20 lipca 2022 09:00
Waldemar Nowak INFOAUDIO.PL Info EIC EIC tel: + 48 22 594 83 83 www.eic.com.pl

ORTOFON: MC Diamond - audiofilska wkładka gramofonowa ucieleśniająca Niebo na Ziemi

Otwierasz drzwi, słyszysz kilka taktów i nie wiesz co powiedzieć, bo słowa nie są w stanie wyrazić tego co słyszysz, bo spływa na ciebie istną kaskadą audiofilska szczęśliwość. 
W pokoju Ortofon'a grała prosta, a zarazem wysmakowana konfiguracja, która pokazywała niezbicie, że jak sprzęt ma coś do pokazania, to pokaże to nawet w prawie pustym monachijskim wnętrzu (bez adaptacji akustycznej za pierdyliard dolarów). 

Premiera na High End: 

  • ORTOFON: MC Diamond – top of the top & creme de la creme audiofilskich wkładek gramofonowych


[img:1]Wszedłem z powodu czerwieni Audiovector'ów, nie wyszedłem przez godzinę z powodu jakości brzmienia
(kliknij)

Podczas moje wizyty grały: wkładka Ortofon MC Diamond / gramofon TechDAS Air Force V Premium (na którym można zainstalować nawet 4 ramiona z czterema różnymi wkładkami) / przedwzmacniacz gramofonowy Einstein Dual Mono MC Phono Preamplifier / kolumny Audiovector R Series / resztą toru od Mark Levinson – bogato ale skromnie (a może skromnie ale bogato?).

O zachwycie dla muzykalności Audiovector'ów już pisałem, o równie muzykalnej wkładce MC Verismo (która była w użyciu na zmianę z Diamond) też miałem okazję więcej szczegółów przedstawić, natomiast tym razem grała wkładeczka za… no jeszcze nie wiem za ile, za to jej poprzedniczka MC Anna Diamond kosztuje 45.000 zł, więc zapewne będzie nieco grubiej :)


 [img:3]Przeglądając zdjęcia w hotelu, dotarło do mnie jaki tam panował fajny artystyczny nieład i jakie cenne drobiazgi "walały się" po stole
(kliknij)

MC Diamond słuchałem po raz pierwszy i stało się dla mnie jasne, dlaczego te ceny są jakie są, albo może lepiej powiedzieć, dlaczego Ortofon tyle za nią może sobie zażyczyć – bo trudno znaleźć cokolwiek porównywalnego.
W tym momencie nie ma znaczenia, czy jest to zasługa jednego dodatkowego zwoju na cewce, którego wartość w cenie zużytej miedzi wynosi ułamek ułamka grosza, czy gumowy kawałek resora wycięty z dętki rowerowej innej marki – na takim poziomie reprodukcji subtelności i niuansów, cena surowców jest pomijalna, a prawdziwą wartość tworzy tu wiedza i doświadczenie kogoś, kto złożył to unikalne dzieło jako funkcjonalną całość. 


[img:4]Pomysł z przykręcaniem podstaw dla dodatkowych ramion do tych srebrnych kołów uważam za genialny (kliknij)

[img:9]Ortofon MC Diamond: tytanowy korpus / zoptymalizowany system magnesów / diamentowy wspornik diamentowego stylusa
/ nowe gumowe zawieszenie / to wszystko razem zapewni audiofilom niedościgniony poziom doznań
(kliknij)

ORTOFON: MC Diamond

W przypadku wkładki MC Diamond, system zawieszenia WRD (Wide Range Damping) został przeprojektowany tak, aby skorzystać z nowej ulepszonej mieszanki elastycznej wypełnionej węglowymi nanorurkami (nazywanej potocznie gumą), a która została opracowana na wyłączność dla Ortofon’a. 
System WRD powstał w 1979 roku i został pierwotnie wprowadzony w MC 20 Mk II, a następnie był wielokrotnie wykorzystywany w takich modelach jak: MC A90 / MC Windfeld Xpression / MC Anna / MC Anna Diamond / MC Century

W tym systemie mały, acz ciężki krążek platynowy jest umieszczony pomiędzy dwoma gumowymi amortyzatorami, które mają różne właściwości. Zapewnia to nie tylko wyjątkową wydajność śledzenia, ale także zapewnia doskonałe tłumienie w całym spektrum częstotliwości. Dzięki temu zniekształcenia i rezonans są praktycznie całkowicie wyeliminowane i to słychać w każdej sekundzie nagrania.


[img:8]Korpus wkładki MC Diamond wykonany jest z tytanu poprzez laserowe spiekanie kolejnych warstw tytanowego proszku – coś jak druk 3D, ale poprzez selektywne topienie proszkowej 
masy (SLM), w efekcie czego powstaje korpus o niezwykle wysokim tłumieniu wewnętrznym, a to zapewnia znaczną redukcję drgań i dalszą poprawę jakości dźwięku / w  połączeniu z niemagnetyczną armaturą owocuje żywym i bardzo dokładne reprodukowanym dźwiękiem o niemal nieograniczonej wielowymiarowość

MC Diamond wykorzystuje specyficzny szlif diamentowego stylusa Ortofon Replicant 100, który posiada wąską i długą powierzchnię styku – bardzo zbliżoną do geometrii oryginalnego rysika tnącego. Zapewnia to najdokładniejsze odwzorowanie, najniższe zniekształcenia i rozszerzony zakres częstotliwości.

Ale gdyby i tego było mało, to cały wspornik (ang. cantilever) również został wykonany z diamentu. Tak więc cały zespół przenoszący drgania z rowka płyty na armaturę (magnesy) jest tak sztywny jak tylko można to sobie wyobrazić, bo cały jest diamentowy.


[img:7]Peter Wieth Hjordt przy pracy (kliknij)

Bonusem bywania na takich imprezach jak High End, ale i warszawski Audio Video Show (trzeba się tylko popytać kto przyjechał), jest możliwość uściśnięcia dłoni facetowi, który przyłożył rękę do powstania tego, czy innego produktu. 
Tym razem było to Peter Wieth Hjordt i niech za podsumowanie naszej rozmowy posłuży jedno zdanie z jego wypowiedzi...

Peter Wieth Hjordt (Ortofon Product Manager): Wiesz, to niesamowite co jest mi dane robić w życiu – mogę na co dzień pracować przy takich projektach jak Diamond i jeszcze mi płacą za słuchanie muzyki :)


Tak się szczęśliwie złożyło, że redakcyjna ekipa filmowa, dosłownie kilka dni później przeprowadziła z Peterem wywiad na wystawie Prolight + Sound we Frankfurcie. Wprawdzie rozmowa dotyczyła już zupełnie innej wkładki – Concorde Elite, ale człowiek pozostał ten sam. 

A tak swoją drogą to warto wiedzieć, że od teraz wkładki Concorde, to już nie tylko produkt przeznaczony do ciężkiej pracy w rękach DJ’ów, ale również i jakość Hi-Fi. Docenią ją co bardziej wyrobieni muzycznie bywalcy klubów nocnych, oraz użytkownicy domowi. Diamentowy stylus w obudowie pokrytej 23 karatowym złotem… to musi "jakoś" grać. 

PS. Peter wydawał się być szczerze zachwycony tym, jak pięknie wszystko razem współgrało. Według mnie – pierwsza trójka dźwięków wystawy. 

(kliknij)

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

EIC

tel.: + 48 22 594 83 83
tel.: +48 22 594 83 84
adres:
Łuki Wielkie 3/5 02-434 Warszawa

Sklepy muzyczne > Ortofon rozwiń listę sklepów

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz