15 grudnia 2021 09:00
Waldemar Nowak INFOAUDIO.PL Info EIC EIC tel: + 48 22 594 83 83 www.eic.com.pl

ORTOFON: mówisz wkładka - myślisz Ortofon / Audio EIC Show

O tym, że Ortofon przeniósł dystrybucję do firmy EIC, pisaliśmy pół roku temu, natomiast dzięki imprezie, jaką nazwałem roboczo Audio EIC Show nadarzyła się okazja, by bliżej przyjrzeć się zarówno historii, jak i największej nowości w ofercie firmy – wkładce MC Verismo. 
Czy też tak masz, że mówiąc wkładka, masz na myśli Ortofon?


[img:13]Pretekstem do wizyty w Polsce Leifa Johannsena z duńskiego Ortofon'a był pierwszy publiczny pokaz najnowszego dziecka firmy
– wkładki  MC Verismo (w ręku powiększony model - kliknij)


Leif Johannsen (Research & Development Manager): Nazwa MC Verismo nawiązuje do prawdy zapisanej w rowku, którą należy wydobyć. Tylko to i nic ponadto. To nie jest wkładka dodająca cokolwiek od siebie, to jest wkładka analityczna. 


Słowo komentarza – verismo (z łac. verus – prawdziwy) w Polsce znany jako weryzm, czyli kierunek w muzyce operowej
i literaturze przełomu XIX i XX w., postulujący wierne odtwarzanie rzeczywistości (przeciwieństwo symbolizmu),
reprezentowany m.in.przez obywatela Moniuszko Stanisław w operze "Halka"


[img:12]MC Verismo należąca do topowej rodziny Exclusive Line – pozycjonowana jest pomiędzy MC Anna Diamond, a MC Windfeld Ti

Zanim o samej wkładce, proponuję kilka słów o wkładzie firmy w rozwój audio:

 • Firma powstała jako Electrical Phono Film Company w 1918 (ma więc ponad 100 lat). 
 • Pod koniec lat 40. (już jako Ortofon) – zaczął produkować monofoniczne głowice nacinające i wkładki z ruchomą cewką (MC) do płyt szelakowych. 
 • Pod koniec lat 50. – debiutują stereofoniczne głowice nacinające i stereofoniczne wkładki określane wtedy jako SPU (Stereo Pick Up). 
 • [img:14:R]Koniec lat 60. – pojawia się bardzo popularna konstrukcja VMS (Variable Magnetic Shunt).

VMS (patent Ortofon) – wspornik stylusa jest przymocowany do bardzo lekkiej armatury, która porusza się między cewkami w polu miniaturowego magnesu pierścieniowego – zalety to: niska masa ruchoma, wysoka separacja kanałów, niski poziom zniekształceń, minimalne zużycie płyt i doskonały przestrzenny dźwięk

 • Koniec lat 70. – MC 20 i MM Concorde – oba modele stanowią bazę dla większości produkowanych do dnia dzisiejszego wkładek. 
 • Lata 80., 90. i początek 00. – wkładki dla DJ-ów, seria MC x000 – to okres wejścia na rynek płyt CD i chudych lat dla branży vinylowej, którą od upadku uchronili DJ-e, to również czas pojawienia się pierwszych wkładek hi-endowych – MC Jubilee, MC Kontrapunkt, które w lekko zmodyfikowanych wersjach i pod innymi nazwami produkowane są nadal. 
 • 2004 – nowi właściciele, nowe porządki
 • Koniec lat 00. – pojawiają się nowe serie – 2M (na bazie serii OM, bazującej na serii Concorde), MC Windfeld (na bazie Jubilee), MC Cadenza (udoskonalona wersja Kontrapunkt).
  Natomiast A90 to wkładka przełomowa dla rozwoju firmy, która wprowadziła do branży nową metodę wytwarzania – SLM, czyli druk 3D polegający na laserowym spiekaniu warstwa po warstwie proszku (plastikowego lub metalowego), dzięki któremu można było zacząć tworzyć przestrzenne bryły o skomplikowanej strukturze wewnętrznej, oraz wyjątkowej sztywności i tłumieniu jednocześnie. Można wręcz powiedzieć, że to właśnie ten skok technologiczny, stał się realnym początkiem rozwoju wkładek hi-endowych.  
 • Lata 10. do teraz – MC Quintet (na bazie serii MC 20), unowocześniona seria jubileuszowa A95 (na bazie serii A90), oraz MC Anna i MC Century, które zapoczątkowały w Ortofon linię Exclusive. 


[img:3]Podstawowa różnica pomiędzy wkładkami MC i MM

[img:15]Model 2M Black LVB 250 otrzymał prestiżową nagrodę EISA dla Najlepszej Wkładki 2021-22

[img:4]Exclusive przez ostatnich 15 lat gromadziła różne wybitne wkładki (część nie jest już produkowana),
natomiast należy wspomnieć, że najlepsze cechy modeli MC: Anna + Century + Vincent Ti + A95 złożyły się na trzon tego,
co wyewoluowało w postaci wkładki MC Verismo…

[img:1]

Jaka technologia kryje się wewnątrz MC Verismo?

 • Do produkcji korpusów używany jest zgrzewany laserowe tytanowy proszek (SLM), który tworzy niesamowicie sztywne i tłumiące „schronienie” dla delikatnych podzespołów. 
 • Minimalistyczny korpus nawiązuje bezpośrednio do A95 (a ona do A90, natomiast  płaskie powierzchnie czołowe nawiązują do modelu Century). 
 • Kompaktowy system magnetyczny jest niemal taki sam jak w Vincent Ti i A95, z tą jednak różnicą, że zastosowano tłumiki z nowej mieszanki na bazie nanorurek węglowych (WRD) – stworzonej specjalnie pod potrzeby tej wkładki. To technologia podobna do użytej we wkładce 2M Black LVB 250 (nagroda EISA). 
 • Semi non-magnetic armature – wykorzystana po raz pierwszy w A95, redukuje wpływ statycznego pola magnetycznego na uzwojenie cewki. 
 • FSE – pierścień stabilizujący pole magnetyczne gdy uzwojenie się porusza. 
 • Wszystkie przewody wykonano z pozłacanej ultraczystej japońskiej miedzi. 
 • Diamentowy stylus to Ortofon Replicant 100, przymocowany (uwaga!!!) do wspornika wykonanego również z diamentu (rozwiązanie użyte po raz pierwszy w MC Anna Diamond i MC Century)


[img:6]Surowy korpus ze stopionego proszku tytanowego, wymaga skomplikowanej obróbki maszynowej by osiągnąć nominalne wymiary i wygląd / moduł przyłączeniowy jako wyjątkowo wygodny (sporo miejsca pomiędzy pinami) zaczerpnięto z MC Anna

(proszę wybaczyć jakość grafik – projektor podczas prelekcji się posypał i koniecznym było usunięcie kolorów)

[img:7]Kompaktowy system magnetyczny – element przedni z aluminium, tylny z czystego żelaza, pośrodku magnes neodymowy,
oraz posrebrzany mosiężny pierścień FSE – stabilizujący pole magnetyczne wokół pracującego uzwojenia

[img:8]Przednie i tylne zawieszenie tłumiące z nowej mieszanki na bazie nanorurek węglowych / pomiędzy nimi separator – ciężki dysk z wolframu (przy niskich częstotliwościach pracuje „guma”, przy wysokich tłumienie wspiera masa wolframowego dysku) / uzwojenie armatury częściowo niemagnetyczne, co ogranicza wpływ statycznego pola magnetycznego na uzwojenie, a jednocześnie zapewnia wystarczająco wysoki poziom wyjściowy / oczywiście stylus i wspornik wykonane z diamentu mają tu kluczowe znaczenie dla osiągów

Jeśli wszystko dobrze idzie, a Covid nie namieszał za mocno w Danii, wkładka w wersji handlowej jest już w produkcji. W Polsce powinna pojawić się w grudniu 2021 (najpóźniej styczniu 2022).


[img:12]Audiofilskie i technologiczne arcydzieło – słuchałem więc wiem :)

Czytaj więcej relacji EIC:

  
MUSICAL FIDELITY = Music + High Fidelity / Audio E.I.C. Show

MUSICAL FIDELITY = Music + High Fidelity 

Brytyjski, a obecnie austriacki Musical Fidelity przez ponad 30 lat działalności uzbierał na swoim koncie sporo produktów wybitnych, które nie raz przełamywały stereotypy myślenia o Hi-Endzie i hi-endowej marce.

Wkładka do gramofonu marki Ortofon 

ORTOFON: mówisz wkładka - myślisz Ortofon

nadarzyła się okazja, by bliżej przyjrzeć się zarówno historii, jak i największej nowości w ofercie firmy – wkładce MC Verismo. Czy też tak masz, że mówiąc wkładka, masz na myśli Ortofon?

AUDIO PHYSIC: Intrygująca opowieść o tym czego nie widać, a co w kolumnach słychać / Audio EIC Show

AUDIO PHYSIC: Intrygująca opowieść o tym czego nie widać, a co w kolumnach słychać

Zapraszam do lektury, bo nieczęsto dane jest mieć dostęp do tak obszernych informacji, wprost z ust człowieka, który to wszystko wymyślił...

FYNE AUDIO - fajne szkockie kolumny / na Audio EIC Show

FYNE AUDIO - fajne szkockie kolumny 

Fyne Audio, to producent kolumn założony przez grupę osób związanych z legendarnym Tannoy’em. Startując niemal od zera, w bardzo krótkim czasie odnieśli spektakularny sukces na 60. rynkach całego świata.

Konferencja partnerów EIC, czyli mini Audio Show pod Warszawą

Konferencja partnerów EIC

Na tegorocznym zjeździe partnerów handlowych firmy EIC – jednego z głównych krajowych dystrybutorów – zagościło osobiście wielu zagranicznych producentów, dla niektórych był to pierwszy kontakt z żywą publicznością od 18 miesięcy, a przy okazji, miały tam swoje miejsce, aż trzy światowe premiery.

Akcesoria/Varia

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

EIC

tel.: + 48 22 594 83 83
tel.: +48 22 594 83 84
adres:
Łuki Wielkie 3/5 02-434 Warszawa

Sklepy muzyczne > Ortofon rozwiń listę sklepów

reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz