27 lutego 2016 23:02
Info Targi AV&Home Cinema Show ul. Mińska 25 03-808 Warszawa ZETA ZERO Księżycowa 22 05-500 Józefosław Intrada - salon ul.Szewska 18a 61-760 Poznań

Wojna światów - wojna formatów na targach AV&HOME CINEMA

O pomyśle spotkania ze sobą trzech światów rozmawialiśmy z trzema osobami: Arek Walus, który tę potyczkę organizuje, "taśmowy" Tomek Rogulą oraz całkowicie "analogowy" Michał Gogulski - zaprezentują trzy różne nośniki. Ponieważ pliki nie mają postaci nośnika fizycznego uznaliśmy że są bezcielesne. 

[img:8:L]Średniowieczne turnieje zawsze przyciągały tłumy. Zwycięzca po wygranej potyczce, z dumnie odchyloną przyłbicą cieszył się sławą i uwielbieniem, a na cześć jego imienia trubadurzy śpiewali w przydrożnych karczmach pieśni. Na fali popularności powracającego formatu analogowego, przy ciągle rosnącej sprzedaży muzyki w formatach cyfrowych oraz z szacunku do rzadko dziś wykorzystywanej taśmy magnetofonowej, spotkanie takie może być interesujące praktycznie dla wszystkich fanów wysokiej i najwyższej jakości odtwarzania. Swój kawałek radości będą mieli zarówno dla audiofilów jak i przeciętni miłośnicy muzyki. I niezależnie kto wygra i w czyjej ocenie, który format będzie zwycięzcą myślimy, że spotkanie to będzie przyczyną do jakiejś ciekawej audio-refleksji.

[img:1:L]Zapewne wiele osób odwiedzających targi po raz pierwszy zobaczy profesjonalny magnetofon szpulowy. Być może jeden z najlepszych na polskim rynku gramofonów firmy AVID zaciekawi te osoby, które na widok płyty winylowej ogarnia uczucie nostalgii. Być może pliki - szczególnie w tak zwanej "gęstej" postaci - będą następnym krokiem w muzycznej przygodzie najmłodszych gości krakowskiej imprezy. Chcąc nieco przybliżyć wszystkim wybierającym się do Krakowa audio-maniakom specyfikę trzech prezentowanych mediów, postanowiliśmy zapytać każdego z autorów o specyfikę jego części prezentacji. 

Na zdjęciu powyżej: (od lewej)
Michał Gogulski z firmy INTRADA - polskiego dystrybutora mrki AVID,
Arek Walus - organizator targów AV&HOME CINEMA 
oraz Tomasz Rogula - konstruktor kolumn Orbital 360.

 

 

 

Gramofon Acutus Reference - AVID

[img:5:L] DYSTRYBUCJA - INTRADA

[img:2]
[img:7:R]Acutus Refernce SP. Najwyższy model spośród siedmiu gramofonów tej firmy. Wszystkie modele oparte są na identycznej konstrukcji łożyska. Eliminuje ono drgania płyty winylowej pochodzące z igły. Pozwala to na bardzo czyste, pozbawione praktycznie zniekształceń, odtwarzanie nagrań. Przemyślna konstrukcja zawieszenia gramofonu czyni go obojętnym na drgania pochodzące od fali dźwiękowej, zazwyczaj powodującej jeszcze większe zniekształcenia niż te, które pochodzą od drgań igły.

Gramofon posiada napędzany prądem zmiennym silnik o wysokim momencie obrotowym. Od modelu Acutus SP różni się tylko mocniejszym zasilaczem, które jest w stanie wytworzyć idealnie stabilny i wolny od zniekształceń prąd.

[img:9:L]Podczas pokazu gramofon wyposażony zostanie w ramię SME IV oraz wkładkę EMT JSD6. Wkładka produkowana jest przez niewielką niemiecką manufakturę. Kilka dni temu została ona uhonorowana nagrodą Grammy za wybitne osiągnięcia techniczne na polu nagrywania i odtwarzania muzyki. Uzupełnieniem systemu będzie przedwzmacniacz gramofonowy AVID Pulsare II.
 

 

... system ma odtwarzać prawdziwy dźwięk i żaden inny... nawet jeśli się to komuś nie podoba.

Conrad Mas 

 

 

 

 

Pliki wysokiej rozdzielczości 

[img:3]

Jakoś muzyki zapisanej w plikach przeszła na przestrzeni ostatnich lat potężną metamorfozę. Poczynając od plików w mocno stratnym formacie MP3 przeszliśmy do postaci, która w opinii wielu osób jest w stanie zaspokoić potrzeby i gusta estetyczne nawet tych najbardziej wymagających audiofilów.

[img:10:L]Spór o to czy cyfrowy zapis jakością przewyższa analogowy czy też jest nadal tylko jego ubogim w muzyczne emocje krewnym trwał będzie jeszcze przez jakiś czas. Organizator ma nadzieję, że krakowska prezentacja dostarczy wniosków, które pomogą znaleźć odpowiedź na fundamentalne w audio pytanie: który zapis brzmi lepiej. Prezentacja plików Hi-Res opierać się będzie o nagranie Acoustic Room 47.

 

 

 

Magnetofon szpulowy

[img:4]
W pojedynku weźmie udział także magnetofon Revox Studer A-700, natomiast taśmami, które zostaną użyte będą legendarne Ampex Grand Master 499 Gold i Quantegy GP9). Magnetofon ten przywieziony zostanie ze studia nagraniowego Tomka Roguli, który prezentować będzie także swoje wszechkierunkowe kolumny Orbital 360. 

 

 

 

[img:6:L]Kolumny Zeta Zeto Orbital

 

Orbitale to dość oryginalne zestawy. Konstrukcji tych kolumn nie można praktycznie porównać do niczego innego so stoi w naszych audiofilskich pokojach. Ich hybrydowa konstrukcja zapewnia - w zależności od modelu - maksymalną moc 300, 600, 1250, 2500 W RMS na jedną kolumnę. ORBITAL 360 dostępny jest w 3 wariantach wysokości: 132 cm, 147cm oraz 158 cm. Są to w pełni pasywne, 4 drożne kolumny, które pasują do większości typowych wzmacniaczy tak lampowych jak i tranzystorowych. Wyposażono je we wstęgowe głośniki szerokopasmowe o wszech-kierunkowej charakterystyce (w każdym głośniku znajduje się jeden zdublowany ringowy układ magnetyczny i elektryczny działający w 360 stopniach) .

W efekcie kolumny promieniujące energię perfekcyjnie równomiernie w całym pomieszczeniu  360 stopni horyzontalnie wokół kolumny. Dodatkowo dźwięk emituje karbonowy support cewkowy w kierunku pionowym. Dzięki temu dające fantastyczny akustycznie image i niezwykle realistyczny wyrównany w przestrzeni dźwięk "live", nieznany z  tradycyjnych kolumn tj o kanciastych, płaskich ścianach lub niesfrycznych kształtach.

Orbital 360 zapewnia brak szkodliwej akustycznej kierunkowości kolumny i nie  promieniuje energii w postaci  skoncentrowanej wiązki "uderzającej" punktowo w uszy słuchacza lub ściany pomieszczenia odsłuchowego. Dzięki wszechkierunkowym wstęgowym głośnikom cały pokój  wypełniony jest w efekcie równomierniej energią akustyczną i muzyką. Brak szkodliwego kumulowania energii na wprost kolumny jak i szkodliwej eqalizacji pasma na bokach. Brak także efektu dipolowego na basach (typowego dla głośników elektrostatycznych).

W efekcie finalnym zupełny brak konieczności siedzenia tylko w jednym punkcie odsłuchowym pokoju (brak tzw sweet spot'u). Daje to swobodę siedzenia, poruszania się i odbierania przestrzenności  prezentowanej muzyki nawet z dala od kolumn.

Polecamy Państwu obszerny wywiad z ich konstruktorem - Tomkiem Rogulą: 

[img:5:L] WYWIAD Z TOMKIEM ROGULĄ

Jak dotąd nie spotkałem szerokopasmowych, wstęgowych głośników tego typu w żadnych kolumnach dostępnych komercyjnie (od razu wyjaśniam, że ani German Physic ani tzw. "cebulki" innej niemieckiej firmy nie mają nic wspólnego z zasadą działania głośników wstęgowych. Rozwiązanie Niemców jest - co do zasady działania - zupełnie inne i niestety z konieczności, nieco gorsze niż stosowane w typowych głośnikach wstęgowych. Tam zwykłe cewkowe ustroje popychają plastikowe" listki", a to oczywiście nie jest głośnik wstęgowy, który ma zawsze nieporównanie szybszą odpowiedź i lepsze parametry impulsowe od cięższych drgających ustrojów cewkowych.

 

Generalnie co do przetworników tego typu, wielu producentów high endu, od paru lat wręcz rzuciło się na głośniki wstęgowe i można je spotkać coraz częściej w kolejnych topowych ich kolumnach. Szczerze mówiąc, znów mam wrażenie że tak jak paręnaście lat temu, gdy w niemal osamotnieniu startowałem z moimi Zeta Zero, jestem o jeden mały kroczek przed innymi firmami. A tym razem wyprzedzam ich z moim nowym głośnikiem wszechkierunkowym ORBITAL 360. 

 

 

Kolumny Magnetofony

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Intrada - dystrybucja

adres:
ul.Szewska 18a 61-760 Poznań

Sklepy muzyczne > AVID rozwiń listę sklepów

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz