HARMAN: JBL + HARMAN/KARDON (109-110, Symfonia 2 / Stadion)
Amerykański koncern Harman, posiada bardzo szerokie portfolio produktów. Od bezprzewodowych głośników aktywnych, przez wszelakiej maści kina domowe, a na luksusowym Hi-Endzie kończąc.
W tym roku ekspozycja została podzielona na 4 części: SkyBox 108 Mark Levinson + SkyBox 109-110 JBL + Symfonia 2 Harman/Kardon + Strefa słuchawek.
Trzeba przyznać, że JBL opanował sztukę projektowania małych głośników do perfekcji
(kliknij żeby zmienić kadr)
JBL (SkyBox 109-110)
O przenośnych, wodoodpornych głośnikach JBL pisaliśmy sporo. Pełna lista nowości na ten sezon, znalazła się w relacji z IFA 2019. Potraktujmy więc Berlin jako swego rodzaju wstępniak do niniejszej publikacji, a tu skoncentrujmy się na wątkach wcześniej nie poruszanych, lub wartych uzupełnienia.
Tegoroczne premiery to: Flip 5 i świecący Puls 4, natomiast nieoficjalnie mówi się już o następcy Boombox'a
- Boombox 2 w okolicach wiosny 2020 (kliknij żeby zmienić kadr)
Sporo uwagi pulsującymi światłami przykuwały głośniki imprezowe Partybox. W tym roku linia została poszerzona o najmniejsze Partybox 100 (nagroda EISA) i największe Partybox 1000 i to na tym drugim chciałbym się na moment zatrzymać. Przyznaję się bez bicia, że kompletnie nie zwróciłem wcześniej uwagi iż, jako jedyne w rodzinie Tysiączki posiadają iluminację na całym przednim panelu (pozostałe tylko wokół przetworników). Można dyskutować, czy to miganie się komuś podoba, czy nie, natomiast jeśli już rozważamy zakup takiego imprezowca, to warto o tym po prostu wiedzieć.
"Tubowaty" kształt wokół tweetera widoczny na kolumnie po lewej stronie, znakomicie poszerza propagację na boki wysokich tonów
- czegoś podobnego nie zaoferuje wam żadna konkurencja w "podobnych" głośnikach
JBL posiada ogromne doświadczenie w konstruowaniu głośników estradowych, dlatego też nie dajmy się nabrać na tańsze “podróbki”. Niedawno byłem świadkiem, jak na pewnej bardzo prestiżowej imprezie, próbowano używać podobnego Chińczyka (nazwa znana, cena okazyjna), który co kilkanaście sekund się wyłączał (najprawdopodobniej z powodu przegrzewania wzmacniacza) - to było żenujące - natomiast Partybox’y szturmują rynek na całym świecie głównie za sprawą jakości, solidności i wydajności.
(kliknij żeby obejrzeć jeden z dostępnych schematów kolorystycznych w ruchu)
Soundbary JBL nie rzucają się w oczy, takie szare myszki, co miewa też i swoje dobre strony, bo soundbary mają robić swoje
i nie muszą być widoczne, natomiast jak przychodzi do grania, to potrafią bardzo pozytywnie zaskoczyć, zwłaszcza
w połączeniu z 10" subem / ciekawym przykładem jest też LinkBar, który dowolny stary telewizor zamienia w telewizor smart
Harman/Kardon (Symfonia 2)
Jeśli przyjąć, że jedną z miar sukcesu sprzętu (w Polsce), jest to jak bardzo złośliwie wypowiada się na jego temat konkurencja (taka nasza specyfika narodowa), to posiłkując się tym miernikiem... Harman/Kardon Citation jest już mega gwiazdą.
To była jedna z bardziej nastrojowych sal, aż się chciało przysiąść na demo Citation
(kliknij żeby zmienić kadr)
Mamy tu do czynienia z takim "dwa w jednym" (multiroom + kino) - można zacząć przygodę od najprostszych (i jednocześnie najtańszych) bezprzewodowych głośników do sypialni. Z czasem, spiąć je w sieć multiroom z czymś większym do gabinetu, by w końcu postawić w salonie spore kino domowe. Wszystkie głośniki w 100% kompatybilne wizualnie i technicznie.
Z tego co słyszałem na mieście, Citation sprzedaje się lepiej niż się spodziewano, nie dziwi więc, że “konkurencję” w oczy kole
(kliknij żeby zmienić kadr)
Przy okazji info dla fanów Apple - Citation jest kompatybilny z AirPlay 2, z wyłączeniem dwóch najmniejszych głośników (w "One" i "100" brak miejsca w pamięci na dodanie tej usługi). Dlatego też w niedalekiej przyszłości mają się pojawić ich wersje wzbogacone - Mk2. Natomiast jeśli nie używamy produktów Apple, to nie ma na co czekać, bo poza tym będą one identyczne.
Harman/Kardon Surround (kliknij żeby zmienić kadr)
Alternatywnym pomysłem na kino domowe, może być Harman/Kardon Surround - urządzenie projektowane na rynek amerykański, jest tak proste w konfiguracji jak to tylko możliwe.
Stawiamy satelity w miejscach docelowych zgodnie z oznaczeniami, który ma gdzie trafić (lewy przód, prawy tył itp.). Podłączamy kabelki zasilające do prądu. Włączamy czarne pudełko będące bazą zarządzającą systemem i mediami, czekamy kilkanaście sekund i już - kino 5.1 skonfigurowało się samo.
To jest ciekawy produkt - soundbar zbudowany na bazie 13 przetworników, dzięki czemu w pokoju 20-30 m2
nie potrzeba stawiać subwoofera
Na przyszły rok planowany jest “skok na kasę” w postaci rozbudowanego soundbara 9.1 z Dolby Atmos - i to jest krzepiąca wiadomość pod koniec sezonu, gdzie większość nowości około kinowych było 5.1. Z drugiej strony trzeba to sobie jasno powiedzieć, że modele sygnowane logo Harman/Kardon (oraz te z dopiskiem Samsung) są naprawdę dobre, innowacyjne i warte swojej ceny.
O różnych rodzajach soundbarów warto poczytać tu.
Wszystkie nowości słuchawkowe, w tym cała nowa gama True Wireless (na pierwszym planie),
zostały opisane w relacji z Berlina i tam proponuję o nich poczytać
Gdzie kupić?
Dystrybucja w Polsce:
Pon.-Pt. 8:30 - 16:30
Sklepy muzyczne > JBL rozwiń listę sklepów
Gdzie kupić?
Dystrybucja w Polsce:
Pon.-Pt. 8:30 - 16:30