Test: PMC DB1 Gold

Niewiele kolumn głośnikowych potrafi to zrobić tak dobrze, a już na pewno nie w tej cenie. Autor: Paweł Szachno • 24 czerwca 2019
PMC DB1 Gold5900 zł (para)
24 czerwca 2019 15:42
Paweł Szachno INFOAUDIO.PL Dostarczył EIC EIC tel: + 48 22 594 83 83 www.eic.com.pl

Od dawna w branży audio panuje niepisana zasada, że kiedy producent świętuje rocznicę, to należy się spodziewać hucznej imprezy w postaci specjalnej, jubileuszowej wersji jednego z produktów. Przytoczyłem to, ponieważ dziś mamy do czynienia dokładnie z taką formą celebracji - 25 lat produkowania kolumn głośnikowych firmy PMC. Model PMC DB1 Gold, bo o nim mowa, jest jubileuszową, ręcznie wykonaną wersją znanego i produkowanego od dawna modelu DB1. Postaram się przedstawić Wam moje wrażenia z obcowania z tymi kolumnami przez kilka tygodni. 

Nie skupię się w tym teście na porównaniu obu modeli, ponieważ nie mam standardowych DB1 w moim arsenale, a i monitor jest to na tyle ciekawy, że zdecydowanie zasługuje na światło głównych reflektorów i poświęcenie mu całej uwagi.

[img:7]

[img:1]


Handmade in Britain

Z początku, zaraz po wyjęciu ich z pudełka wyglądają jak każdy, inny monitor. Standardowa, regularna bryła, niewielkie rozmiary oraz dwudrożna konstrukcja - kto takiego połączenia jeszcze nigdy nie widział, niech podniesie rękę w górę…nikt? No właśnie.

Po krótkim przeglądzie zaczynamy jednak dostrzegać detale, które mają stanowić o podniosłej chwili celebracji, w której czasie DB1 Gold zostały zaprojektowane. Złote końcówki śrub oraz logo PMC na froncie prezentują się bardzo elegancko i stanowczo.

Z tyłu również jest ciekawie - u góry otwór bass-reflexu, wypełniony pianką, zaraz pod nim złota blaszka, z informacjami na temat modelu, numeru seryjnego oraz przypomnienie jubileuszu. Całość wykańcza dumnie stojący napis “Handmade in Britain”.

[img:4]


Tak jak wspomniałem wcześniej, DB1 Gold to dwudrożne monitory z konstrukcją bas-refleks z tyłu obudowy. Za przetworniki służy tutaj wysokotonowy Scan-Speak oraz papierowy głośnik nisko-średniotonowy własnej produkcji PMC. Z zewnątrz oraz w zamyśle konstrukcyjnym widać zatem, że jest to przemyślana, ale niczym niezaskakująca konstrukcja. Nie powinno to jednak dziwić, mając na uwadze fakt, że PMC swoje serce ma bliżej studia nagraniowego niż wyjątkowo komercyjnych produktów dla przeciętnego słuchacza. To serce nie tylko widać, ale przede wszystkim słychać. Ogólna charakterystyka jest bardzo neutralna i monitorowa, z nastawieniem na wgląd w nagranie oraz na brak podbarwień.

 

Bas niczym nie zaskakuje. Jego rozmiar oraz stosunek do reszty pasma, patrząc na rozmiar samych kolumn, jest bardzo standardowy. Pasmo to skupia się na szczegółowości oraz na prawdzie. Taki bas nie zadowoli zatem "basolubów", lubiących podbite i zaakcentowane niskie tony. Jakość, nie ilość, to zdecydowanie podejście, jakie można tutaj przypisać. Warto nadmienić, że DB1 Gold potrafią świetnie różnicować faktury oraz potrafią doskonale kontrolować wybrzmiewanie np. gitary basowej lub kontrabasu.


Średnica kontynuuje to, co usłyszałem w przypadku basu. Brak podbarwień, udziwnień oraz grania pod publikę. Wgląd w nagranie na bardzo zadowalającym poziomie. Bardzo dużo w takiej sytuacji zależy od jakości realizacji muzyki. Kiepski mastering niestety potrafi zabrzmieć bardzo sucho, bez życia oraz emocji. Z pewnością taka prezentacja nie przypadnie do gustu użytkownikom lubiącym sposób prezentacji Harbethów lub Sonus Faberów, które przeważnie brzmią bardzo intymnie, a sama barwa jest znacznie odbiegająca od neutralności.

Góra to najlepsze pasmo DB1 Gold. Bardzo duża ilość szczegółów, świetny wgląd w nagranie oraz wysoka rozdzielczość to jej główne cechy. Mimo bardzo monitorowego charakteru nie jest zbyt agresywnie i monitor potrafi sporo wybaczyć w kwestii jakości masteringu. Z drugiej strony, dobrze zrealizowana muzyka, obfitująca w różnego rodzaju smaczki, dzwoneczki oraz mnogość detali odwdzięczy się nam fantastycznym przekazem. Nie jest łatwo dostarczyć słuchaczowi tak dużo informacji, jednocześnie nie będąc zbyt bezpośrednim i natrętnym. Ta sztuka się jednak PMC udała wzorowo.

