


ORTOFON: mówisz wkładka - myślisz Ortofon / Audio EIC Show
O tym, że Ortofon przeniósł dystrybucję do firmy EIC, pisaliśmy pół roku temu, natomiast dzięki imprezie, jaką nazwałem roboczo Audio EIC Show nadarzyła się okazja, by bliżej przyjrzeć się zarówno historii, jak i największej nowości w ofercie firmy – wkładce MC Verismo.
Czy też tak masz, że mówiąc wkładka, masz na myśli Ortofon?
Pretekstem do wizyty w Polsce Leifa Johannsena z duńskiego Ortofon'a był pierwszy publiczny pokaz najnowszego dziecka firmy
– wkładki MC Verismo (w ręku powiększony model - kliknij)
Leif Johannsen (Research & Development Manager): Nazwa MC Verismo nawiązuje do prawdy zapisanej w rowku, którą należy wydobyć. Tylko to i nic ponadto. To nie jest wkładka dodająca cokolwiek od siebie, to jest wkładka analityczna.
Słowo komentarza – verismo (z łac. verus – prawdziwy) w Polsce znany jako weryzm, czyli kierunek w muzyce operowej
i literaturze przełomu XIX i XX w., postulujący wierne odtwarzanie rzeczywistości (przeciwieństwo symbolizmu),
reprezentowany m.in.przez obywatela Moniuszko Stanisław w operze "Halka"
MC Verismo należąca do topowej rodziny Exclusive Line – pozycjonowana jest pomiędzy MC Anna Diamond, a MC Windfeld Ti
Zanim o samej wkładce, proponuję kilka słów o wkładzie firmy w rozwój audio:
- Firma powstała jako Electrical Phono Film Company w 1918 (ma więc ponad 100 lat).
- Pod koniec lat 40. (już jako Ortofon) – zaczął produkować monofoniczne głowice nacinające i wkładki z ruchomą cewką (MC) do płyt szelakowych.
- Pod koniec lat 50. – debiutują stereofoniczne głowice nacinające i stereofoniczne wkładki określane wtedy jako SPU (Stereo Pick Up).
Koniec lat 60. – pojawia się bardzo popularna konstrukcja VMS (Variable Magnetic Shunt).
VMS (patent Ortofon) – wspornik stylusa jest przymocowany do bardzo lekkiej armatury, która porusza się między cewkami w polu miniaturowego magnesu pierścieniowego – zalety to: niska masa ruchoma, wysoka separacja kanałów, niski poziom zniekształceń, minimalne zużycie płyt i doskonały przestrzenny dźwięk
- Koniec lat 70. – MC 20 i MM Concorde – oba modele stanowią bazę dla większości produkowanych do dnia dzisiejszego wkładek.
- Lata 80., 90. i początek 00. – wkładki dla DJ-ów, seria MC x000 – to okres wejścia na rynek płyt CD i chudych lat dla branży vinylowej, którą od upadku uchronili DJ-e, to również czas pojawienia się pierwszych wkładek hi-endowych – MC Jubilee, MC Kontrapunkt, które w lekko zmodyfikowanych wersjach i pod innymi nazwami produkowane są nadal.
- 2004 – nowi właściciele, nowe porządki
- Koniec lat 00. – pojawiają się nowe serie – 2M (na bazie serii OM, bazującej na serii Concorde), MC Windfeld (na bazie Jubilee), MC Cadenza (udoskonalona wersja Kontrapunkt).
Natomiast A90 to wkładka przełomowa dla rozwoju firmy, która wprowadziła do branży nową metodę wytwarzania – SLM, czyli druk 3D polegający na laserowym spiekaniu warstwa po warstwie proszku (plastikowego lub metalowego), dzięki któremu można było zacząć tworzyć przestrzenne bryły o skomplikowanej strukturze wewnętrznej, oraz wyjątkowej sztywności i tłumieniu jednocześnie. Można wręcz powiedzieć, że to właśnie ten skok technologiczny, stał się realnym początkiem rozwoju wkładek hi-endowych. - Lata 10. do teraz – MC Quintet (na bazie serii MC 20), unowocześniona seria jubileuszowa A95 (na bazie serii A90), oraz MC Anna i MC Century, które zapoczątkowały w Ortofon linię Exclusive.
Podstawowa różnica pomiędzy wkładkami MC i MM
Model 2M Black LVB 250 otrzymał prestiżową nagrodę EISA dla Najlepszej Wkładki 2021-22
Exclusive przez ostatnich 15 lat gromadziła różne wybitne wkładki (część nie jest już produkowana),
natomiast należy wspomnieć, że najlepsze cechy modeli MC: Anna + Century + Vincent Ti + A95 złożyły się na trzon tego,
co wyewoluowało w postaci wkładki MC Verismo…
Jaka technologia kryje się wewnątrz MC Verismo?
- Do produkcji korpusów używany jest zgrzewany laserowe tytanowy proszek (SLM), który tworzy niesamowicie sztywne i tłumiące „schronienie” dla delikatnych podzespołów.
- Minimalistyczny korpus nawiązuje bezpośrednio do A95 (a ona do A90, natomiast płaskie powierzchnie czołowe nawiązują do modelu Century).
- Kompaktowy system magnetyczny jest niemal taki sam jak w Vincent Ti i A95, z tą jednak różnicą, że zastosowano tłumiki z nowej mieszanki na bazie nanorurek węglowych (WRD) – stworzonej specjalnie pod potrzeby tej wkładki. To technologia podobna do użytej we wkładce 2M Black LVB 250 (nagroda EISA).
- Semi non-magnetic armature – wykorzystana po raz pierwszy w A95, redukuje wpływ statycznego pola magnetycznego na uzwojenie cewki.
- FSE – pierścień stabilizujący pole magnetyczne gdy uzwojenie się porusza.
- Wszystkie przewody wykonano z pozłacanej ultraczystej japońskiej miedzi.
- Diamentowy stylus to Ortofon Replicant 100, przymocowany (uwaga!!!) do wspornika wykonanego również z diamentu (rozwiązanie użyte po raz pierwszy w MC Anna Diamond i MC Century)
Surowy korpus ze stopionego proszku tytanowego, wymaga skomplikowanej obróbki maszynowej by osiągnąć nominalne wymiary i wygląd / moduł przyłączeniowy jako wyjątkowo wygodny (sporo miejsca pomiędzy pinami) zaczerpnięto z MC Anna
(proszę wybaczyć jakość grafik – projektor podczas prelekcji się posypał i koniecznym było usunięcie kolorów)
Kompaktowy system magnetyczny – element przedni z aluminium, tylny z czystego żelaza, pośrodku magnes neodymowy,
oraz posrebrzany mosiężny pierścień FSE – stabilizujący pole magnetyczne wokół pracującego uzwojenia
Przednie i tylne zawieszenie tłumiące z nowej mieszanki na bazie nanorurek węglowych / pomiędzy nimi separator – ciężki dysk z wolframu (przy niskich częstotliwościach pracuje „guma”, przy wysokich tłumienie wspiera masa wolframowego dysku) / uzwojenie armatury częściowo niemagnetyczne, co ogranicza wpływ statycznego pola magnetycznego na uzwojenie, a jednocześnie zapewnia wystarczająco wysoki poziom wyjściowy / oczywiście stylus i wspornik wykonane z diamentu mają tu kluczowe znaczenie dla osiągów
Jeśli wszystko dobrze idzie, a Covid nie namieszał za mocno w Danii, wkładka w wersji handlowej jest już w produkcji. W Polsce powinna pojawić się w grudniu 2021 (najpóźniej styczniu 2022).
Audiofilskie i technologiczne arcydzieło – słuchałem więc wiem :)
Czytaj więcej relacji EIC:
![]() |
MUSICAL FIDELITY = Music + High FidelityBrytyjski, a obecnie austriacki Musical Fidelity przez ponad 30 lat działalności uzbierał na swoim koncie sporo produktów wybitnych, które nie raz przełamywały stereotypy myślenia o Hi-Endzie i hi-endowej marce. |
![]() |
ORTOFON: mówisz wkładka - myślisz Ortofonnadarzyła się okazja, by bliżej przyjrzeć się zarówno historii, jak i największej nowości w ofercie firmy – wkładce MC Verismo. Czy też tak masz, że mówiąc wkładka, masz na myśli Ortofon? |
![]() |
AUDIO PHYSIC: Intrygująca opowieść o tym czego nie widać, a co w kolumnach słychaćZapraszam do lektury, bo nieczęsto dane jest mieć dostęp do tak obszernych informacji, wprost z ust człowieka, który to wszystko wymyślił... |
![]() |
FYNE AUDIO - fajne szkockie kolumnyFyne Audio, to producent kolumn założony przez grupę osób związanych z legendarnym Tannoy’em. Startując niemal od zera, w bardzo krótkim czasie odnieśli spektakularny sukces na 60. rynkach całego świata. |
![]() |
Konferencja partnerów EICNa tegorocznym zjeździe partnerów handlowych firmy EIC – jednego z głównych krajowych dystrybutorów – zagościło osobiście wielu zagranicznych producentów, dla niektórych był to pierwszy kontakt z żywą publicznością od 18 miesięcy, a przy okazji, miały tam swoje miejsce, aż trzy światowe premiery. |