8 czerwca 2022 08:30
Waldemar Nowak INFOAUDIO.PL Info EIC EIC tel: + 48 22 594 83 83 www.eic.com.pl

AUDIO PHYSIC: przyszłość głośników na przykładzie flagowego Medeos

Audio Physic zaskoczył wszystkich pokazując działający, a do tego niesamowicie skutecznie działający przetwornik średniotonowy i jakby tego było mało, od razu zaaplikowany w nowym flagowcu – Audio Physic Medeos. 

To jakby konstrukcję głośnika wymyślić na nowo i wygląda, że jest on zwiastunem całej nowej generacji przetworników. Posiada taką liczbę zalet, że jeżeli nie wyskoczą jakieś niespodziewane i dyskredytujące go wady (mało prawdopodobne), to za kilka lat będziemy patrzyli na współczesne stożkowe membrany z zadumą porównywalną do tej na widok telegrafu / telexu / faxu i smartfona.

Premiery na High End:

  • Audio Physic: Medeos – 30. głośnikowy flagowiec totalny 
  • Audio Physic: APH-M3181 – głośnik średniotonowy z membraną z folii – nowa konstrukcja, która ma szansę zastąpić istniejące głośniki dynamiczne


[img:9]Manfred Diestertich określił swoje najnowsze dziecko jako: Medeos is a carrier of technology,
czyli w wolnym tłumaczeniu nośnik (albo bardziej wojskowo transportowiec) technologii i nie są to puste frazesy

Manfred Diestertich (główny konstruktor Audio Physic): 
– Naszym dotychczasowym flagowcem były kolumny Cardeas za ok 35K, a od dziś jest napakowany nowościami Medeos za 150K.
Najważniejszą z nich jest nowy głośnik średniotonowy wykorzystujący bardzo cienką folię w roli membrany, która posiada usztywnienie po stronie zewnętrznej. Chcieliśmy połączyć wszystko co najlepszego oferują technologie elektrostatyczna, magnetostatyczna i głośników dynamicznych. 

– Zobaczysz, one zostaną nową generacją głośników w ciągu kilku najbliższych lat. Jesteśmy w trakcie rozmów z naszym dostawcą membran, firmą Dr. Kurt Müller GmbH, który obsługuje pół świata włącznie z DALI, Dynaudio, Scan-Speak, Elac, Canton, Seas i innymi. Mamy z nimi świetne kontakty i pracujemy nad automatyzacją procesu produkcji. 

Ja – Manfred, a masz jakieś bardziej szczegółowe materiały na temat tych głośników? 

– (śmiech) Skończyliśmy nad nimi prace w piątek (6 dni przed naszą rozmową – red.), daliśmy im trochę pograć, zapakowanie w kartony i jesteśmy tu.(znów śmiech). 


[img:1]Celowo zmiksowałem zdjęcia z obu stron Medeos, by nie pozostawiać cienia złudzeń
co do liczby wykorzystanych przetworników – tak jest ich rzeczywiście 30

[img:2]Na prawej tabliczce Medeos jest napisane 4 omy / 30 – 500 W
/ z uwagi na limitowany charakter produktu miejsce na numer seryjny / podpis konstruktora

Medeos

A cóż to słowo ów Medeos? To greckie określenie na WOW, czyli coś pomiędzy zachwytem i niedowierzaniem, ale czy może być trafniejsze określenie dla pięciodrożnej kolumny wykorzystującej:

  • 4x głośniki niskotonowe 280 mm (11”)
  • 4x membrany bierne 280 mm
  • 4x nisko-średniotonowe 180 mm
  • 1x średniotonowy 150 mm
  • 1x średnio-wysokotonowy
  • 1x wysokotonowy

Razem to 15 różnych przetworników w każdej kolumnie i żeby nie było za łatwo, to połowa głośników niskotonowych napędzana jest bezpośrednio z kabla głośnikowego, a druga połowa to membrany bierne i użytkownik może podjąć decyzję, czy chce używać kolumny w wersji otwartej, czy zamkniętej. Różnica do dyspozycji to 6 dB na samym basie. 


[img:3]Jednak największą różnicę czyni nowatorski przetwornik średniotonowy,
określany jako wykonany w technologii Frame Foil Technology


APH-M3181 – płaski przetwornik z folią w roli membrany

Folia ma grubość 0.1 mm i po wstępnym naprężeniu jest przyklejana po obwodzie do kosza i do widocznej na zdjęciu konstrukcji drukowanej na drukarce 3D, która odpowiada za stabilizowanie naprężeń. Genialność tego rozwiązania polega na niemal całkowitym pozbyciu się masy membrany, która ważąc 0.1 grama jest w stanie rozpędzać się i hamować w czasie kompletnie niedostępnym dla tradycyjnych membran celulozowych / polimerowych / ceramicznych itp. 

Użyte podczas premiery egzemplarze zostały wykonane ręcznie, ale toczą się już przygotowania do produkcji seryjnej, która powinna wydać na świat owoce za ok. 2-3 lata. Na chwilę obecną przetestowano już ponad setkę różnych klejów w poszukiwaniu najlepszego – każdy ma bowiem wady i zalety. 

Aktualnie głośnik pracuje w zakresie 200 – 3.000 Hz, aczkolwiek w Medeos został trochę przycięty do 300 – 2.500 Hz. Ponadto tego typu konstrukcja umożliwia dostrojenie się do niemal dowolnych wymagań.
Głośnik został już zgłoszony do ochrony patentowej. 


[img:11]Egzemplarz pokazywany na stoisku w gablociei oznaczony jako "X" mocno różnił się klejeniem od prototypu "6" (na kolejnych zdjęciach)
/ poprzez folię pięknie widać strukturę pianki z miedzi, będącej jedną z "tajnych broni" Audio Physic / Medeos

[img:5]A tu widać jaką drogę Manfred i ekipa musieli przejść poszukując odpowiedniego sposobu łączenia folii z usztywnieniem / Medeos

[img:6]Po śladach lutowania można wnosić, że to prawdziwy głośnik używany w odsłuchach, a nie "fejkowe" demo / Medeos

[img:7]Już bardziej do środka zajrzeć się nie dało :) / Medeos

[img:8]Uboczną cechą tego przetwornika jest jego nieprawdopodobna holograficzność
– nawet stojąc za kolumną podczas robienia zdjęć dźwięk był bardzo atrakcyjny i kompletny / Medeos

Rzeczywiście może się okazać, że niedługo przetworniki foliowe wyprą obarczone licznymi ograniczeniami materiały membran w rodzaju: aluminium / papier / beryl / diament. Użyta folia jest odporna na starzenie się / zmiany temperatur / uszkodzenia mechaniczne – dane mi było wetknąć palec do środka i zgodnie z zapewnieniami ze strony przedstawiciela firmy, nie zrobiłbym w niej dziury paznokciem, bo nawet nóż jest trudno w nią wbić. 

Nieznana do tej pory: szybkość / precyzja / dynamika – tego możemy się spodziewać po nadchodzącej generacji głośników. 

Dodajmy jeszcze, że Medeos będzie produkowany wyłącznie na zamówienie i w kolorystyce wybranej przez klienta, ale powstanie jedynie 10 par na cały świat. Rolą tej kolumny jest bowiem bycie żywym dowodem osiągnięć technologicznych firmy, a nie masowa sprzedaż tego konkretnego modelu.
Odkąd sięgam pamięcią Audio Physic był wyjątkowo silnie zorientowany na technologię, o czym można poczytać w moim tekście Intrygująca opowieść o tym, czego w kolumnach Audio Physic nie widać, a co słychać.


[img:10]Nowa Avantera w wersji Black Ebony Highgloss ma się pojawić na przełomie września i października, natomiast widoczny gramofon Fender PrecisionDeck by MoFi musiał wpaść w oko Manfredowi podczas pierwszego publicznego pokazu, który się odbył w Polsce podczas tej samej imprezy na której on (Manfred) wygłaszał prelekcję o technologii

[img:4]Przy okazji szczególne podziękowania chciałbym przekazać dla Thomas Saheicha za umożliwienie i pomoc
w zrobieniu tych kilku ekskluzywnych zdjęć w naturalnym oświetleniu

Kolumny Hi-res (stacjonarne)

Gdzie kupić?

AUDIO PHYSIC AUDIO PHYSIC www.audiophysic.de

Dystrybucja w Polsce:

EIC

tel.: + 48 22 594 83 83
tel.: +48 22 594 83 84
adres:
Łuki Wielkie 3/5 02-434 Warszawa

Sklepy muzyczne > AUDIO PHYSIC rozwiń listę sklepów

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz