8 czerwca 2018 12:47
Waldemar Nowak INFOAUDIO.PL Info Grobel Audio ul. Polna 38 05-082 Stare Babice HIGH END Monachium Vorm Eichholz 2g 42119 Wuppertal

FRANCO SERBLIN ponadczasowe piękno z duchem mistrza w tle

[img:6:R]Wśród wyselekcjonowanych relacji
z Monachium znalazło się miejsce dla Franco Serblin i to poniekąd nie
z powodu nowości wysypanych
z rękawa - te są raczej domeną rynku popularnego.
Elita branży stara się nie wpadać w kołowrót wyścigu szczurów dawkując rozważnie, wręcz powściągliwie, zwłaszcza gdy ich twórca już od kilku lat nie żyje.
Kolumny Franco Serblin są ponadczasowe.


[img:1]Gdy odchodzą tacy ludzie jak Serblin świat staje się uboższy

Trafiając do pokoju zajmowanego przez włoskiego producenta można było odnieść wrażenie jakby czas na rok się zatrzymał. Jakby po zakończeniu zeszłorocznej wystawy opiekunowie sali po prostu wyszli, przekręcili klucz w zamku i udali się w podróż powrotną do słonecznej Italii, a teraz wrócili, starli kurze, zawiesili nowy portret mistrza i włączyli muzykę. Jakby kolumny, elektronika Accuphase wraz ze stolikiem na której stała, ustroje akustyczne, krzesełka, a nawet kwiatki pozostały dokładnie te same. Na szczęście niezmienna pozostała panująca aura, jakby mistrz był tam nadal obecny.

Kto wchodził, miał wrażenie uczestnictwa w czymś niemal mistycznym, nie z tego świata. Było niesamowicie ciepło - nie chodzi o temperaturę, a atmosferę - i intymnie. Coś nie pozwalało wyjść. Hipnotyzowało. Im dłużej upajał się człowiek dźwiękami, tym głębiej zapadał się w krzesło i w stan euforii. Brakowało tylko umieszczonego przed drzwiami napisu ‘Mi casa, su casa’.

 

[img:7:L]CZYTAJ> Wypatrzony w ubiegłym roku Snail - jedna z najstarszych konstrukcji Serblina

 

Jednym z asów w rękawie tej prezentacji był zięć zmarłego przed pięciu laty twórcy marki Franco Serblin, oraz innej legendy w branży audio - firmy Sonus Faber. Massimiliano Favella - bo o nim mowa, to niesamowicie pogodny, skromny i życzliwy człowiek. Rozmowa z nim to prawdziwa przyjemność - śródziemnomorski luz i brak ciśnienia tak bardzo odczuwalny na innych stoiskach. W czasie rozmowy wielokrotnie powracał wątek, że podczas pracy nad każdym elementem projektu, podąża ścieżkami swego nauczyciela i przywiązuje ogromną wagę do wpojonej mu przez Franco filozofii.


[img:2]Massimiliano Favella

Massimiliano Favella (następca Serblin'a): Tworzenie głośników Franco Serblin to bardziej rzemiosło niż przemysł.

Można było podziwiać (to zdecydowanie najwłaściwsze słowo) dwa modele podstawkowców - Lignea i Accordo oraz zestaw podłogowy Ktema. W trakcie prezentacji do systemu podpięte były podłogówki Ktema w wersji wykończenia satynowy jawor. Dla tradycjonalistów przewidziano oczywiście lakier piano o wysokim połysku. Ktema swoją premierę miały już dosyć dawno, bo w 2010 roku, ciekawostką natomiast jest fakt, że jednym z pierwszych posiadaczy tych kolumn został Andrea Bocelli (jego przedstawiać chyba nie trzeba). Artysta zresztą swego czasu nie mógł się nachwalić ich brzmienia żyjącemu jeszcze wówczas Franco. Konstrukcja 4 drożna, wyposażona w 5 przetworników - 2 niskotonowe skierowane do tyłu (grają na tylną ścianę, która stanowi swego rodzaju element strojenia kolumny), 2 średniotonowe oraz jedwabna kopułka wysokotonowa. Przetworniki schowane są za charakterystyczną dla Franco strunową maskownicą. Mimo sporej masy (50 kg sztuka), ze względu na wklęsłe ściany, prezentują się lekko i delikatnie.


[img:3]Lignea i Accordo - niepowtarzalne piękno

Jeśli chodzi o modele podstawkowe - Accordo to niewielka konstrukcja 2 drożna, wykonana z litego drewna orzecha włoskiego. Lokalne drewno, jest poddawane minimum pół rocznemu okresowi sezonowania. Dzięki temu uzyskuje odpowiednie właściwości akustyczne. Drewno to nadaje również kolumnom pięknego, klasycznego wyglądu. Wszystkie elementy wykonane są z dbałością godną włoskich mistrzów rzemieślniczych.

[lupa:1:R]Audio Video Show 2016
(kliknij żeby powiększyć)

Lignea z kolei, zostały zaprezentowane na wystawie w Monachium w 2016 roku i w tym samym roku na wystawie AVS w Warszawie narobiły niemałego zamieszania - zbierając bardzo pozytywne opinie. Należy dodać, że wówczas grały w połączeniu ze wzmacniaczem lampowym Jadis, a źródłem był magnetofon szpulowy Revox. Bez wyszukanych i zbędnych wodotrysków i technologii wprost z NASA, muzyka na nich brzmiała prawdziwie. Są do tego niezwykle urodziwe i również lekkie w swej formie. Po prostu zapraszają do słuchania. Jest to konstrukcja 2 drożna, wykonana z litego kawałka drewna lipowego, która jest dostępna w dwóch wersjach wykończenia - jasne naturalne i satyna grafit.


[img:4] 

Na deser najciekawsza informacja. Do tej pory powszechnie uważano, że Lignea była ostatnim z trzech projektów, który Franco zdążył jeszcze przed śmiercią przekazać do finalizacji zięciowi. Jednak w rozmowie Massimiliano Favella zdradził, że pracuje nad dokończeniem jeszcze jednego projektu, który zlecił mu jego mentor. Wymaga jeszcze sporo pracy, aby brzmienie uzyskało zrównoważenie, jakie założył twórca, niemniej jednak można przypuszczać, że to już ostatnia prosta. Na pewno jest na co czekać i zapewne nie będzie to ostatni klejnot dziedzictwa mistrza Franco Serblina przekazany uczniowi.

Massimiliano Favella: (drobny fragment z całej rozmowy) Zarządzam marką Franco Serblin. Kontynuuję produkcję głośników zgodnie z filozofią, którą wyznawał Franco tworząc swoje produkty. To rzemiosło, a nie przemysł. W sprzęcie Hi-End, najważniejszą rzeczą jest, aby każdy element był najwyższej jakości - od materiałów i wykończenia, aż po brzmienie. Tu nie ma sekretów, po prostu każdego dnia ciężko pracuję i wkładam wszystkie siły w produkt, aby móc spełnić marzenia audiofilów. To bardzo ważne, ponieważ nie jest łatwo w powtarzalny sposób osiągnąć taką jakość. Jeśli chodzi o głośniki Accordo, są one zbudowane z litego drewna orzecha włoskiego, które jest poddawane procesowi schnięcia przez minimum 6 miesięcy. Zapewnia to drewnu odpowiednie właściwości. Wszystkie komponenty zostały zaprojektowane przez Franco Serblin’a, w tym zwrotnica pierwszego rzędu. Elementy podstawy Accordo wykonane są z chromowanego aluminium i wykonane przez włoskich mistrzów. Moim nadrzędnym celem jest, by prowadzić dalej markę dokładnie w ten sam sposób jak czynił to Franco - z wielką dbałością o każdy detal.


[img:5]Ktema to model podłogowy o niesamowitym brzmieniu, doskonały również jeśli chodzi o wykończenie

Kolumny

Gdzie kupić?

FRANCO SERBLIN FRANCO SERBLIN www.francoserblin.it

Dystrybucja w Polsce:

Grobel Audio

adres:
ul. Polna 38 05-082 Stare Babice

Sklepy muzyczne > FRANCO SERBLIN rozwiń listę sklepów

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz