


DENON: Seria 900 - stereo wraca do łask w glorii i chwale
No nie mogę wyjść z podziwu ilekroć w urządzeniach, które wydają się być kompletne i w każdym szczególe dopracowane, inżynierowie co jakiś czas znajdują nowe pokłady przestrzeni do dalszych udoskonaleń.
Takiego wysiłku dokonała ekipa Denon’a, pokazując światu Serię 900, i to w segmencie sprzętu, w który wszystko zostało już powiedziane / dodane / zoptymalizowane, a temat dawno wyczerpany.
To zakrawa na cud, zwłaszcza gdy poparzymy na poziom cen.
Premiery na High End:
- Denon: PMA-900HNE – wzmacniacz zintegrowany z platformą HEOS Built-in
- Denon: DCD-900NE – odtwarzacz CD z portem USB
Oczy mi się śmieją na widok porządnego stereo w dobrym starym stylu,
które przy okazji wznosi multiroom na wyższy poziom
(kliknij)
Seria 900 wydaje się być idealnie skrojona na dzisiejsze czasy, gdyż posiada dosłownie wszystko, by umożliwić korzystanie z muzyki w pełni. Mamy więc możliwość odczytu nośników fizycznych w postaci odtwarzacza CD, oraz strumieniowania muzyki przy wykorzystaniu aplikacji HEOS. Całość zgrabna i taka akuratna – mówimy o systemie czysto stereofonicznym.
Tak na marginesie dodam, że powrót stereo widać było w Monachium dosłownie wszędzie, a Denon / Marantz wstrzelili się w ten trend.
Trip Randall (prezes marki Denon): Jesteśmy bardzo podekscytowani prezentacją naszych nowych produktów podczas High End Show w Monachium. Inżynierowie Denon zaprojektowali te komponenty, aby osiągnąć idealną równowagę między wyjątkową wydajnością zarówno dla źródeł cyfrowych, jak i analogowych z bogatymi opcjami łączności dla szerokiej gamy urządzeń i mediów - wspierając entuzjastów muzyki najlepszymi rozwiązaniami rozrywki domowej stworzonymi z dbałością o szczegóły, jakiej konsumenci spodziewają się od marki Denon.
Jesteśmy bardzo dumni z nowego PMA-900HNE jako pierwszego 2-kanałowego zintegrowanego wzmacniacza Denon o standardowym rozmiarze z funkcjonalnością HEOS Built-in. Jest to idealny element startowy dla nowej generacji entuzjastów audio, zapewniający dostęp do muzyki cyfrowej i możliwości streamingu z fenomenalnym dźwiękiem Denon w przystępnej cenie.
Zapowiadało się, że pokrętła regulacji tonów będzie można tylko w muzeum zobaczyć, a tu proszę / jest też wejście gramofonowe MC/MM / piękna centralna gała wzmocnienia / selektor źródła z wyświetlaczem / wyjście na słuchawki / funkcje sieciowe – po prostu palce lizać
(kliknij)
Denon: PMA-900HNE – wzmacniacz zintegrowany z HEOS Built-in
Wzmacniacz ten, to kolejny krok na drodze do jeszcze pełniejszej i bardziej atrakcyjnej (z punktu widzenia klientów) możliwości integracji nagłośnienia strefowego na terenie mieszkania / domu, z rasowym systemem stereo w salonie, a to za sprawą wyposażenia PMA-900HNE w funkcjonalność HEOS Built-in.
Tym samym stał się on pierwszym pełnowymiarowym wzmacniaczem Denon’a, który nie będąc amplitunerem kina domowego, będzie łączył miłość do muzyki z oglądania telewizji i graniem w gry (na kolumnach).
Od lewej: brązowa sekcja zasilania z przyklejonymi kondensatorami / głębiej wzmacniacz mocy z radiatorem
/ wyżej ekranowana z dołu i z góry płytka obwodów cyfrowych (kliknij)
PMA-900HNE wyposażono w zaawansowany wzmacniacz wysokoprądowy 85 W na kanał + przewymiarowany zasilacz
Pod ekranowaniem podzespoły i wykonanie przedniej jakości
(kliknij)
A tu widać, że nie tylko kustomowe kondensatory, ale i tranzystory mocy oprócz przykręcenia do radiatora są dodatkowo przyklejone by zmniejszyć ryzyko wpływu mikrofonowania
Wielu fanów multiroom HEOS by Denon (w tym i piszącego te słowa) ucieszy możliwość rozbudowy o porządne stereo
/ od teraz można mieć w salonie kompaktowe kino surround z soundbarem + subem i dwoma Denon 150 w roli głośników efektowych, oraz muzę po bożemu
Dzięki łączności z siecią Wi-Fi, PMA-900HNE umożliwi wygodny streaming z serwisów muzycznych, a do tego dochodzą jeszcze bezprzewodowy: AirPlay 2 / Bluetooth, no i oczywiście możliwość przesyłania dźwięku do innych pomieszczeń
PMA-900HNE jest kompatybilny z plikami Hi-Res: FLAC / ALAC / WAV do rozdzielczości 24-bit / 192 kHz, oraz obowiązkowo jak na urządzenie pochodzące ze stajni Denon / Marantz – ze ścieżkami DSD 2.8 / 5.6 MHz (czyli odpowiednik audiofilskich płyt SACD).
Jaki nieortodoksyjny garnitur wejść – 3 optyczne, w tym jedno dedykowane pod telewizor, co wyeliminowało konieczność użycia kosztotwórczego HDMI / jest też wejście gramofonowe / intryguje nieco napis "Recorder", czyżby jakiś kaseciak się szykował do debiutu?
U nas tego zjawiska jeszcze nie ma, ale w USA kasety powracają
Spodziewany w Polsce w lipcu 2022.
Cena sugerowana: 4.699 zł
DCD-900NE
(kliknij)
Denon: DCD-900NE – odtwarzacz CD z portem USB
Odtwarzacz płyt CD, to niejako naturalne uzupełnienie oferty – dopasowany wzorniczo i przede wszystkim parametrami. Wygląda niepozornie, acz pozory w tym przypadku mylą – pod maskę trafiły rozwiązania spotykane do tej pory w znacznie droższych urządzeniach. Inżynierowie Denon’a zastosowali najbardziej zaawansowany proces przetwarzania i filtrowania sygnału cyfrowego AL32 Processing Plus. Nad jego zaletami nie ma co się rozpływać – trzeba posłuchać – bowiem cyfrowy CeDek nabiera jedwabistości analogu.
W przypadku tego odtwarzacza mamy do czynienia z sytuacją podobną jak w Marantz CD 60 – na przedniej ściance przewidziano gniazdo USB do podłączania pamięci typu flash / dysków SSD. Obsługuje ono pliki wysokiej rozdzielczości do 24-bit / 192 kHz i DSD 2.8 / 5.6 MHz.
Od lewej: zasilanie sekcji cyfrowej (nawet transformator przykleili) / sekcja cyfrowa / sekcja analogowa
/ mała brązowa płytka to osobne zasilanie dla obwodów analogowych – pełna profeska
(kliknij)
Odporna na wibracje konstrukcja izoluje od niepożądanych zakłóceń
Odtwarzacz spodziewany jest w Polsce w czerwcu 2022.
Cena sugerowana: 2.399 zł
Są więc zarówno wejścia analogowe jak i cyfrowe w obfitości, wzmocnienie 2x 85 W przy 4 omach / 2x 50 W przy 8 omach
(kliknij)