Scena. Sceniczne również jest bardzo dobrze. Bardzo dobra projekcja oraz świetna holografia. Oczywiście DB1 Gold nie nadają się do bardzo dużego pokoju odsłuchowego, lecz jeżeli nie damy im zbyt dużo miejsca, to odwdzięczą się bardzo atrakcyjnym scenicznie brzmieniem. Problem z oceną można mieć jedynie przy jej rozmiarach. PMC B1 Gold nie porażają szerokością ani głębokością kreowanego spektaklu, lecz śmiem przypuszczać, że nigdy nie było to zamiarem konstruktorów PMC. Cała sygnatura nastawiona jest na wgląd w nagranie bez ingerencji, tudzież scena powinna być również odtworzona tak wiernie, jak to możliwe. Niewątpliwie się to udało, ani razu nie miałem poczucia, że scena jest przerysowana lub czegoś w niej brakuje.

Podsumowanie

Techniczną prezentację kolumny można podzielić na dwie kategorie - w pierwszej, mimo takiej sygnatury dalej chce się słuchać muzyki, potrafi nas ona angażować oraz ponieść. Druga kategoria, to te wszystkie konstrukcje, które zabijają całą przyjemność z odsłuchu. Detal, scena, dynamika - niby wszystko jest na miejscu, ale dźwięk nas męczy, jest suchy i kliniczny. Wielu od takiego dźwięku ucieka, ja również, ale potencjalni nabywcy DB1 Gold nie mają się czego obawiać. Jubileuszowe monitory od PMC to zdecydowanie kategoria pierwsza. Przeskakiwałem między płytami z żywym zainteresowaniem, a kiedy już grała muzyka, to nic więcej się nie liczyło. Zaskoczyło mnie tak doskonałe połączenie techniczności z subtelnością, bogactwem oraz spokojem. Niewiele kolumn głośnikowych potrafi to zrobić tak dobrze, a już na pewno nie w tej cenie.

To wszystko nie pozwala mi podsumować tej recenzji inaczej niż to, że PMC DB1 Gold to doskonała propozycja dla ludzi, którzy mają niewielkie pomieszczenie i szukają technicznego, neutralnego oraz studyjnego dźwięku w lekkim, niemęczącym wydaniu. Przeznaczając 5900 zł na kolumny podstawkowe, powinno się oczekiwać mniej, niż do zaoferowania ma bohater naszego dzisiejszego tekstu. Taką dojrzałość, poziom techniczny oraz brak maniery to rzadkość, nawet jeżeli tę kwotę podwoimy, a to już mówi samo przez siebie. Szczera rekomendacja..


[img:5]  

[img:2]

[img:3]

[img:8]

[img:9]

[img:6]

 

 

Plusy dodatnie:

- Bardzo dokładne
- Prezentacja w studyjnym charakterze
- Doskonała tonalność
- Szczegółowość
- Fenomenalna góra
- Proste, eleganckie wzornictwo
- Jubileuszowe
- Atrakcyjna cena
- Łatwe do ustawienia w pomieszczeniu

 

Plusy ujemne:

-Techniczny przekaz z pewnością nie dla każdego
- Powściągliwe wizualnie
- Obnażą kiepski mastering

 

Dystrybutor : EIC
Cena : 5900 zł /para


Sprzęt towarzyszący :

DAC - Chord Qutest, Chord Hugo2, Cayin iDAC-6
Wzmacniacz - Fezz Audio Silver Luna, Cayin HA-300
Okablowanie - Tellurium Q Black, Tellurium Q Blue, Tellurium Q Silver Diamond

 

Dane techniczne:


 
 • Wykończenie: Neo Black
 • Pasmo przenoszenia: 50 Hz – 25 kHz
 • Czułość: 87 dB/1 W/1 m
 • Długość linii transmisyjnej (ATL): 3 m
 • Impedancja: 8 Ω
 • Głośniki: LF PMC 140 mm | HF Scan-Speak 27 mm
 • Częstotliwość podziału pasma: 2 kHz
 • Połączenia: 2 pary gniazd (bi-amp, bi-wire)
 • Rekomendowana moc wzmacniacza: 40-150 W
 • Wymiary: H 290 mm 11.4 mm x W 155 mm (+6 mm z maskownicą)
 • Waga: 4,5 kg/sztuka

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

EIC

tel.: + 48 22 594 83 83
tel.: +48 22 594 83 84
adres:
Łuki Wielkie 3/5 02-434 Warszawa

Sklepy muzyczne > PMC rozwiń listę sklepów

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz