
Audeos zaprezentował nowe kable marki Yarbo
Firma Audeos z Żywca zaprezentowała nirdawno ofertę niemieckich przewodów zasilających marki Yarbo
Yarbo SP-1100PW
Wysokiej klasy kabel zasilający zbudowany z 3 przewodników, o podwójnym ekranowaniu zapobiegającemu zakłóceniom elektromagnetycznym.
Dwa przewodniki (czarny i czerwony) składają się z 7 żył OCC (miedzi monokrystalicznej), a trzeci (zielony) z 4, również OCC.
![]() |
Budowa:
Przewody fazowe i neutralny: 7x1 mm = 5.53 mm² OCC w izolacji PTFE, miedziana folia ekranująca, izolacja zewnętrzna z PVC
Przewody uziemienia: 4x1 mm = 3.16 mm² w izolacji PTFE, miedziana folia ekranująca, izolacja zewnętrzna z PVC
Całość pokryta ponownie folią miedzianą i izolacją PVC.
Średnica zewn.: 16.6 mm
Cena: 329 zł/mb
Yarbo SP-8000PW
Kabel zasilający klasy high-End - podwójne ekranowanie, 3 x 4.8 mm2, 1 metr.
Kabel ten składa się z 3 przewodów 2.5 mm ² przekroju z miedzi OFC,
Potrójne ekranowanie doskonale chroni przed zakłóceniami elektromagnetycznymi.
Ekran składa się z metalowej folii i przewodnika ekranu z plecionki miedzianej.
Przewody składają się z kilku przewodników z miedzi OFC o płaskiej budowie "Copper Flat" i są izolowane przez warstwę teflonu i PCW.
![]() |
|
Budowa
Średnica zewn.: 16 mm
Sekcja: 3 x 4.8mm²
Potrójne ekranowanie: oplot miedziany, 2 x folia
Cena: 179 zł/mb
Yarbo SP-7000PW
Kabel zasilający klasy high-End - podwójne ekranowanie, 3 x 2.5 mm2, 1 metr.
Kabel ten składa się z 3 przewodów 2.5 mm ² przekroju z miedzi OFC,
Potrójne ekranowanie doskonale chroni przed zakłóceniami elektromagnetycznymi.
Ekran składa się z metalowej folii i przewodnika ekranu z plecionki miedzianej.
Przewody składają się z kilku przewodników z miedzi OFC o płaskiej budowie "Copper Flat" i są izolowane przez warstwę teflonu i PCW.
![]() |
|
Budowa
Sekcja: 3 x 2.5mm²
Potrójne ekranowanie: oplot miedziany, 2x folia
Średnica zewn.: 16 mm
Cena: 129 zł/mb
Miedź
Łacińska nazwa Cuprum pochodzi od leksykalnie zmienionego słowa cyprium, czyli wyspy Cypr, na której miedź wydobywana była w starożytności. Jest metalem, który stosunkowo łatwo poddaje się obróbce mechanicznej. Produkcja cienkich drutów nie jest technologicznie kłopotliwa, miedź ma też dość dużą wytrzymałość mechaniczną, ponadto daje się też łatwo lutować. Miedź jest bardzo dobrym przewodnikiem prądu elektrycznego. Jego rezystywność wynosi 0,0175 - 0,018 µOhm*m. Metr przewodu o polu przekroju 1mm2 posiada rezystancję rzędu 0,0175 - 0,018 oma. Rezystywność miedzi wzrasta w miarę wzrostu temperatury. Jest to przyrost rzędu 0,4%/deg. Defekty struktury, domieszki oraz skutki utleniania powierzchniowego mogą powodować wzrost rezystywności. Miedź stosowana w sprzęcie audio jest produkowana z użyciem specjalistycznych procesów technologicznych. Ma to na celu minimalizowanie ilość domieszek, uzyskanie jednorodnej struktury. Czystość miedzi określana jest w procentach, np. 99,9999%. Opisy skrócone typu 4N, 5N, 6N oznaczają ilość dziewiątek w zapisie procentowym czyli miedź 4N to 99,99%, 6N to 99,9999%.
Miedź OCC (Ohno Continuous Casting)
OCC jest rodzajem procesu produkcyjnego kabli stosowanego przede wszystkim do produkcji przewodów miedzianych. W procesie OCC drut jest z niewielką prędkością rozciągany z kadzi z roztopionym metalem. W procesie tym uzyskać można miedź o wysokim parametrze czystości, której pojedyncze kryształy mają długość powyżej 100 metrów. Proces został opracowany i opatentowany w 1986 roku
przez profesora Ohno z Chiba Institute of Technology w Japonii.
Najczęściej jako przewodnika w przewodach audio używana jest miedź beztlenowa o bardzo dużej czystości - OFC (Oxygene Free Copper). Stopień czystości 3N posiada zwykły kabel elektryczny. Poziom zanieczyszczeń jest tu stosunkowo wysoki i kumuluje się on głównie na granicach sieci krystalicznej. Dużą część zanieczyszczeń stanowią atomy tlenu, które niekorzystnie wpływają na przepływ elektronów pomiędzy kryształami miedzi. Obliczono, że na 1 metr bieżący miedzi o takiej czystości przypada ok. 5000 ziaren (kryształów) miedzi. Miedź o czystości 4N zawiera ok. 1200 ziaren w metrze bierzącym, przez co elektrony napotykają mniej przeszkód na swojej drodze. Dzięki powolnemu wyciąganiu drutu udaje się wydłużyć długość ziaren miedzi. Proces ten okreśany jest jako LGC (Long Grain Copper) i dzięki niemu w można osiągnąć parametr 210 ziaren w metrze. Jeszcze mniejsza ilość kryształów sprawia, że elektrony na swej drodze spotykają mniejszą ilość przejść i zanieczyszczeń, przez co tracona jest mniejsza ilość szczególnie tych "subtelnych" informacji. Miedź taką nazywamy funkcjonalnie doskonałą (FPC). Najczystsza miedź uzyskiwana na skalę przemysłową ma obecnie czystość 8N (99.999999%). Wysokiej jakości kable często mają czystość 6-7 N.