
WILSON AUDIO: Acoustic Diode - bardzo zaawansowane kolce głośnikowe
Gdy produkuje się jedne z najbardziej utytułowanych i docenianych hi-endowych kolumn świata, to zobowiązuje również do zadbania o warunki ich pracy. Jednym z podstawowych wyzwań są wibracje, a dokładniej walka z nimi. Idealnie byłoby, gdyby kolumna mogła lewitować w powietrzu, bo zniknąłby problem transmisji drgań „do” i „z” podłoża...
... no i jeszcze trzeba by było jakoś ją „zakotwiczyć”, zmuszając do wiszenia w jednym miejscu (bez tendencji do nawet mikro przesuwania się). Jako że na dzień dzisiejszy to nadal jeszcze niewykonalne, bo o ile „lewitacja” na poduszkach z pola silnych magnesów jest do zrobienia (choć byłoby to spore wyzwanie dla takiej masy jak kolumny), to eliminacja „pływania”... porzućmy więc science fiction i poszukajmy rozwiązań na Ziemi.
Pomarańczowa Sabrina, żółta Sasha. Uwaga! Proszę nie mylić Wilson Audio z naszym krajowym producentem
głośników budżetowych Wilson – to zupełnie dwie różne bajki :) (kliknij)
Po sukcesie, związanym z opracowaniem stopek Pedestal, zespół inżynierów WASAE (Wilson Audio Special Applications Engineering) korzystając ze zdobytego doświadczenia, wziął na warsztat pomysł stworzenia nowej generacji kolcy antywibracyjnych. Ktoś tu zaraz powie: „A co w tym trudnego, wszyscy jakieś oferują” – owszem oferują, ale ich kolumny zwykle nie ważą 100 / 200 i więcej kilogramów :)
Sprawa robi się poważna bowiem trzeba rozwiązać kwestię nie tylko jak stanąć na rękach, ale jak stanąć na samych paznokciach i do tego ich sobie nie połamać i tak oto powstały Acoustic Diode (w skrócie – AD).
Info dystrybutora: Nowoczesny system kolców powinien minimalizować transfer wibracji z obudowy kolumn w stronę podłogi, a jednocześnie redukować ilość wibracji trafiających z otoczenia w stronę kolumn. Wilson Audio zbadał wiele rozwiązań stosowanych na styku kolumn z podłogą. Wiele firm stosuje w tym celu kolce izolujące, jednak stosowane w nich elastomery, łożyska ceramiczne i inne rodzaje łożysk pozwalają na ruch kolumn w płaszczyźnie głośników. Niestety, te bardzo drobne ruchy mogą być słyszalne jako rozmazanie i podkolorowanie dźwięku oraz inne formy zniekształceń odtwarzanej muzyki. Zmiany te mogą być początkowo oceniane jako interesujące i ekscytujące. Prawdą jest jednak, że prawdziwa treść nagrań zostaje zmieniona.
Ewolucja spajków
Najlepszym remedium może być stworzenie bezpośredniego połączenia z podłogą, które jednocześnie utrudniałoby przenoszenie wibracji w stronę podłogi.
Zespół WASAE badał / myślał / kombinował, aż stworzył doskonale tłumiący kompozyt, który obowiązkowo musiał zostać tajemniczo nazwany i padło na… materiał „V". Do szczęścia niezbędna była jeszcze odpowiednio wytrzymała obudowa, bowiem duża masa kolumn skupiona w końcówce kolca o bardzo małej powierzchni prowadzi do wystąpienia tam olbrzymiego ciśnienia blokującego przenoszenie wibracji od podłoża w stronę kolumn.
Element z materiału V jest zamontowany wewnątrz wykonanej z austenitycznej stali nierdzewnej obudowy Acoustic Diode. Następnie do materiału V wkręcany jest gwintowany bolec, który nie ma żadnego kontaktu z obudową Acoustic Diode. Do dolnej części obudowy jest następnie przykręcany kolec, który nie ma żadnego kontaktu z materiałem V. Po zainstalowaniu systemu Acoustic Diode do kolumn, jedynie element wykonany z materiału V ma kontakt z obudową kolumn.
Stal austenityczna, brzmi trochę jak stal kosmiczna, jednak nazwa pochodzi ona od nazwiska wynalazcy i dotyczy rodziny bardzo odpornych na czynniki korozyjne i wytrzymałych stali nierdzewnych, z których wykonuje się narzędzia / części samolotów / sprzęty kuchenne - to po prostu wyjątkowo wytrzymała stal z domieszką chromu, która jest jednym z niewielu stopów, który wytrzyma podobne obciążenia i zachowa młodzieńczy wygląd przez lata.
Komplet pod dwie kolumny otrzymujemy zapakowany niczym prezent pod choinkę
(kliknij)
Wibracje aby wpłynąć na obudowę, muszą – po absorpcji przez ciężki układ Acoustic Diode – przejść przez materiał V. Dodatkową przeszkodą dla transferu wibracji jest mechaniczne oddzielenie kolca i gwintowanego bolca. W związku z tym większość wibracji jest rozpraszana przez materiał V lub obudowę kolca.
Jednym słowem przemyślany projekt połączony z zaawansowanymi materiałami zapewnia osiągnięcie solidnej podstawy, która pozwala głośnikom pokazać pełnię możliwości oraz zapobiega przenoszeniu wibracji od podłoża w stronę obudowy kolumn.
Główne cechy:
- Surowce: zastrzeżony „V-Materiał” / austenityczna stal nierdzewna
- Wymiary: wysokość 5,16 – 6,43 cm / średnica 5,87 cm
- Waga: 0,34 kg za 8 sztuk / opakowanie
- Dostępne rozmiary gwintów: standardowo: 1/2" – 13 / inne rozmiary dostępne na żądanie: 3/8" – 16, 5/16" – 18, 1/4" – 20, M6, M8, M10, M12, M14
Cena sugerowana: 17.900 zł (za 8 szt)
Gdy kolumna taka jak Alexx V waży 227 kg... solidna podstawa to podstawa