10 listopada 2022 09:27
Waldemar Nowak INFOAUDIO.PL Info Horn Distribution Horn Distribution tel: 22 331 55 55 www.horn.pl

DALI: Kore, czyli kolumny Hi-End i EQIU, czyli bezprzewodowe Hi-Fi

DALI w tym roku pokazało skrajnie odmienne oblicza audio i nie pamiętam, by kiedykolwiek w historii podobne wydarzenie miało miejsce. Pomimo, że oba produkty dzieliło niemal wszystko, to ich część wspólna (oczywiście dźwięk) spowodowała, że obie prezentacje wróciły z Warszawy z tarczą.
Z jednej strony zobaczyliśmy Hi-End w najczystszej formie – DALI Kore – kolumny podsumowujące doświadczenie dotychczasowych 39 lat w branży, a z drugiej DALI EQUI – nowoczesny system bezprzewodowy, który śmiało wyznacza kierunek rozwoju na kolejne dekady.

 • DALI: Core – kolumny, które powinny kosztować 3x więcej
 • DALI: EQIU – za 2-3 lata tak będzie wyglądała rzeczywistość głównego nurtu
 • DALI: Phantom – o głośnikach CI niewiele się mówi, ale dużo montuje


(kliknij w film)

DALI: Kore

DALI Kore to konstrukcja przełomowa pod absolutnie każdym możliwym względem. Wykorzystując kilkadziesiąt lat zbierania doświadczeń, zarząd firmy postanowił dać w końcu zielone światło projektowi na stworzenie kolumn bezkompromisowych, w których wykorzystane zostaną rozwiązania zbyt kosztowne i ambitne dla produktów seryjnych, a których dalsze trzymanie w szufladzie byłoby zwyczajnym marnotrawstwem wiedzy.
W ten sposób powstały kolumny, które w przeciwieństwie do konkurencji nie są wynikiem ewolucji. Startując od czystej kartki nie wykonywano ruchów pozornych (w rodzaju nowy kolor), więc za jednym zamachem zrobiono wszystko na max. 
Uzyskany poziom swobody nawet podczas odtwarzania wielkiej orkiestry symfonicznej będącej w szale uniesienia jest zniewalający... 


[img:1]Owszem, przyznaję że Kore na pierwszy rzut oka wyglądają dość niepozornie, natomiast dla wielu osób będzie to istotną zaletą, bowiem grają jak milion dolarów, a nie kłują w oczy / warto zwrócić uwagę na ich zaawansowaną geometrię – wszystko, łącznie z wyobloną górną pokrywą jest tu podporządkowane poprawie jakości dźwięku / korpus to 28 mm kompozyt z laminatu brzozowego + front jako odlew z aluminium + żywicą termoutwardzalna + odlewane elementy konstrukcyjnymi z kompozytu
(kliknij)

[img:2]Korpus podzielony został na 3 sekcje, z czego dwie skrajne to 11.5" moduły basowe wyposażone w nowatorskie przetworniki z podwójną cewką – Balanced Drive i elementy z najnowszego materiału SMC Gen-2 / część środkowa to 7"  ultranowoczesny przetwornik średniotonowy łączący technologię Balanced Drive SMC z tradycyjną membraną z włókien drzewnych i lżejszym zawieszeniem – gra jak marzenie / do tego najnowszy hybrydowy głośnik wysokotonowy EVO-K z przewymiarowaną miękką kopułką 35 mm i wstęgą z zaprojektowanym od nowa układem magnetycznym – jeśli jesteś fanem dotychczasowych hybryd to teraz jest jeszcze lepiej i jeszcze szerzej i dynamiczniej i delikatniej i szczegółowiej i bardziej zdumiewająco / lakier wygląda jakby był z zamszu, również z tyłu wszystko jest równie satynowe
(kliknij)

[img:3]Natomiast Classé już jakiś czas temu osiągnęło audiofilskie wyrzyny i pozostaje w niezmienionej formie / w roli źródła Marantz SACD 30n

A'propos ceny, w Polsce Kore wyceniono na 400K zł za parę i wydaje się to być cena niedoszacowana, gdyż patrząc po innych prezentacjach (a w tym roku było aż 5 par kolumn wycenionych powyżej 1 mln. złotych), one również powinny się były znaleźć w tym gronie, natomiast DALI na co dzień produkując dla normalnych ludzi zwykł wyceniać swoje produkty również po ludzku, więc... wycenili dzieło rzetelnie i bez przesady. Zresztą z tego co słyszałem, pokazywana para znalazła od ręki nabywcę i pozostanie w kraju. 

Jako, że na premierze pokazano dziennikarzom również nieco "wnętrzności", przeto zapraszam do lektury relacji z Monachium: DALI: Kore – premiera kolumn redefiniujących przyszłość 

 • Pasmo przenoszenia: 26 – 34.000 Hz
 • Czułość: 88 dB
 • Impedancja nominalna: 4 Ohm
 • Impedancja minimalna: 3.2 Ohm
 • Zalecana moc wzmacniacza 100 – 1.500 W
 • Podział zwrotnicy 390 / 2.100 / 12.000 Hz
 • Wymiary: 448 x 1.675 x 593 mm
 • Waga: 160 kg / szt.
  

[img:6]Bezprzewodowe Hi-Fi, czyli DALI Rubicon 6 C jako podłogowe kolumny aktywne, będące elementem systemu EQUI

DALI: EQIU

System DALI EQUI, to nie tylko bezprzewodowe stereo, ale całe bezprzewodowe kino domowe. To co może się podobać (nieoficjalnie usłyszałem, że osiągnięta została masa krytyczna i klienci zaczęli się już licznie przekonywać do tej koncepcji), to połączenie tradycyjnej formy reprezentowanej przez normalnie / przyzwoicie wyglądające kolumny, oraz dyskretność Huba – centralnego urządzenia sterującego całym systemem, który zastępuje tradycyjne "klocki". 


[img:10]Sound Hub tzw. duży – może obsługiwać stereo i kino / dzięki zaproponowanej topologii nie ma kolumn master i slave, a każdy głośnik traktowany jest jednakowo, więc i każdy wewnątrz ma identyczne elementy

Bądźmy ze sobą przez chwilę szczerzy do bólu...

DALI pokłada wielkie nadzieje i środki w rozwój połączeń bezprzewodowych, bowiem podłączanie przewodami kolumny, poza zwykłym przywiązaniem do tradycji, w większości systemów niewiele wnosi i mówię tu o 95% typowych użytkowników, którzy z różnych powodów po zakupie skrzynek nie robią kolejnego kroku i nie inwestują dziesiątek tysięcy złotych w markowe okablowanie. 
Mamy więc oto przedziwną sytuację, gdy ludzie preferują kolumny przewodowe “bo tak wypada” / "żeby w przyszłości coś zmienić" / “żeby koledzy się nie śmiali”, zamiast korzystać z takich rozwiązań jak EQUI i mieć lepiej, a wręcz najlepiej jak to możliwe – wzmacniacze w kolumnach są zoptymalizowane w 100% pod to, co daje się wycisnąć z danego zestawu przetworników. 

System DALI używa bezstratnej łączności radiowej, zdolnej do przesyłania muzyki w wysokiej rozdzielczości. Jeśli się więc nie odziedziczyłeś w spadku instalacji przewodowej (dobrej jakości), albo warunki lokalowe nie zachęcają do układania kabli pod ścianami, to EQUI ma szansę być optymalnym, zwłaszcza że DALI oferuje już całkiem pokaźną grupę “zelektryfikowanych” odpowiedników tradycyjnych kolumn.
Odpada więc cena zakupu kabli i wzmacniacza, a cały system można postawić na streamerze i/lub gramofonie. To się po prostu opłaca. 

Pozostawmy więc audiofilom / teoretykom audiofilizmu / gawędziarzom spory o wyższości przewodu nad radiem, bo oni tej pokoleniowej zmiany warty po prostu nie czują (i chyba też nie do końca rozumieją). Niech konserwatywni w poglądach tradycjonaliści pozwolą nowemu pokoleniu myśleć na własne konto. 

Zasłyszane – pewna znana i baaaaardzo audiofilska firma (od kolumn) szykuje konkurencyjną ofertę bezprzewodową. Z przyczyn oczywistych nie mogę jeszcze wyjawić kto to, ale będzie spore trzęsienie ziemi :) 

Za rok lub dwa systemy bezprzewodowe będą oczywistością, jak obecnie soundbary, którym wielu nie dawało szans na przetrwanie i co? Są wszędzie... nie ma co się z koniem kopać, tylko go poklepać, wrzucić do kawy kostkę cukru i pomyśleć nad zaletami EQIU. 


DALI Equi to system bazujący na dwóch Hubach – stereofonicznym (2.1) i wielokanałowy kinowym (7.1) z możliwością rozbudowy o dodatkowe moduły. Więcej dodatkowych treści i zdjęć można zobaczyć w relacji: DALI: Equi wyznacza nowy kierunek - bezprzewodowe stereo i surround na znanych i sprawdzonych kolumnach – zapraszam do lektury.


[img:7]DALI Opticon 8 Mk2 – z jednej strony ma już chyba ze dwa lata, ale z drugiej z powodu Covida nie było okazji by publicznie je pokazać, no więc nowość to, czy nie nowość?

DALI:Phantom

Głośniki instalacyjne (CI) w pokoju odsłuchowym przypominały o jeszcze jednym znaczącym segmencie produktów w ofercie DALI, które po cichutku zataczają coraz szersze kręgi w naszym kraju. Na takich można nagłośnić całe mieszkanie, albo wzbogacić nimi parę kolumn wolnostojących (tworząc kino domowe), albo gabinet.
Więcej w tekście DALI: Phantom K-60 / K-80 / H-60 R / H-80 R, czyli głośniki instalacyjne, za które żona wam da.


[img:8]Jakość wykonania znamienita / ceny akceptowalne / montaż banalnie prosty
(kliknij)

[img:9]DALI Phantom H-50 to idealne uzupełnienie dla hi-endowych frontów
(kliknij)

[img:12]Głośniki instalacyjne są odpowiedzią na zmieniające się potrzeby użytkowników – z jednej strony jest to chęć przeniesienia muzyki do kolejnych pomieszczeń, jak łazienka, czy aneks kuchenny, a z drugiej przygotowanie rozbudowanych instalacji kina domowego, dostosowanych do zyskujących popularność standardów, takich jak Dolby Atmos – DALI Phantom E-60 głośniki na sufit

[img:4]Na koniec porada na przyszły sezon – tak się słuchało w piątek...

[img:11]... a tak w sobotę :)

Kolumny Hi-res (stacjonarne)

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > DALI rozwiń listę sklepów

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz