


MARANTZ: SERIES 10 - 3 nowe flagowce i 2 aktywne głośniki HORIZON jakich do tej pory nie było
W pokoju Marantz’a powiało w wielkim stylu za sprawą trzech premierowych urządzeń z serii 10 — wzmacniacza MODEL 10 / odtwarzacza SACD 10 / streamera LINK 10, oraz głośników aktywnych HORIZON i GRAND HORIZON, które są tak unikalne w swojej formie, że chyba tylko japońskie rzemiosło mogło dostarczyć coś równie pięknego.
(kliknij, żeby obejrzeć)
(kliknij)
Olivier Bosiers: To, czego można się spodziewać w nadchodzących miesiącach od MARANTZ’a, zapowiada się niesamowicie — wprowadzamy nowy wzmacniacz MODEL 10, odtwarzacz SACD 10 i odtwarzacz strumieniowy LINK 10n, które tworzą kompletny system referencyjny pod nazwą SERIES 10.
Seria 10 rozpoczęła swój żywot w 2016 roku od wzmacniacza PM10, który był przez 8 lat naszym wzmacniaczem flagowym, natomiast technologia nie stoi w miejscu i przyszła pora na głęboką aktualizację do obecnych standardów.
To nie tylko pięknie wykonane produkty o wyrazistej prezencji, ale również ponadprzeciętny dźwięk.
Pamiętam jak nieodżałowany ś.p. Ken Ishiwata przyleciał do Warszawy wiosną 2017, żeby osobiście poprowadzić prezentację dla prasy — ależ to soczyście wtedy zagrało, a teraz poczyniono znaczący krok naprzód, więc nietrudno sobie wyobrazić jak to teraz gra...
MODEL 10, jak i pozostałe urządzenia w serii będą dostępne w 2 kolorach
/ od tyłu pełny luksus podłączeń zbalansowanych XLR i jest też wejście gramofonowe MM i MC z trzema ustawieniami impedancji
(kliknij)
Jeżeli akurat żonie została reszta z wacików, poproś by w dowód miłości spełniła twoje marzenie kupując ci pod choinkę MODEL 10 (64 K zł), a na resztę jakoś dozbierasz / z włączonym wyświetlaczem wygląda lepiej niż na zdjęciach studyjnych
(kliknij)
MODEL 10 to najmocniejszy w naszej ofercie wzmacniacz zintegrowany 2x 250 W (przy 8 Omach i 2x 500 W przy 4 Omach — red.), który wykorzystuje wzmacniacze klasy D używając technologii Purify. Oczywiście Purify można spotkać nie tylko u nas, ale jesteśmy jedynymi producentami, którzy używają wyłącznie samego chipsetu Purify, natomiast całe moduły wzmacniaczy mocy zostały stworzone przez nasz własny zespół inżynierów i to jest coś unikalnego.
Ken w niebie się cieszy na widok tych 34 kg miedzi wykorzystanych do ekranowania
/ niektóre ścianki mają tu po 16mm / piękno technologii w najczystszej postaci
(kliknij)
MODEL 10 to produkt o wyjątkowej budowie, gdzie lewa strona jest oddzielona od prawej, tył od frontu, a góra od dołu za pomocą dużej ilości miedzianych ekranów i zamknięta w obudowie z trójwarstwowej miedzi. Mamy więc wewnątrz dwa odseparowane od siebie wzmacniacze mono po 250 W oraz dwa dedykowane zasilacze SMPS dla tych modułów mocy.
Mamy również transformator toroidalny dedykowany wyłącznie do zasilania płyty przedwzmacniacza, natomiast najbardziej wymagający użytkownicy mogą ów przedwzmacniacz całkowicie wyłączyć, pozostawiając aktywną jedynie końcówkę mocy i korzystać z drugiego przedwzmacniacza wbudowanego w kolejne z nowych urządzeń...
Odtwarzacz strumieniowy LINK 10n — ciekawostką, a jednocześnie współczesnym standardem jest tu wejście HDMI pod telewizor
(kliknij)
Aktualna cena może być trudna tu do odczytania, więc podaję — 53K zł
(kliknij)
LINK 10n jest bardzo wszechstronnym odtwarzaczem strumieniowym z własnym przedwzmacniaczem. Obsługuje pliki do PCM 32-bit / 384 kHz i DSD 11,2 MHz.
Jak zapewne wiesz w Marantz używamy kości i oprogramowania HEOS do bezprzewodowej transmisji muzyki pomiędzy różnymi urządzeniami w ramach multiroom. Obecnie HEOS działa w wysokiej rozdzielczości, co oznacza 24-bity / 96 kHz.
Wewnątrz LINK 10n również postawiono miedzianą ścianę pomiędzy sekcjami cyfrową i analogową
Piękno współczesnego HEOS’a polega na tym, że jest dostępny nie tylko w urządzeniach Marantz, ale także w popularnym Denon'ie i w hi-endowym Classe.
Jesteśmy więc jednym z niewielu graczy na rynku, którzy oferuje współpracę z tak utytułowanymi markami i wszystkie te firmy korzystają z identycznego oprogramowania i sprzętu do przesyłu, a do tego ma to miejsce w bardzo szerokim asortymencie urządzeń. Możesz więc mieć w domu głośniki przenośne Denon Home, oraz wzmacniacze strumieniowe, amplitunery AV i nasze aktywne głośniki i wszystko to sterowane tym samym oprogramowaniem.
Marantz mocno uwspółcześnił wygląd i styl swoich produktów wprowadzając tzw. Modern Luxury Design — nazwaliśmy go nowoczesnym luksusem, ponieważ zauważyliśmy jak wiele osób kupujących sprzęt chowa go do szafek i nigdy na niego nie patrzy. Nam zależało by nasze produkty pozostawały na widoku, więc tworzymy je z największą dbałością o szczegóły i oczywiście z najlepszych możliwych komponentów.
Trójcę zamyka odtwarzacz płyt CD / SACD — SACD 10 z wbudowanym DAC'iem
(kliknij)
To chyba najbardzie zaawansowany odtwarzacz płyt, jaki powstał kiedykolwiek, który wykorzystuje autorski napęd Marantz'a (48K zł)
(kliknij)
Przejdźmy teraz do głośników Marantz Horizon i Grand Horizon — to jedne z najważniejszych w tej chwili dla nas produktów, ponieważ są one skierowane w pewnym sensie do zupełnie nowej grupy odbiorców premium.
Aktywne głośniki to u Marantz'a coś nowego, natomiast zbudowaliśmy je w naszym stylu — stworzyliśmy własne wzmacniacze, zaprojektowaliśmy również własne przetworniki, wykorzystaliśmy magnesy neodymowe, które są o wiele silniejsze od magnesów ceramicznych, a które są często używane w takich zastosowaniach.
Oferowane będą dwa rozmiary — Horizon i Grand Horizon, oba na podstawkach z prawdziwego marmuru
(kliknij)
Kolory będą trzy — nie dojechał szampański
(kliknij)
Horizon to 6,5-calowy głośnik basowy na środku, plus jeden szerokopasmowy przetwornik powyżej, oraz dwa głośniki wysokotonowe i dwa głośniki średniotonowe po bokach.
Z kolei Grand Horizon ma 8,5-calowy głośnik basowy, oraz na środku dwa głośniki średniotonowe i wysokotonowy na górze, oraz dodatkowo po dwa głośniki średniotonowe z wysokotonowym po bokach, czyli mówiąc bardziej po ludzku to kompletny system 3.1 kanałowy — zapewne już się domyślasz co powiem później :)
Co jest fajnego w Horizon poza wyglądem? Posiadają mnóstwo możliwości połączeń z tyłu. Masz m.in. HDMI eARC (Enhanced Audio Return Channel — red.), więc łatwo podłączyć je do telewizora i dostajesz system 3.1 jak robią soundbary.
Możesz z dwóch zrobić parę stereo, jeśli chcesz słuchać w większych pomieszczeniach i skutecznie wypełnić je dużą ilością muzyki.
Widzę je oczami wyobraźni w luksusowych SPA, hotelach, restauracjach, muzeach i to zarówno historycznych, jak i współczesnych, w pałacach i zamkach oraz zwykłych domach, bo to przepiękne dzieła sztuki użytkowej, które nie mają odpowiedników u konkurencji
(kliknij)
A rzecz w tym, że nie chodzi o rywalizację z pasywnymi systemami audio, gdzie głośniki kablami są napędzane z centralnego wzmacniacza — to jest system aktywny typu „wszystko w jednym”.
Tu nie napotkasz na wyzwanie w postaci konieczności właściwego dobrania wzmacniacza do kabli, a tych do charakterystyki przetworników, ponieważ nasi inżynierowie już to przepracowali i podjęli optymalne decyzje — sprawdzili za klientów dziesiątki, a może i setki kombinacji i dobrali do wzmacniaczy optymalne jednostki napędowe i wewnętrzne okablowanie.
Do handlu powinny trafić w styczniu 2025 roku.
To pierwszy raz, kiedy można publicznie usłyszeć ten produkt w działaniu. Co również warte podkreślenia te głośniki powstają również w fabryce w Shirakawa w Japonii.
Ostatnie zdanie warte jest dodatkowego komentarza (zwłaszcza dla osób mniej śledzących branżę) — fabryka w Shirakawa to szczyt szczytów, jeśli chodzi o jakość montażu i normy, jakie tam obowiązują. Z tamtejszych taśm produkcyjnych schodzą wyłącznie najwyższe modele duetu Marantz / Denon, cała reszta powstaje w innych zakładach.
Jeśli więc Marantz zdecydował się na uruchomienie produkcji właśnie tam, to widać jaką wagę przykłada do tego produktu , bo trudno sobie wyobrazić ambitniejszy miejsce.
Pomimo że są to wszystko urządzenia o dość ekskluzywnych cenach, już wiadomo, że ssanie rynku znacznie przerosło podaż — wynika to z ogromnej złożoności, a co za tym idzie ograniczonych ilości, jakie są w stanie w skali miesiąca ręcznie poskładać ekipy japońskich inżynierów.
Z boczku skromnie sobie stały: MODEL M4 — bezprzewodowy wzmacniacz multiroom z HEOS
i MODEL M1 — bezprzewodowy wzmacniacz strumieniowy