AG1 - KONDYCJONER SIECIOWY ACOUSTIC DREAM
Kondycjonery, filtry i listwy. Pasywne, aktywne z transformatorami i bez. Na rynku nie brakuje tego typu urządzeń, ale jeśli tworzyć coś nowego to tylko pod warunkiem, że jest to najlepsze. Firma Acoustic Dream tak właśnie postanowiła.
Marek Piątek, który jest właścicielem firmy Acoustic Dream od wielu lat zajmuje się zagadnieniami związanymi z instalacjami i energetyką. Prąd jest czymś co praktycznie nie ma przed nim tajemnic. Jego firma zajmuje się projektowaniem praktycznie wszystkiego, co jest związane z elektrycznością. Zdobyta wiedza pomogła znaleźć odpowiedź na pytanie: jaki powinien być "idealny" prąd. Marek - posiadacz bardzo zaawansowanego toru audio zbudował pierwsze urządzenie dla siebie. Stało się to bezpośrednio po awarii, w której kondycjoner pewnej dość znanej firmy nie sprawdził się jako zapora dla prądu udarowego... część urządzeń praktycznie spłonęła.
Pytanie o idealny prąd jest tylko pozornie banalne, a każdy audiofil wie, że odpowiedź na nie nie jest prosta. Od momentu gdy systemy zaczęły być na tyle transparentne, że różnicę w jakości zasilania zaczęły wyraźnie pokazywać, jakość toru prądowego stała się czymś niezwykle istotnym. Oczywiście swoje niebanalne trzy grosze dołożyły mechanizmy rynkowe i marketing.
Szeroko rozumiana czystość prądu oraz bezpieczeństwo to dwa najważniejsze aspekty charakteryzujące wysokiej klasy kondycjoner. Okazuje się, że pozornie proste urządzenie jakim on jest, może pełnić w torze zasilającym szerg funkcji, nad którymi normalnie się nie zastanawiamy. Urządzenia Acoustic Dream mają przede wszystkim doskonale filtrować prąd, drugą funkcją jest, rozumiane w sposób dosłowny - bezpieczeństwo.
Konstrukcja
Ponad 40 kg dobitnie mówi o tym, iż jest to urządzenie niezwykle solidne. Obudowa Ag1 wykonana jest w technologii CNC z jednorodnej formatki aluminiowej. To sztywna, o grubych ścianach konstrukcja, dodatkowo uzupełniona materiałem tłumiącym drgania. Jej ścianki w niektórych miejscach mają do 30 mm grubości. Z tyłu zainstalowano gniazdo IEC ze stykami pokrytymi srebrem oraz wyłacznik, z przodu przycisk STANDBY oraz wskaźnik napięcia wejściowego - informuje on o poziomie napięciu w sieci. Tłumienie jest ważnym elementem systemu. Całość wspiera się na nogach Audio Physica VCF V MAGNETIC Sound Optimizer.
W sercu kondycjonera znajduje się filtr sieciowy Power Acoustic Dream (PAD). W kondycjonerze Ag1 jest to wersja nazwana PAD2. Urządzenie pracuje w zakresie napięć od 220 do 240 V. PAD zbudowany jest z wyselekcjonowanych podzespołów najwyżej jakości. Firma Acustic Dream postawiła na wysoką rezystancję dielektryków zastosowanych w układzie. Napięcie przebicia lokowane jest powyżej 750V. Wszystko po to, by zapewnić maksymalne bezpieczeństwo - zarówno użytkownikom jak i urządzeniom.
Fundamentem filtrów PAD są płytki PCB. To wysokiej jakości miedź, 24 karatowe złoto i wielowarstwowa izolacja. Duża ilość miejsc zakotwiczenia płytek z obudową eliminuje możliwość pojawienia się niepożądanych drgań.
Tory prądowe są kilkukrotnie większe niż wymagają tego normy. Zastosowane materiały w Ag1 nie pozostawiają wątpliwości, że w tym urządzeniu nie ma miejsca na kompromisy - wiodącym pierwiastkiem urządzenia jest srebro w najczystszej postaci. Element końcowy - pokrywa o grubości 20 mm z gniazdami firmy Furutech NCF - wieńczy dzieło. Do dyspozycji mamy 6 gniazd w dwóch grupach.
Maksymalny prąd roboczy, który możemy uzyskać na gniazdach to 16A. Filtr PAD2 oraz sekcja gniazd izolowane są dodatkową przegrodą.
Filtracja
Kondycjoner Ag1 wyposażony jest w specjalnie zaprojektowany filtr PAD2. Jest on rozdzielony na kilka sekcji, a każda z nich umieszczona została w oddzielnej, aluminiowej komorze. Izolacja magnetyczna poszczególnych elementów filtra ma duży wpływ na jego jakość i zapobiega wpływowi, pracujących na zewnętrz innych odbiorników energii.
W sekcji nr 1 znajduje się filtr pojemnościowy (40000uF/IR/100Hz - 6.0A). Filtruje on składową stałą oraz stabilizuje napięcie. W sekcji nr 2 znajdują się srebrne szyny prądowe o dużej powierzchni. Ich konduktancja, czyli miara podatności na przepływ prądu elektrycznego, ma duży wpływ na jakość energii elektrycznej.
Ochrona przepięciowa
Ochrona przepięciowa sięga 40kA przy VDC970/Vrms 750. Zastosowane warystory umieszczone są w specjalnych obudowach. Chronią one pozostałe elementy systemu i w sytuacji ekstremalnego przekroczenia wartości granicznej, mogą ulec bezpiecznemu zniszczeniu. Osłaniające je obudowy mają za zadanie chronić pozostałe elementy urządzenia. Kondycjoner jest chroniony nawet przy wyłączonym wyłączniku głównym. Ochrona przepięciowa drugiego stopnia zlokalizowana jest przy wyjściach gniazd roboczych 230V. Zabezpiecza to inne urządzenia w sytuacjach pojawienia się prądu udarowego od strony innych urządzeń podłączonych do kondycjonera.
Kondycjoner Ag1
Kondycjoner AG1 zbudowany został według zupełnie odmiennej od pozostałych urządzeń Acoustic Dream koncepcji. Jego najważniejszymi funkcjami są obok filtracji i redukcji zakłóceń harmonicznych całkowita ochrona urządzeń w torze audio. Dzięki potężnej i niezwykle skutecznej ochronie Ag1 dedykowany jest do najdroższych systemów audio, zbudowanych z elemnetów najwyższej jakości.
Chcąc zapewnić najwyższy stopień bezpieczeństwa urządzenie poddane zostało wielu testom zwarciowym i przeciążeniowym. Wykonano także pomiary wielkości fizycznych urządzenia pod obciążeniem i w trybie pracy jałowej. Waga około 42 kg. Urządzenie dostarczane jest do klienta w typowym flight case.