29 maja 2018 06:00
Waldemar Nowak INFOAUDIO.PL Info ENCORE7 ul. Lipowa 868 34-324 Lipowa Polski Klaster Audio Cieszyńska 86/7 43-300 Bielsko-Biała

EGG-SHELL: PRESTIGE polskie lampy podbijają świat (1/2)

[img:12:R]Tytuł nieco zadziorny, jednak ostatnia edycja Audio Video Show pokazała ponad wszelką wątpliwość, że krajowi producenci dokonali ogromnego skoku jakościowego i mogą spokojnie stawać w szranki z utytułowanymi konkurentami z tzw. zachodu. Szczególnie korzystnie na tym tle wypadają konstrukcje lampowe.
A może 
po prostu My Naród (We the People) ze wschodnich rubieży Europy mamy lampowość we krwi?

[img:10:L]Podczas wystawy Electronics Show w podwarszawskim Nadarzynie miałem okazję porozmawiać z twórcami marki EGG-SHELL, braćmi Grabowskimi, którzy swoją działalność prowadzą pod nazwą Encore Seven. Panowie zaprezentowali premierowo wzmacniacza Classic 15.1 i to on stał się pretekstem do dłuższej pogawędki.


[img:2]Wzmacniacze Prestige w zestawie z kolumnami Horns

Jednak rozmowę rozpoczęliśmy od wspomnień na temat początków firmy i źródeł powstania znanych i doskonale rozpoznawalnych wzmacniaczy z linii Prestige.

 

[img:9:L]CZYTAJ> Electronics Show 2018 - więcej zdjęć produktów Encore Seven 

 


[img:4]

[img:5:R]Jakbym widział silnik myśliwca Spitfire…

A może samochodowy silnik widlasty? Skojarzenia układu lamp w naszych wzmacniaczach rzeczywiście najczęściej dotykają motoryzacji. Zaraz po premierze pierwszego modelu z serii Prestige, znany niemiecki kwartalnik motoryzacyjny RAMP, który wchodził w tamtym czasie do Polski, pokazał nasz wzmacniacz w jednym z wydań. Tymczasem pierwotny pomysł nie pochodził z motoryzacji, choć później w tą stronę się rozwinął. Była to po części zasługa stosowanej blachy lustrzanej, która odbijając lampy mocy podwajała optycznie ich liczbę, stwarzając wrażenie układu silnikowego V4 lub V8.

 Silnik Rolls-Royce V-12 z samolotu Spitfire (każdy ma swoje skojarzenia :)

[lupa:4]Prototyp układów elektrycznych wzmacniacza (kliknij żeby powiększyć),

Poniżej wizualizacja komputerowa 3D Pawła Hankusa, oraz kartonowy model koncepcyjny testujący układ lamp

Co więc było inspiracją?

[img:1:R]Bardzo chcieliśmy odejść od wysokich konstrukcji - typowych dla wzmacniaczy lampowych. Gdy duże lampy mocy stoją pionowo, to powstają nieciekawe proporcje. Jak na to dodatkowo nałoży się jakieś klatki ochronne, to przepraszam, ale wychodzi z tego paskudztwo.
Nam zależało by osiągnąć coś zupełnie innego – spójną płaską bryłę z widocznymi lampami. Wzornictwem zajął się znany projektant Paweł Hankus. To on zaproponował zewnętrzny kształt: niezbyt wysokiej, bardzo zgrabnej i proporcjonalnej bryły pełnej „powietrza”. Zaokrąglił boki i zaproponował ogromne poziome koło regulatora głośności. Nadał tym samym lekkości optycznej projektowi. My, wpasowując się w ten układ wymyśliliśmy centralny trójkąt (teraz to trapez) ustawiający lampy mocy pod dużym kątem - zmieściliśmy się w założonej wysokości.

Zwartość konstrukcji, wpędziła nas potem trochę w kłopoty - ludziom się wydawało, że to mały i lekki wzmacniacz, a więc i niska klasa. Na taki wygląda, tymczasem „pod maską” ma wszystko co trzeba, a całość waży 20 kg i jest w stanie stanąć do pojedynku z uznanymi markami.


[lupa:3]Działający prototyp - widać szczegóły, które nie przeszły do wersji ostatecznej (kliknij żeby powiększyć)

Z powodu ograniczeń technicznych zmniejszyliśmy nieco średnicę koła głośności i inaczej została rozwiązana kwestia przełączników, niemniej, charakter oryginalnego projektu został zachowany.


[lupa:1]A tak wyglądają detale skończonego produktu
(kliknij żeby powiększyć)

Skoro już rozmawiamy o konstrukcji, to jak i gdzie powstają wasze wzmacniacze?

[img:3:R]Chassis do serii Prestige to majstersztyk jeśli chodzi o gięcie blachy. Szaska zrobiona jest z jednego kawałka „nierdzewki”. Mało kto jest w stanie podjąć się wykonania takiej pracy, potrzebni są do tego odpowiedni ludzie i maszyny, na szczęście w Bielsku-Białej mamy takich. Obudowy „prestiżów” są niestety kosztowne i czasochłonne w montażu.

Elementy boczne z MDF lakierowane są jak części samochodowe. Po długich poszukiwaniach znaleźliśmy dosłownie perfekcyjny zakład „Perfect Car” spod Jastrzębia Zdroju, który robi to doskonale, w tym również lakieruje nam drewniane kule pilotów Prestige RCX. Swego czasu wypuściliśmy nawet krótką serię dwukolorową, w perłowym lakierze na wzór Rolls-Royce Wraith. Była ona pokazywana wraz z procesorem Yayuma podczas Audio Video Show 2016 - wyglądała obłędnie i w takim właśnie wykończeniu zamówiono wtedy partię do Singapuru.

Z kolei szkło wycina i szlifuje nam jeden z najlepszych zakładów w Polsce – Dubiel Vitrum. Precyzyjne koła regulatorów głośności wykonują dla nas koledzy z firmy Shape of Sound – są oni członkami Polskiego Klastra Audio. Na co dzień produkują gramofony, w tym również ramiona - znają się na precyzyjnej obróbce materiałów. Inne elementy metalowe zamawiamy w VAP (Voltec Audio Product) – też członek Klastra. Długo szukaliśmy podwykonawców, którzy zapewnią nam bezkompromisową jakość. Tak to funkcjonuje.

Może to będzie zaskoczeniem, a może nie - polski sprzęt audio cieszy się za granicą większą renomą niż na miejscu. Niezmiennie sprawdza się tu stara zasada, że: "Nikt nie jest prorokiem we własnym kraju". Oprócz Singapuru mamy partnerów w: UK, Irlandii, Niemczech, Włoszech, Holandii, Czechach, Szwecji i podbijamy świat.


[img:8]Zdjęcie wykonane na Electronics Show pokazuje aktualne wcielenie wzmacniacza,
skrzynia po lewej to opakowanie w którym trafia on do klienta, a kula po prawej to pilot Prestige RCX

[img:7]Preamp + Integra + Pilot w wykończeniu na złoto, czyli kastomizacji może ulec i kolor i fornir

 

[img:9:L]CZYTAJ> Ciąg dalszy EGG-SHELL: CLASSIC 15.1 polskie lampy podbijają świat (2/2)

 
więcej: encore7.com
Wzmacnianie

Gdzie kupić?

ENCORE7 ENCORE7 encore7.com

Dystrybucja w Polsce:

ENCORE7

adres:
ul. Lipowa 868 34-324 Lipowa

Sklepy muzyczne > ENCORE7 rozwiń listę sklepów

reklama
Może Cię zaciekawić:
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz