16 stycznia 2023 10:00
Waldemar Nowak INFOAUDIO.PL Info EIC EIC tel: + 48 22 594 83 83 www.eic.com.pl

ORTOFON: Verismo i MC Diamond - dwie diamentowe wkładki gramofonowe z najwyższej półki

Czy istnieją granice udoskonalania czegoś tak wydawałoby się „prostego”, jak wkładka gramofonowa?
Zainteresowanie vinylami sprawiło, że przestały być one li tylko nośnikiem nowych nagrań – tę rolę przejęły serwisy, natomiast wkładki, gramofony i tłocznie zaczęły się rozwijać w kierunku dostarczania dźwięku niemal ezoterycznego, który za sprawą bardzo wysublimowanych technologii nierzadko potrafią brzmieć lepiej niż zapis w studio. 


[img:1]Peter Wieth Hjordt – projektant wkładek
(kliknij)

[img:9]MC Verismo
(kliknij)

Peter Wieth Hjordt (Ortofon): Prezentujemy dwie wkładki – MC Verismo, która premierę miała w ubiegłym roku i nasz topowy model MC Diamond. 

MC Verismo to hi-endowa wkładka, ze wspornikiem z diamentu i takim samym stylusem Replicant 100, jaki zastosowaliśmy w modelu MC Anna Diamond. Korpus wykonany jest z tytanu, a dokładniej z proszku tytanowego spiekanego laserem podczas druku 3D. Pozwoliło to nam na zaprojektowanie cienkich ścianek oraz wewnętrznych przestrzeni wypełnionych luźnym tytanowym proszkiem, który jeszcze bardziej poprawia tłumienie. W ten sposób powstaje „głucha” struktura nieprzenosząca drgań. To jedyna technologia, w której coś podobnego można wykonać.

 
[img:3]Wszystkie zdjęcia zostały zrobione przeze mnie podczas Show (włącznie z ekstremalnymi zbliżeniami), a część z nich to absolutne unikaty na skalę światową – pokazują publicznie po raz pierwszy niektóre detale konstrukcyjne

Rzeczywiście uderzając takim korpusem o twarde podłoże nie słychać żadnych metalicznych dźwięków, bardziej przypomina to głuche stukanie kawałkiem plastiku lub kości – dość zaskakujące i niepowtarzalne doświadczenie, bo jak już człowiek taką wkładkę kupi za te drobne 35.000 zł to raczej ostatnią rzeczą jaką chciałby usłyszeć to jej głuche stuknięcie o podłogę :)


[img:2]Tu i na poprzednim ujęciu widać nieobrobioną powierzchnię wewnętrzną ze śladami warstw spiekanego laserowo proszku

Zależało nam by podczas odczytu sygnału z rowka nic go nie zaburzało. W tej wkładce mamy diamentowy stylus (igła – red.) mocowany na wsporniku wykonanym również w całości z diamentu. Dalej mamy niemagnetyczny rdzeń uzwojenia armatury (uzwojenia cewek – red.), ekskluzywnie zaprojektowane dla tej konkretnie wkładki, który to system przenosi dużą dynamikę dźwięku o otwartym charakterze. 

W MC Diamond mamy podobną strukturę obudowy, za to używamy super czystych materiałów na uzwojenia, i całkowicie niemagnetyczną armaturę. Wyobraź sobie, że pomiędzy cewkami w armaturze mamy szczelinę całkowicie wolną od pola magnetycznego. Gdyby armatura była choć odrobinę magnetyczne wrażliwa, to zmieniałaby swoje położenie pod wpływem pola, a ponieważ tu mamy system całkowicie niemagnetyczny, więc element z uzwojeniami nie wchodzi w żadną interakcję z armaturą. To pozwala odzyskiwać z wkładki najdrobniejsze szczegóły dźwięku. Jest to również w ogromnym stopniu zasługa szlifu diamentowej igły Replicant 100 i diamentowego wspornika. 


[img:6] Diamentowy wspornik z diamentowym stylusem / widać jak nieprawdopodobnie cienkie są druciki uzwojenia
(kliknij)

Czas wyjaśnić pewną zagadkę – skoro cały wspornik jest wykonany z diamentu, to dlaczego nie jest przeźroczysty? Ano dlatego, że te pręciki są wycinane laserowo z dużych kryształów i nie są szlifowane (bo i po co?). Dlatego zależnie od przebiegu cięcia, czasem wyglądają na białe, czasem są niemal czarne, a niekiedy opalizują jak stal nierdzewna. 
Usługę cięcia Ortofon zamawia w Szwajcarii, bo tylko tam zaoferowano im niezbędną precyzję.


[img:4]Zawieszenie odlewane z nowej mieszanki gumy stworzonej przez Ortofon, a każdym miniaturowym odlewie jest otwór, który nie jest prostą dziurką, a ma kształt trąbki, co ułatwia utrzymywanie właściwego położenia wspornika
(kliknij)

Można powiedzieć, że MC Diamond (45.000 zł) to upgrade w stosunku do MC Verismo (35.000 zł) i do naszej poprzedniej topowej wkładki MC Anna Diamond (45.000 zł). 
O czym do tej pory nie wspominałem, to że w MC Diamond stworzyliśmy nowe gumowe zawieszenie z dodatkiem nanorurek węglowych. Nowe tłumiki są o wiele bardziej delikatne od dotychczasowych, więc i wymagają znacznie wyższej precyzji w montażu. 
Cały proces odbywa się pod mikroskopem z wykorzystaniem części w 100% przetestowanych, a na koniec robimy jeszcze testy odsłuchowe dla każdego gotowego egzemplarza. 


No i już wiadomo skąd się bierze cena – to jest produkcja jednostkowa o bardzo wysokim poziomie złożoności, więc i wymagająca fachowców najwyższej próby. Część duńskiej załogi zajmuje się tym od 30-40 lat i jak zażartował mój rozmówca: "U nas w fabryce nikomu ręce się nie trzęsą" :)


[img:7]Przypuszczam, że nigdy czegoś podobnego nie widziałeś i nie są to muszki owocówki – to są diamentowe stylusy przed osadzeniem
(kliknij)

[img:10]Ortofon to nie tylko wkładki
(kliknij)

Powiedz w kilku słowach, na czym polega największa różnica pomiędzy tymi modelami, poza różnicą 1/4 ceny?

Od strony technicznej posiadają różnie rozwiązany mechanizm tłumienia i uzwojenia.
Verismo jest bardzo, bardzo, bardzo transparentna podczas słuchania muzyki, a gdy się przesiądziesz na MC Diamond wszystko się staje jeszcze bardziej naturalne, bezpośrednie i namacalne. Znika poczucie słuchania systemu audio, a pozostaje jedynie muzyka. Zapominasz o wkładce, gramofonie, wzmacniaczu i kolumnach. 
Gdy zamkniesz oczy, na chwilę zapomnisz gdzie się znajdujemy i poczujesz się na scenie, to znaczy że osiągnęliśmy nasz cel. 


[img:5]MC Concorde Elite – wkładka premium dla DJ-ów / również zaprojektowana przez Petera

(kliknij)

Pokażę ci jeszcze coś, na co nie było warunków w Monachium. Taki kształt korpusu nazywamy Concorde i jest to nasza oferta premium dla DJ-ów. Typowa wkładka do gramofonu DJ-skiego kosztuje od 100 do 1000 złotych, zależnie od jakości, ale pokażę ci wkładkę za blisko dwa tysiące, w której rozciągnęliśmy do granic niemal wszystko, co jest możliwe. 
W takich wkładkach jedynie ten maleńki czubeczek pracujący w rowku wykonany jest z diamentu, a wspornik to tytan lub aluminium. Tu wykorzystaliśmy stylus o nowy eliptyczny szlifie Nude Elliptical. Zmodyfikowałem uzwojenie i zawieszenie. W ten sposób powstała wkładka o wysokim sygnale wyjściowym, ale o cechach wkładek Hi-Fi. 

 
[img:11]Na korytarzu pan DJ robił masę hałasu, aż się kurz unosił
 
(kliknij)

[img:12]Poproszony pokazał na czym pracuje – Concorde Mk2 SCRATCH

ORTOFON: mówisz wkładka - myślisz Ortofon – dużo szczegółów na temat budowy MC Verismo

ORTOFON: MC Diamond - audiofilska wkładka gramofonowa ucieleśniająca Niebo na Ziemi

ORTOFON: Concorde Mk2 Elite - zawodowa wkładka dla zawodowych DJ-ów


[img:8]Mieliśmy masę radości podczas rozmowy wykorzystując jako stolik... najnowsze kolumny Fyne Audio Vintage,
ale cicho sza, może nikt nie zauważy :)

[img:13]... oraz prototypowy gramofon Musical Fidelity M8xtt

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

EIC

tel.: + 48 22 594 83 83
tel.: +48 22 594 83 84
adres:
Łuki Wielkie 3/5 02-434 Warszawa

Sklepy muzyczne > Ortofon rozwiń listę sklepów

reklama
Może Cię zaciekawić:
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz