotyczne
Gdzie kupić?
Dystrybucja w Polsce:
Pon.-Pt. 8:30 - 16:30