1 października 2021 10:13
Waldemar Nowak INFOAUDIO.PL Info EIC EIC tel: + 48 22 594 83 83 www.eic.com.pl

FYNE AUDIO - fajne szkockie kolumny / na Audio EIC Show

Fyne Audio, to producent kolumn założony przez grupę osób związanych z legendarnym Tannoy’em. Startując niemal od zera, w bardzo krótkim czasie odnieśli spektakularny sukces na 60. rynkach całego świata. 
Poza niewątpliwym talentem doświadczonego zespołu, za wynikami kryje się również filozofia projektowania – kolumna, niczym usta człowieka powinna stanowić punktowe źródło dźwięku, a dodatkowy bas wydobywać się z niej gładko, niczym roztopiona czekolada. 
Tylko tyle i aż tyle.


[img:1]Nazwa firmy to gra słów – Fine (fajny / ładny), zatoka Loch Fyne gdzie Max Maud (na zdjęciu) i inni pracownicy Tannoy'a często jeździli na wypady, oraz nazwa znakomitej szkockiej whisky The Loch Fyne

[img:4]Po lewej hotel Loch Fyne, po prawej zatoka o tej samej nazwie

Max Maud (Sales & Marketing Director): Siedzę w branży od 1978, byłem dyrektorem sprzedaży w Mission, w Wharfedale, przez całe lata pracowałem w Tannoy i prawdopodobnie sprzedałem więcej kolumn niż ktokolwiek inny, ale nie pamiętam firmy, która tak jak Fyne otrzymałaby tyle pozytywnych recenzji, w tak krótkim czasie i to dosłownie z całego świata.

Fundamentem większości kolumn produkowanych w Fyne Audio są oryginalne przetworniki IsoFlare – a osobą odpowiedzialną za ich projektowanie i rozwój jest Dr Paul Mills – dawniej szef rozwoju w Tannoy, twórca wielu nagradzanych konstrukcji, ekspert w dziedzinach kina domowego, subwooferów, monitorów studyjnych, wzmacniaczy itd., posiadający ponad 30. letni staż w branży. 

Nazwa IsoFlare pochodzi od słów isotropic – równomierna propagacja sygnału (mierzona również poza osią główną głośnika), oraz flare –  kształt klosza / wybrzuszenie / rozbłysk słoneczny, a więc nawiązuje do równomierności i geometrii przetwornika – kolejna gra słów. 
Przetworniki IsoFlare są współosiowe – źródło tonów wysokich znajduje się w centrum membrany średnio-niskotonowej, co tworzy dobrze zdefiniowany obraz stereofoniczny, również poza tzw. sweet spotem. Wytworzony sygnał rozchodzi się równomierną i szeroką wiązką w przestrzeni.


[lupa:4]Części pracujące IsoFlare osadzone są w bardzo sztywnym koszu z aluminium, membrana to stożek wykonany z miksu wielu włókien, całość jest bardzo skomplikowaną strukturą i do tego kosztowną w produkcji niczym silnik odrzutowy, ale akustyczny efekt końcowy wart jest poniesionego wysiłku. 

Wentylowana tylna komora wewnątrz magnesu neodymowego generuje rezonanse w zakresie niskich częstotliwości znacznie poniżej odcięcia zwrotnicy, ekstremalnie sztywna membrana tworzy łagodny dźwięk w zakresie wysokich częstotliwości, a unikalna geometria zawieszenia pozwala unikać wewnętrznych odbić
(kliknij żeby zobaczyć super masywny aluminiowy kosz)

[img:5]FyneFlute (żłobione zawieszenie) – tradycyjne zawieszenia potrafią przy pewnych częstotliwościach odbijać energię z powrotem w kierunku membrany – coś jak fala powracająca do morza – co powoduje niekontrolowane mieszanie się wibracji, a w konsekwencji podkolorowanie dźwięku. Rozwiązaniem problemu są żłobienia o zmiennej geometrii zaprojektowane z pomocą symulacji komputerowych – niczym rzędy pali wbitych w morskie wybrzeże niepozwalające na rozmywanie dźwiękowej plaży

Pomimo licznych zalet oraz faktu, że przetworniki koncentryczne NIE są chronione żadnymi patentami, to stosuje je zaledwie kilku producentów (Kef / Tannoy / Cabasse). Wpływ na to ma skomplikowana konstrukcja wewnętrzna, oraz przyzwyczajenia klientów – 2-3 przetworniki wyglądają bardziej sexy, niż jeden.
Trzecia z kluczowych technologii – BassTrax – jest chroniona patentem. 


[lupa:1]BassTrax – to dyfuzor w kształcie stożka zamieniający niskie częstotliwości wydobywające się ze skierowanego w dół otworu bass-reflex w rozchodzący się wokół kolumny (360 stopni) front falowy. Wyobraźmy sobie ciśnienie akustyczne basu jako strumień wody wylatujący ze strażackiej sikawki – taka woda to skotłowany strumień lecący w jednym kierunku, natomiast gdy trafi on na odpowiednio wyprofilowany stożek, to ten cały bałagan nagle zaczyna się równomiernie i znacznie spokojniej rozpływać na wszystkie strony, niczym kręgi po wrzuceniu kamienia do wody (kliknij żeby zobaczyć jak wygląda taki moduł w serii F1)

Dodatkowym zyskiem, wnoszonym przez to rozwiązanie, jest większa tolerancja co do lokalizacji kolumn w pomieszczeniu, nawet dużą skrzynkę można postawić znacznie bliżej ściany, niż na to pozwalają konkurencyjne konstrukcje (ale bez przesady, po wciśnięciu w kąt, to i BassTrax nie poradzi). Dodam jeszcze, że takie “nadzianie” na stożek znacząco redukuje turbulentność przepływu mas powietrza – zanika więc niemiły dla ucha artefakt. 

Biorąc pod uwagę, że na tle starych wyjadaczy branży, Fyne jako producent to niemal "debiutant", to liczba oferowanych już modeli jest powalająca – nie mogłem się oprzeć pokusie pokazania jak wygląda oferta a.d. 2020.


[lupa:2]Seria F1 – luksus na miarę najlepszych tradycji brytyjskiego audio
(kliknięcie w każde z poniższych zdjęć kolumn pokaże ich detale)

[lupa:3]F700 – to flagowe technologie z F1, zapakowana we wzornictwo bardziej pasujące do współczesnych domów

[lupa:5]F500 SP – to bardzo ciekawa propozycja – przetworniki z serii F700 zapakowane do skrzynek z F500. Sam producent mówi, że: “Seria F500 SP dostarcza audiofilskie technologie szerokim rzeszom.” Patrząc na przekrój łatwo zrozumieć, o co chodzi – IsoFlare dba, by góra i środek pasma stanowiły bardzo spójna całość, natomiast BassTrax robi to samo dla basu – efekt, to bardzo spokojny, wręcz aksamitny przekaz dzięki kontrolowaniu energii w całym zakresie pasma

[lupa:6]F500 – mniej wyszukane wykończenie powierzchni (okleina zamiast lakieru), to kolejna okazja do zejścia z kosztów bez poświęcania jakości dźwięku

[lupa:7]F300 – ukłon w stronę osób poszukujących kompromisu pomiędzy muzyka, kinem domowym i atrakcyjną ceną

[lupa:10]F3 – firmowy subwoofer

[lupa:8]FA300iC – instalacyjne głośniki sufitowe i ścienne

[lupa:9]FA500iC – a to głośniki instalacyjne z topowej półki – na bazie przetworników IsoFlare z serii F500. Dzięki nim można stworzyć kino domowe audiofilskiej jakości (warstwa górna), również do słuchania muzyki przestrzennej – Dolby Atmos Music.
Albo jako dyskretne nagłośnienie bardzo wysokiej jakości do wnętrza, gdzie nie ma miejsca na tradycyjne kolumny

Sukces serii FA500iC zaskoczył wszystkich w Fyne, ponieważ nie są to najtańsze przetworniki w mieście, ale okazało się, że istnieje spora nisza, którą tylko Fyne jest w stanie zaspokoić.
Różne firmy starają się przyzwyczajać nas do używania w kinie domowym głośników efektowych grających sygnałem odbitym od sufitu (kompromis), natomiast pamiętać należy, źe oryginalna specyfikacja dla Dolby Atmos / DTS:X / IMAX Enhanced, a ostatnio i Dolby Music, mówi wyłącznie o głośnikach sufitowych promieniujących bezpośrednio w stronę słuchacza (jak w prawdziwym kinie).
Na rynku istnieje wiele znakomitych rodzin głośników montażowych, ale JEDYNIE seria FA500iC dzięki przetwornikom IsoFlare potrafi dostarczyć audiofilskie brzmienie z TAK małych (a więc i bardzo dyskretnych) źródeł.

 [img:3]Jak się pracuje w tak malowniczych okolicznościach przyrody, to nie dziwi, że ludzie tam tworzą rzeczy niesamowite

[img:2]

 

Czytaj więcej relacji EIC:

  
MUSICAL FIDELITY = Music + High Fidelity / Audio E.I.C. Show

MUSICAL FIDELITY = Music + High Fidelity 

Brytyjski, a obecnie austriacki Musical Fidelity przez ponad 30 lat działalności uzbierał na swoim koncie sporo produktów wybitnych, które nie raz przełamywały stereotypy myślenia o Hi-Endzie i hi-endowej marce.

Wkładka do gramofonu marki Ortofon 

ORTOFON: mówisz wkładka - myślisz Ortofon

nadarzyła się okazja, by bliżej przyjrzeć się zarówno historii, jak i największej nowości w ofercie firmy – wkładce MC Verismo. Czy też tak masz, że mówiąc wkładka, masz na myśli Ortofon?

AUDIO PHYSIC: Intrygująca opowieść o tym czego nie widać, a co w kolumnach słychać / Audio EIC Show

AUDIO PHYSIC: Intrygująca opowieść o tym czego nie widać, a co w kolumnach słychać

Zapraszam do lektury, bo nieczęsto dane jest mieć dostęp do tak obszernych informacji, wprost z ust człowieka, który to wszystko wymyślił...

FYNE AUDIO - fajne szkockie kolumny / na Audio EIC Show

FYNE AUDIO - fajne szkockie kolumny 

Fyne Audio, to producent kolumn założony przez grupę osób związanych z legendarnym Tannoy’em. Startując niemal od zera, w bardzo krótkim czasie odnieśli spektakularny sukces na 60. rynkach całego świata.

Konferencja partnerów EIC, czyli mini Audio Show pod Warszawą

Konferencja partnerów EIC

Na tegorocznym zjeździe partnerów handlowych firmy EIC – jednego z głównych krajowych dystrybutorów – zagościło osobiście wielu zagranicznych producentów, dla niektórych był to pierwszy kontakt z żywą publicznością od 18 miesięcy, a przy okazji, miały tam swoje miejsce, aż trzy światowe premiery.

Kolumny Stereo Wielokanałowe Subwoofery

Gdzie kupić?

Fyne Audio Fyne Audio www.fyneaudio.pl

Dystrybucja w Polsce:

EIC

tel.: + 48 22 594 83 83
tel.: +48 22 594 83 84
adres:
Łuki Wielkie 3/5 02-434 Warszawa
reklama
Copyright © INFOMUSIC 2017
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz