5 sierpnia 2022 09:00
Waldemar Nowak INFOAUDIO.PL Info Horn Distribution Horn Distribution tel: 22 331 55 55 www.horn.pl

DALI: Equi wyznacza nowy kierunek - bezprzewodowe stereo i surround na znanych i sprawdzonych kolumnach

Duńczycy pokazali największą i najbardziej zróżnicowaną ofertę w tym roku. Oprócz premiery z samiutkiego szczytu Hi-Endu w postaci kolumn Kore, przywieźli również coś dla Kowalskiego.
DALI Equi to mistrzowskie posunięcie – pozwala iść z duchem czasów / nadać nową wartość najpopularniejszym i sprawdzonym kolumnom / dać ludziom wybór. 

Premiery na High End:

  • DALI: Equi – bezprzewodowy system od stereo do 7.1 na bazie najpopularniejszych kolumn marki
  • DALI: Kore – najbardziej hi-endowe kolumny jakie DALI kiedykolwiek zbudowało


Equi, to nowe otwarcie DALI dla znanych i lubianych serii kolumn Oberon i Rubicon, które zostały wzbogacone o wbudowane wzmacniacze w kasie D i tym samym dołączyły do aktywnych Callisto C
Zbytnim uproszczeniem byłoby ich bezpośrednie porównywanie z konkurencją, gdyż tu każda kolumna posiada własną amplifikację, a więc bliżej temu pomysłowi do systemu, w którym każda kolumna napędzana byłaby indywidualnie przez wzmacniacz monoblokowy.
Teraz możemy mieć więc kino, jakie w świecie kolumn pasywnych i monobloków byłoby trudne do wyobrażenia, a dodatkowo 
to idealnie dopasowane "monobloki" do konkretnych kolumn i do tego schowane wewnątrz skrzynek. 


[img:10]Coraz więcej ludzi szuka bezprzewodowych, ale jakościowych rozwiązań i DALI od teraz już to ma
 (kliknij)

DALI: Equi

Mateusz Rzewuski: U większości konkurencji oferującej rozwiązania aktywne, mamy do czynienia z kolumną master (ta ze wzmacniaczem – red.) i slave (ta połączona kablem głośnikowym z tą pierwszą – red.). U nas każda kolumna jest autonomiczna i działa niezależnie. Z jednostki sterującej otrzymuje bezprzewodowo sygnał, ale jego wzmocnieniem zajmuje się już we własnym zakresie.

Kolumny podłączamy jedynie do prądu i w ciągu kilkunastu sekund parując się z hubem tworzą działający system. 


[img:15]Sound Hub – pierwszy raz dane mi było zobaczyć mityczne karty na żywo
(kliknij)

Mamy dwa modele Hubów – Sound Hub powszechnie nazywany dużym i mały Sound Hub Compact. Funkcjonalnie Hub to mózg systemu posiadający wbudowany Bluetooth i wejścia: RCA, optyczne, koaksjalne i wyjście na subwoofer. Dodatkowo duży hub posiada sloty na rozszerzenia i aktualnie dostępne są dwie takie karty. 
Pierwsza oparta o technologię BluOS z AirPlay 2 oferuje funkcje sieciowe, oraz możliwość rozbudowy o multiroom i dostęp do serwisów muzycznych, oraz wsparcie dla MQA. Druga karta posiada wejście HDMI, umożliwiające postawienie kina domowego nawet 7.1 surround. 
SoundHub Compact to typowe urządzenie stereofoniczne z Bluetooth, RCA, wejściem optycznym i HDMI ARC, ale to HDMI dekoduje wyłącznie dźwięk dwukanałowy (2.0 / 2.1 – red.). 


[img:16]Oba Huby po wyjęciu z pudełek są stereofoniczne, natomiast dzięki kartom większy można rozbudować wedle aktualnych potrzeb
/ z technicznego punktu widzenia huby są sterowanymi pilotem (duży ma też pokrętło) koncentratorami z zestawem portów
(kliknij)

[img:9]Drobna sugestia dla przedsiębiorczych – Compact Hub + dwie sztuki On Wall C ze znakomitym skutkiem (z uwagi na wielkość przetworników) zastąpią każdy soundbar 2.0 – czyli to co widać na drugim zdjęciu na tylnej ścianie sali wieszamy z przodu obok telewizora
(kliknij)

[img:5]Kolumny współpracujące z systemem Equi to zasilane odpowiedniki modeli pasywnych z serii DALI Rubicon8 C / 6 C / 2 C

[img:14]Dla porównania DALI Rubicon 8 / 6 / 2 / Vokal w wersji pasywnej, oraz innych dostępnych kolorach
/ tu żeby kino postawić potrzebny jest amplituner i trochę kabli

[img:3]Kolekcja naścienna do pracy jako kanały lewy, prawy i centralny – od lewej Opticon, Rubicon i Oberon, oraz odpowiednie subwoofery

[img:12]Tips & Tricks – według producenta obie serie można bezkarnie mieszać, więc chcąc mieć bardzo fajne stereo + kino, wystarczy na front postawić dwa hi-endowe Rubicon’y i dopełnić instalację znacznie tańszymi Oberon'ami...
(kliknij)

[img:11]... a w przypadku serii Oberon jest z czego wybierać / aktualnie Oberon Vocal C jest jedynym dostępnym aktywnym centralnym

Korzystając z okazji, chciałbym wyjaśnić pewną kwestię, która budzi sporo zbędnych emocji i nieporozumień - zwłaszcza wśród tradycyjnych audiofilów. Zasięgnąłem języka bezpośrednio u źródła, uznajmy więc, że to co zaraz napiszę, to obiektywny stan faktyczny i zakończmy bicie piany w temacie :)

Zalety kolumn aktywnych
DALI produkuje obecnie trzy serie aktywne: Callisto C / Oberon C / Rubicon C.
W kolumnach aktywnych każdy przetwornik jest połączony bezpośrednio z napędzającym go wzmacniaczem cyfrowym klasy D (stąd widywane w recenzjach, że soundbar X posiadał np. pięć wzmacniaczy).

Wzmacniacze cyfrowe, znajdują się dosłownie obok przetworników, więc odpada cała masa problemów związanych z przesyłaniem wzmocnionego sygnału długimi kablami, a jak ma to miejsce w kolumnach pasywnych. Nie dość, że nie wydajemy na te kable pieniędzy, to jeszcze odpadają problemy: strat przesyłowych / zbierania zakłóceń po drodze / wibracji podłoża / strat i wahań impedancji w zwrotnicach pasywnych. 

W kolumnach aktywnych podział częstotliwości dla poszczególnych przetworników odbywa się PRZED wzmacnianiem sygnału. Ponieważ filtracja odbywa się przed konwersją na analog jeszcze w domenie cyfrowej, jest więc bardzo precyzyjna i wolna od wielu problemów wnoszonych przez zwrotnice pasywne. 

Odpada też kwestia poszukiwań optymalnie brzmiącego z naszymi kolumnami wzmacniacza, gdyż wzmacniacze cyfrowe zainstalowane w kolumnach są zoptymalizowane na 100% pod dany zestaw przetworników i objętość skrzynki. Zewnętrzny wzmacniacz może zabrzmieć inaczej, ale nie wyciśnie więcej niż wzmacniacz cyfrowy zaprojektowany i zestrojony pod konkretny model kolumny. 

Huby zajmują się jedynie bezprzewodowym przesyłaniem sygnału jak streamery i nie majstrują przy nim, więc przetwórstwo i konsumpcja sygnału odbywa się na miejscu w kolumnie, czyli w miejscu optymalnym. Do przesyłania danych wykorzystywany jest 30-bitowy protokół nadawany w paśmie 5.2 lub 5.8 GHz.

Na koniec chciałbym zauważyć, że producenci tradycyjnych wzmacniaczy biją się dosłownie o każdy centymetr ścieżki sygnałowej, a tu jest ona skracana o całe metry!!! 
Pełnowymiarowe kolumny aktywne mają więc sporo zalet, a co najważniejsze DALI daje ci od teraz możliwość wyboru, oferując te same kolumny w dwóch wersjach.


[img:7]Epicon mają wyjątkowo piękny design i brzmienie, co akurat w ich przypadku rozumie się samo przez się / można na nich ekskluzywne kino postawić, gdyż seria podsiada również (niecodzienny w formie) kanał centralny / biała satyna na żywo wyglądała lepiej niż fornir
(kliknij)

[img:13]DALI to również Słuchawki IO, oraz głośniki przenośne Katch G2 i Katch Soundbar

[img:2]Nie mogło również zabraknąć montażowego Hi-Endu w postaci serii Phantom

[img:17]No i pamiętajmy też o wydarzeniu tegorocznej imprezy jakim była premiera DALI Kore
(kliknij)

PS. Jestem winny jeszcze słowo komentarza – Callisto C miało premierę w 2017, Rubicon C na przełomie 2019 / 2020, zaś Oberon C w październiku 2020, tak więc Equi jako system komunikacji bezprzewodowej nie jest w DALI nowością, ale przez pandemię... nie było nawet jednej okazji, by publicznie zaprezentować kartę do kina domowego. Dlatego też pozwoliłem sobie nadać temu wydarzeniu również status premiery.
W każdym razie Equi to nadal projekt rozwojowy, który nabiera wiatru w żagle.

Kolumny

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > DALI rozwiń listę sklepów

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz