Q ACOUSTICS Day - dzień z Q (4)

[img:2:R]Ostatnia część wątku sprzętowego skoncentrowała się na głośnikach instalacyjnych.
Rozwiązania montażowe – czarny koń dla producentów i dla klientów, choć w powszechnej świadomości konsumentów prawie nie obecny.
W najlepszym wypadku są traktowane jak wynaturzony margines, dla ludzi nie znających się na muzyce i jej słuchaniu. Jednocześnie w wśród zorientowanych w temacie sprzedawane są tysiące sztuk. Nie, nie tylko do biur, restauracji i hoteli, a właśnie do prywatnych domów.

Przyczyn takiego zjawiska jest wiele, że wymienię kilka pierwszych z brzegu:

  • nie zajmują miejsca (więc żona zachwycona),
  • żadnych kabli walających się po podłodze,
  • zwykle lepsze efekty akustyczne daje się uzyskać z głośników montażowych, niż kolumn kupionych za podobne pieniądze,
  • łatwiej na głośnikach ściennych stworzyć pełną i prawidłową instalację kina domowego
    z Dolby Atmos / DTS:X,
  • szeroka rozpiętość cen pozwala dobrać coś pod posiadany budżet,
  • modele wilgocio- / wodoodporne pozwalają nam wyjść z muzyką do ogrodu, na taras, do łazienki,
  • można je łączyć z systemami domu inteligentnego.

 

 

[img:11:L]CZYTAJ> Q Acoustics Day 1 – Seria Concept
[img:11:L]CZYTAJ> Q Acoustics Day 2 – Stereo i kino domowe Hi-Fi
[img:11:L]CZYTAJ> Q Acoustics Day 3 – Soundbary

 


[img:1] 

[img:4:R]Zauważyłem, że tradycjonaliści wychowani na przysłowiowych Altusach (duże kolumny wolnostojące – młodsi czytelnicy maja prawo nie wiedzieć co to) nie czują tego potencjału. Nikt nie mówi, że wszystko wszystkim musi się podobać, natomiast młode pokolenie i osoby dbające o niezagracanie przestrzeni ich otaczającej, zwykle nie mają cienia wątpliwości gdy tylko posłuchają gdzieś jak głośniki instalacyjne potrafią grać.

W tym miejscu kłania się chyba największy kłopot związany z promocją głośników montażowych – one nie wyglądają tak intrygująco jak kolumny. Nie przemawiają do nas kształtem bryły, ani wielkością, kolorem, czy marką – gdyż wszystkie głośniki montażowe są niemal identycznie. Z zewnątrz różnią się okrągłą lub kwadratową ramką, często pomalowaną na kolor ściany.

Wybór montażowców wymaga podjęcia świadomej decyzji – na czym nam zależy bardziej – na oglądaniu sprzętu, czy słuchaniu muzyki.

Ach, i na koniec jeszcze jeden drobiazg – głośniki montażowe nie znają takich problemów jak to, że: „kolumna stoi zbyt blisko ściany”, „tłumienie otworu bass-reflex”, „niemożność postawienia kanapy gdzie się chce, bo tam już stoją kolumny, lub na odwrót” itd., itp.

 

Q Install

Alex Munro: Ludzie często uważają głośniki instalacyjne jako pewnego rodzaju kompromis. My nigdy tak o nich nie myśleliśmy i nie myślimy. W przypadku głośników instalowanych w ścianach praktycznie nie występuje konieczność walki z niepożądanymi wibracjami obudowy, bo takiej nie ma. Nie ma też problemu z właściwym ustawieniem kolumn w pomieszczeniu gdzie muszą one wywalczyć sobie optymalne miejsce – na suficie nie ma tych ograniczeń.
Można wręcz przyjąć jako pewnik, że dostaniemy lepszy dźwięk z głośników sufitowych, niż z kolumn w tej samej cenie.


[lupa:1]Od lewej QI65C Professional, QI65CP Performance i QI65 Waterproof, wszystkie mają 6.5" i są odporne na wilgoć typu łazienka
(kliknij żeby powiększyć)

[img:6:R]Mamy w ofercie trzy różne serie sufitowe 165mm z polipropylenowymi membranami:
– dla instalatorów – Professional
– wysoko wydajne – Performance
– odporne na czynniki atmosferyczne – Weatherproof
Pierwsze dwie mają do wyboru maskownice kwadratowe i okrągłe mocowane na magnes i nadające się do malowania. Model zewnętrzny ma grill solidniej mocowany, by wiatr go nie zerwał.

Obrotowo zawieszone tweetery pozwalają na idealne trafienie w punkt odsłuchu. Dodatkowo zostały one wyposażone w osłony powracające do pierwotnego położenia (samoprostujące się – red.), gdyż wielu instalatorów podczas przykręcania lubi głośniki przytrzymywać kciukiem na środku :)


[img:5]Różnica pomiędzy maskownica domową i wiatroodporną – Weatherproof przygotowany jest na bardziej ekstremalne warunki niż zwykła wilgoć łazienki - mocowania ze stali nierdzewnej, aluminiowy grill osłania cały głośnik nadając mu odporność IPX4,
dodatkowo na Waterproof widać przełącznik regulacji wysokich częstotliwości

Performance i Weatherproof posiadają dodatkowo regulację wysokich tonów +/- 3dB by skompensować położenie np. zbyt blisko narożnika ściany lub na jej środku.


 [img:7]Po lewej Professional, po prawej Performance – różnica pomiędzy nimi na korzyść tego drugiego polega na: większym tweeterze, większym magnesie co podnosi sprawność o 30%, pozłacanych przyłączach, lepszych komponentach zwrotnicy i wbudowanym przełączniku wysokich częstotliwości

Głośniki mają niski profil (poniżej 84mm – red.) by zmieścić się w przestrzeni różnych sufitów. Wykonane są z trudnopalnych materiałów „UL94”. W zestawie szablon do zaznaczenia miejsca wycięcia otworów montażowych.


[img:8]Stereofoniczne odpowiedniki wersji mono

Wszystkie modele są wilgocioodporne i mogą być stosowane w konfiguracji dwóch głośników monofonicznych jako stereo, lub w wersji pojedynczego głośnika stereofonicznego, co się wyjątkowo dobrze sprawdza w małych pomieszczeniach jak łazienki nad lustrem i w małych pokojach.

Mamy w ofercie również uniwersalny mały model 125mm, nadający się też do łazienek, oraz duży 200 mm w wersjach Professional i Performance

[img:3:R]I na koniec coś dla deweloperów – wyjątkowo tani głośnik 165mm do serwowania „muzyki w tle”. Sprzedajemy go w 10-cio pakach dla instalatorów. Jego zaletą jest możliwość łatwego upgradu do wyższych serii, jeśli tylko kupujący mieszkanie uzna taki typ nagłośnienia za atrakcyjny. To co jest interesującego w konstrukcji to, że elektroniczną zwrotnicę zastąpiliśmy mechaniczną zwrotnicą. Stożek na środku odpowiada za wytwarzanie wysokich częstotliwości ale nie posiada osobnej cewki. Jest połączony na stałe z główną membraną. Dzięki temu jest bardzo wydajny i daje kila dB więcej z Wata mocy, a przy tym trudno go zepsuć skoro nie ma przetwornika wysokotonowego. Nie jest to głośnik Hi-Fi, ale w wielu zastosowaniach się doskonale sprawdzi.


[img:9]Qi 65EW, Qi 45EW i On-Ground

Głośniki naścienne

Qi 45EW – 4.5” przetwornik + tweeter
Qi 65EW – 6.5” przetwornik + tweeter, szczególnie ten model jest godny polecenia. Nie powinno się ich trzymać przez cały rok na deszczu, ale miejsce pod okapem będzie doskonałe.

Głośniki naziemne

Sprzedajemy ich mnóstwo – 6.5” przetwornik + tweeter, do nagłaśniania ogrodów i tarasów.

 

Głośniki ścienne Hi-Fi

Ten typ nagłośnienia, bije na głowę nawet najlepsze regałówki pod względem osiągów. W USA, gdzie stosowanie takich rozwiązań ma znacznie dłuższą tradycję niż w Europie, instalatorzy używają podwójnej warstwy płyt kartonowo-gipsowych, co kompletnie wygasza drgania ścian.
Grille na magnesach i obrotowe tweetery z dodatkową siatką – to wspomagające zabezpieczenie dla domów, gdzie są dzieci, a słucha się bez założonych maskownic.


[lupa:2]Podpis chyba nie jest potrzebny – widać co jest co (kliknij żeby powiększyć)

W serii mamy: fronty / tyły (Qi 65RP, Qi 80RP), centralny (Qi LCR 65RP), a nawet subwoofer (Qi Sub 80SP). Dla osób preferujących posiadanie identycznych głośników wokół ekranu jest dobra wiadomość – można użyć trzech sztuk Qi LCR 65RP jako lewy / centralny / prawy kanał. Ciekawostką niech będzie, że sub ma maskownicę ze znacznie większymi oczkami od pozostałych głośników – gdy pracuje przepycha takie ilości powietrza, że „wydmuchiwał” czasami maskownicę na środek pokoju.

Kolejny produkt nie wygląda okazale, ale jest bardzo przydatny przy głośnikach instalacyjnych – założony taki „kaptur” (Fire & QAcoustic Hood) na głośnik sufitowy w razie pożaru topi się uszczelniając sufit by nie powstawały kominy rozprzestrzeniające pożar. Na co dzień w suficie i w ścianach obniża o 10dB penetrację dźwięku do sąsiednich pomieszczeń.

Jakie jest minimum / maksimum objętości powietrza wokół głośnika instalacyjnego?

Górnego limitu nie ma, natomiast jeśli objętość spada poniżej 10 litrów zaczyna to negatywnie wpływać na efektywność.

Co w planach?

[img:10:R]Przede wszystkim wypełnienie ogromnej luki pomiędzy serią 3000i i Concept. Powstało tam mnóstwo miejsca na ofertę dla bardziej wymagającego klienta, ale jednocześnie o trochę ograniczonym budżecie.
Pracujemy nad kolumnami aktywnymi i kolumnami pozwalającymi na bezpośrednie strumieniowanie. Oczywiście od dawna jest to możliwe przez Bluetooth, ale oczekiwania rynku stają się coraz wyższe, może to będzie coś po Wi-Fi.

A co słychać w obozie QED (kable)?

Planujemy działania zmierzające do większego udziału QED w naszej ofercie. Jako producenci kolumn mamy po prostu większe „rozumienie” tematu, niż producenci zajmujący się wyłącznie kablami. Nie mówię, że od razu opanujemy nowe obszary produkcji, ale na pewno pokażemy rozwiązania, które będą zoptymalizowane pod nasze kolumny i zasilanie.

więcej: www.horn.pl

Gdzie kupić?

Q ACOUSTICS Q ACOUSTICS

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > Q ACOUSTICS rozwiń listę sklepów

reklama
Może Cię zaciekawić:
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz