Polk Audio MagniFi2 - No Atmos? No problem!

Autor: Krzysztof Czapliński • 31 października 2020
POLK AUDIO MagniFi22499 zł
31 października 2020 08:00
Krzysztof Czapliński Infoaudio.pl Dostarczył Horn Distribution Horn Distribution tel: 22 331 55 55 www.horn.pl
 • Przyzwoita cena
 • Potężny bas
 • Efekt Atmos bez Atmos
 • Dobra jakość wykonania
 • Łatwa konfiguracja i prosta obsługa
 • Obsługa sporej ilości połączeń przewodowych jak i bezprzewodowych
 • Wysokie i średnie tony w muzyce nieco wycofane
 • Pojawiający się efekt crosstalk

Nie każdy o tym wie, ale firma Polk Audio buduje swoje urządzenia już od niemal pół wieku i jest jednym z największych producentów sprzętu audio w historii USA. Tak w historii!  Odbyłem ciekawą, ponad 4 tygodniową, przygodę z nowym soundbarem Polk Audio MagniFi2 i jest mi bardzo miło podzielić się z Wami moimi spostrzeżeniami.  

Przedstawiona na Audio Video Show w 2018 roku seria soundbarów MagniFi zebrała gorące pochwały zarówno słuchaczy, jak i recenzentów. (zobacz poniżej relacje video). Bardzo przystępnie wycenione zestawy prezentowały ponadprzeciętną jakość brzmienia. Dziś mamy możliwość przyjrzenia się kolejnemu soundbarowi z tej serii, czyli MagniFi 2. Czy najmłodsze dziecko Polk Audio zdoła utrzymać wysoko już zawieszoną poprzeczkę? A może zawiesi ją jeszcze wyżej? Przekonamy się o tym już niebawem. Zapraszamy do lektury.

 

[img:2]

 

Tytułem wstepu: Co warto wiedzieć o Polk Audio?

Firma Polk Audio założona została przez dwóch absolwentów Matthew Polk i George Klopfer Uniwersytetu John’a Hopkins’a w Baltimore. Nazwa firmy pochodzi od nazwiska Matthew Polk’a dlatego, że jak uznali załozyciele jego nazwisko było łatwiej wymówić :-). Jak na legendarne "start up'y" pierwszą siedzibą firmy był garaż, a kapitał wynosił zaledwie $200.  Najważniejsze jednak, że ambitni przedsiębiorcy mieli zapał i jasno sprecyzowany cel. Chcieli budować kolumny głośnikowe, które łączyłyby w sobie bardziej rozdzielcze i detaliczne konstrukcje europejskie z dynamicznymi i basowymi zestawami popularnymi w USA. 

W latach 90-tych Polk zaczął również produkować głośniki dla sektora car audio, a wraz z nadejściem ery kina domowego również postanowili pójść w kierunku coraz bardziej popularnych soundbarów, i okazało się to być kolejnym dobrym ruchem. 


Dziś Polk Audio jest zdecydowanym liderem w sprzedaży głośników w Stanach Zjednoczonych i utrzymuje tę pozycję od kilku ładnych lat. Osiągnięcie to bez wątpienia zasługuje na uznanie. 

 

Soundbar Polk Magnifi 2

[img:1]

 

Jak żyć...  bez Dolby Atmos oraz DTS:X?

Idąc nieco pod prąd w stosunku do panujących trendów, inżynierowie Polk Audio postanowili, że Magnifi 2 będzie pozbawiony cechy, która wydaje się być w większości przypadków elementarna przy wyborze soundbara w dzisiejszych czasach. Chodzi o brak współpracy z formatami Dolby Atmos oraz DTS:X. Zamiast tego soundbar posiada autorską technologię Polk 3D, która według zapewnień producenta ma dostarczać równie dobre doznania dźwięku przestrzennego z konfiguracji 2.1. Mamy tutaj układ sześciu przetworników w jednostce głównej, po dwa głośniki średnio-niskotonowe oraz po jednym tweeterze dla obu kanałów. Całości dopełnia bezprzewodowa jednostka niskotonowa, ze skierowanym do dołu głośnikiem o średnicy 8 cali.

W zestawie, poza soundbarem i bezprzewodowym subwooferem, znajdziemy wszystkie potrzebne przewody połączeniowe - HDMI do szybkiej konfiguracji i kabel optyczny na wypadek, gdyby telewizor nie był wyposażony w wejście HDMI zgodne z HDMI ARC oraz oczywiście pilot. Co ciekawe jest on kompatybilny z większością pilotów telewizorów z obsługą CEC, a także oferuje automatyczną obsługę popularnych pilotów IR TV od Samsunga, LG, Sony i Vizio dla wygody sterowania. Dzięki funkcji IR Learn soundbar może nauczyć się obsługi pilota do telewizora, jeśli kody programowe nie są jeszcze rozpoznawane automatycznie. 

[img:3]

Materiały, których użyto do budowy soundbara to połączenie tworzywa oraz maskownicy z tkaniny. Przyciski sterujące urządzeniem umieszczono na górnej, centralnej części belki, a poniżej, pod materiałem maskownicy znajdują się diody led informujące o trybach pracy oraz wykonywanych aktualnie czynnościach.

 [img:10]

Z tyłu znajdziemy gniazda połączeniowe, czterech złącz HDMI 2.0 (jedno ARC) z obsługą 4K HDR oraz Dolby Vision. Mamy tu również wejście optyczne oraz wpusty dające możliwość montażu belki na ścianie. MagniFi 2 będzie zatem działał praktycznie z każdym telewizorem, a dzięki komunikacji bezprzewodowej, o czym za chwilę, nie musimy ruszać się z ulubionego fotela nawet o krok. 

Komunikacja: Google Chromecast

Za łączność bezprzewodową odpowiada wbudowana usługa Google Chromecast, zapewniająca możliwość korzystania z serwisów Google Play Music, YouTube Music, Amazon Music HD, Spotify, Tidal, Deezer, Qobuz, Radio internetowe TuneIn i wielu innych przez Wi-Fi. Co więcej, dzięki Google Chromecast możemy użyć urządzenia inteligentnego (kompatybilnego z Google Assistant) z wbudowanym mikrofonem do sterowania muzyką - wówczas nie musimy ruszać nawet palcem po pilocie - wystaczy nasz głos :-). Obsługiwane w tej chwili komendy za pomocą Asystenta Google to: odtwarzaj, pauzuj i reguluj głośność. 

 

[img:4]
 

 

Jak z 2.1 zrobić 4.1 ?

Jak już wspomniałem wcześniej, MagniFi 2 to konfiguracja 2.1. Mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać, że w tej cenie to nieco skromnie, szczególnie dla urządzenia, które ma być alternatywą dla pełnoprawnego zestawu kina domowego. Polk jednak zastosował tutaj stworzoną przez siebie, opatentowaną technologię SDA (Stereo Dimensional Array). Technologia ta ma zapewniać doznania jak w konfiguracji 4.1, czyli dwa kanały frontowe oraz dwa kanały surround, a w połączeniu z funkcją dźwięku 3D ma symulować centralny kanał ‘widmo’ oraz efekty wysokości jak w Dolby Atmos czy DTS:X.

Wszystko to według zapewnień producenta ma pracować w odpowiedniej harmonii i bez efektu crosstalk, gdzie dźwięki z poszczególnych kanałów potrafią ‘przelać’ się do sąsiedniego. Ponadto opatentowana funkcja Voice Adjust ma za zadanie znacząco poprawić zrozumiałość dialogów, aby nie przegapić ani jednego słowa ulubionego filmu, programu telewizyjnego, czy wydarzenia sportowego. 

Soundbar posiada kilka ustawień equalizera, stosownych do słuchanych lub oglądanych treści, a także daje możliwość manualnych ustawień poziomu wysokich i niskich tonów. Jest tutaj także tryb nocny, przydatny podczas późnych seansów, który obniża natężenie basu oraz uwydatnia dialogi w filmach.
 

Wszystko to brzmi intrygująco, a nawet zbyt pięknie byśmy uwierzyli na słowo.
Pora zatem przekonać się jak rzeczy mają się naprawdę.

Zaczynając od słuchania muzyki muszę przyznać, że MagniFi 2 bez wątpienia sprawdzi się na "domówki", ponieważ potrafi sprawić, że ściany zadrżą, a szklanki będą przesuwały się w szafkach, także u sąsiadów. Bas jest potężny, ale przy tym nie jest "rozlazły", choć także nie punktowy. Wysokie tony z kolei są nieco schowane, podobnie jak wokale. Można to nieco skorygować equalizerem, ale nie oczekujmy ogromnych zmian. MagniFi 2 w muzyce jest przyzwoity, ale nic ponadto. Nie mogę powiedzieć, że byłem tym jakoś specjalnie zaskoczony, ponieważ nigdy nie wymagałem od soundbara brzmienia choćby zbliżonego do pełnoprawnego stereo. Dlatego też fakt, że jest przyzwoicie mogę uznać na pewno jako zaletę.

 

[img:9]

 

Oczywiście głównym przeznaczeniem soundbara jest zapewnienie dobrego brzmienia podczas oglądania filmów i w tej kwestii nowy Polk radzi sobie bardzo dobrze. Brzmienie ma odpowiednią skalę i przestrzeń, zważywszy fakt, że nie mamy tutaj dodatkowych głośników tylnych. Efekty dźwięku przestrzennego są jeszcze ciekawsze kiedy włączymy efekt 3D. Zyskujemy wówczas zauważalny efekt górnego planu, który daje namiastkę tego, co możemy spotkać w zestawach z Dolby Atmos, czy DTS:X. Obietnice producenta okazały się mieć w sobie sporo prawdy, choć jeśli chodzi o efekt crosstalk, to muszę powiedzieć, że czasami on występuje i to niezależnie od trybu w jakim pracuje soundbar. Dialogi są za to bardzo wyraźne, a bas potrafi zagrzmieć i jest świetny.

 

[img:11]

 

MagniFi 2 testowałem między innymi podczas seansu filmu "Greyhound" z Tomem Hanksem, który opowiada o podróży konwoju alianckich okrętów ściganych przez niemieckie U-Booty podczas drugiej wojny światowej i muszę powiedzieć, że sceny walk na morzu, eksplozje, czy odgłosy morza robiły znakomite wrażenie. Byłoby niemal idealnie gdyby zestaw zawierał  tylne głośniki, ale zdaje się, że to kwestia czasu kiedy się pojawią, ponieważ na pilocie jest sekcja poświęcona właśnie głośnikom surround. Wówczas będziemy mogli mówić o brzmieniu w pełni przestrzennym, doprawionym efektami Atmos.

 

Podsumowując

 

MagniFi 2 jest niewątpliwie udanym soundbarem od Polk Audio. Należy go oceniać w zastosowaniu kina domowego, a słuchanie muzyki traktowałbym jako dodatek, podobnie jak w każdym innym urządzeniu tego typu. MagniFi 2 pokazuje co potrafi dopiero w filmach i tutaj jest już świetnie, a przy tym najprawdopodobniej jest potencjał do rozbudowy o dodatkowe tylne głośniki w przyszłości. Biorąc pod uwagę przystępną cenę (2499 zł), w porównaniu z konkurencją, z czystym sumieniem mogę polecić takie rozwiązanie jako alternatywę dla pełnego systemu kina domowego w przypadku, gdy nasze warunki na to nie pozwalają.

 

Zalety:

 
 • Przyzwoita cena
 • Potężny bas
 • Efekt Atmos bez Atmos
 • Dobra jakość wykonania
 • Łatwa konfiguracja i prosta obsługa
 • Obsługa sporej ilości połączeń przewodowych jak i bezprzewodowych

 

Wady:

 
 • Wysokie i średnie tony w muzyce nieco wycofane
 • Pojawiający się efekt crosstalk

 

Dane techniczne:

Soundbar

 • Konfiguracja - 2.1
 • Głośniki średniotonowe - 4 x 3 x 1" / 7.62 x 2.54 cm
 • Głośniki wysokotonowe - 2 x 0.75" / 1.91 cm
 • Moc znamionowa - 100 W
 • Pasmo przenoszenia - 32 Hz to 22 kHz

Subwoofer

 • Typ budowy - Bass-Reflex
 • Głośnik - 1 x 8" / 20.32 cm
 • Moc znamionowa - 100 W
 • Łączność - Bezprzewodowa
 • Wejścia - 3 x HDMI 2.0 - Audio/Video
 • 1 x Optyczne TOSLINK - Audio
 • 1 x 1/8" / 3.5 mm - Audio
 • Wyjścia - 1 x HDMI - ARC/Audio/Video
 • Ethernet - LAN
 • Łączność bezprzewodowa - Bluetooth, Chromecast, Wi-Fi
 • Dekodery Audio - DTS Digital Surround
 • HDR - HDR10
 • HDCP - HDCP 2.2
 • Możliwość montażu na ścianie - Tak
 • Wymiary - 37.5 x 2.1 x 3" / 95.3 x 5.3 x 7.6 cm (Soundbar)
 • 12.1 x 14.5 x 14.6" / 30.7 x 36.8 x 37.1 cm (Subwoofer)

 

Zobacz także relację ze stoiska Polk Audio podczas Audio Video Show 2019


Relacja z Audio Video Show 2018

 

Gdzie kupić?

POLK AUDIO POLK AUDIO www.polkaudio.com

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > POLK AUDIO rozwiń listę sklepów

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz