


SONOS: Ray - nieprzyzwoicie tani soundbar / głośnik stereo
Trzecią i ostatnią zarazem z nowości jest Sonos Ray – najmniejszy soundbar w ofercie amerykanów, za który należą im się wielkie słowa uznania. Jest to najtańszy produkt w linii kina domowego, który zarazem poszerza użytkownikom możliwości wyboru – są 3 rozmiary.
Nie sztuką jest robić dobry i drogi sprzęt, sztuką jest robić dobry i niedrogi sprzęt, a prawdziwą sztuką jest gdy marka premium, zdobywa się na odwagę otwarcia na rynek masowego klienta.
Nie każdy telewizor stoi w wielkim salonie, nie każda kawalerka wymaga wielkiego dźwięku, no i nie każdy ma budżet i gotowość do zakupu rozbudowanego soundbara – Ray znacząco obniża barierę wejścia w Sonos’owy ekosystem
Od teraz można kupić urządzenie przyzwoite – do muzyki i zarazem do telewizora – nie rezygnując z tego, co w Sonos’ie jest najważniejsze – dynamicznego dźwięku, który jest większy niż się można spodziewać patrząc po rozmiarach, oraz fe-no-me-nal-ne-go systemu zarządzania wieloma głośnikami w ramach multiroom, a który to multiroom zaczyna być wspierany przez system autorskiego asystenta głosowego – Sonos Voice Control.
2x tweetery, 2x średnio / nisko tonowe + opatentowany bass-reflex
Info dystrybutora: Nowy soundbar jest kompatybilny ze wszystkimi serwisami streamingowymi. Prosta konfiguracja sprzętu i łatwa obsługa z poziomu aplikacji Sonos pozwalają na odtwarzanie muzyki, filmów i innych multimediów. Soundbarem można sterować też za pomocą pilota do telewizora czy Apple AirPlay 2.
Sonos Ray to dobry wybór dla każdego, kto chciałby zacząć przygodę z kompletowaniem własnego kina domowego. Niewielkie rozmiary urządzenia sprawiają, że łatwo zaaranżować dla niego przestrzeń, nawet w małym mieszkaniu.
Czy w takim pokoju potrzebujemy większego głośnika?
No raczej nie :)
Szacuneczek dla decydentów marki, że potrafili odpuścić marsz na cenową górę i zaproponowali urządzenie uproszczone, ale nie prostackie. Ray to podstawowy soundbar (znaczy się taki bez dźwięku 3D), wyposażony tylko w wejście optyczne. Prawda jest taka, że systemy stereo / surround nie potrzebują HDMI do prawidłowego działania – wszak optyk też jest złączem cyfrowym i każden jeden telewizor takowe wyjście posiada – sam korzystałem przez lata z takiego rozwiązania, bez uszczerbku dla jakości dźwięku.
Wystarczy rzut oka na cenę, by zorientować się, jak duże oszczędności dla portfela, pozbycie się niekoniecznie koniecznego HDMI przyniosło. W zamian za to można było pójść w lepsze przetworniki i inne bardziej przydatne przydasie:
- Można go sparować z dwoma Sonos One dla zyskania dźwięku surround z fizycznymi tyłami.
- Opatentowana konstrukcja systemu bass-reflex, daje niezłego basowego kopa uwzględniając rozmiary samego soundbara i fakt, że został zaprojektowany z myślą o mniejszych pomieszczeniach.
- Specjalnie zaprojektowane falowody wypełniają pomieszczenie, pozwalając na precyzyjniejszą lokalizację źródeł.
- Nad strojeniem Ray’a czuwała Rada Dźwięku Sonos złożona m.in. z muzyków i filmowców.
- Dzięki funkcji Trueplay EQ można dostroić dźwięk do warunków w danym pomieszczeniu.
- Technologia Sonos Speech Enhancement poprawia czytelność dialogów.
- Funkcja Night Sound redukuje dynamikę, co pozwala słuchać ciszej podczas nocnych seansów.
- Dzięki kompaktowym rozmiarom można ustawić go na szafce / w szafce / pod szafką RTV / powiesić na ścianie, lub schować we wnęce komody.
- Może „robić” za sterowany głosowo / dotykowo przenośny głośnik stereo do muzyki, ale żeby być precyzyjnym – Ray nie posiada własnego mikrofonu, natomiast można nim sterować głosowo poprzez mikrofon smartfona lub szepcząc do Sonos One (jeśli się zainwestowało w fizyczny surround). Również Sonos Roam może spełniać tę funkcję.
- Współpracuje z większością serwisów streamingowych w tym z Apple Music i iPhone’ami / iPad'ami przez AirPlay 2, a z pozostałymi przez Wi-Fi.
- Może stać lub wisieć i być w kolorze czarnym lub białym (w mieszkaniu z białymi ścianami dosłownie znika z oczu).
- Całość dostarczana jest w opakowaniu wykonanym z materiałów recyclingowych.
Od lewej: 2x One / Five / Move / Sub (gen. 3) / 2x Roam / Arc / Ray / Beam (gen. 2). Na zdjęciu brakuje Amp, który pozwala podłączyć dowolne klasyczne kolumny do systemu multiroom. Gdyby komuś 559 x 95 x 71 mm nie wystarczało i szukał coś bardziej full-size, to zawsze ma do wyboru: największy Sonos Arc, lub średni Sonos Beam gen. 2 z Dolby Atmos, oraz niesamowicie wydajny subwoofer Sub, który również może współpracować i z Beam
(kliknij)
Patrick Spence (CEO Sonos): Nasze domy stały się kinami, studiami fitness, placami zabaw. Jest to możliwe, ponieważ żyjemy w erze streamingu, który nie ogranicza się już tylko do telewizji, muzyki i filmów. Aby dostęp do niepowtarzalnych wrażeń był jeszcze łatwiejszy, stworzyliśmy soundbar o mniejszych wymiarach i imponującym brzmieniu.
Ray jest już dostępny w przedsprzedaży na sonos.com, a do regularnej sprzedaży trafi 7 czerwca 2022.
Cena sugerowana: 1.399 zł