


DALI: Equi wyznacza nowy kierunek - bezprzewodowe stereo i surround na znanych i sprawdzonych kolumnach
Duńczycy pokazali największą i najbardziej zróżnicowaną ofertę w tym roku. Oprócz premiery z samiutkiego szczytu Hi-Endu w postaci kolumn Kore, przywieźli również coś dla Kowalskiego.
DALI Equi to mistrzowskie posunięcie – pozwala iść z duchem czasów / nadać nową wartość najpopularniejszym i sprawdzonym kolumnom / dać ludziom wybór.
Premiery na High End:
- DALI: Equi – bezprzewodowy system od stereo do 7.1 na bazie najpopularniejszych kolumn marki
- DALI: Kore – najbardziej hi-endowe kolumny jakie DALI kiedykolwiek zbudowało
Equi, to nowe otwarcie DALI dla znanych i lubianych serii kolumn Oberon i Rubicon, które zostały wzbogacone o wbudowane wzmacniacze w kasie D i tym samym dołączyły do aktywnych Callisto C.
Zbytnim uproszczeniem byłoby ich bezpośrednie porównywanie z konkurencją, gdyż tu każda kolumna posiada własną amplifikację, a więc bliżej temu pomysłowi do systemu, w którym każda kolumna napędzana byłaby indywidualnie przez wzmacniacz monoblokowy.
Teraz możemy mieć więc kino, jakie w świecie kolumn pasywnych i monobloków byłoby trudne do wyobrażenia, a dodatkowo to idealnie dopasowane "monobloki" do konkretnych kolumn i do tego schowane wewnątrz skrzynek.
Coraz więcej ludzi szuka bezprzewodowych, ale jakościowych rozwiązań i DALI od teraz już to ma
(kliknij)
DALI: Equi
Mateusz Rzewuski: U większości konkurencji oferującej rozwiązania aktywne, mamy do czynienia z kolumną master (ta ze wzmacniaczem – red.) i slave (ta połączona kablem głośnikowym z tą pierwszą – red.). U nas każda kolumna jest autonomiczna i działa niezależnie. Z jednostki sterującej otrzymuje bezprzewodowo sygnał, ale jego wzmocnieniem zajmuje się już we własnym zakresie.
Kolumny podłączamy jedynie do prądu i w ciągu kilkunastu sekund parując się z hubem tworzą działający system.
Sound Hub – pierwszy raz dane mi było zobaczyć mityczne karty na żywo
(kliknij)
Mamy dwa modele Hubów – Sound Hub powszechnie nazywany dużym i mały Sound Hub Compact. Funkcjonalnie Hub to mózg systemu posiadający wbudowany Bluetooth i wejścia: RCA, optyczne, koaksjalne i wyjście na subwoofer. Dodatkowo duży hub posiada sloty na rozszerzenia i aktualnie dostępne są dwie takie karty.
Pierwsza oparta o technologię BluOS z AirPlay 2 oferuje funkcje sieciowe, oraz możliwość rozbudowy o multiroom i dostęp do serwisów muzycznych, oraz wsparcie dla MQA. Druga karta posiada wejście HDMI, umożliwiające postawienie kina domowego nawet 7.1 surround.
SoundHub Compact to typowe urządzenie stereofoniczne z Bluetooth, RCA, wejściem optycznym i HDMI ARC, ale to HDMI dekoduje wyłącznie dźwięk dwukanałowy (2.0 / 2.1 – red.).
Oba Huby po wyjęciu z pudełek są stereofoniczne, natomiast dzięki kartom większy można rozbudować wedle aktualnych potrzeb
/ z technicznego punktu widzenia huby są sterowanymi pilotem (duży ma też pokrętło) koncentratorami z zestawem portów
(kliknij)
Drobna sugestia dla przedsiębiorczych – Compact Hub + dwie sztuki On Wall C ze znakomitym skutkiem (z uwagi na wielkość przetworników) zastąpią każdy soundbar 2.0 – czyli to co widać na drugim zdjęciu na tylnej ścianie sali wieszamy z przodu obok telewizora
(kliknij)
Kolumny współpracujące z systemem Equi to zasilane odpowiedniki modeli pasywnych z serii DALI Rubicon: 8 C / 6 C / 2 C
Dla porównania DALI Rubicon 8 / 6 / 2 / Vokal w wersji pasywnej, oraz innych dostępnych kolorach
/ tu żeby kino postawić potrzebny jest amplituner i trochę kabli
Kolekcja naścienna do pracy jako kanały lewy, prawy i centralny – od lewej Opticon, Rubicon i Oberon, oraz odpowiednie subwoofery
Tips & Tricks – według producenta obie serie można bezkarnie mieszać, więc chcąc mieć bardzo fajne stereo + kino, wystarczy na front postawić dwa hi-endowe Rubicon’y i dopełnić instalację znacznie tańszymi Oberon'ami...
(kliknij)
... a w przypadku serii Oberon jest z czego wybierać / aktualnie Oberon Vocal C jest jedynym dostępnym aktywnym centralnym
Korzystając z okazji, chciałbym wyjaśnić pewną kwestię, która budzi sporo zbędnych emocji i nieporozumień - zwłaszcza wśród tradycyjnych audiofilów. Zasięgnąłem języka bezpośrednio u źródła, uznajmy więc, że to co zaraz napiszę, to obiektywny stan faktyczny i zakończmy bicie piany w temacie :)
Zalety kolumn aktywnych
DALI produkuje obecnie trzy serie aktywne: Callisto C / Oberon C / Rubicon C.
W kolumnach aktywnych każdy przetwornik jest połączony bezpośrednio z napędzającym go wzmacniaczem cyfrowym klasy D (stąd widywane w recenzjach, że soundbar X posiadał np. pięć wzmacniaczy).
Wzmacniacze cyfrowe, znajdują się dosłownie obok przetworników, więc odpada cała masa problemów związanych z przesyłaniem wzmocnionego sygnału długimi kablami, a jak ma to miejsce w kolumnach pasywnych. Nie dość, że nie wydajemy na te kable pieniędzy, to jeszcze odpadają problemy: strat przesyłowych / zbierania zakłóceń po drodze / wibracji podłoża / strat i wahań impedancji w zwrotnicach pasywnych.
W kolumnach aktywnych podział częstotliwości dla poszczególnych przetworników odbywa się PRZED wzmacnianiem sygnału. Ponieważ filtracja odbywa się przed konwersją na analog jeszcze w domenie cyfrowej, jest więc bardzo precyzyjna i wolna od wielu problemów wnoszonych przez zwrotnice pasywne.
Odpada też kwestia poszukiwań optymalnie brzmiącego z naszymi kolumnami wzmacniacza, gdyż wzmacniacze cyfrowe zainstalowane w kolumnach są zoptymalizowane na 100% pod dany zestaw przetworników i objętość skrzynki. Zewnętrzny wzmacniacz może zabrzmieć inaczej, ale nie wyciśnie więcej niż wzmacniacz cyfrowy zaprojektowany i zestrojony pod konkretny model kolumny.
Huby zajmują się jedynie bezprzewodowym przesyłaniem sygnału jak streamery i nie majstrują przy nim, więc przetwórstwo i konsumpcja sygnału odbywa się na miejscu w kolumnie, czyli w miejscu optymalnym. Do przesyłania danych wykorzystywany jest 30-bitowy protokół nadawany w paśmie 5.2 lub 5.8 GHz.
Na koniec chciałbym zauważyć, że producenci tradycyjnych wzmacniaczy biją się dosłownie o każdy centymetr ścieżki sygnałowej, a tu jest ona skracana o całe metry!!!
Pełnowymiarowe kolumny aktywne mają więc sporo zalet, a co najważniejsze DALI daje ci od teraz możliwość wyboru, oferując te same kolumny w dwóch wersjach.
Epicon mają wyjątkowo piękny design i brzmienie, co akurat w ich przypadku rozumie się samo przez się / można na nich ekskluzywne kino postawić, gdyż seria podsiada również (niecodzienny w formie) kanał centralny / biała satyna na żywo wyglądała lepiej niż fornir
(kliknij)
DALI to również Słuchawki IO, oraz głośniki przenośne Katch G2 i Katch Soundbar
Nie mogło również zabraknąć montażowego Hi-Endu w postaci serii Phantom
No i pamiętajmy też o wydarzeniu tegorocznej imprezy jakim była premiera DALI Kore
(kliknij)
PS. Jestem winny jeszcze słowo komentarza – Callisto C miało premierę w 2017, Rubicon C na przełomie 2019 / 2020, zaś Oberon C w październiku 2020, tak więc Equi jako system komunikacji bezprzewodowej nie jest w DALI nowością, ale przez pandemię... nie było nawet jednej okazji, by publicznie zaprezentować kartę do kina domowego. Dlatego też pozwoliłem sobie nadać temu wydarzeniu również status premiery.
W każdym razie Equi to nadal projekt rozwojowy, który nabiera wiatru w żagle.