Q ACOUSTICS: 5000 - drugie od góry wypełniły ostatnią wolną niszę w ofercie
Q Acoustics od samego początku współpracuje z jednym designerem, dzięki czemu charakterystyczny styl ich kolumn rozpoznawalny jest z kilometra – są nowoczesne, ale bez przesady, dzięki czemu pasują do wnętrz stylowych na zasadzie kontrastu lub nowoczesnych dokąd wydają się być stworzone. Wraz z pojawieniem się serii 5000 można kupić prawie flagowce w znacznie atrakcyjniejszej cenie.
Od lewej: Q Acoustics 5040 / 5020 / 5010 / 5090
(kliknij)
Alex Munro: Naszą tegoroczną premierą jest seria 5000, która wypełnia lukę pomiędzy modelami: podstawowym 3000i (ang. entry level), a hi-endowym CONCEPT.
W pierwszej kolejności swoje premiery będzie miała czwórka z nich: podłogowy 5040, podstawkowy 5020, regałowy 5010, który można również zamontować na ścianie, oraz kanał centralny 5090.
Bliżej im do 3000i czy CONCEPT?
Z punktu widzenia użytkownika ważną może być informacja, że zapożyczyły one sporo rozwiązań z serii flagowej, oraz posiadają również cechy oryginalne, jak nowo opracowana membrana nazywająca się Continuous Curved Cone (równomiernie zakrzywiona — red.), dzięki czemu udało się uzyskać najlepszą możliwą odpowiedź najniższego basu, a przy tym równocześnie najlepszą możliwą odpowiedź góry pasma.
Większość przetworników basowych, gdy zbliża się do wyższych częstotliwości zaczyna wpadać w niekontrolowany rezonans i dlatego te częstotliwości trzeba odcinać stromo na zwrotnicy, w tym przypadku nie ma takiej potrzeby, więc przejście do zakresu pracy tweetera jest łagodne i łatwe w realizacji, a to owocuje szeroką propagacją (na lewo i prawo od osi — red.) wysokich tonów.
Wykorzystano tweeter z serii CONCEPT, który ma stosunkowo niewielki magnes neodymowy, dzięki czemu można było mocno zbliżyć go do membrany średnio-niskotonowej, co dodatkowo poprawiło integrację obu przetworników
Będą 4 wykończenia kolorystyczne, przy czym po raz pierwszy zrobimy jasny dąb, oraz satynowy czarny pod kino domowe, różany i satynowa biel dla osób preferujących taką stylistykę. Skrzynki pokryte są winylem i jest to winyl najwyższej jakości, który do złudzenia imituje drewno.
Seria została tak zaprojektowana, by można było używać wymiennie akcesoriów, np. podstaw z serii 3000, albo uchwytów ściennych do 5010.
Dużo informacji dodatkowych na temat serii 5000 w linku poniżej:
> Q ACOUSTICS: 5000 – nowa seria zaawansowanych kolumn z głośnikami Continuous Curved Cone
Q Acoustics wyprzedził modę i swój system bezprzewodowy M20 pokazał już w zeszłym roku
(kliknij)
Zauważyłeś, że w tym roku wszyscy pokazują aktywne monitory?
Tak, my również jesteśmy zaangażowani w kolumny aktywne i mocno wierzymy, że jest to przyszłość. Ogranicza nas w tym trochę szybkość, z jaką płynie główny nurt rynku. Naszą pierwszą generację pokazaliśmy już w ubiegłym roku i będziemy tę platformę rozwijać.
Gotowy produkt nazywa się M20 HD Powered Wireless Music System, gdzie wzmacniacz i wszystkie podłączenia plus wzmacniacz stereofoniczny 2x 65 W znajdują się w jednej kolumnie, natomiast druga jest pasywna i napędzana przewodem z pierwszej.
Jest tu wejście analogowe, optyczne, USB pod laptopa, jest przełącznik definiujący czy ta kolumna ma być lewym czy prawym kanałem, bo przecież nie wiadomo gdzie będzie bliżej do gniazdka zasilającego i źródeł sygnału. Mamy też przełącznik określający czy głośnik stoi w kącie, czy w przestrzeni otwartej, czy przy ścianie. Jest też wyjście na subwoofer. To jest bardzo porządna konstrukcja, wygodna w obsłudze, plus jest do tego pilot.
Może na przyszły rok pomyślimy również o jakimś rodzaju dodatkowego huba, który pozwoliłby podłączać inne urządzenia w rodzaju gramofonu lub telewizora i przesyłać sygnał bezprzewodowo do kolumn...
Moi synowie uważają, że nic więcej im do szczęścia nie potrzeba, zwłaszcza że są tu również łącza bezprzewodowe.
Tu drobny wtręt z mojej strony — może to wydawać się dziwne, po co tak kombinować, natomiast odpowiedź jest bardzo prosta — każdy jeden wzmacniacz na świecie musi być wzmacniaczem uniwersalnym i iść na pewne uśrednione kompromisy, gdyż nigdy nie wiadomo, z jakimi kolumnami przyjdzie mu współpracować i tu kryje się największa przewaga kolumn aktywnych. Projektując ich wbudowane wzmacniacze są one optymalizowane na 100% pod ten konkretny zestaw przetworników i skrzynki, w której pracuje.
Wzmacniacz stacjonarny nie jest w stanie odróżnić czy napędza podłogówki, czy regałówki, wzmacniacz wbudowany może zostać stuningowany inaczej pod obie wielkości skrzyń.
Q Acoustics używa bardzo płytkich terminali, by można było instalować głośniki na ścianach lub przysuwać je blisko ścian / w zestawie z serią 5000 dostarczane są specjalne piankowe korki, którymi zatyka się otwory bass-reflex, by zmniejszyć ich chęć do dudnienia, natomiast monitory aktywne posiadają do tego odpowiedni przełącznik / terminale pozwalają na podłączanie gołych kabli lub bananów